İşte yine bir verem dede klasiği...

19 Şubat 2018 Pazartesi 00:52

Ereğli Haber

İşte yine bir verem dede klasiği...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Verem savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan ilçede evsiz kalan bir aileyi yeni bir yuvaya kavuşturuyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Osmanlar Köyü’nde evleri eski olan Doğan ailesi yeni ve sıcak bir yuvaya kavuşturuluyor. Kdz. Ereğli Verem savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’ın girişimleri ile aile için yapımına başlanan evin kaba inşaatı sona erdi. Ereğli Verem savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan, 3 ay önce başlattıkları çalışmaları 1-2 ay içerisinde tamamlayarak Doğan ailesini en kısa sürede sıcak yuvalarına kavuşturacaklarını söyledi. Erdoğan konuşmasında “Biliyorsunuz biz hem köylüyüz, hem de köylerden ayrılmıyoruz. 47 senedir verem ile mücadele etmiyoruz. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere de kumanya yardımları yapıyoruz. Böyle evsiz kalan ailelerinde 2-3 yılda bir dostlarımızın ve çevremizin sayesinde ev yapımları ile de ilgileniyoruz. Osmanlar Köyü’nde Rasim Doğan’a ait içerisinde oturulamayacak durumdaki evin yapımına 3 ay evvel başladık. Bu işler gönül ve sevda işidir. Bu gün Pazar olmasına ve 70 yaşına gelmemize rağmen Mehmet Morcu kardeşimizle beraber bu işin maneviyatını paylaşmaya geldik. Dolayısıyla insanları mutlu edebilmek kadar güzel bir şey olmadığını düşünüyorum. Bu vesile ile bu evin yapımında bana destek verip malzeme gönderen bundan evvelki dönem milletvekillerimizden Sayın Fazlı Erdoğan, Volkswagen Batı Karadeniz Bölge Bayii İşadamı İlhami Yazıcıoğlu, Ankara’da bulunan değerli kardeşim Eczacı Kemal Haberal, Kardeşler Ekmek fırını Sahibi Bayram Özkayıkçı, Ereğli’nin saygıdeğer işadamlarından değerli kardeşim Celal Bozkuş, Yılma Gemi Tersanesi sahiplerinden Hasan Yılmaz, Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlhan Yazıcıoğlu, Öğretmenler Pazarı Sahibi Fikret Atalay, benimde mensubu bulunduğum YARKİM Kimya Fabrikası Sahibi Sayın Murat Şengönül, gemi yapım işleri ile uğraşan Sultan kardeşim, Ereğli’de Yıldırımlar Marketin sahibi Hacı Mehmet Yıldırım, TATSAN Fabrikası sahibi Hüseyin Tatlıbaş’a, Ereğli’nin genç işadamlarından başarılı işadamı Sayın Erol Çivici, Ereğli’nin değerli işadamlarından Mehmet Morcu’ya, evin ince işlerinde bize yardım edecek olan değerli esnaflarımızdan Şaban Gülhan, evin dış mantolamasını yapacak olan oğlum Bülent Erdoğan ve ortağına ve Ova Kasabı Sahibi Adem Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Sıvası, mantolaması, ince işleri ve çevre düzenlemesi ile beraber bu ailemiz 1-2 ayda eve girmiş olacak. Ben tekrar değerli işadamlarımıza teşekkür ediyor ve diğer konularda da yardımlarının devamını diliyorum. Daha önce Çay Köyü, Ganaköyü, Gökçeler’de de evler inşa ettik. Biz bu işlerin sadece önderliğini yapıyoruz. Mehmet Morcu 200 torba çimento gönderiyor, Erol Çivici kapılarını yaptırıyor. İşçiliğini de kendi etrafı yapıyor. İmce usulü ile bu ev bu hale geldi. Bir aileyi daha mutluluğa doğru götürüyoruz. Çalışmalarımız bu ailemiz evin içerisine girene kadar devam edecek. Güzel bir ser meydana çıktı” dedi.
Kdz. Ereğlili İşadamlarından Mehmet Morcu’da kendilerine böyle bir yardımı yapmaya vesile olan Hasan Erdoğan’a teşekkür etti. Morcu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Mehmet Morcu: Söyleyecek söz yok salında, sözün bittiği yerdeyiz. Yine bir Hasan Erdoğan klasiği. Hasan abi benim babamın arkadaşıdır. Çocukluğumdan beri tanırım. Yaklaşık 35 yıllık ticari hayatımda da beni hiç yalnız bırakmamıştır. Tecrübe ve görüşleriyle bize yardımcı olmuştur, önümüzü açmıştır siyasi ve ticari ilişkileri ile. Enteresan bir insandır Hasan abi. Gerçekten gurur duydum. Hasan abinin vesilesi ile bizde bu tür şeylere katkıda bulunabilmişsek, yardımcı olabilmişsek ne mutlu bize. Diğer arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Güzel bir şey olmuş. Bize düşen neyse, bizde üzerimize düşeni yapacağız inşallah.”
Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan daha öncede ilçeye sağlık meslek lisesi, göğüs hastalıkları hastanesi, 32 derslikli ilk ve ortaokul, camiler ve evi olmayan ailelere ev yaptırmıştı.

Yorumlar

Tarıma Dayalı Manda İhtisas OSB çalışmaları için toplantı

18 Şubat 2018 Pazar 16:26

Tarıma Dayalı Manda İhtisas OSB çalışmaları için toplantı

Zonguldak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda (BAKKA) Tarıma Dayalı Manda İhtisas OSB çalışmaları Başlangıç toplantısı yapıldı.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Başkanlığında yapılan toplantıya, Zonguldak Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, ZTSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Zonguldak Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, Zonguldak Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Özkan, Birlik Üyesi Şenol Çakar, Zonguldak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Murat Çarşanbalı, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar ve BAKKA uzmanları katıldı.
Zonguldak’ta yapılması planlanan Tarıma Dayalı Manda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için potansiyel yatırımcıların bilgilendirilmesi, yatırımların doğru yönlendirilmesi amacıyla avan proje ve ön fizibilite raporu yapılan toplantıyla katılımcılara aktarıldı. Toplantıda, mandacılık konusunda uzman Namık Kemal Üniversitesi Rektör yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Soysal tarafından manda yetiştiriciliği, Dünya’da ve Türkiye’de mandacılık sektörünün genel durumu, Zonguldak'ta mandacılık potansiyeli, kurulması planlanan Tarıma Dayalı Manda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve muhtemel yönetim planları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Koçak tarafından konuyla ilgili tecrübelerini aktardı. Bu kapsamda daha önce farklı illerde yapılan benzer çalışmalar/girişimler değerlendirilirken, Zonguldak'ta yapılması planlanan çalışmaya altlık oluşturması bakımından önceki çalışmaların olumlu/olumsuz tüm yönleri ele alınmış oldu. Toplantı sonrası konuyla ilgili açıklamada bulunan Zonguldak Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir; “Biz Zonguldak’ın bağımlı ekonomik yapısını kırmak, sektörel çeşitliliği sağlamak üzere TSO ve BAKKA işbirliği ile Valimizin de himayeleri ve destekleriyle çok farklı projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız birkaç yıldır üzerinde durduğumuz, yoğunlaştığımız çalışmalardır. Bu alanda seracılık ihtisas OSB’de ciddi mesafeler aldık. Biz inşallah bu yıl Sera OSB’nin en azından alt yapı inşaatının umuyor, orada iyiye gidiyoruz. Bu manda alanında manda yetiştiriciliği alanında bölgemize, iklimimize, lokasyonumuza, geleneklerimize uygun, Zonguldak’ın potansiyel taşıdığına inandığımız bir alandı. Bu alanda da yaklaşık 6 aydır araştırmalarımız, gezilerimiz, incelemelerimiz olmuştu. Bugün geldiğimiz aşamada BAKKA ile birlikte uzman hocalarımızla konuyu tekrar istişare fırsatımız oldu. Bizim tespitlerimiz doğrultusunda Zonguldak’ın hakikaten bu alanda ciddi bir potansiyeli olduğunu değerli hocalarımız da ortaya koymuş oldular. Bu aşamadan sonra zaten il genel meclisimiz de bir ihtisas OSB kurulması kararını da almışlardı. Araziyle ilgili hazırlıklarımız da iyiye gidiyor. Bu aşamadan sonra inşallah bir fonksiyonel tasarım ve ön fizibilite raporu hazırlatma aşamasına geçeceğiz. Bir iki ay alacak bu süreçten sonra inşallah bölgelerimizdeki tüm yatırımcılarımıza detaylı bir rapor sunma şansımız olacak. Bu işin yatırım miktarı, ekonomik fizibilitesi nedir ve bu yıl belki biraz masa başı ve bürokrasi çalışmalarıyla geçecek. İnşallah 2019 yılında da Manda OSB yani Hayvancılık OSB ile ilgili sahaya ineceğimizi inşaatlara başlayacağımıza inanıyorum. Bu alanda hem bölge insanımız için iyi bir istihdam kapısı hem de bölgedeki yatırımcılarımız için bir kazanç kapısı olacak” dedi.

Etiketler:

Zonguldak , manda , BAKKA , Vali Ahmet Çınar ,

Yorumlar

Erik ağacı Şubat ayında çiçek açtı...

18 Şubat 2018 Pazar 16:19

Erik ağacı Şubat ayında çiçek açtı...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde son günlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle erik ağacı çiçek açtı.

Alaplı ilçesindeki bahçesinde bulunan erik ağacı Şubat ayında çiçek açan Halil Yavuz, şaşkınlığını dile getirdi. Yavuz, "Büyük Tekke köyünde şu anda erik ağaçları mevsim olmamasına rağmen açmışlardır. Açmasının ana nedeni genelde bizim bu bölgede zaman zaman hava iklim şartları bu şekilde birkaç senede bir yapmaktadır. Bu sene de genel hava lodos gittiğinden ve hava soğumadığından erken bir şekilde çiçek açmışlardır. Açılan bu çiçekler maalesef önümüzdeki günlerde tomurcuklar olsa bile hava soğuyacağından, önümüzde Mart ayı vardır. Bu Mart ayında soğuk ve Nisan ayındaki soğuklar bu çiçeklerin meyveye dönüştürmesini engellemektedir. Bundan evvel senelerdeki tecrübeme dayalı olarak Mart'ın 15-20 tarihlerinde açan çiçeklerin meyveye dönüştüğünü gördük. O tarihten önce açan çiçeklerde hiçbir zaman erik olmadı. Benim tecrübelerim 40 yıllık ziraat işiyle uğraşan kişi olarak böyle bir manzara ile karşı karşıyayız. Şu an yavaş yavaş da fındık bahçeleri uyanmaya başlamıştır. Bu uyanma ileriye dönük sağlıklı bir uyanma değildir" diye konuştu.
Bu mevsimde erik ağacının çiçek açtığını hiç görmediğini ifade eden Yavuz, "İlk önce evdekilere söyledim, bana inanmadılar ama gelip burada çiçekleri görüp bana inandılar, çok şaşırdılar" dedi.

Etiketler:

erik , çiçek açtı , erik dalı , şubat ayında ,

Yorumlar

Ereğlili Afrin Gazisi babaocağına getirildi

17 Şubat 2018 Cumartesi 18:17

Ereğli Haber

Ereğlili Afrin Gazisi babaocağına getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör örgütü PYD/YPG’ye yönelik Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı harekâtında girdiği çatışmada yaralanan Uzman Çavuş Serkan Arık Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki evine getirildi.

Afrin’de terör örgütlerine yönelik TSK tarafından düzenlenen Zeytin dalı harekâtının 22. Gününde 11 askerin şehit olduğu çatışmada Ereğlili Uzman Çavuş Serkan Arık’da(24) başından vurularak yaralandı.
Kdz. Ereğli ilçesi Ramazanlı Köyü’nden, Uzman Çavuş Serkan Arık(24) başından yaralandı. Ereğlili Gazi tedavisinin ardından memleketi Ereğli’ye geldi. Terör örgütü militanlarının silahından çıkan kurşun Uzman Çavuş Serkan Arık’ın başını sıyırarak yaralanmasına yol açtı. Türkiye’ye getirilen Arık yapılan tedavisinin ardından Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ki baba ocağına getirildi. Sağlık durumunun iyi olduğu Arık’ın evli ve eşinin de hamile olduğu öğrenildi.
Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Afrin Gazisi Uzman Çavuş Serkan Arık’ı ziyaret ederek kendisine ve ailesine geçmiş olsun dileklerini iletti. Kaymakam Madenoğlu Afrin Gazisi Arık’a moral vererek, her türlü ihtiyacında devletin yanında olduğunu söyledi.

Yorumlar
  • Ali osman çetin
    17 Şubat 2018 Cumartesi 19:59

    Kardeşimize geçmiş olsun çevremizin gazi si ünvanını almış olup çevremizin gururu olmuştur ne mutlu türküm doğtuyum diyene allah acil şifalar versin inşaallah

Yıkım başladı...

17 Şubat 2018 Cumartesi 13:30

Yıkım başladı...

Zonguldak’ta kıyı kenar çizgisinde yer alan yapıların yıkımı sabah erken saatlerde başladı. Yıkımda çok sayıda polis ve yıkım ekibi bölgede görev alıyor.

Zonguldak Valiliğinin kent merkezinde kıyı kenar çizgisinde bulunan yapıların yıkımı için aldığı karar doğrultusunda ekipler sabah saatlerinden itibaren harekete geçti. İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, belediye fen işleri müdürlüğü, milli emlak, defterdarlık ve özel idare ekipleri sabah saatlerinde bölgeye geldi. Yaklaşık 100 polis ekibi bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken, çok sayıda yıkım işçisi çekekleri ve barakalarını boşaltan vatandaşlara yardım etti.
Zonguldak Limanı'ndan balıkçıların çıkarıldığını ileri süren Karaelmas Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yavuz Bultan "Biz burası yıkılıp yeniden yapılması için çok uğraştık fakat başaramadık. Bunu yetkililere anlatamadık. Buranın yıkılıp başka bir proje düşünüyorlarmış. Zonguldak Limanı'ndan bütün balıkçıları çıkartacaklar. Kilimli ve Kozlu ilçelerine dağıtacaklarını söylüyorlar fakat yer yok. Bize yer yapılsın öyle çıkalım dedik dinletemedik. Burada 143 çekek 160 tekne var" şeklinde konuştu.
Barınakları yıkılan balıkçılar, Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ile görüştü. Kimsenin mağdur edilmeyeceğinin altını çizen Turanlı, "Balıkçı kardeşlerimiz de mağdur olmayacak. Kilimli ve Kozlu ilçelerinde kendileri için yapılmış olan yerler var. Buralardan kendilerine boş olanlardan yer verilecek. Kilimli’de geniş bir alan var. Orası balıkçı tekneleri için güzel bir hale getiriliyor. Sayın Valimiz bunun talimatını verdi" dedi.

Etiketler:

zonguldak , yıkım , kıyı kenarları , balıkçılar ,

Yorumlar