Karadeniz sahili boydan boya Mavi!

25 Ağustos 2021 Çarşamba 11:07

Karadeniz sahili boydan boya Mavi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Karadeniz sahilinde yer alan illerin haritada ‘mavi’ye boyandığını söyledi.

Korona virüs ile mücadele sürerken, aşılama haritasında da Karadeniz’e kıyısı olan iller ‘Mavi’ye döndü.

Günlük Covid-19 Tablosunda 293 bin 037 test yapılırken, 19 bin 191 vaka tespit edildi. 230 kişi vefat ederken, 15 bin 373 kişi de hastalığı atlatarak iyileşti. 

Aşılamada 1. Doz Türkiye ortalaması %75.16 olurken, 2. Doz ortalaması %57.47 oldu. 1.,2. ve 3. Doz toplam sayı 90.405.737 oldu.

Batı Karadeniz’de yer alan iller arasında; Zonguldak aşılamada %77, Karabük %73.3, Bartın %80, Düzce %72.2, Bolu %78.1, Kastamonu %76.3 oldu.

BAKAN KOCA'DAN ZONGULDAK PAYLAŞIMI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayıları azalmadıkça kayıplarımız azalmıyor. Bugün tedbir alıp harekete geçmezsek yarın daha ağır yükler taşıyabiliriz. Sevdiklerimiz için aşı olup tedbirlere uyalım.” İfadelerini kullanırken. Karadeniz’in ‘Mavi’ye boyanmasını ise Zonguldak’tan fotoğraf ile paylaştı. Bakan Koca paylaşımında, “Karadeniz sahili boydan boya Mavi” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , eregli , fahrettin koca , korona , vaka , aşılama

Yorumlar

Sıvı tüketiminin önemi

21 Ağustos 2021 Cumartesi 10:13

Sıvı tüketiminin önemi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Ganime Mumcu, bir şeyler içmek için susama mekanizmasına güvenilemeyeceğini belirterek, “Susama hissi oluşana kadar bir miktar sıvı kaybına uğramış olabiliriz. Gün boyunca sıvı takviyesi yapmak sıvı kaybının önüne geçecektir” dedi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Ganime Mumcu, su tüketiminin vücutta hayati öneme sahip olduğunu, suyun beyin, omurilik ve diğer organların dış etkenlerden korunmasını sağladığını söyledi.

Su tüketiminin ağız, burun ve göz dokularını nemlendirdiğini, akciğerdeki havanın, vücuttaki su yardımıyla nemlendiğini, bunun da solunuma yardımcı olacağını kaydeden Mumcu, su tüketiminin önemini şöyle sıraladı:

“- Su, vücut ısısının dengede tutulmasını sağlamaktadır.

- Günlük yeterli miktarda su tüketimi, metabolizmayı hızlandırmaktadır.

- Besinlerin sindirilmesinde ve enerjiye dönüştürülmesinde su önemli bir yere sahiptir.

- Su, atık ve toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

- Kan hacmi ve basıncı, su ile dengelenmektedir. Kanın vücuttaki akışkanlığını su sağlamaktadır.

- Su, oksijen ve besin öğelerini hücrelere taşıyarak, hücrelerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan katı maddelerin çözünmesini sağlamaktadır.

- Kasların dengesi ve eklemlerin kayganlığı su ile sağlanmaktadır.

- Vücutta oluşan ödemlerin atılmasında su önemli bir rol oynamaktadır.”

SU EKSİKLİĞİ

Mumcu, hafif, orta ve ileri derece su eksikliği bulgularını ise şöyle özetledi:

“Hafif ve orta derece su eksikliği bulguları; ağız ve mukozada kuruluk, ateş, idrar çıkışının azalması, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı ya da bazı durumlarda baş dönmesi, kısa ve uzun süreli hafızada zayıflık, algıların zayıflaması, uyku hali, hafif sersemlik ve yorgunluk, aritmetik (analitik düşünme) yeteneğin zayıflaması durumu, taşikardi, ortostatik hipotansiyon ve göz yaşında azalmadır.

İleri derecede su eksikliğine yönelik bulgular ise aşırı susama, ağız, cilt ve mukozada aşırı kuruma, hipertermi, terlemenin azalması, hipotansiyon, koyu sarı ya da kehribar rengi idrar gelmesi, idrarın az gelmesi ya da hiç olmaması, göz kürelerinde çökme meydana gelmesi, bilinç kaybı ve sinirlilik durumudur.”

Sıvı kaybıyla ilgili bazı grupların olduğunu, genel anlamda çocuk ve yaşlıların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Mumcu, çocukların ne kadar ve ne sıklıkta sıvı tükettiğine dikkat etmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çocukların susama duyularının, yetişkinlerde olduğu kadar iyi gelişmediğini ve fiziksel olarak aktif olduklarından sıvı dengesini korumak için çocuklara düzenli olarak su ile sıcak ve soğuk içecekler vermek gerektiğini anlatan Mumcu, “Tıpkı yetişkinler gibi çocukların da yaz aylarında sıvı tüketimine daha çok dikkat edilmelidir” uyarısını yaptı.

Yaşlandıkça susama mekanizmalarında duyarlılığın yaşa bağlı olarak azaldığını anımsatan Mumcu, “Bu duruma bir de çoğu yaşlının fiziksel olarak genelde yorucu bulduğu düzenli tuvalete gitme durumundan kaçınmak için sıvı alımını özellikle kısıtladığını eklersek, artan sıvı kaybı riski ortaya çıkar. Yaşlıların, gün içinde suya ek olarak düzenli bir şekilde sevdikleri meyve suları, çay, kahve, sıcak çikolata ile çorba tüketmeleri önerilir” diye konuştu.

Sıvı ihtiyacını en iyi karşılayan besinin su olduğunu ve bu nedenle sıvı ihtiyacını karşılamak için günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Mumcu, sıvı alımını artırmaya yönelik yöntemlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“- Sabah aç karnına tüketilen 1 bardak su, güne dinç başlamaya yardımcı olur.

- Yemeklerden yaklaşık 10 dakika kadar önce içilen su, tokluk hissi verdiğinden, daha küçük porsiyonlarla tok kalmaya yardımcı olacaktır.

- Öğün aralarında içilen su, metabolizmaya daha kolay karışır ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.

- Sıvı ihtiyacını karşıladığı düşünülen çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler diüretik olma özelliği taşımaktadır. Yani vücudumuzdan suyun daha kolay atılmasına neden oluyor ve sıvı kaybını hızlandırıyor. Bu nedenle bunların yerine soğuk olarak tüketilebilecek meyve çaylarını tercih edilmelidir.

- Kafein alımını azaltmak vücuttaki suyun tutulmasını sağlıyor. Kafeini tamamen bırakamayanların her 2 bardak kafeinli içecek tüketimi sonrasında mutlaka bir bardak su içmesi gerekiyor.

- Suyun içerisine eklenen nane, tarçın, karanfil gibi aromalı bitkiler veya meyve parçacıkları ile su içmeyi daha keyifli ve kolay hale getirir ve faydasını artırır.

- Ayran, sıvı kaybı ile kaybedilen minerallerin de yerine koyulmasını kolaylaştırır.

- Yaz meyvelerinin sıvı içeriği yüksek olduğundan öğün aralarında taze meyvelerden hazırlanmış içecekleri tercih etmek önemli. Kilosuna dikkat edenlerin taze meyve suları yerine meyve tüketmesi sıvı alımını artırır ve tokluk hissi sağlar.

- Su içmeyi hatırlamak için anımsatıcılar kullanmak fayda sağlamaktadır. Örneğin; buzdolabına, çalışma masasına ya da telefona küçük notlar koymak, hatırlamayı kolaylaştırdığı için susamadan su içme oranını artırmaktadır.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , su , sıvı tüketimi , sanko , gamze ganime mumcu

Yorumlar

Fındık hasadı aşının önüne geçti

20 Ağustos 2021 Cuma 17:18

Fındık hasadı aşının önüne geçti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde düzenlenen aşı etkinliği, fındık hasat dönemine denk gelmesi katılımı etkiledi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde muhtarlık tarafından organize edilen aşı etkinliği düzenlendi. Çaylıoğlu Muhtarlık binasına gelen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Covid-19 aşısını yaptırmak isteyen veya aşı günü gelen köy halkına aşılarını randevusuz şekilde uyguladı.

Biontech ve Sinovac aşılarının uygulandığı programda toplam 50 kişiye aşı yapıldı. Muhtarlık tarafından daha önceki günlerde de düzenlenen aşı etkinliğinin birincisinde 145 doz, ikincisinde ise 115 doz aşı uygulanırken son yapılan programda aşı sayısının 50 kişide kalması köy halkının fındık tarlasında olmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

"AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLUNMALI"

Çaylıoğlu Köyü Muhtarı Yüksel Dirican programın ardından yaptığı açıklamada, “Kdz. Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden gelen sağlık ekipleri tarafından bugün Çaylıoğlu’nda aşılarını yaptırmak isteyen vatandaşlarımıza aşıları uygulandı. Sayının düşük olması bir çok köy halkının fındık tarlasında olmasından kaynaklı. Aşılarını yaptırarak duyarlı davranan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederek, şifa olmasını temenni ediyorum. Aşı konusunda herkesin duyarlı ve dikkatli olmasını istiyorum. Her platformda aşı konusunda Kaymakamımız ve Belediye Başkanlarımız gibi bizler de çağrıda bulunuyoruz. Bu konuda zaman zaman çevre köylerde imam arkadaşlara da camilerden anons yaptırılması konusunda taleplerimiz oldu. Aşı konusundaki çalışmalarımız önümüzdeki günlerde de devam edecek.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , çaylıoğlu , aşı , fındık

Yorumlar

Maviye döndük

19 Ağustos 2021 Perşembe 18:55

Maviye döndük

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada Zonguldak’ın aşı haritasında maviye döndüğünü açıkladı. Zonguldak Valisi Tutulmaz Zonguldak halkını tebrik etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aşı haritasını paylaştı. Zonguldak 75,1 oranı ile sarıdan maviye dönen iller arasında yer aldı. Bakan Koca “Kilis ve Zonguldak düşük riskli iller arasında yerini aldı. Salgın hastalığa karşı karar verip ilk doz aşıyı olma oranları %75’in üzerinde. Haritada iki şehrimiz daha Mavi. Düşük riskli il sayımız 33’e yükseldi.” ifadelerine yer verdi. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise Zonguldak halkını tebrik etti. Sosyal medya hesabından paylaştığı tebrikte, “Duyarlı Zonguldaklı kardeşlerimizin sayesinde aşılanan kişi sayısında mavi kategoriye geçtik. Tebrikler Zonguldak” dedi.

Aşılamada yüzde 75 ulaşan Zonguldak’ta vatandaşlar caddelerde yoğunluk oluşturdu. Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesinde yoğun kalabalık oluşurken bazı vatandaşların maske, mesafe kurallarına uyulmadığı görüldü. Aşı haritasında mavi olan Zonguldak’ta vaka haritası kırmızıya döndü. Vatandaşlar herkesi aşı olmaya davet ederken yetkililerden tedbirlerin arttırılmasını istedi. Vatandaşlar, "Bizler aşılarımızı olduk, Zonguldak olarak aşılamada iyi bir yerdeyiz ama tedbirler noktasında biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Denetimlerin tedbir noktasında arttırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşılama

Yorumlar

Muhtarlıktan aşı daveti

18 Ağustos 2021 Çarşamba 18:39

Muhtarlıktan aşı daveti

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde aşı etkinliği düzenlenecek.

Çaylıoğlu Muhtarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,

19 Ağustos Perşembe günü Çaylıoğlu Muhtarlık binasında Covid-19 aşısı uygulanacak. İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından aşı günü gelen vatandaşlar 1.,2. veya 3’üncü aşılarını randevusuz yaptırabilecekler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , çaylıoğlu

Yorumlar