Komandolar 3 günde 27 kaçak kömür ocağını patlattı...

23 Ocak 2020 Perşembe 12:53

Komandolar 3 günde 27 kaçak kömür ocağını patlattı...

Zonguldak'ta son 3 günde komandolar tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen 27 kaçak kömür ocağı dinamitle patlatılarak kullanılamaz hale getirildi.

 İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Vali Erdoğan Bektaş'ın talimatı üzerine kentin çeşitli bölgelerinde ruhsatsız işletilen kaçak ocakların tespiti ve imhası konusunda çalışma başlattı. İnsansız hava aracı (drone) da kullanılarak yapılan denetimlerde, kenttin çeşitli bölgelerinde 3 günde tespit edilen 27 kaçak maden ocağı komandolar ve Türkiye Taşkömürü Kurumu ekiplerince dinamitle patlatıldı. 
Bu arada, şüpheliler hakkında idari işlem gerçekleştirildiği, kentteki kaçak ocaklara yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , 27 kaçak kömür ocağı dinamitle patlatıldı , Jandarma Komutanlığı ekipleri , ruhsatsız kaçak madenler ,

Yorumlar

Hizmet İş Başkanı Güven Kaya'nın anne acısı

23 Ocak 2020 Perşembe 12:06

Hizmet İş Başkanı Güven Kaya'nın anne acısı

Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya’nın annesi Şahan Kaya hayatını kaybetti.

Ereğli Haber- Sarıkokmaz Mahallesi Sakinlerinden Azim Kaya’nın Eşi Merhum Kazım Kaya, Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Güven Kaya, Güzel Kılıç, Hamiyet Çiftçi, Sevil Kaya, Arzu Baykal, Zafer Kaya ve Aysun Altıntaş’ın Anneleri Şahan Kaya 78 yaşında vefat etti.
Merhumenin cenazesi bugün Öğle Namazı’na müteakip Yeşiltepe Camii’nde Cenaze Namazı kılındıktan sonra Belen Yeni Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Ereğli Haber Gazetesi ailesi olarak merhumeye Cenab-ı Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına bağsağlığı dileriz.

Yorumlar

Vali Bektaş, mini lavuar tesisini inceledi...

22 Ocak 2020 Çarşamba 17:52

Vali Bektaş, mini lavuar tesisini inceledi...

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak’ta Akkurt Madencilik tarafından yapılan ve İstanbul Teknik Üniversitesi maden bölümü öğrencilerinin öğrenimi için bağışlanan mini lavuar tesisini inceledi.

 Gelik beldesinde bulunan Akkurt madenciliğe ait minyatür lavuar ve lavuar tesisini Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin, Maden Makineleri İmalatçıları Derneği Başkanı Murat Uzun, Bülent Ecevit Üniversitesi Teknopark Müdürü Umut Sefer Güneş ile çok sayıda davetli topluluğu da incelemede hazır bulundu. Gezide yetkililer tarafından Zonguldak Vali Erdoğan Bektaş’a İTÜ’ye gönderilecek olan mini lavuar tesisi hakkında bilgiler aktarıldı. 
Yüzde 60 karla yapılan yerli ve milli minyatür lavuarı inceleyen Vali Erdoğan Bektaş, inceleme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bektaş yaptığı açıklamada "Uzun zamandan beri yapmaya ve söylemeye çalıştığımız işler bugün görülür hale gelmiştir. Ekonomik ve milli kalkınma modelleri arasında bir kümelenme faaliyeti içerisindeyiz. Bu bir kümelenme ve yeni kalkınma modelleri arasından birisidir. Biz burada Zonguldak’ın gerçeklerinden hareket ederek il merkezinde bir maden bünyesinde maden makineleri üretimi konusunda bir kümelenme tasarlıyoruz. Zonguldak’ın gerçeği kömür ve maden ise o zaman bunu olması gerektiği şekilde yapmak zorundayız. Amerika’yı yeniden keşif etmemize gerek yok. Kömür aşağıda var ve kömür bir değerse bunun gereği yapılması gerekiyor. Zonguldak’ta rantabıl ve kabul edilebilir rakamlarla bir hale geliyor. Eğer tabii ki bu teknolojileri uygulamayı başarabilirsek. Biz de bu işin bir ucundan tutuyoruz kömür madenlerinde ve diğer madenlerde ihtiyacımız olan makineleri Zonguldak’ta var olan makine ve kültür birikimini devreye alarak kendimiz üretmek istiyoruz” dedi. 
Uygun paydaşlar ile yerli ve milli ürünün büyük katkı sağlayacağını belirten Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu’da yaptığı konuşmasında “Yeraltı madenciliği bütün riskleri taşıyan bir sektördür. Biz Kurum olarak belirli yapılanmaları yaptık ve bu yapılanmalar bizim önümüzü açıyor. Bizim ocaklarda kullanılmak üzere yurtdışından aldığımız müştemilat malzemeleri vardır. Şu anda bunun dünyada uygulandığı yer yok. Tayland ve Çin’de bir kısım kullanıyor. Sayın valimizin öncülüğünde kurulan müştemilat yerleştirildi. Bizim yurt dışından 10 milyon TL’ye aldığımız müştemilat burada 4 milyon TL’eye imal edeceğiz. Biz kurumun tarihini değiştirecek önemli hamleler yapıyoruz. Bu hamlelerden bir tanesi de temsa üzerinden yerlileştirdik. Bu işin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesinin bir ucunda İstanbul Teknik Üniversitesi bir ucunda da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi vardır. Uygun paydaşları bulursanız onlarda kazanıyor sizde kazanıyorsunuz" şeklinde konuştu. 
Maden Makineleri İmalatçıları Derneği Başkanı Murat Uzun; “Ben bugün Maden Makineleri İmalatçıları Derneği Başkanı olarak çok mutluyum. İş adamlarımız Alaattin kurnaz ve Bahattin Kurnaz gerçekten madencilikle ilgili önemli bir yeri var. Madencilikte önemli bir hizmet yerine getirecek İstanbul Teknik Üniversitesi ile beraber bu çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
İş adamı Bahattin Kurnaz ise; “ Nes Max 11 olarak önce Ocak’tan çıkaracağımız kömürün destek mekanize dediğimiz sistemini geliştirdik. Ocaktan çıkan yıkamak için daha verimli bir cihaz geliştirdik umarım hayırlı olur” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Erdoğan Bektaş , mini lavuar tesisi

Yorumlar

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor...

22 Ocak 2020 Çarşamba 13:55

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor...

Zonguldak’ta kurulan semt pazarında sebze ve meyve fiyatları cep yaktı.

 Zonguldak’ta Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarında fiyatlar vatandaşın cebini yaktı. Tezgahlarda satışa sunulan ürünlerin almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakınırken esnaflar ise vatandaşların alım gücünün olmamasından yakındı. Halk pazarında yapılan araştırmalara göre fiyatlar şöyle sıralandı: 
Soğan 3 TL Patates 3 TL, domates 10 TL, Biber 13, Kabak 7, Havuç 4, Marul 5, Patlıcan 8 TL’den alıcı bulurken meyvelerde ise mandalina 5 TL, Elma 7,5 TL, portakal 5 TL, ayva 6, armut 6 TL’den alıcı buldu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , halk pazarı , fiyatlar

Yorumlar

Anne Sarıalp sonsuzluğa dualarla uğurlandı

21 Ocak 2020 Salı 18:55

Anne Sarıalp sonsuzluğa dualarla uğurlandı

Gazeteci Hasan Sarıalp'in vefat eden annesi merhume Emine Sarıalp kılınan cenaze namazı ile son yolculuğuna uğurlandı.

Ereğli Haber- Medya Ereğli İmtiyaz Sahibi gazeteci Hasan Sarıalp'in annesi Emine Sarıalp (86) hayatını kaybetti. Merhume Emine Sarıalp için bugün ikindi namazına müteakip İmam Hatip Camiin'de cenaza töreni düzenlendi. Anne Sarıalp alınan helallik ve kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenaze törenine Önceki dönem Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, bazı belediye meclis üyeleri, iş insanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
Ereğli Haber Gazetesi olarak merhume Emine Sarıalp’e Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Yorumlar