Kripto parada kazananların psikolojileri bozuluyor

16 Haziran 2021 Çarşamba 12:26

Kripto parada kazananların psikolojileri bozuluyor

Korona virüs salgını sonrasında evlerinde kalan ve ekonomik beklentilerini kripto para borsasına bağlayan insanlara uyarılarda bulunan psikolog Serhat Erdoğan, "Kripto para borsası insanların ikili ilişkisini bozduğu gibi, kaybedenlerden çok kazananların psikolojisi daha çabuk bozuluyor” dedi.

Korona virüs salgını ile beraber ekonomik beklentilerini döviz ve kripto para borsasına bağlayan vatandaşlar yatırımlarını bu borsaya yönlendirdi. 2020 yılının ilk aylarında 250 milyar dolar olan piyasa, 2021’in haziran aylarında 2.5 trilyon dolara kadar yükseldi. Ekonominin insan üzerinde psikolojik etkisi olduğunu söyleyen Düzce Sağlıklı Hayat Merkezi Psikoloğu Serhat Erdoğan, borsaya girerek hem kaybedenlerin hem de kazananların psikolojinin bozulduğunu dile getirdi. Psikolog Erdoğan, ekonominin insanlar üzerindeki etkisini dile getirerek Psikolog Serhat Erdoğan, “Sadece kripto para değil. Genel itibari ile baktığımızda ekonominin insan psikolojisi üzerine bir etkisi var. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde, İşletme, İktisat gibi bölümlerde de davranışsal ekonomi adı ile dersler veriliyor. Bu iktisadın bir alt dalı. Bu kuramlara göre insanın mali durumu veya ekonomi durumu davranışlarını etkilediğine dair bir kuram var. Bu alana göre baktığımızda iktisadın matematik dışında alanların incelenmesi gerektiği söyleniyor. Buna baktığımız zamanda ekonomi başlı başına psikolojik bir etken" dedi.

İnsanlar internet üzerinden para kazanmaya yönlendi

Pandemi döneminde kripto paraya olan ilginin arttığını belirten Erdoğan, "Kripto para dünyasına geldiğimizde işler biraz değişiyor. Bugüne kadar yapılan yatırım araçlarına göre biraz daha değişiklik gösteriyor. İlk kripto para 2009 yılında piyasaya çıktı. Dönem dönem artışlar azalışlar oldu. Ama özellikle pandemi ile biraz bağlantı kuracağız burada. 2020 yılının ilk aylarında kripto paradaki toplam miktar 250 milyar dolarken, bugünkü miktar 2.5 trilyon dolara ulaşmış durumda. Pandemi de insanların eve kapanması maddi kayıp yaşamaları çalışamamaları veya maddi kayıpları ile evde boş vakitlerinin bol olmasıyla biraz daha internet üzerinden para kazanmaya yönlendirdi insanları. Bu da dediğim gibi 250 milyar dolardan rakamın 2.5 trilyon dolara ulaşmasını sağladı. Çok ciddi bir artış 10 katlık bir artış oldu” diye konuştu.

“Kripto Para borsası Uykusuzluk, anksiyete, kaygı ve öfkeye neden oluyor”

Kripto para borsasını takip eden vatandaşlarda uykusuzluk ile başlayan anksiyete, kaygı ve öfke gibi durumlar oluştuğunu belirten Psikolog Serhat Erdoğan, “Kripto paranın diğer yatırım araçlarından en önemli farkı çok kısa vadelerde ciddi yükselişler ve düşüşlerin olması. Mayıs ayının sonlarında da bunu yaşadık. Bir gecede kripto paralar en az yüzde 30 ila 35 arasında değer kaybetti. Bu açıdan diğer yatırım araçlarına göre çok farklı çok hareketli bir piyasa. Piyasalarda aşırı yükseliş ve düşüşlerin olduğu dönemlerde danışanların bir kısmında daha doğrusu bu piyasanın içerisine giren vatandaşların hepsinde gün içerisinde fiyatları sürekli takip etme isteği oluyor. Hatta gün içerisinde olmasa bile gece fiyatları sürekli takip etme gibi bir durum oluşuyor. Kazançlarını arttırabilmek veya kayıplarını azaltabilmek açısından. Gece piyasanın sürekli takip edilmesi tabii ki uykusuzluk olarak bir sonucunu görüyoruz. Uykusuzluğun da gün içerisinde ankisiyeteye kaygıya, öfke gibi durumlara neden oluyor. Kayıplarda kendilerini suç bulma, pişmanlık, kırgınlık gibi durumlar yaşanıyor. Ani düşüşler aşırı heyecana neden olabiliyor danışanlarda” şeklinde konuştu.

“Kazananların psikolojisi bozuluyor”

Kripto para borsasında vatandaşların genellikle kaybedenlerin konuştuğunu düşündüğünü belirten Erdoğan, genellikle psikolojisi bozulanların kazananlar olduğunu vurguladı. İnsan ilişkisinin bozulduğunu hakaret boyutuna kadar söylemlerin başladığını belirten Psikolog Erdoğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kripto paralarda genellikle kaybedenler konuşulur ama kazananlarda da aslında sorunlar görülebiliyor. Kripto para piyasasında belli bir kazanç elde eden kişiler abartılı bir şekilde kendilerini daha zeki, daha akıllı olduklarına inanabiliyorlar. Kripto para piyasasına girmeyen başka çevreleri için arkadaşları için bir şekilde baskı kurabiliyorlar. Ben girdim şu kadar kazandım sen neden girmiyorsun gibi baskı kuruyorlar. Hatta piyasaya girmeyenlere hakarete varan suçlamalarda bulunabiliyorlar. Aklını kullanmıyorsun, herkes bu şekilde köşeyi döndü gibi. Bu tür durumlarda tabii ki ikili ilişkilerin bozulmasına neden oluyor. Kazananlarda çevresinde kurduğu baskı ile bu ikili ilişkilere zarar vermiş oluyor.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kripto para

Yorumlar

SGK'lı tüm çalışanlara aşı müjdesi

15 Haziran 2021 Salı 00:28

SGK'lı tüm çalışanlara aşı müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK'ya kayıtlı tüm çalışanların yarından itibaren aşı randevusu alabileceğini duyurdu.

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İşçi ve memurların tamamı için yarın yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun!” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , fahrettin koca , aşı

Yorumlar

Türk Kızılayı 153 yaşında

11 Haziran 2021 Cuma 15:32

Türk Kızılayı 153 yaşında

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer, Türk Kızılayı’nın 153’üncü yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Kızılay’ın Osmanlı Devleti’nden bu güne gelmiş en köklü kurumlardan birisi olduğunu ifade eden Yaşar Ciğer, “153 yıllık çınar olan Türk Kızılayı’nın büyüyerek bu günlere gelmesinden mutluyuz” dedi.

Türk Kızılayı Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamayı paylaşan Yaşar Ciğer şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan ve 153 yılı geride bırakan Kızılay, yardımseverlerin her geçen gün artan desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor.

 11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti”ni kurdu. Cemiyet 1877 yılında “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti” adını aldı. 1923 yılında “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” adını alan kuruluşun adı, 1935 yılında ise “Türkiye Kızılay Cemiyeti” oldu. Kuruluşa “Kızılay” adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi.

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Milyonlara El Uzattı

Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlerin yardımına koştu. I. Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini sağlayan Kızılay, koronavirüs salgınından etkilenenlere de yardımlarıyla destek oldu.

Kan Hizmetleriyle Dünyaya Örnek

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan ve 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği günden bu güne kan bağış oranını artıran Kızılay, ülke geneline yayılmış hizmet birimlerinde görevli yaklaşık 4 bin personel ile 300 noktada kan bağışı alıyor. Her gün yaklaşık 1500 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefliyor. İlik nakli ve kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ve Kızılay iş birliğiyle “Türkök Projesi” yürütülüyor. Koronavirüs salgını döneminde İmmün Plazma Yöntemiyle Tedavi de katkılar sağlayan Kızılay, bu tedavi yönteminin yaygınlaşması, toplumumuz tarafından benimsenmesi için çalışmalar yaptı. Kızılay, binlerce hastanın bağışlanan immün plazmalarla iyileşmesine katkı sağlarken yaşanabilecek yeni salgın dalgalarına yönelik de biobankalar oluşturdu.

Operasyon Gücüyle Bölgesinde Lider

Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan, insani yardım serüveninde baş aktör olarak yer alan Kızılay’ın, bugün Bölge Afet Yönetim, Afet Müdahale ile Lojistik Merkezleri, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, yüzbinlere acil barınma ve beslenme imkânı verebilecek kapasitesi bulunuyor.

Sosyal Yardımlar

 “İyiliği amiral gemisi merhamet çınarı Kızılay milletin desteğiyle faaliyetlerini arttırarak devam ediyor. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Kızılay; sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında da hizmetler sunuyor. Kızılay, koronavirüs salgını döneminde de yardımlarıyla zor duruma düşen vatandaşın yanında yer aldı. Hayırseverlerin desteğiyle yapılan yardımlarla geçtiğimiz yıl yurt içinde 26 milyon 16 bin 591 kişiye ulaşılırken hem yurt içinde hem de yurt dışında toplam yaklaşık 37 milyon kişiye yardım edildi.

 Yardımlar Dünyaya Uzanıyor

 Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağlıyor.

Bugün Filistin Kudüs/Gazze’de, Azerbaycan’da, Somali’de, Bangladeş’te, Yemen’de, Suriye’de, Irak’ta ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonları yürüten Kızılay’ın dünya genelinde ise daimi delegasyonları bulunuyor. Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor.

gonulluol.org’la Hedef 2 Milyon Eğitilmiş Gönüllü

İçerdiği teknolojik yenikliklerle hem dijital bir sistem hem de sosyal ağ özellikleri taşıyan Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemi gonulluol.org üzerinden yeni gönüllülerin kayıtları devam ediyor. Kayıt olan gönüllüler, oryantasyon ve seçecekleri gönüllülük alanları için ise eğitimler alabiliyor. Kızılay, hedeflediği 2 milyon eğitimli gönüllüyü de iyilik saflarına katmak için adım adım ilerliyor.

Dijital Kızılay

Bütün iş süreçlerini kurumsal otomasyon ile izlenebilir hale getirmek için çalışmalarını sürdüren Kızılay, Dijital Kan Bağış Otomasyonu, Afet Yönetim Sistemi Otomasyonu, Akıllı Depo Yönetim Sistemi, Doküman ve Arşiv Yönetim Sistemi Otomasyonu gibi sistemleriyle işlemlerini takip edecek. Yeni kurulacak Kızılay İletişim Merkezi de 24 saat hizmet verecek.

Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan teveccühü ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.”

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kızılay , yaşar ciğer

Yorumlar

Echomar Hastanesi’nde başarılı operasyon

11 Haziran 2021 Cuma 10:51

Echomar Hastanesi’nde başarılı operasyon

Kdz. Ereğli pazar yeri mevkiinde meydana gelen iş kazasında camın üzerine düşerek ağır yaralanan M.A.’nın ameliyatı başarılı geçti.

Özel Ereğli Echomar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Tutuş, ameliyata ilişkin bilgi verdi.

Dr. Tutuş, “Dirsek bölgesi fleksör yüzde bulunan derin kas grupları, defektif brakial arter, median sinir, ulnar sinir kesileri olan hastamızın ameliyatını Ereğli Özel Echomar Hastanesinde dakikalar içerisinde müdahale ile girişimini gerçekleştirdik. Başta Kalp ve Damar cerrahisi Doç. Dr. Ali Kemal bey, Plastik Estetik ve Rekonstruktif cerrahi Dr. Emre bey, Anestezi ve Reanimasyonda Dr. Hakan bey (Ateş) ve eşliğinde ekip olarak yaptığımız ameliyatta sinir ve damar tamiri, kas ve fasya tamiri sonrası yüz güldürücü bir sonuç bekliyoruz. Hastamıza geçmiş olsun dileyip emeği geçen tüm ekibe teşekkür ederim.” İfadelerini kullandı.

OLAY NASIL OLDU?

Olay; İlçe merkezindeki pazaryerinde meydana geldi. İddialara göre; Belediye dükkânlarının bulunduğu mevkide hizmet veren esnaf Kemal Akagündüz’e yardım etmek isteyen M.A.(33), ayağının rafa takılması sonucu dükkân camının üzerine düşerek ağır yaralandı. Esnaf, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi, ancak yaralının kanaması fazla olduğu için ticari taksi ile ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. M.A.’nın kolunda derin kesikler olduğu ve ameliyata alındığı öğrenildi.

Öte yandan, polis ekipleri olayın yaşandığı dükkânın önüne güvenlik şeridi çekerken; yaralının çok kan kaybettiği gözlendi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , echomar

Yorumlar

Vaka sayısında son durum

8 Haziran 2021 Salı 18:11

Vaka sayısında son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını yayımladı.

Sağlık Bakanı Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor. Bu güce güvenin.” dedi.

İllere göre haftalık vaka sayısı haritasında (29 Mayıs – 4 Haziran);

Zonguldak 83,61 olurken, komşu illerden Karabük 50,00, Bartın 81,11, Düzce 63,36, Kastamonu 91,15, Bolu 110, 55 olarak açıklandı.

Öte yandan İstanbul 63,93, Ankara ise 99,50 olarak açıklandı.

AŞI RANDEVULARI İÇİN AÇIKLAMA

Öte yandan Bakan Koca, aşı konusunda erişimin yeni kolaylıklar olduğuna vurgu yaparak, MHRS üzerinden randevu alınabileceğini söyledi. Bakan Koca açıklamasında,

"Aşıya erişimde yeni kolaylıklar var. Biontech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte Aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu güce güvenin." dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , vaka sayısı , fahrettin koca

Yorumlar