Kısıtlamasız ilk hafta sonu sakin geçti

6 Mart 2021 Cumartesi 15:48

Kısıtlamasız ilk hafta sonu sakin geçti

Zonguldak’ta kısıtlamasız ilk hafta sonu sakin geçti. Kısıtlamanın kalktığı kent merkezinde cadde ve sokaklar sakinliğini korudu.

Geçtiğimiz Salı yeni kontrollü normalleşme sürecinin başlamasının ardından Zonguldak’ta kısıtlamasız ilk hafta sonu sakin geçti. Yüksek risk grubunda yer alan Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk cumartesi gününde vatandaşlar evlerinde kaldı. Yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk cumartesi gününe sakin başladı. Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesinde kalabalık olmazken vatandaşlar ilk hafta sonunu evde geçirdi.
Öte yandan kentte hafta sonu kısıtlaması nedeniyle kurulamayan semt pazarı bu hafta normalleşme süreci kapsamında ilk defa kuruldu. Kurulan semt pazarında sakinlik hakim oldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , yasak , covid-19 , risk grubu

Yorumlar

Kontrollü normalleşme döneminde denetimler sürüyor

6 Mart 2021 Cumartesi 10:37

Kontrollü normalleşme döneminde denetimler sürüyor

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı kontrollü normalleşme döneminde Jandarma "Dinamik Denetim" faaliyetlerini sürdürüyor.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri kentin çeşitli bölgelerinde kontrollü normalleşme döneminde Jandarma "Dinamik Denetim" faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Gönen Süslü’nün de katılımıyla gerçekleşen denetimlerde vatandaşlar maske, mesafe ve temizlik konusunda sık sık uyarılar yapıldı. Kontrollü normalleşme döneminde denetimler artırılarak devam edeceği uyarılara dikkate almayan vatandaşlar cezai işlemler uygulanacağı belirtildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , denetim

Yorumlar

Göçükte kalan işçi yaşama tutunamadı

6 Mart 2021 Cumartesi 10:31

Göçükte kalan işçi yaşama tutunamadı

Zonguldak'ta altyapı kanalizasyon çalışmaları sırasında çöken kanalda beline kadar toprak altında kalan işçi Tayfun Sağlam, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre olay Mithatpaşa Mahallesi Dağyolu Sokak üzerinde meydana geldi. Sokak üzerindeki altyapı çalışmalarını yenileme çalışmaları sırasında mahalle yolu ortadan kazıldı. Boru ve bağlantı çalışmaları yapılmak üzere kazılan kanalda meydana gelen çökme sonucu alanda çalışan Tayfun Sağlam isimli işçi beline kadar toprağa gömüldü.

Çevredeki vatandaşların ve mesai arkadaşlarının imdadına yetiştiği işçi için olay yerine AFAD, 112 acil sağlık ekipleri sevk edildi. Sıkıştığı yerden kurtarılan işçiye ambulansta müdahale edildi. Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan işçi tedavi altına alındı. Ameliyata alınan Sağlam; yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Acı haberi alan işçinin yakınları hastane bahçesinde sinir krizleri geçirdi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , göçük

Yorumlar

Seferler başlıyor

6 Mart 2021 Cumartesi 10:26

Seferler başlıyor

Zonguldak Havalimanı'ndan bu yaz uçuşlara başlayacağını açıklayan Sunexpress Hava Yolları ilk seferlerini öne çekti.

Zonguldak Havalimanı pistinin uzatma ve genişletme işlemleri bittikten sonra Sunexpress Hava Yolları Almanya-Zonguldak seferlerine başlayacağını açıkladı. 18 Mayıs'ta Düsseldorf - Zonguldak seferlerine başlayacağını duyuran Sunexpress Hava Yolları, bu tarihi öne çekerek ilk uçuş seferini 28 Mart'ta başlayacağını duyurdu.

İlk uçuş seferini Düsseldorf'dan Zonguldak'a kalkış 07.30, Zonguldak'dan Düsseldorf'a kalkış ise 17.30 olarak belirtildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , sunexpress , zonguldak havalimanı

Yorumlar

Posbıyık'tan sosyal sorumluluk çağrısı

5 Mart 2021 Cuma 22:08

Posbıyık'tan sosyal sorumluluk çağrısı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK yönetimine kente karşı sosyal sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK yönetiminin Ereğli’ye karşı sosyal sorumluluklarını yerine getirmediğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Erdemir Genel Müdürü gazetelerde boy boy resimler veriyor. Ereğli’nin tarihine sahip çıkıyoruz, çilek fidesini biz yetiştiriyoruz. Elpek bezine sahip çıkıyoruz’ diyor. Koskoca Erdemir ‘ben bin tane tablet verdim’ diyor; tüm bürokrasiyi topluyor, büyük törenler yapıyor. Erdemir yetkililerine sesleniyorum. Çilek Kooperatifi’ni 1995 yılında kurdum. O günden bu yana fide dağıtıyoruz. Ziraat Odası ile arazi kiraladık, orada fide yetiştirmeye başladık. Uzun müddet devam etmedi ama şu anda Delihakkı’da belediyenin kendi serasında bu fideleri yetiştiriyoruz. Elpek bezini canlandırmak için 1994 yılında ilk etapta çalışmalara başladık. El tezgahı yoktu. Bunun için köy köy dolaştık, bir köyde yıpranmış, parçalanmış bir tezgah bulduk. Teknik bir ressam arkadaşımı getirdim, resimlerini çizdirtirdim. Ereğli Sanat Okulu’nda 3 tane tezgah yaptırdım. Hatta tezgahların birinin üzerinde Halil Posbıyık diye yazar. O gün üretimi yapan arkadaşlarıma tezgahları teslim ettim. Yani ilk teşvik eden benim. Hala daha Ereğli’nin en güzel yerinde onlara ücretsiz, kirasız satış mekanı yaptık, tezgahları da var içerisinde. 

"EREĞLİ HALKINI EKPEKLE, ÇİLEKLE, TABLETLE KANDIRAMAZSINIZ"

Şimdi bunları niye anlatıyorum. Yıllık cirosu trilyonları geçen, Ereğli’ye hiçbir şey vermeyen, hiçbir katkı yapmayan, sosyal projeler üretmeyen Erdemir’e sesleniyorum. ‘Çilek fidesi dağıtıyorum, Elpek’e sahip çıkıyorum. Bin tane tablet aldım’ demekle sosyal sorumluluk olmaz. OYAK yöneticileri Ereğli halkını bunlarla kandıramazsınız. Kananlar kanar ama biz kanmayız. Sizlere defalarca söyledik. Kent Meydanı’nı yapalım birlikte. Otoparkları siz işletin, parası da sizin olsun, dedik. Sosyal bir olay yaratalım Ereğli’de dedik. Göztepe Köprüsü’nü beraber yapalım dedik. Ama hiçbir şey yok. Buradan sayın Süleyman Savaş Erdem’e sesleniyorum. OYAK olarak 2006 yılında Erdemir’i satın aldınız. Allah rızası için, Allah hakkı için Sayın Süleyman Savaş Erdem, 2006 yılından beri Ereğli’de yaptığı bir tane tesisi gösterebilir mi bana. Ereğli’ye gelmiyor, bizleri de ziyaret etmiyor ama Ereğli’ye geldiğinde ceketini asacak bir tane çivisi yok burada. Varsa bir tane çivisi Süleyman Savaş Erdem bize göstersin biz de alkışlayalım onu. 

"EREĞLİ’Yİ CÜRUF TOZUNA BOĞMAYIN, BUNA İZİN VERMEYİZ"

Sayın Kaymakamımız toplantıda bana, ‘Bardağın dolu tarafından bakalım’ diyor. Sayın Kaymakamım bardakta su yok ki neresinden bakayım. Ereğli’de Kaymakamlık binası kirada. Emniyet Müdürlüğü kirada. Zonguldak Ereğli yolu, Ereğli-Devrek yolu bitmemiş. Çevre yolumuz var, yapılmamış.  Turizmden bahsediyoruz. Göztepe’ye, Kaletepe’ye çıkmak için izin almamız lazım, devlet yardım etmiyor. Ama biz turizmden bahsederken Ereğli’ye cüruf sahası kurulsun, Alaplı’da vatandaşlarımızın olduğu yerde cüruf sahası kurulsun, Ereğli’deki, Alaplı’daki insanlar zehirlensinler diye izinler veriliyor. Ereğli halkı bunlara izin vermez. Daha evvel Köseağzı’nda plajın olduğu yerde termik santral kurulacaktı. Bütün vatandaşlarımız bir araya geldik şalvarlı kadınlarımızla eylemler yaptık, Ankara Çevre Genel Müdürlüğü’ne kadar gittik ve termik santral yapımını durdurduk. İlerleyen zamanda Kireçlik’te termik santral yapmaya kalktılar. Bütün STK’larla birlikte Ereğli Belediyesi olarak 3 gün boyunca masa sandalyelerle orayı donattık ve gece gündüz eylem yaptık. Bütün STK’lar ve siyasi partilerle birlikte... Kireçlik’e de termik santrali yapılmasına izin vermedik. 

Şimdi uyarıyorum. Ereğli’yi cüruf tozuna boğmayın lütfen. Bunu yapanın Erdemir olduğunu biliyorum. Erdemir teşvik ediyor. Ereğli’de sıkıntılı durumlar çıkartmayın. İlerleyen zamanda bekli de Erdemir’den çıkan cüruf arabalarının önünü keseceğiz ve geçirmeyeceğiz bu müteahhitleri. Son olarak sesleniyorum, herkes aklını başına toplasın.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , halil posbıyık , erdemir

Yorumlar