Herkes hayranlıkla o resimlere baktı...

17 Aralık 2018 Pazartesi 20:47

Herkes hayranlıkla o resimlere baktı...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde ünlü Ressam Ziya Büyük’ün “Unutulmayanlar” adını verdiği ve 26 eserden oluşan resim sergisi açıldı.

Kdz. Ereğli Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Hayırsever İşadamı Akın Tatoğlu’nun katkılarıyla Zonguldaklı ünlü Ressam Ziya Büyük’ün “Unutulmayanlar” resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim'ini fırça ile tualine aktarmakla bilinen Zonguldak'lı Ressam Ziya Büyük, unutulmayan 26 eserini sergiledi. Zonguldak ve Ereğli’nin manzaralarının çoğunlukta olduğu sergiye, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğ Amiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Kültür Merkezi bağışcısı iş adamı sanayici Akın Tatoğlu, Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Cemile Tatoğlu Anaokulu ve Kültür Merkezi Müdürü Demirhan Döl, Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ve sanatseverler katıldı.
Yeteneğin insanın çocuğu gibi olduğunu söyleyen ünlü Ressam Ziya Büyük, Hayırsever İş adamı Akın Tatoğlu’na teşekkür etti. Büyük konuşmasında, “Sergide 26 eser var. Zonguldak’ta benim hatırladıklarımdan oluşan, ismine de unutulmayanlar dediğimiz bir sergi. Zonguldak, Ereğli yöresinden, benim çocukluğumda önemli figür olan kara tren eserleri var. Geçmişte çok insanla tanıştım, gençliğinde resim yapmış, yeteneği olan insanlar, iş hayatı evlilik derken 20-30 yıl ara vermiş, ardından resim kurslarına gitmeye başlamışlar ama o geçen süre bir takım şeyleri köreltmiş. O yüzden sanat konusunda insanlar ısrarcı olmalılar. Birde bu yetenekse eğer, insanın çocuğu gibidir. Besleyip, büyütmek ister. Öyle de gerekir. 1981 yılında ayrıldım Zonguldak’tan, sanata kamu kurumlarının desteği ne ölçüde bilmiyorum ama özellikle sanat alanında devletten bekleyerek bir yere çok fazla varılmaz gibi geliyor bana. İnsanın kendisi çabalaması lazım. Ben mesela güzel sanatlar okuyamadım, çünkü sanat okulu çıkışlıydım. O yıllarda güzel sanatlar, sanat çıkışlıları kabul etmiyordu. Tercih şansınız yoktu. Başka işlerde çalıştığım zamanlarda ben sürekli evde resim yaptım. İlkokuldan beri resmi hiç bırakmadım. Dolayısıyla o gözümü, elimi, algılamamı ustalaştırdı. Yani çok çalışmak lazım. Akın benim ilkokul ve Zonguldak’tan arkadaşım, sanat konusunda ki duyarlılığı içinde kendisine ayrıca teşekkür ediyorum, minnettarım. Ereğli’ye de böyle nitelikli ve bir çok büyük şehirde olmayan kültür merkezi kazandırdığı için ayrıca teşekkür ederim. Bana çok destek olmuşluğu vardır, onun için de ayrıca minnettarım” ifadelerine yer verdi.
“Unutulmayanlar” resim sergisi 17-26 Aralık 2018 tarihleri arasında sanatseverlere açık kalacak.

Etiketler:

Akın Tatoğlu , Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi , Kdz. Ereğli , Sergi , Ziya Büyük ,

Yorumlar

Ünlü ressam Ereğli’ye geliyor…

15 Aralık 2018 Cumartesi 15:42

Ünlü ressam Ereğli’ye geliyor…

Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim'ini fırça ile tualine aktarmakla bilinen Zonguldak'lı Ressam Ziya Buyuk, Ereğli’ye geliyor.

Sanat çalışmalarını Ankara'nın Altındağ ilçesi Sanat Sokağı'nda sürdüren ve dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim'ini fırça ile tualine aktarmakla bilinen Zonguldak'lı Ressam Ziya Buyuk, Ereğli’de sanatseverlerle buluşacak.
17 Aralık 2018 Pazartesi günü, saat 18.00’de Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilecek olan “Unutulmayanlar” resim sergisi ile Zonguldaklı Ressam Ziya Buyuk sanatseverler ile bir araya gelecek. “Unutulmayanlar” resim sergisi 17-26 Aralık 2018 tarihleri arasında açık kalacak.
Ziya Buyuk Kimdir?
Ziya Buyuk 1959 yılında Zonguldak'ta doğdu. Resim çalışmalarına ilkokul yıllarında başladı. Sanat Okulu çıkışlı olduğu için Güzel Sanatlar Akademilerine kabul edilmediğinden resim dalında öğrenim görme imkanı olmadı. Sonrasında şimdiki Karaelmas Üniversitesi'nin Makina Mühendisliği bölümünü kazandıysa da sonraki yıllarda okulu terk etti.1981 yılında İstanbul'a yerleşen Ziya Buyuk, reklamcılık ve matbaacılık sektörlerinde çalıştı. 1994yılında Antalya’ nın Demre ilçesine yerleşti. Burada ressamlığın yanı sıra ulusal bir gazetenin bölge muhabirliğini yaptı. 1999-2004 arası Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın Müdürlüğü'nde basın danışmanı olarak çalıştı. Bu dönemde Altın Portakal Film Festivallerinde basın sorumlusu olarak görev yaptı. Yine aynı yıllarda, kendisinin tasarladığı 1. ve 2. Antalya Resim Festivallerini gerçekleştirdi. Antalya'daki görevinden ayrılmasının ardından 2004 yılı sonlarında Ankara'ya yerleşti. O yıllarda yayınlanmakta olan Etkin Sanat Dergisi'nin yayın yönetmenliğini yaptı. Uzun yıllar mitolojik temalı resimleri yaptı. Günümüze kadar İstanbul, Ankara, Antalya ve Zonguldak’ da olmak üzere 15 kişisel sergi açtı ve Paris’ de bir karma sergiye katıldı. Evindeki atölyesinde sürdürdüğü resim çalışmalarını 2010 yılından itibaren Altındağ Belediyesi Sanat Sokağı’ndaki atölyesine taşıdı.

 

Yorumlar

Kampüste İngilizce tiyatro oyunu sahnelendi

12 Aralık 2018 Çarşamba 14:51

Kampüste İngilizce tiyatro oyunu sahnelendi

Devrek Kampüs Spor Salonunda, Tiyatro Şiir Müzik Topluluğu tarafından ‘Closed’ adlı oyun sahnelendi.

Devrek Meslek Yüksekokulu Yabancı Diller ve Kültürler Bölümü Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı öğrencileri tarafından İngilizce olarak sahnelenen oyunda, Türkçe alt yazı uygulamasıyla da tüm izleyicilere hitap edilmeye çalışıldı. Yönetmenliğini M. Harun Kartoğlu’nun yaptığı oyun, Devrek halkı ve kampüs öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.
Mülteci sorunları ve dışlanmışlık temalı oyundaki performanslar izleyenlerden büyük ilgi gördü. Topluluk başkanı Öğr. Gör. İbrahim Kadem, oyunun yönetmeni Kartoğlu ve öğrenciler, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde bir ilki gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşadıklarını belirttiler. “Sanatın dili olmaz çünkü sanat evrenseldir” mesajıyla sahnelenen oyunda; öğrencilerin, dili kullanma, rol yapma ve duyguyu seyirciye aktarma becerileri izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Yorumlar

Devrek Kampüsünde bir ilk...

7 Aralık 2018 Cuma 15:21

Devrek Kampüsünde bir ilk...

Devrek Kampüs Spor Salonu’nda Tiyatro, Şiir, Müzik Topluluğu tarafından ‘CLOSED’ adlı oyun sahnelendi.

Devrek Kampüs Spor Salonu’nda Tiyatro, Şiir, Müzik Topluluğu tarafından ‘CLOSED’ adlı oyun sahnelendi. Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı öğrencileri tarafından sahnelenen oyunun dili İngilizceydi. Türkçe alt yazı uygulamasıyla da tüm izleyicilere hitap edilmeye çalışıldı. Yönetmenliğini M. Harun Kartoğlu’nun yaptığı oyun, Devrek halkı ve Devrek Kampüsü öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi. Oyunun konusu mülteci sorunları ve dışlanma temasında seyirciye aktarılmış oldu. Öğrenci topluluğu ve oyunun yönetmeni Kartoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde bir ilki gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşadı. ‘Sanatın dili olmaz çünkü sanat evrenseldir’ mesajıyla sahnelenen oyunda öğrencilerin dil kullanma, rol yapma ve duyguyu seyirciye aktarma becerileri izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Yorumlar

Sumru Yavrucuk 'Shirley' Ereğli'de sahneledi

15 Kasım 2018 Perşembe 11:59

Sumru Yavrucuk 'Shirley' Ereğli'de sahneledi

Ünlü Tiyatro Oyuncusu Sumru Yavrucuk’un Tek Kişilik Müzikli Komedi Oyunu ‘Shirley’, Kdz. Ereğli Soroptimist Kulubü katkılarıyla Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezinde sahnelendi. Oyun sonunda izleyici beğenisini ayakta alkışlayarak gösterdi.

Başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk, tek kişilik oyunu ‘Shirley’ ile Kdz. Ereğli’de izleyici karşısına çıktı. 14 Kasım Çarşamba günü akşamı Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezinde Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü katkılarıyla sahnelenen tek kişilik oyunu, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Sanayici ve Eğitim hayırseveri Akın Tatoğlu, Kdz. Ereğli Soroptimist Kulübü Başkanı Gülberk Yalçın eşi TSO önceki dönem başkanı-iş adamı Sertan Yalçın, Cemile Tatoğlu Anaokulu ve Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi Müdürü Demirhan Döl ve yoğun katılımlı seyirciler birlikte izlediler. Başarı ile sahnelenen tek kişilik oyunda Yavrucuk, oyunun yönetmenliğini üstlenmesinin yanı sıra oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına ustalıkla canlandırdı. Oyunda özetle; Avrupalı bir bayanın aile hayatı, sosyal yaşamı, Türkiye seyahati macerası ve kadınlığını keşfetmesi komik ve eğlenceli bir dille yorumlandı. Sumru Yavrucuk’a oyunda Sanatçı Selmin Artemiz vokalleri ile eşlik etti. Oyunda İzmir Marşı gibi milli motiflere seyirci de eşlik etti. Oyun başlamadan önce Akın Tatoğlu’na Kültür Merkezini Kdz. Ereğli’ye kazandırdığı için plaket takdim edilirken, ayakta alkışlanan oyun sonunda Soroptimist Kulübü Başkanı Gülberk Yalçın ve sunuculuğu üstlenen Kulüp yöneticisi Eser Müfettişoğlu Ünal tarafından yöresel ürünler ve çiçek takdim edildi.

Yorumlar