İş dünyasının sosyal medyada tepkileri

28 Nisan 2021 Çarşamba 10:58

İş dünyasının sosyal medyada tepkileri

İş dünyası ve esnaf, tam kapanma kararına sosyal medyadan tepki gösterdi.

Türkiye’de 50 bine yakın günlük vaka sayılarının ardından, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında yeni tedbirler alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında ‘tam kapanma’ sürecine girildiğini ifade etti. Açıklamanın ardından iş dünyası ve esnaftan eleştiri ve tepkiler geldi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tepkisini dile getirdi.

Yalçın, “Evet tam kapanma lazım, doğru.

Ama Bankaları niye kapatmıyorsunuz. Esnafın Vergileri, sigorta pirimleri,

faturaları, kiraları, maaşları, kredileri, çekleri ne olacak?

Bir an önce ertelemeler yapılmalı.” İfadelerini kullandı.

 

Tam kapanma kararı sonrası Ereğli’de esnaflık yapan bazı vatandaşlar da eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi:

- “Tam Kapanma çığırtkanlığında bulunanlar aldınız güzel haberi. 29 Nisan’dan itibaren 17 Mayıs’a Kadar Tam Kapanma olacak. Rabbim esnafın yardımcısı olsun.”

- “Aylardır tam kapanma gelmeden bu iş bitmez diyenler, buyurun tam kapandık gözünüz aydın.”

- “Yaklaşık 1 yıldır ekonomik sıkıntılar çeken esnafımız bu yeni kararla daha da çıkılmaz hale girecektir.”

- “Pandemi döneminde zor günler yaşayan yerel esnafın ışığı sönerse ilçe karanlıkta kalır.

- “17 gün eve kapanıyoruz. Bu süreçte temel ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağız.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , tam kapanma , esnaf

Yorumlar

Demiray ailesinin acı günü

27 Nisan 2021 Salı 19:43

Demiray ailesinin acı günü

AK Parti Kdz. Ereğli önceki dönem ilçe başkanlarından Mustafa Demiray’ın annesi Fahriye Demiray hayatını kaybetti.

Fahriye Demiray için düzenlenen cenaze törenine, AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Saffet Bozkurt, AK Parti İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Demiray ailesi katıldı. Demiray ailesinin acısına ortak olan katılımcılar, kederli aileye başsağlığı ve sabır diledi. Bozhane Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası Fahriye Demiray son yolculuğuna uğurlandı.

Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak merhume Fahriye Demiray’a Allah’tan rahmet; Demira ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , fahriye demiray

Yorumlar

Posbıyık: Ereğli’ye Şehitler Mezarlığı yapacağız

27 Nisan 2021 Salı 15:39

Posbıyık: Ereğli’ye Şehitler Mezarlığı yapacağız

Türkiye Harp Malulü, Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk ve yönetimi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti. Başkan Posbıyık, Belen Yenimahalle içinde Cami ve gasilhanenin de bulunduğu Şehitler Mezarlığı yapacaklarını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yapılan kongre sonrası yeniden göreve gelen Türkiye Harp Malulü, Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk ve yönetimi ile görüştü.

Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mehmet Öztürk, Başkan Posbıyık’a çiçek takdim ederek bugüne kadar verdiği destekler için teşekkür etti. Kdz. Ereğli Belediyesi’ni her zaman yanlarında hissettiklerini söyleyen Öztürk, “Derneğimiz Ereğli’de 2007 yılında kurulmadan önce de Başkanımız şehit ailelerine hep duyarlı davrandı, her zaman yanımızda hissettik. Dernek faaliyetlerimizde de her zaman destek oldunuz. Yeni yönetim kurulu arkadaşlarımızla sizleri ziyaret ederek teşekkür etmek istedik. Katkılarınız için şehit aileleri adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Posbıyık, dernek yönetimine çalışmalarında başarılar dileyerek her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğini belirtti. 

Belen Yenimahalle’ye Şehitler Mezarlığı yapacaklarını belirten Posbıyık, şunları söyledi:

“36 şehit vermiş bir kentin Belediye Başkanı olarak şehit ailelerimizle her zaman yakın temas içerisinde oldum. Daha önce Ereğli’nin ileriki yıllarını düşünerek Belen Yenimahalle’de 80 dönüm arsayı istimlak edip Şehir Mezarlığı için ayırmıştık. Bu projenin içinde Cami ve Gasilhanenin de bulunduğu Şehitler Mezarlığı bulunuyor. Projemiz hazırlandı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alacağız. Şehitlerimiz için, ailelerimiz için ne yapsak azdır. Dernek olarak yapacağınız çalışmalarda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacağım.”

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , şehit aileleri , ereğli belediyesi , halil posbıyık , mehmet öztürk

Yorumlar

Madencilerin test sonuçları gecikti

27 Nisan 2021 Salı 14:52

Madencilerin test sonuçları gecikti

Zonguldak'ta Sağlık Müdürlüğünce toplu tarama yapılan maden işçilerinden alınan PCR test sonuçlarının, görevli ekibin enfekte olması nedeniyle geciktiği ortaya çıktı. Yeni ekibin göreve başlaması üzerine sonuçların çıktığı öğrenilirken Vali Mustafa Tutulmaz da "Sağlık Müdürlüğü bu konuda gerekli incelemeyi şu anda yapıyor. Soruşturma ve incelemelerini yapıyor. Gereğini yapıyor. Devlette hiçbir şey kenarda kalmaz" diye konuştu.

En fazla vaka sayısının yaşandığı illerden olan Zonguldak'ta yer altında çalışan maden işçileri için geçtiğimiz günlerde İl Sağlık Müdürlüğünce toplu tarama işlemi gerçekleştirildi. Korona virüs salgını dolayısıyla alınan PCR testlerinin sonuçları için işlem yapacak olan görevli ekip iddialara göre enfekte oldu. Ekibin kendini izole etmesinin ardından yerine yeni bir ekip görevlendirildi. Ancak bu süreçte madencilerden alınan PCR test sonuçlarında gecikme yaşandı.

İddialar üzerine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Mustafa Tutulmaz, olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını açıkladı. Vali Tutulmaz, "Bu konuda Sağlık Müdürümüzden bilgi aldım. Olay şöyle ortaya çıkmış. Öncelikle şunu söyleyeyim bunun bir bahanesi yok. Kabul edilebilir bir şey değil. Ancak o hafta içerisinde alındığı gün bir tarama sonucuymuş. Tarama yapılıyor. Zaman zaman Sağlık Müdürlüğü toplu çalışılan yerlerde tarama yapıyor. Taramanın sonucu olarak alınmış kayıtlar. Bu alınan PCR testlerinin incelenmesi aşamasında o bölümdeki tüm arkadaşlarımız enfekte olmuşlar. Enfekte olunca oraya yenileri gelmiş. O arada gözden kaçan husus olmuş. Sağlık Müdürlüğü bu konuda gerekli incelemeyi şu anda yapıyor. Soruşturma ve incelemelerini yapıyor. Gereğini yapıyor. Devlette hiçbir şey kenarda kalmaz" diye konuştu.

"Çalışmalar seyreltilmiş şekilde devam edecek"

19 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Tutulmaz, "Genelge geldi. Genelgede üretimle ilgili, lojistikle ilgili alanlarda sokağa çıkma uygulamasının istisnası olarak belirlendi. Ama bu üretimin hangi alanlarını kapsıyor. Bu gün büyük ihtimal netleşecektir. TTK da üretim yaptığına göre üretim devam edecek bana öyle geliyor. Kamu alanında da genelgeden bildiğim kadarıyla belirli oranda kurumlar çalışmaya yine devam edecek. Seyreltilmiş şekilde devam edecek. Daha netleşmeyen bölümler var. Video konferans yöntemiyle Sayın Bakanımızla görüşmemiz var. Ayrıca yarına kadar da bunu netleştirmeye çalışacağız. Yarın da net bir şekilde ortaya koyacağız" diye ifade etti.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , vali mustafa tutulmaz , mandeciler , test

Yorumlar

Tam kapanma kararı... Tüm detaylar

27 Nisan 2021 Salı 00:11

Tam kapanma kararı... Tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, Ramazan Bayramı'nı kapsayacak şekilde 3 hafta süreyle 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren başlayarak 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05:00’e kadar ülke çapında tam kapanmaya geçildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek. Ayrıca yüz yüze eğitime ara verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü. Türkiye'nin salgınla mücadelesinde ilk kez tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, perşembe gününden 17 Mayıs'a kadar tam kapanma süreceğine girileceğini açıkladı.

İŞTE TAM KAPANMA KARARININ AYRINTILARI

-29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00'dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 05:00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak.

-Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek.

-Yeme içme yerlerinde paket servislerine ara verilecek, şartları uyan yerler bu hizmete devam edecek.

-Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak.

-Toplu taşıma araçları %50 kapasite ile hizmet verecek.

-Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları için teşkil etmeyecek.

-Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek.

-Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

-İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kapanma , tedbir , cumhurbaşkanı erdoğan

Yorumlar
  • MUSTAFA FİLİZ
    28 Nisan 2021 Çarşamba 11:31

    YEREL MARKET ZİNCİRLERİ PAZAR GÜNÜ KAPALI ACABA BİLGİSİ OLAN VAR MI?