Kdz.Ereğli TSO B seviye akredite oldu

11 Eylül 2022 Pazar 17:39

Kdz.Ereğli TSO B seviye akredite oldu

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) akteditasyon yenileme denetimi sonucu “B” seviye akredite oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binası konferans salonunda gerçekleşen, akreditasyon sistemi denetiminden geçen oda borsalar sertifika töreninde Kdz. Ereğli TSO "B" seviye akredite olarak, sertifikasını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan aldı.
Tüm oda personeline gösterdikleri başarı ve özveriden dolayı teşekkür eden, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, oda hizmetlerini üst standartlara çıkarma noktasında göreve geldikleri günden itibaren çalıştıklarını söyledi. Keleş, " bu başarı benim değil, bizimdir. Tüm oda personelimizin emeği ve katkısı vardır. Odamızda üyelerimize sunduğumuz hizmetleri en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Denetleme sonucunda da bizleri bu sertifikaya layık gören herkese de teşekkür ederim" ifadelerine yer verdi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada söz konusu sertifikanın oda ve borsaların verdiği hizmetin bir belgesi olduğunu söyledi. Akreditasyon denetim sürecini başarıyla tamamlayan 150 oda ve borsanın akreditasyon sertifikalarını alacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa temsilcilerinden bu belgelerini asmalarını rica etti. Hisarcıklıoğlu, dünyanın bir değişim ve dönüşümden geçtiğini belirterek, TOBB ve oda-borsa camiası olarak bu değişim ve dönüşümün öncüsü olmak zorunda olduklarını kaydetti.
M. Rifat Hisarcıklıoğlu, akreditasyon sistemi sayesinde oda ve borsaların kendilerini geliştirdiğini anlattı. Akredite oda ve borsaların 30'dan fazla ülkenin odaları ile proje yürüttüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların girişimcilere en iyi şekilde hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldiğini kaydetti.
Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların hizmet kalitesi anlamında, Londra, Paris, Berlin'deki oda-borsa seviyesine ulaştığını vurgulayarak, tüm dünyaya sistemi ihraç edecek konuma geldiklerini ifade etti.


"Yeni akreditasyon standardını belirledik"


Hisarcıklıoğlu, şu an 365 oda ve borsadan 278'inin akredite edildiğini, 35'inin de sürecinin devam ettiğini belirterek, tüm oda ve borsaların akredite olmasını hedeflediklerini söyledi.
Talep ve görüşler doğrultusunda yeni hedeflere uygun, yeni bir akreditasyon standardı belirledikleri bilgisini veren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:
"Ticaret, e-ticaret ve dış ticaret, sanayi-üretim, tedarik zinciri ve AR-GE faaliyetleri, sosyal sorumluluk, turizm ve coğrafi işaret gibi yerel değerlerin tanıtımı, istihdam ve mesleki eğitim gibi konular da artık standardın yeni dönemde bir parçası haline geldi. Akreditasyon sisteminde tam puan 65'ti, şimdi tam puanı 100'e çıkarıyoruz. Geçmişte puanlarınıza göre A, B, C olarak sınıflanıyordunuz. Artık puanlarınıza göre 5, 6 ve 7 yıldızla sınıflanacaksınız. Yani A sınıfı akredite olanlar, bundan sonra 7 yıldızlı oda-borsa haline gelmiş olacak. Odaların ve borsaların akreditasyon sistemlerini birbirinden ayırıyoruz. Borsalar, artık kendilerine özgü bir standartta, asli borsacılık hizmetleri bazında denetlenecekler."
Kriterleri zorlaştırarak, oda-borsalara yeni ve daha yüksek bir hedef verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, akreditasyon sisteminin 20. yılında oda ve borsaları bir üst lige daha çıkarmayı amaçladıklarına vurgu yaptı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , tso , ticaret , ekonomi , rıfat hisarcıklıoğlu , arslan keleş

Yorumlar

Zonguldak ormanlarında sonbaharda tabloluk görüntüler

10 Eylül 2022 Cumartesi 17:20

Zonguldak ormanlarında sonbaharda tabloluk görüntüler

Zonguldak'ta ormanlarda sonbaharın gelişiyle birlikte tabloluk görüntüler ziyaretçileri büyülüyor.

Yer altından ekonomiye katkı sağlayan taşkömürüyle karaelmas adını alan Zonguldak, mavi ve yeşilin her tonuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte Zonguldak ormanları kırmızıya döndü. Her mevsim farklı güzellikleriyle dikkat çeken kent, ormanlarıyla da ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Sonbaharı karşılayan ağaçların arasında bol bol fotoğraf çeken ziyaretçiler, doyumsuz güzellikleri yaşıyor.
Zonguldak ormanları, dron ile havadan da görüntülendi. Renklerin yeşilden kırmızıya dönmeye başladığı sonbaharda seyrine doyumsuz görüntüler ortaya çıktı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , manzara , fotoğraf

Yorumlar

bin bir derde deva kış çayı

8 Eylül 2022 Perşembe 17:18

bin bir derde deva kış çayı

Zonguldak’ta aktarlar kış ayının vazgeçilmesi olan doğal kış çayını vatandaşlar için hazırlayarak, tezgahlara yerleştirdi. Kış çayı 25-30 TL’den vatandaşlara satılıyor.

Zonguldak’ta kış ayının gelmesine sayılı günler kala aktarlar hazırlıklarına başladı. Aktarlar kış ayının vazgeçilmezi kış çayını tezgahlara hazırladı. Kış çayının içerisinde, zerdeçal, hibüsküs, kuşburnu, zencefil, kabuk tarçın, havlıcan ve ıhlamur karışımı yer alıyor. Karışım tezgahlarda 25-30 TL’den satılıyor.
Kaynatılarak içilen kış çayı, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, balgam sökücü ve göğüs rahatlamasına iyi geliyor. Vatandaşlarda aktarlara gelerek kış ayı için kış çayını alarak kışa hazırlanıyor.
Aktar İsmail Yılmaz, “Kış ayı gelmesiyle birlikte havalar da artık yavaş yavaş kendini hissettiriyor kendini. Bizde bunun için her sene yaptığımız gibi birer tane karışım yapıyoruz. Mesela ıhlamur, zerdeçal, hibüsküs, kuşburnu, zencefil, kabuk tarçın, havlıcan, ıhlamur bunları her çeşitten bir tane alıyoruz, bir şenliğe koyarak bir tane de limon atarak, kaynatıp içiyoruz. İçildiğinde hem öksürük hem bronşit hem balgamı söker Hem de göğsü yumuşatır. Hem de nefes darlığına iyi gelir. Her sene böyle yaptığımız için herkes memnun. Hem doğal oluyor Hem de yan etkisi olmuyor. Vücudu rahatlatıyor. Bu karışımların fiyatı 25-30 TL arası satılıyor. Bir şenliğe koyduğun zaman 6-7 bardak çıkıyor. Her sene veriyorum. Müşterilerimizde bayadır da memnunlar" dedi.

Yorumlar

Müze sayısı 3'e yükseldi

7 Eylül 2022 Çarşamba 15:55

Müze sayısı 3'e yükseldi

Zonguldak'ta müze sayısı 3'e yükseldi. Sit alanları sayısı 90, ören yeri sayısı ise 2 oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü verilerine göre Zonguldak'ta bakanlığa bağlı müze eser sayısı 8 bin 926 olarak açıklandı. Ören yeri sayısı ise 2 olarak açıklandı. Müze ve ören yeri ziyaretçi sayıları 2021 yılında 77 bin 464 olarak açıklandı. Özel müze sayısı 1 olarak açıklanırken müzedeki eser sayısı bin 815 olarak açıklandı. Müzeye ziyaretçi sayısı da 6 bin 500 olarak açıklandı.
Zonguldak ilindeki Sit Alanları sayısı 99, Ören Yeri sayısı da 2 oldu.

Etiketler:

zonguldak , müze , turizm

Yorumlar

Kestane kalasından balık figürü çıktı

7 Eylül 2022 Çarşamba 15:52

Kestane kalasından balık figürü çıktı

Zonguldak’ın Beycuma Beldesine bağlı Karapınar köyünde marangozluk yapan Nihat Açıkgöz(53), kendi ait dükkanda kestane kalasından kapı yaptığı sırada kalasın içerisinde balık figürü ortaya çıktı.

Zonguldak’ın Beycuma Beldesine bağlı Karapınar köyünde 40 yıldır marangozluk yapan 53 yaşındaki Nihat Açıkgöz, kestane kalasından müşteri için kapı yaptığı sırada ilginç bir görüntüye rastladı.
Açıkgöz, kestane kalasında kesim yaptığı sırada içinden balık figürü ortaya çıktı.
Ardından marangoz Nihat Açıkgöz, figürün ortaya çıkmasının ardından, kalasda işlem yapmaya bırakarak, o figürü kullanmaktan vazgeçti.
Açıkgöz, figürün daha iyi gözükebilmesi için üzerine boyayarak müzeye kaldırdı.

‘Bunda hiç bir işlem yok’
Marangoz Nihat Açıkgöz, “Kestane kalası bunu işlemek istiyordum. Kapı kasası yapacaktım. Baktım orada bir çatlak var. Oraya kaldırdım baktım ki komple çıktı orası. Baktım balığa benziyor. Kullanmadım onu o günden beri sakladım. Bunda hiç bir işlem yok. Sadece figürün üzerinde boyama var. Şekilde olarak bunda elleme yok” dedi.
‘Daha önce ceviz ağacından yılan figürü çıkmıştı’
Daha önce ceviz ağacından da yılan figürünün ortaya çıktığını ifade eden Açıkgöz, “Çocukluğumdan beri marangozluk yapıyorum. Yaklaşık 40 yıl oldu. Daha önde ceviz ağacından da yılan şekli çıkmıştı. Onu saklayamadım onu müşteriye kullandım. Bu artık burada müzelik” şeklinde konuştu.

Etiketler:

beycuma , marangoz , ceviz ağacı

Yorumlar