Kdz. Ereğli’de kafes balıkçılığı için yer tespiti yapıldı

2 Ağustos 2022 Salı 18:11

Kdz. Ereğli’de kafes balıkçılığı için yer tespiti yapıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in girişimleri ile ilçede kafes balıkçılığı yapılması planlanan bölgelerde Trabzon Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yer tespit çalışması yapıldı.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş Ereğli açıklarında kafes balıkçılığı için bu gün önemli adımların atıldığını ifade etti. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Keleş “Bildiğiniz üzere bir süredir Kdz. Ereğli’de kafes balıkçılığı noktasında bazı illerde teknik geziler ve incelemeler yapmıştık. Bu gün Trabzon Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden teknik ekipler geldi. İlk olarak Zonguldak Valimiz Mustafa Tutulmaz ile bir toplantı gerçekleştirip, kendilerine sunum yaptık. Daha sonra ilçemiz açıklarında teknik ekipler hem yer tespiti konusunda incelemeler yaptı, hem de denizden farklı noktalarda su numuneleri aldılar. İncelemelerin ardından en uygun yerin neresi olduğu noktasında rapor hazırlayıp bizlere sunacaklar. Sonrasında da ilgili bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunup bu yatırımların Kdz. Ereğli’mize kazandırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu yatırım Kdz. Ereğli’mize ekonomik olarak çok önemli girdiler sağlayacak hem de bölgemizde sektörel çeşitliliğin artmasına sebep olacak. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Şimdiden ilçemize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Kdz. Ereğli ilçesi açıklarında gerçekleştirilen inceleme ve yer tespit çalışmalarına Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Alaplı TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, Alaplı TSO Genel Sekreteri Taner Arslan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su ürünleri Dairesi Müdürü Recep Küçük, BAKKA Zonguldak Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Ayhan İnanır, BAKKA Yenilikçilik ve Rekabetçilik Birimi Başkanı Dr. Hakkı Yavuz, Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Murat Toprak, Trabzon Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü(TAGEM) Araştırmacı Recep Parlak ve Trabzon Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü(TAGEM)Araştırmacı Eyüp Çakmak katıldı.
Başkan Keleş inceleme gezisine gelen misafirlerini Kdz. Ereğli TSO hizmet binasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tasin Tanyıldız ile birlikte ağırladı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , tso , arslan keleş , ekonomi , balıkçılık , kafes balıkçılığı

Yorumlar

Fındık işçilerinin "gurbet" mesaisi

2 Ağustos 2022 Salı 11:19

Fındık işçilerinin "gurbet" mesaisi

Fındık toplayarak ekmek paralarını kazanmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinden Alaplı'ya gelen Lütfü Atıkoğlu "Burada hasat 8 Ağustos’ta başlayacakmış. Ayın 8’ini bekliyoruz” dedi.

Karadeniz bölgesinde fındık hasadının başlamasına sayılı günler kala mevsimlik tarım işçileri de fındık bölgelerine gelmeye başladı. İlk kafilenin geldiği köylerden biri de Mollabey köyü oldu. Doğu ve Güneydoğu illerinden köylere gelmeye başlayan çok sayıda mevsimlik tarım işçisi, kendileri için hazırlanan konaklama alanlarından olan Mollabey mevkisindeki Pazar alanına çadırlarını kurmaya başladı. Büyük çoğunluğu önceki gece saatlerinde kente giriş yapan işçiler, Ağustos ayının ilk haftasında başlayacak fındık sezonunun verimli geçmesini ümit ediyor.
Alaplı ilçesine bağlı Mollabey Köyünde oluşturulan konaklama alanında kadınlar sacda yufka pişirirken, gençler de çadırları kuruyor. Aile büyükleri ise alana gelen fındık üreticileri ile çalışma şartlarına ilişkin görüşme yapıyor.
Şalıurfa`dan ailesiyle Alaplı’ya 22 saatlik yolculuğun ardından gelen Lütfü Atıkoğlu, gazetecilere bu sene fındık hasadından umutlu olduğunu belirterek, bu sene yevmiyelerin iyi olduğunu söyledi.
Şanlıurfa gelen 8 yıldır Alaplı’ya geldiğini anlatan Lütfü Atıkoğlu ise, "Ben bugün İşçilerimi getirdim ve daha da gelecekler şu an yoldalar. Buraya toplam 42 hane olarak çadır kuracağız. Şu anda ise çadırlarımızın etrafına su taşmaması için topraklarla dolduruyoruz. Buraya büyüklerimiz beşe dört gibi beton dökmüş olsalar bizler rahatlıkla demirlerimizi kurar, içinde rahatlıkla otururduk. Bu şekil ise çadırların etrafına toprakla set yapıyoruz, yağmur su altından geçmemesi için, büyüklerimizden buraya biraz kulak vermelerini istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , haber , alaplı , fındık , gurbet , devrek , çaycuma , tarım

Yorumlar

Zam geldi!

30 Temmuz 2022 Cumartesi 18:08

Zam geldi!

Kurban Bayramı'nın ardından kırmızı ete zam geldi.


Kurban Bayramı'ndan önce kırmızı ete indirim gelmişti. 20 gün sonra ise kırmızı ete zam yapıldı. Karkas etin kilosuna gelen 10 liralık zam etiketlere hemen yansıdı. Kıymanın kilosu 145 liraya, kuşbaşının kilosu 175 liraya çıktı. Kırmızı etin aksine beyaz et fiyatlarında ise düşüş devam ediyor.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , haber , zam , et , kırmızı et , fiyat , tavuk , beyaz et , kasap

Yorumlar

Rekor fiyat açıklaması bekleniyor

29 Temmuz 2022 Cuma 16:26

Rekor fiyat açıklaması bekleniyor

Bu yıl fındık alım fiyatında rekor fiyat açıklaması bekleniyor. Üreticiler ise fındık alım gücünün çok düştüğünü rekor fiyatın bile çiftçinin sorunlarını gidermeyeceğini söylüyor.

Ordu ve Giresun olmak üzere çoğu ilde yoğun geçmesi beklenen fındık hasadı için gün sayılıyor. Bu Cuma günü çeşitli fındık bahçelerinde incelemeler yapılacak ve fındık toplama için start verilecek. Üreticiler bu yıl fındık hasadının geçen yıla göre bir hafta kadar geç başlayacağını bunun nedeninin iklimsel koşullar olduğunu belirtiyor.

HAFTA SONU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu hafta yaptığı açıklamada 2022 için geçerli olacak fındık alım fiyatını hafta sonu Ordu’da (Cumartesi) duyuracağını söylemişti. 2021 yılında Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 lira olarak belirlenen fındık için çiftçilerin bu yıl beklentisi ise en az 53-55 lira seviyesinde.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , fındık , fındıklık , bahçe , zam

Yorumlar

Yeni gelişme

28 Temmuz 2022 Perşembe 10:18

Yeni gelişme

Kur korumalı mevduat sistemine dahil olan şirketlere sağlanan vergi avantajında süre uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlananan karara göre şirketler, 30 Haziran tarihli bilançolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar Kur Korumalı Mevduat sistemine dahil ederse vergi avantajı kullanacak.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , kur , vergi , ödeme , para

Yorumlar