Kayalıdere Şelaleleri, turizme kazandırılıyor

25 Mayıs 2021 Salı 23:13

Kayalıdere Şelaleleri, turizme kazandırılıyor

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl ve Ereğli ilçe protokolü ile birlikte; Kdz. Ereğli’ye bağlı köylerde incelemelerde bulundu. Muhtarlarla bir araya gelen Vali Tutulmaz, Kayalıdere Şelalelerinin turizme kazandırılması için bölgede tespitlerde bulundu.

Vali Tutulmaz, beraberinde Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Jandarma Komutanı Gönen Süslü, İlçe Jandarma Komutanı Berkay Osan, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Kdz. Ereğli İlçe Orman İşletme Müdür Yardımcısı Mefar Erhan Çubukçu, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Tetik, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz, İl Meteoroloji Müdür Vekili Turhan Şalvarcıoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Ali Kemal Karaca, Rıfkı Gültekin, Temel Engin, CHP İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Kartal, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yiğitoğlu, İbrahim Sezer, Necati Akdeniz, Burak Nusret Öztürk, Talip Seyhan, Şenol Akyol ve Yalçın Duman ile birlikte; Kdz. Ereğli’ye bağlı Aşağı Kayalıdere, Aydın ve Vakıf köylerini ziyaret etti.

Programlarına Aşağı Kayalıdere Köyü’nde bulunan şelaleleri inceleyerek başlayan Vali Tutulmaz ve beraberindeki heyet, Değirmen Şelale ile 2. Şelalenin bulunduğu bölgenin turizme kazandırılması için ve şelalelere yakın bir alanda yapılması düşünülen Bungolov Evler ve Çadır kurulabilecek yerlerde tespitlerde bulundu. Yine Aşağı Kayalıdere Köyü’nde bulunan Meteoroloji İstasyonu’nu da inceleyen Vali Tutulmaz, istasyonun bulunduğu alana ‘Seyir Terası’ yapılması yönünde siyasiler, bürokratlar ve muhtarlarla istişarelerde bulundu.

Günün büyük bir bölümünü Aşağı Kayalıdere Köyü’nde geçiren Vali Tutulmaz, daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte Aydın Köyü’ne geçti. Vali Mustafa Tutulmaz, burada Armutlucuma Bölgesindeki Köylerin Muhtarlarıyla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi. Misafirperverliklerinden dolayı muhtarlara teşekkür eden Vali Tutulmaz ve beraberindeki protokolün Ereğli programı, yapımı devam eden Ereğli-Devrek yolunun Vakıf Köyü güzergâhında yapılan kontrollerin ardından sona erdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , vali mustafa tutulmaz , aşağı kayalıdere , kayalıdere şelaleleri

Yorumlar
  • kadir
    26 Mayıs 2021 Çarşamba 09:39

    turizme kazandırmak saçmalık, gayet güzel su akışının olduğu bi yer ve çok fazla ağaç var, ağaçlık alanlar kesilip hes yapılması çok daha mantıklı olurdu, hükümetimizden bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz,

Turizme kazandırıldı

24 Mayıs 2021 Pazartesi 19:09

Turizme kazandırıldı

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde Süzek Kanyonu’nda bulunan şelaleler BAKKA’nın desteklediği proje ile turizme kazandırıldı.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın destek verdiği proje ile Gökçebey’de Gaziler ve Namazgah köyleri arasında bulunan Süzek Deresi’nin ıslah çalışmaları yapılarak içerisinde bulunan ve kendine özgü güzellikleriyle doğa harikası olan şelaleler turizme kazandırıldı. 

Gökçebey Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile BAKKA arasında imzalanan destek sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen projenin sözleşme bütçesinin 333 bin 730 TL olduğu, destek miktarının ise 177 bin 452 TL olduğu kaydedildi. 

BAKKA’nın projeye ilişkin açıklaması şöyle:

MACERA VE DOĞA TUTKUNLARININ İLGİSİNİ ÇEKİYOR

“Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) bölgenin kalkınma potansiyelini harekete geçirmek amacıyla özel sektör yatırımlarına sağladığı desteğin yanısıra kalkınmaya katkı sağlayacak ar-ge, sanayi, sosyal, kırsal ve turizm alt-yapı projelerine de destek sağlamaktadır. Doğa ve kültür turizmi kapsamında önemli bir potansiyele sahip olan bölgenin, doğa turizm altyapısına destek sağlayarak bölgenin turizm sektöründe hak ettiği yere ulaşması amaçlanmıştır. 

Bu kapsamda gerçekleştirilen onlarca projeden biri olan Süzek Kanyonu Macera Parkuru başarılı bir şekilde uygulanmış ve macera ve doğa tutkunlarının ilgisini çekmeye başlamıştır. Proje ile Bodac, Gaziler ve Namazgah köyleri arasında bulunan Süzek Deresi’nin ıslah çalışmaları yapılarak içerisinde bulunan ve kendine özgü güzellikleriyle doğa harikası olan şelalelerin turizme kazandırılması sağlanmıştır.

“TUR SAYISI GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTA"

Yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin rekreasyon ve dinlenme, yeme-içme gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir mekan proje kapsamında bölgeye kazandırılmıştır. Süzek Macera Parkuru, Gökçebey ve Yenice ilçeleri ile çevresindeki diğer destinasyonlarla sinerjik ilişkiler kurabildiğinden tur sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Hedefi Batı Karadeniz'in doğal güzelliklerinin tanıtımını yaparak turizme açmak ve bu sayede Gökçebey ilçesinin turizm potansiyelini harekete geçirmek olan proje başarı ile sonuçlanmış ve amacına uygun bir şekilde değerlendirilmektedir. Özellikle hafta sonu macera ve doğa tutkunlarının akınına uğrayan parkur, giderek ülke çapında tanınırlığını artırmaktadır.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , bakka , süzek kanyonu

Yorumlar

Gazze'deki vahşeti çizdiği karikatürler ile anlatıyor

22 Mayıs 2021 Cumartesi 13:24

Gazze'deki vahşeti çizdiği karikatürler ile anlatıyor

İsrail'in Filistin topraklarında yaptığı saldırılar sonrası Filistinlilerin mücadelesine bir destek de Zonguldak'tan geldi.

Çizdiği karikatürlerle büyük ilgi gören karikatürist Şerif Cihan, Gazze'ye destek karikatürleri çizdi. Çizimler, sosyal medyada kısa sürede beğeni ve paylaşım rekoru kırdı. Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde yaşayan karikatürist Şerif Cihan, İsrail güçleri tarafından 10 Mayıs’ta Gazze’ye yönelik başlatılan bombalı saldırılarda hayatını kaybeden 65'i çocuk 227 Filistinli için sessiz kalmadı. Gazze'de vahşet ve soykırımın olduğunu, çizdiği karikatürler ile bu yaşananları anlatmaya çalıştığını belirten getiren Şerif Cihan, "Çocukluktan beri karikatür çiziyorum. Asıl mesleğim lokantacılık. Karikatürü hobi olarak yapıyorum. 15 senedir gazetelere çiziyorum. Orada insanlık dramı yaşanıyor. Vahşet var. Bir soykırım oluyor şuanda orada. Soykırıma uğramış bir millet yapıyor birde bunu yani bu da çok şaşırtıcı. Orada Filistinli kardeşlerimizin başına gelenler çok kötü şeyler. 1 buçuk milyarın üzerinde Müslüman millet var buna rağmen orada 8-9 milyonluk bir nüfus bunu yapabiliyor ve dünya buna sessiz kalıyor. İnanılır gibi değil" diye konuştu.

"Kutsal emaneti bir çocuk tek başına savunuyor"

Çizdiği karikatürlerden bazılarında anlatmak istediği konulara değinen Cihan, "Aslında bu çizim bir çok insana ağır gelebilir. Şu şekilde; burada Filistin'de İslam'ın kutsalı bir çocuğa emanet gibi duruyor. Yani bugün orada bize peygamberimizden miras kalmış, Müslüman aleminin ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı bir çocuk savunuyor tek başına adeta. Simge olarak tabi oranın halkıda bu yaşananlara karşı çıkıyor. Dünyanın sessizliğine bakarsak bir çocuğun savunduğu gözler önüne gelirse ne kadar büyük bir utanç olduğu ortaya çıkar. Özellikle Türkiye dışındaki Müslüman ülkeler 3 maymunu oynuyor kısacası. Orada çocuklar öldürülüyor, insanlar öldürülüyor, kadınlar kollarından bacaklarından sürükleniyor kendi yaşama haklarını savundukları için. Bu karikatürümde ben onu dile getirmek istedim. Dünyadaki Müslüman ülkeler bu çocuk kadar tepki gösterse İsrail diye bir devlet kalmaz zaten. Eğer bu vahşeti yapmaya devam edecekse onun zaten kalma hakkı yok dünya üzerinde" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , türkiye , filistin , gazze , israil , müslüman , karikatür , şerif cihan

Yorumlar

Turizmin gözdesi Harmankaya Kanyonu

16 Mayıs 2021 Pazar 13:53

Turizmin gözdesi Harmankaya Kanyonu

Zonguldak’ın Elvanpazarcık beldesinde bulunan Harmankaya Kanyonu'nda ilk etap çalışmalarının tamamlanmasının ardından ikinci etap çalışmalarında sona gelindi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından kanyonun kent turizminin gözdesi olması bekleniyor.

Zonguldak'ın Elvanpazarcık beldesi sınırları içerisinde olan ve 5 ila 34 metre yükseklikten oluşan toplam 10 şelalenin yer aldığı Harmankaya, 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Harmankaya Şelaleleri Tabiat Anıtı" ilan edildi. "Harmankaya Kanyonu Alternatif Turizm Odağı" projesi, Zonguldak Valiliğinin öncülüğünde Zonguldak Turizm Alt Yapı Birliği, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Özel İdare'nin katkılarıyla geçtiğimiz aylarda başladı. 2020 yılının kasım ayında ilk etap çalışmaları tamamlanan Harmankaya Şelaleleri'nde ikinci etap çalışmalarında sona gelindi. Projenin tamamlanmasıyla Harmankaya'nın kent vatandaşının yanı sıra, şehir dışından gelen ziyaretçilerin de ilgi odağı haline gelmesi hedefleniyor. Kentin yoğun ve stresli yaşamından bunalan insanların rahat bir nefes almasını sağlayacak olan projeyle birlikte turizme de büyük ölçüde katkı sağlanacak. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki parkurda, başlangıç ve bitiş noktaları boyunca geçit platformları, asma köprü, kütük merdiven, korkuluk, yağmur sığınağı gibi aktiviteyi kolaylaştırıcı düzenlemeler yer alıyor. Kayın, gürgen, meşe ağaçları ve makilerin oluşturduğu ormanı ile Harmankaya ziyaretçilerini büyülüyor. Kum taşı, çakıl taşı ve kireç taşı ardalanmasından oluşan kanyondaki 94 milyon yaşındaki senomaniyen ve 113 milyon yaşındaki albiyen kayaçlarının yanı sıra, bölgeye özgü kestane, ıhlamur, kayın, gürgen gibi ağaçlar da ziyaretçilerini karşılıyor.

İsmail Haktan Yılmaz, Harmankaya'nın çok güzel bir tabiat alanı olacağını belirterek, “Harmankaya gerçekten doğa harikası. Ancak biraz daha bakım isteyen bir yer. Gerekli bakımların yapılmasının ardından burasını turizme kavuşturabileceğimizi düşünüyorum. Çok bakımsız değil aslında, gerekli çalışmalar başlamış ama coğrafi koşullar ve doğa olaylarından dolayı tahribat görüyor. İlerleyen günlerde buranın çok güzel bir tabiat alanı olacağına düşünüyorum” dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , harmankaya şelaleleri , turizm

Yorumlar

Başvurular başladı

8 Mayıs 2021 Cumartesi 17:30

Başvurular başladı

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl 6’ncısını düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması için başvurular 7 Mayıs’ta başladı. Öğrencilerin merakla beklediği yarışmaya başvurular 28 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek.

Erdemir, ürettiği çeliğin insan hayatındaki vazgeçilmez yerine sanat yoluyla dikkat çekmek ve gençlerin sanat eğitimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın 6’ncısını bu yıl gerçekleştiriyor.  Erdemir’in yarım asırdan uzun bir süredir hayat verdiği çelik, bu yarışmayla genç yeteneklerin elinde yeniden şekillenerek sanat eserlerine dönüşecek.

Öğrencilerin yoğun ilgisi sebebiyle her yıl düzenlenecek

Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencilerinin merakla beklediği yarışmaya bugüne kadar 500’e yakın öğrenci katılım gösterdi. Erdemir’in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle iki yılda bir düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması, öğrencilerin yoğun ilgi ve isteği üzerine bu yıldan itibaren her yıl gerçekleştirilecek. Ayrıca yarışma, bu yıl salgın nedeniyle iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamada katılımcılar, maket olarak ya da dijital ortamda ürettikleri heykelin PDF formatındaki fotoğrafları ile 28 Mayıs tarihine kadar yarışmaya başvuru yapabilecekler. Jüri değerlendirmesi sonucu ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan katılımcılar, Erdemir’in malzeme desteğiyle beraber projelerinin üretimini gerçekleştirecekler. İkinci aşamanın sonunda da eserlerini belirtilen adrese göndererek başvurularını tamamlayacaklar.

Genç yeteneklerin çelikten ürettikleri heykeller, her yıl olduğu gibi bu senede yarışma sonunda düzenlenecek sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yarışmaya, Türkiye’deki üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde lisans ve lisansüstü eğitimine devam eden heykel öğrencileri katılabilecek. 6. Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın birincisine 15 bin TL, ikincisine 10 bin TL ve üçüncüsüne ise 7 bin 500 TL para ödülü verilecek. 

Erdemir’den yapılan açıklamada, yarışmaya ilişkin detaylı bilgi ve başvuru formuna https://www.erdemir.com.tr/ adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , erdemir , heykel yarışması

Yorumlar