Kdz.Ereğli TSO Seminer Düzenledi

1 Temmuz 2022 Cuma 00:03

Kdz.Ereğli TSO Seminer Düzenledi

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) "Pandemi Sonrasında Dünya ve Türkiye Ekonomisine Genel Bakış ve Yatırım Fırsatları" semineri düzenledi.

Kdz. Ereğli TSO, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi'nde, Eğitmen Doç. Dr. Atılım Murat'ın konuşmacı olarak katıldığı "Dünya ve Türkiye Ekonomisine Genel Bakış ve Yatırım Fırsatları" semineri düzenledi. Seminere çok sayıda sanayici ve iş insanı katıldı. Seminerde Türkiye ekonomisi ele alınırken, Eğitmen Doç. Dr. Atılım Murat, katılımcıları yatırımlar konusunda bilgilendirdi. Seminer katılımcıların Murat'a soru sorması ile devam etti. Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, bilgilendirmesi için Murat'a teşekkür ederek, kendisine hediye takdiminde bulunması ile seminer sona erdi.
Keleş, seminere katılan tüm katılımcılara da ayrıca teşekkür etti.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , haber , tso , arslan keleş , ticaret , atılım murat , ekonomi , yatırım fırsatları

Yorumlar

Balıkçılar yeni sezonda palamuttan umutlu

30 Haziran 2022 Perşembe 15:25

Balıkçılar yeni sezonda palamuttan umutlu

Zonguldak’ta 1 Eylül’de kalkacak av yasağı öncesinde hazırlıklarını sürdüren balıkçılar, palamudun bu sezon bol olmasını beklendiklerini ifade etti.

Türkiye’de 1 Eylül’de kalkacak av yasağı öncesinde balıkçılar yeni sezon hazırlıklarına hız kesmeden devam ediyor. Zonguldak’ın Kozlu İlçesinde balıkçılar yeni sezon hazırlıklarına başladı. Balıkçılar sezon öncesinde teknelerini, ağlarını bakıma aldı. 50 yıldır balıkçılık yapan Mehmet Karadurmuş, “Bu sene çıkan lüfer çok var. Torikler çok var. İstanbul’dan gelen kayıklarımız da torik ve lüfer çok olduğunu söylediler. İnşallah bizi yanıltmaz. torik ve lüferden umudumuz var. Palamudun olduğun da hamsi az olur. Bir sene olup bir sene olmaması gibidir. İnşallah bu sene palamudun bol olmasını bekliyoruz. Böyle devam ederse bu sene iyi bir sezon olur” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , haber , balık , palamut , avlanma

Yorumlar

Zonguldak’ta selin yaraları sarılıyor

30 Haziran 2022 Perşembe 15:22

Zonguldak’ta selin yaraları sarılıyor

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde selin yaraları sarılıyor. Beldede sular altında kalan Merkez Camii’nde hasar tespit ve temizlik çalışmaları başlatılacak. Selin en çok etkilediği yerlerden biri de tarım arazileri oldu. Seralar sular altında kaldı. Çiftçiler zarar gören seralarda temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ‘kırmızı’ uyarı verdiği kentte etkili olan kuvvetli yağış sebebiyle dereler taştı. Birçok ev ve işyeri ile tarım arazileri sular altında kaldı. Yağışların sele dönüştüğü yerlerden biri de Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesi oldu. Yağışlarla birlikte meydana gelen su taşkınları nedeniyle belde merkezinde su seviyesi 40 santimetreyi aştı. Evler ve işyerleri sular altında kaldı. Beldedeki Merkez Camii de selde en çok etkilenen yerlerden biri oldu. Beldede hasar tespit ve temizlik çalışmalarıyla birlikte selin yaraları sarılırken hayat normale döndü. Su basan Merkez Camii’nin halıları ve içeride bulunan bazı eşyalar kullanılamaz hale geldi. Camide hasar tespit çalışmalarının ardından temizlik çalışmaların başlanacak.
Merkez Camii Müezzin Kayyımı Yaşar Karagöl, Su debisi yükselmeye başladı. Kendi imkanlarımızla bazı eşyaları kurtarmaya çalıştık. Bazılarını çıkarttık, bazıları ıslandı. Kullanılamaz halde. Rabbim başka bir zayiat vermesin. Can kaybımız yok. Şu anda yaz Kur’an Kursu dönemindeyiz. Çocuklar biraz mağdur. İnşallah üst katımızda da devam edeceğiz. Rabbim başka bir afet göstermesin. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun” dedi.

Caminin imamı Yusuf Karagöl de yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Saat 8’de sular camimize girmeye başladı. Girişten, kapılardan suyu engelledik ama taban tarafında su giderleri olduğu için kanallardaki sular direk caminin içerisine geri döndü. Suyun girişini engelleyemedik. Camimizdeki zayiat belli. Halılarımızı toplayabildiğimiz kadar topladık. Burada gençlerimiz için yaz kursları için masa tenisi, oyun salonu kurduk. Zayiatlar onlar. Halılarımız ıslandı. Kaldıramadıklarımız da bu şekilde burada ıslandı. Kendi gücümüzün yettiğince temizlik çalışmalarını yapmaya çalışıyoruz. Cami cemaatimiz ve başka arkadaşlarımız yardımcı olanlarla el birliğiyle yapmaya çalışıyoruz. Çaycuma’dan kriz masası kurulmuş. Oradan yetkililerin geleceği söylendi. Hiçbir şeye dokunulmaması uyarısında bulunuldu. Cevap aldıktan sonra camimizde hummalı çalışmaya başlayacağız. Camimiz merkez cami olduğu için bölgemizdeki camilere gitmelerini rica ediyoruz.”
Beldede sel nedeniyle su kesintileri yaşandı. Belediye ekipleri tankerlerle vatandaşlara içme suyu dağıttı. Öte yandan ilçedeki seralar da sel nedeniyle sular altında kaldı. Ekili tarım arazileri hasar gördü. Vatandaşlar sular altında kalan tarım arazilerini cep telefonuyla görüntüledi. Seralarının sular altında kaldığını anlatan Fatma Kalaycı, “Her yer su içinde. Emeklerimize yazık. Çok uğraştık. Kaç aydır uğraşıyoruz. İnsanın içi gidiyor böyle. Sel olan seraları temizlemeye çalışıyoruz. Çamurdan girip çıkamıyorum. Yapacak bir şey yok sonuçta yine kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Gökçebey ilçesinde de selden etkilenen ev, işyerleri, cadde ve sokaklarda temizlik çalışmaları sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , yusuf karagöl , Meteoroloji Genel Müdürlüğü , çaycuma

Yorumlar

‘Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi’ ziyarete açıldı

30 Haziran 2022 Perşembe 15:13

 ‘Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi’ ziyarete açıldı

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) katkılarıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nda ödül almaya hak kazanan eserler belli oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen yarışmada ödüllendirilen ve değer gören 54 eser, 30 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir, eserlerinde çeliği ana malzeme olarak kullanan heykel sanatçılarını desteklemeye devam ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle ‘Dönüşüm’ temasıyla gerçekleşen Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’na 11 farklı üniversiteden 197 öğrenci başvurdu. Jüri değerlendirmesi sonucu 23 eser ödüle layık görülürken, 31 eser de sergilenmeye değer bulundu. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Ömer Kasımoğlu "Self Sabotage" adlı eseriyle birincilik ödülünü alırken, aynı üniversiteden Muzaffer Tuncer “The Conversion” eseriyle ikinci, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Aziz Sargın ise “İsimsiz” eseriyle üçüncü oldu.
Yarışmanın 1’incisine 20 bin TL, 2’ncisine 15 bin TL, 3’üncüsüne 10 bin TL verilirken, mansiyon ödülü sahiplerine 5 bin TL, "Jüri Özel Ödülü" ve "Erdemir Özel Ödülü" sahiplerine ise 4 bin TL takdim edildi.

Sergi 7 Temmuz’a kadar ücretsiz ziyarete açık
Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi'nde Tek Kubbe Salonu’nda 7 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Sergi her yıl olduğu gibi OYAK Maden Metalürji şirketlerinin bulunduğu bölgelerde de sanatseverlerle buluşacak.
Yarışmada ödüllendirilen diğer kategoriler: Mansiyon Ödülü: Uğur Ömer Pekince, Akın Ayaz, Koray Bıyıklı, Ufuk Aydın, Büşra Kara. Jüri Özel Ödülü: Hüseyin Ünlü, Markar Roben Divarcı, Altay Nehemya Çelik, Emrah Önal, Utku Yılmaz. Erdemir Özel Ödülü: Berkay Ali Yağbasan, Gülfidan Soyuğur, Sevdiye Cerrahoğlu, Saltık Doğa Özsar, Erim Caan, Doğukan Çırıkka, Sude Çağdaş, Ayet Yeşilova, Yağmur Korkut, Nadide Gürcüoğlu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , haber , sergi , kdz.ereğli , heykel , sanat , erdemir , demir-çelik , yakup yılmaz

Yorumlar

Bakan Soylu: “Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”

29 Haziran 2022 Çarşamba 23:41

Bakan Soylu: “Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketine ilişkin, “Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, gerek tarım hasarları, yol, köprü, su gibi köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır” dedi.

Sinop, Karabük, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce ve Bolu’yu vuran sel felaketinin ardından bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Düzce’de incelemelerde bulundu. Günün sonunda ise Bakan Soylu, Düzce’de açıklamalarda bulundu. Sel afeti ile ilgili gelen uyarılardan sonra tüm kamu kuruluşların alarm haline geçtiğini hatırlatan Bakan Soylu, “Vatandaşlarımıza görsel, işitsel tüm yayın organlarından gerekli bilgiler aktarılmıştır. AFAD’ın erken uyarı sistemi de 5 vilayette ilk kez kullanılmıştır. Bu sel afetinde iki kaybımız var. Birisi Kastamonu, birisi de Düzce’de. İnşallah en kısa sürede bulmak nasip olur. 2 bin 830 kişi tahliye edildi. 7 bin 860 personel, 2 bin 191 araç, 6 helikopter ve bir insanlı keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut. 47 milyon 150 bin lira destek ve yardım ödeneği çıkartıldı. 112’ye 3 bin 33 ihbar geldi” diye konuştu.

“Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”
Gün geçtikçe durumun kötüleştiğini ifade eden Bakan Soylu, “Geçmiş sel afetlerine yönelik, insan kaybı veya vatandaşlarımızın sele kapılması açısından onunla kıyaslanmayacak derecede bir durum söz konusu. Bu farklı bir değerlendirmeye yol açmasın. Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, bizim gördüklerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, tarım hasarları, yol, köprü, su gibi, köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır. Altını çizerek bunu ifade etmek istiyorum. Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo endişe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin, hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında olduğunu söyleyebilirim. Bu ürün ve arazi açısından önemli. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Marmaris’teki yangının ölçütü kadar. Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her ilde ciddi bir çalışma içindeler” şeklinde konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Bakan Soylu, “Bu saat itibariyle 200’ün üzerinde arama kurtarma personeli ile çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Metanet, sabır diliyorum. Hakikaten aileler ve yakınları için zor bir dönem. Bu esnada Düzce’ye mahsus farklı bir durum söz konusu. Düzce’mizin suyunu temin eden ana isale hattında 4 kilometrelik kopukluk meydana geldi. Düzce Belediye Başkanımız, tüm kuruluşlar, el ele vererek inşallah bu gece yarısına kadar Düzce’nin suyunu verebilmesi için çalışıyor. 24 saat içinde, 4 kilometrelik bu hattın yapılması kolay değil. Tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Köylerde ciddi hasar olduğunu söyleyen Bakan Soylu “Kaymakamlarımız, il özel idaremiz, tüm kuruluşlar, köprüler, tahribatlar açısından kolları sıvamış durumdalar. En kısa zamanda köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik, su gitmeyen köylerimiz var ama sayısı az. İki köye elektrik, 37 köye su verilemiyor. Düzce’nin tam merkezinde bulunan TOKİ’nin yaptığı bin 220 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktayı su bastı. Orada da elektrik idaresi ciddi bir çalışma ortaya koyuyor. 14 blok kaldı. Dönem dönem elektrik ile suyun temasından kaynaklanan sıkıntı oluyor. Onu da aşmaya çalışıyorlar. 3 tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telefi oldu. Onlar da bizim canlarımız. Sular çekildiği andan itibaren tarım hasarı ile ilgili net bir tabloyu ortaya koyacağız. Tüm illerimizde ciddi bir çalışma söz konusu. Vatandaşların evleri ile ilgili mağduriyetlerini de arkadaşlarımız, ilgili çalışma grubumuz çalışmalarını sürdürüyor. El birliği ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Allah bizi bir daha böyle afetle karşı karşıya bırakmasın” dedi.

“Türkiye afet bölgesi”
Türkiye’nin afet bölgesi olduğunun altını çizen İçişleri Bakanı Soylu, “Heyelandan sele, depremden çığa, Türkiye’nin her yeri afet bölgesi. Söylemek kolay değil ama cennet vatanımızın kendine ait, doğanın ortaya koyduğu özellikler de söz konusu. Daha bugün, madenle ilgili afet tatbikatı yaptık. Bu yıl afet tatbikat yılı. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz. Birçok tatbikat yapıyoruz, il risk azaltma planlarımız var” diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , karabük , tarım ve orman bakanı , bakan , sel , felaket ,

Yorumlar