Hangi yasaklar kalktı? Devam eden tedbirler..!

3 Mart 2021 Çarşamba 16:35

Hangi yasaklar kalktı? Devam eden tedbirler..!

Yüksek risk olarak belirlenen ve turuncu kategoride yer alan Zonguldak'ta alınan tedbirler, devam eden yasaklar...

Zonguldak merkez ve ilçelerinde yaşayanlar için aşağıdaki tablo geçerlidir:

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , yasak

Yorumlar

Yaşar Balcı’nın ismi caddeye verildi

3 Mart 2021 Çarşamba 15:31

Yaşar Balcı’nın ismi caddeye verildi

Covid-19 salgınında hayatını kaybeden Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın ismi, Mart ayı Belediye Meclis Toplantı’sında CHP ve AK Parti Grubu’nun ortak önerisiyle ailesinin oturduğu evin yanındaki caddeye verildi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı’nın ilk oturumu AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yapıldı. Toplantıda, 8 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden Belediye Meclis Üyesi Yaşar Balcı’nın ismi caddeye verildi.

CHP ve AK Parti Grubu, Yaşar Balcı’nın isminin ailesinin oturduğu İstasyon Caddesi’ndeki evinin bulunduğu bölgeye verilmesi için ortak önerge hazırladı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, önergeyi gündeme alarak oylamaya sundu. Yapılan oylama sonucunda oy birliğiyle Balcı’nın ismi İstasyon Caddesi ile Hastane Caddesi arasındaki caddeye verildi.

Başkan Posbıyık, “Yaşar Balcı kardeşimize hem Belediye Meclisi’nde hem de siyasette yaptığı hizmetler nedeniyle teşekkür ediyor, şükranla, rahmetle yad ediyorum. Meclis üyelerimizin ortak önerisiyle ismi Ereğli’de yaşatılmış olacak” dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , halil posbıyık , kdz ereğli belediyesi ,

Yorumlar

35 yıllık spor salonuna yıkım engeli

3 Mart 2021 Çarşamba 14:07

35 yıllık spor salonuna yıkım engeli

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde yaklaşık 35 yıl önce yapılan ve okul binasının yanında yer alan spor salonu öğrenciler için büyük tehlike oluşturuyor.

İçişleri Bakanlığı’nın 2018 yılında can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların tespit edilip yıkılması yönünde Zonguldak Valiliği’nin talimatı doğrultusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Kandilli Belediyesi ortak çalışma yürüttü. Yapılan çalışma ile belde genelinde tespit edilen 50 metruk binanın yıkılması için Zonguldak Valiliği, Kandilli Belediyesi’ne yazı gönderdi. Beldede yıkım çalışmaları başlarken bazı kurumların metruk binaların yıkımına engel olmaya çalışması vatandaşların tepkisine neden oldu.
Kandilli Beldesi’nde 1985 yılında inşa edilen ve yaklaşık 20 yıldır kullanılmayan kapalı spor salonu meydana gelen depremler ve uzun yıllar bakımı yapılmadığı için kullanılamaz hale geldi. Çatısının yıkılması, duvarlardaki çatlaklar nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi uzmanlarınca yapılan inceleme sonucu kullanılamayacak halde olduğu belirlenen ve metruk binalar arasına alınan kapalı spor salonu için bazı kurumların engel çıkarttığı iddia edildi. Kandilli Beldesi sakinleri yanında okul bulunan spor salonunun çatısından sürekli parçalar düştüğü için çocuklarının ve kendi can güvenliklerinin olmadığını savundu. Spor salonun da son 20 yıldır hiçbir faaliyet yapılmadığını ve bu binanın uygunsuz işler için zaman zaman kullanıldığını bildiklerini anlatan belde sakinleri Zonguldak Valiliği’nin önlem almasını beklediklerini ifade etti. Binanın yıkımına engel olunduğunu öğrendiklerini dile getiren belde sakinleri, “Bildiğimiz kadarıyla hem Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hem de Özel İdare de ki yetkili birimler spor salonuna kullanılamaz ve metruk bina tespiti yapmışlar. Bina zaten çıplak gözle de incelendiğinde kullanılamayacağı açıkça ortada. Burası bazı geceler uygunsuz işler içinde kullanılıyor. Güvenlik güçlerimizde bunu biliyor. Spor salonunun hemen yanında çocuklarımız eğitim-öğrenim görüyor. Burada bir tek çocuğumuzun başına bir şey gelse hesabını kim verecek bize? Bu sorumluluğu kim üzerine alacak, merak ediyoruz. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan spor salonundan bir kişi bile zarar görürse bunun sorumluluğu bu binanın yıkımına engel olanlardır. Zonguldak Valimiz gelsin kendi gözleri ile görsün. Eğer bu bina tadilat yapılıp kullanılabilecek durumdaysa bunu bilelim. Kullanılamayacak dudumdaysa da yıkılıp yerine Kandilli Beldemize yakışır modern ve güvenliği olan bir spor salonu yapılsın” diye konuştu.
Belde sakinleri ayrıca Kandilli Belediyesi’nin de yıkılma tehlikesi bulunan ve uygunsuz işler için zaman zaman kullanılan eski spor salonu için gerekli adımları atmasını isterken, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Etiketler:

okul , zarar , spor salonu , tehlike , Kdz.Ereğli , Zonguldak

Yorumlar
  • Ahmet
    3 Mart 2021 Çarşamba 15:21

    Yıkılacak binalar içinde inşallah ttk lojmanları yoktur onları ucuza satıp birçok talip var evlere ancak satılmıyor bundan daha önce onu gündeme getirseydiniz hala neyi bekliyorlar satılmıyor diye keşke başçavuşlar lokali engellenseydi yıkılmasaydı kandilli resim müzesi halk kütüphanesi olabilirdi kandilli nostalji müzesi olabilirdi yani olurduda olurdu ama maalesef yıkıldı yıktırıldı başkana bunu sorarmısınız

Acılar tazelendi

3 Mart 2021 Çarşamba 12:42

Acılar tazelendi

Zonguldak'ta 29 yıl önce meydana gelen maden faciasında şehit düşen 263 madenci dualarla anıldı.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü bahçesinde sabah 07.45'de anma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu anma töreninin açılış konuşmasını Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptı. Yeşil, maden ocaklarında şehit düşen işçileri andı. 173 yıldır havzada kömür ürettiklerini ifade eden Yeşil, kuruma işçi alınmasını ve işçi açıklarının giderilmesini istedi. Madenciliğin en riskli mesleklerden biri olduğunu belirten Hakan Yeşil, "Burada bundan tam 29 yıl önce grizu faciası yaşadık. 263 arkadaşımızı kaybettik. Allah'tan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yine burada 7 Ocak 2013 tarihinde taşeron şirketin çalıştığı alanda 8 arkadaşımızı kaybettik. Tüm maden şehitlerimizi rahmet, sevgi ve saygıyla anıyoruz. Madencilik dünyanın en ağır, en zor ve en riskli mesleklerinden biri. Bunu en iyi bizler biliyoruz. Çünkü havzada 173 yıldır kömür üretiyoruz. Atalarımız ve bizler 173 yıldır yerin yüzlerce metre altında doğayla kavga ediyoruz. Elbetteki bu kavgada zaman zaman yenik düştüğümüz oluyor. Canımız yanıyor. Her kavgadan dersler çıkartıyor her zaman galip gelmenin yollarını arıyoruz. Çünkü madenler halen dünyanın en değerli kaynakları ve insanlığın daha çağdaş, daha sağlıklı, daha güvenli yaşayabilmesi için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Türkiye'nin kömüre ihtiyacı var. Kömür de burada var. Ama yeterince üretemiyoruz. Türkiye ihtiyacımızın büyük bir çoğunluğunu dışarıdan alıyor. TTK'nın üretimini arttırabilmesi için işçi açıklarının giderilmesi gerekiyor. Dönem dönem işçi alındığı ancak emekliliklerin sürmesi nedeniyle işçi sayısında azalma devam ediyor" diye konuştu.

"Bu bir takım oyunu"
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, olayın yaşandığı gün kurumda 6 yıllık maden mühendisi olarak görev yaptığını hatırlattı. Denizin altında kömür üretildiğini ifade eden Eroğlu, "3 Mart olduğunda ben burada 6 yıllık mühendistim. En son cenazeyi aldığımda da 5 yıl sonra işletme müdürüydüm. 1997 yılında. Bu travma ve duyguları yaşamış olan bir insanım. Burada yıl dönümünde bazı kelimeleri cümle haline getirmek benim için zor. Bu bir takım oyunu, ekip oyunu. Birimizin yapacak olduğu yanlış hepimizi tetikleyecek bir hadise. Bu travmatik kazanın yıl dönümünde bizleri yalnız bırakmadınız. 3 Mart'ta hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. 7 Mart'ta hayatını kaybedenleri anıyorum. Tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Milletimizin tarihsel yürüyüşünde şehit olan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu.

"Zonguldak'ın varlık sebebi madencilik"
3 Mart 1992 yılında meydana gelen olayda şehit düşen işçiler olmak üzere havza tarihinde şehit düşen madencileri anan Vali Mustafa Tutulmaz da "Gerçekten madencilik zor bir görev. Riskli bir görev. Eksi 600'lerde çalışıyor olmak çok zor bir duygu. Gerçekten adrenalini en fazla yükselten insanların kısa süreliğine bile bulunmaktan kaçınacağı bir ortamda bir ömür geçirmek kolay değil. İşte buna talip olan ve bunu devam ettiren madenci kardeşlerimi kutluyorum. Zonguldak madencilikle var olan ve bugüne kadar hayatını devam ettiren şehirlerimizden birisi. Hatta varlık sebebi Zonguldak'ın madencilik" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kur-an'ı Kerim okundu. Yapılan duaların ardından tören sona erdi. Anma töreninin ardından 08:00-16:00 vardiyasında görevli işçiler maden ocağının yolunu tuttu. Törene protokol üyelerinin yanı sıra Zonguldak Kömürspor takımı da katıldı.

Etiketler:

maden ocağı , işçi , vagon , kaza , acı , anı

Yorumlar

263 maden şehidi anılıyor

2 Mart 2021 Salı 14:07

263 maden şehidi anılıyor

Kozlu'da yaşanan grizu faciasının 29’uncu yıl dönümünde, anma töreni düzenlenecek.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Kozlu grizu faciasının 29’uncu Yıldönümünde, faciada hayatlarını kaybeden 263 maden şehidi için anma töreni düzenleyecek.

Törende, konuşmalar yapılacak,  Maden Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunacak, dualar edilecek.

3 Mart 1992 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen grizu faciasında 263 maden işçisi şehit olmuştu.

Tören, pandemi kuralları çerçevesinde, 3 Mart 2021 Çarşamba günü sabah saat: 07.45’te TTK Kozlu Müessesesi’nde düzenlenecek.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , maden , kozlu

Yorumlar