Maddi zorluklar nedeniyle hastaneye gidemiyorlar...

19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:01

Ereğli Haber

Maddi zorluklar nedeniyle hastaneye gidemiyorlar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iki kardeşi ve ve annesi ile birlikte iki odalı eski bir evde maddi zorluklar içerisinde yaşayan 12 yaşındaki Müslüm Saydut, doğuştan gelen Hidrosefali hastalığının tedavisini olup arkadaşları gibi normal bir hayat yaşamak istiyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bağlık Mahallesi Şehit Ayhan Demirci Sokak’ta 4 katlı bir binanın bodrum katında yaşayan 4 kişilik Saydun ailesi hem 12 yaşındaki Müslüm’ün hastalığı hem de maddi zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Anne Hava Saydut (40) kızı Aysun (18), Mehmet (17) ve doğuştan Hidrosefali hastası Müslüm ile birlikte maddi imkansızlıklar içerisinde ayakta kalma mücadelesi veriyor. 4 katlı bir binanın bodrum katındaki 2 odalı eski daireye 350 TL aylık kira ödediklerini anlatan anne Saydut ailesinin, tek geliri Müslüm’ün bakımı için verilen aylık 960 TL.

En büyük hayali Galatasaray maçını izleyip Sneijder ile tanışmak
Kafasının içerisinde su birikmesi olduğunda gözlerinin karardığını, hiçbir şey göremez ve konuşamaz hale geldiğini dile getiren 12 yaşındaki Müslüm, arkadaşları ile birlikte parkta oynamaya çıktığında bile annesi ya da ablasının hep yanında durduğunu ifade etti. Kendilerine ait bir evi ve hastalığının tedavi edilmesini isteyen Müslüm, yanında birisi olmadan dışarı çıkmayı çok arzu ettiğini anlattı. Koyu bir Galatasaray taraftarı olan Müslüm, ayrıca tuttuğu takımın bir maçını tribünden izleyip, Sneijder ile tanışmayı hayal ettiğini dile getirdi.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle oğlunu tedavi ettiremiyor
Oğlunun doğuştan Hidrosefali hastası olduğunu ve doğumundan sonra bir ameliyat geçirdiğini belirten anne Hava Saydut, 12 yıldır sık sık Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne gittiklerini ifade etti. Son gittiklerinde doktorları Nejat Akalın’ın çocuğunun beyninde kisler olduğunu söylediğini anlatan anne Saydut, “Çocuğumun hastalığı ilerlemiş. ‘Beyninde tümör var’ dedi beyin kanseri gibi. İki gözü zaman zaman kör oluyor, beyninde su birikmesinden dolayı hafıza kaybı yaşıyor. Nöbetleri geldiğinde kimseyi tanımıyor. Yarım saatte bir gözleri kör olunca bana sanki ölecekmiş gibi geliyor. Her yere götürdüm ama doktorlar bir ömür biçmediler. Kızımla beraber akşam sabah başında nöbet tutuyoruz. Çünkü kör olduğunda dilini yutmaması gerekiyor. Kendisinde olmayınca dili arkaya kaçıyor. Beynindeki su alınıp, beynindeki aletin değişmesi gerektiğini söylediler. Burada filmlerini çektirdim ama maddi durumumuzdan dolayı doktorumuzun yanına gidip filmleri göstererek tedavisini yaptıramadım” dedi.

Gözü yaşlı anne yardım bekliyor
2 odalı bodrum katında 350 TL kira ödediğini çok zor durumda kaldığında kardeşlerinden yardım istediğini belirten Anne Saydut, onlarında asgari ücretle çalışmalarından dolayı bazen yardım edemediklerini söyledi. Kızı ve oğlunun lisede okuduğunu ve aldığı 960 TL bakım parasının yetersiz geldiğini vurgulayan gözü yaşlı anne, en büyük isteğinin Müslüm’ün tedavi edilip diğer arkadaşları gibi normal bir hayat yaşamasını olduğunu ifade etti. Anne Saydut hem devlet yetkililerinden hem de hayırsever vatandaşlardan kendilerine yardım elini uzatıp sahip çıkmalarını bekliyor.

Küçük kardeşi için Cumhurbaşkanı'ndan yardım istedi
Kardeşi Müslüm’e adeta annelik yapan 18 yaşındaki ablası Aysun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek yardım istedi. Aysun Saydut, “Kardeşimin diğer yaşıtları gibi gezip tozsun istiyorum. Burada bize çok yakın 2 dakika mesafede parka var, oraya bile tek başına çıkamıyor. Kardeşimin tedavi olmasını istiyorum ama maddi imkansızlıktan dolayı götüremiyoruz. Ne babaannem ne de anneannemler tarafından da bir gelirimiz yok. Buradan Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum; öncelikle kardeşimin iyi bir tedavi görmesini istiyorum. Babama düzenli bir iş istiyorum. Birde kardeşlerimizle birlikte kalabileceğimiz bir ev istiyorum” diye konuştu.
Saydut ailesi yaşadıkları zorluklardan kurtulmak için hayırseverlerin kendilerine el uzatmalarını bekliyor.

Yorumlar

Vali Çınar Ereğli'de ziyaretlerde bulundu

18 Temmuz 2017 Salı 18:42

Vali Çınar Ereğli'de ziyaretlerde bulundu

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar bir dizi ziyarette bulunmak için Kdz. Ereğli’ye geldi.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Kaymakamlık binası önünde Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, daire müdürleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar tarafından karşılandı.


Kısa süre önce Zonguldak’ta göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Filyos’a hemen ardından da Kdz. Ereğli’ye gerçekleştirdiğini hatırlatan Vali Çınar, “Göreve ilk başladığımın ertesi günü Filyos’ta ki liman çalışması şantiye alanına gitmiştim. Ondan sonraki günde Ereğli’ye gelmiştim. Gazeteciler Derneği ve Esnafa Kefalet Kooperatifini ziyaret etmiştim. Bizi burada Kaymakamlık ve Belediye heyeti çok güzel ağırlamışlardı. Bu ikinci gelişimdir. Kaymakamlık ve diğer kurumları hem ziyaret hem de iadeyi ziyaret şeklindedir. Bir dizi programımız var, hep birlikte gerçekleştireceğiz. Artık, işlerin içine fiilen girdik. Bu bir çalışma gezisidir. Arkadaşlarımızla güzel şeyler yapmaya gayret edeceğiz” dedi.

Kaymakam Madenoğlu da; ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, Vali Çınar’a ilçenin genel durumu ile ilgili bilgi verdi. Madenoğlu, ziyaretin sonunda Vali Çınar’a Ereğli’nin eski halini tasvir eden yağlıboya tablosu hediye etti.


Uysal, “İlçemize güzel hizmetlerin geleceğine inanıyoruz”

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Kaymakamlığın ardından Kdz. Ereğli Belediyesini de ziyaret ederek Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile bir araya geldi.

Vali Ahmet Çınar ve Kaymakam Nazım Madenoğlu’nu belediye binası girişinde Başkan Hüseyin Uysal, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri resmi törenle karşıladı. Başkanlık makamına geçen Vali Çınar burada bir süre Başkan Uysal ile görüştü.

Ziyareti nedeniyle Kdz. Ereğli halkı adına teşekkür eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Vali Çınar’ın başarısını herkesin bildiğini söyledi. Uysal konuşmasında, “Sayın Valimizin Belediyemizi ziyaret etmesinden dolayı son derece mutluyum. Kendisini Zonguldak’ta ziyaret etmiştim. Biz önümüzdeki aylar, yıllarda Sayın Valimizin öneri, tavsiyeleri ve talimatları doğrultusunda Sayın Kaymakamımızla da beraber ilçemize çok güzel hizmetlerin yansıyacağına inancım tamdır. Sayın Valimizin daha önceki görev yaptığı yerlerdeki başarılarını hepimiz biliyoruz” ifadelerine yer verdi.


Takım ruhu içerisinde çalışacaklarına vurgu yapan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, mutlu olduğunu belirtti. Çınar, “Sayın başkanımızı ziyaret etmek, makamını görmekten dolayı mutluyuz. Onun sıcak yüzünü daha önceden de görmüştük, bugünde o sıcaklıkla karşılandık, bir sıcak çayını içmeye geldik. Biz bir takımız, hep birlikte olursak güçlü oluruz. Çok fikir, çok akıl bizi daha doğru işlere yönlendirir. İstişarelerle bir takım ruhuyla çalışacağız” dedi.

Başkan Uysal, daha sonra Vali Çınar’a ziyareti anısına bir resim tablosu ve Kdz. Ereğli’ye özgü çeşitli hediyeler takdim etti.


Vali Çınar, daha sonra Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nda; TSO Başkanı Yaşar Tetiker ve TSO Başkan Yardımcısı Sertan Yalçın ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çivisi, Mehmet Alim, Abdülkadir Çınar ve Sibel Demirçin ile bir araya geldi. Ziyarette Vali Çınar’a Kaymakam Madenoğlu ve Belediye Başkanı Uysal da eşlik etti.

Samimi bir havada gerçekleşen ziyarette Başkan Tetiker ve yönetimi Vali Çınar’a ilçenin sosyoekonomik konuları ile ilgili bilgi verdi.

Ziyaretin sonunda anı defterine duygularını yazan Vali Çınar’a çeşitli hediyeler de sunuldu.

Vali Çınar, Ereğli programına Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Erdemir ziyaretleri ile devam etti.

 

Etiketler:

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar , Kaymakam Nazım Madenoğlu , Başkan Hüseyin Uysal , TSO ,

Yorumlar

‘Söz sizde, Başkanınız Mahallenizde’

18 Temmuz 2017 Salı 17:42

 ‘Söz sizde, Başkanınız Mahallenizde’

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal mahalle gezilerini Akarca Mahallesi’nde sürdürdü.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ‘Söz sizde, Başkanınız Mahallenizde’ sloganıyla mahalle gezilerini sürdürüyor. Başkan Uysal, Kirmanlı Mahallesi’nden sonra 5 bin nüfuslu Akarca Mahallesi’nde Muhtar İlknur Güleri Tekin ve azalarıyla birlikte mahalleyi gezerek incelemelerde bulundu.
Kirmanlı ile iç içe olan ‘Eski Ereğli’ olarak bilinen Akarca Mahallesi’nin ilçenin en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğunu ve söyleyen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Mahalle muhtarımı ile birlikte mahalleyi gezerek, sorunların çözümü noktasında tespitlerimizi yaptıklarını söyledi. Uysal konuşmasında, “Öncelikle mahallemizde bugünde yerinde gördüğümüz bölgelere kısa süre içinde asfalt dökeceğiz. Bazı noktalarda da taş duvar ihtiyaçları ve su kanalları eksiği tespit ettik. Yolları ve sokakları çok dar olan Akarca’da bazı noktalara yapacağımız sihirli dokunuşlarla gerekli olan düzenleme ve çalışmaları da tamamlayacağız. Kültür Yolu projemiz kapsamında buradaki eski ve tarihi terk edilmiş evlerin sahiplerini bularak bu binaları korumaya alacacağız. ”dedi.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı mahallelerinin dar sokaklarında çat kapı gören ve kısa süreli şaşkınlık yaşayan Akarcalılarlar da, Başkan Uysal’ı evlerine davet ederken ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade ettiler.
Öte yandan hazırlanan program kapsamında mahallelerin tamamını ziyaret edecek ve nüfus ile yerleşim alanı büyüklüğüne göre bazı mahallelerde birkaç kez mahalle toplantıları yapacak olan Başkan Uysal, 31 mahallede belirlenen 52 ayrı noktada halkla buluşmaya devam edecek.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , akarca mahallesi ,

Yorumlar

Vali Çınar Eroğlu'nu ziyaret etti...

18 Temmuz 2017 Salı 12:05

Vali Çınar Eroğlu'nu ziyaret etti...

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu makamında ziyaret etti.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu makamında ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu. Sohbet eşliğinde geçen ziyarette Vali Çınar TTK hakkında bilgi aldı. Ziyaretin ardından TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile Vali Ahmet Çınar'a, madenci feneri ve kömür heykeli takdim etti.

Etiketler:

zonguldak , Vali Ahmet Çınar , TTK , Genel Müdürü , Kazım Eroğlu ,

Yorumlar

Belediye Başkanı kalp krizi geçirdi...

16 Temmuz 2017 Pazar 16:50

Belediye Başkanı kalp krizi geçirdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belde Belediyesi Başkanı Bayram Başol geçirdiği kalp krizi sonrası özel bir hastaneye kaldırıldı. Başol, ilk müdahalesinin ardından ambulansla Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Eğitim ve Araştırması Hastanesi’ne sevk edildi.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol bu gün öğlen saatlerinde evinde rahatsızlık geçirince yakınları tarafından ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan kontrollerinde kalp krizi geçirdiği anlaşılan Başol, tedavisi için yoğun bakıma alındı. Burada yapılan ilk tedavisinin ardından Başol, 112 ambulansı ile BEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Başol’u görmek için hastaneye gelen AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, başkanının sağlık durumunun şuanda iyi olduğunu söyledi. Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada “Ormanlı belediye başkanımız bu gün bir rahatsızlık geçirmesi sonucu özel hastaneye getiriliyor. Hastanede yapılan tetkiklerden sonra bir anjiyo yapılmasının daha uygun olacağı, durumunun netlik kazanacağı… Ama şunda kendisinde, bilinci açık. Çok şükür durumu iyi. İlk bakışta en fazla bir stente ihtiyaç duyacak gibi bir algı var. Ama netlik kazanması adına anjiyo yapılması için ya Zonguldak yada Adapazarı’nda yer aranıyor. 5-10 dakikaya belli olunca sevk edeceğiz. Tüm ailesine ve sevenlerine ‘geçmiş olsun’ diliyoruz. Durumu şuanda gayet iyi” dedi.

Belediye Başkanı Bayram Başol’un durumu öğrenip hastaneye gelen yakınları gözyaşı dökerken, kendilerini diğer yakınları teselli etmeye çalıştı. Başol’un sağlık durumunun araştırma hastanesinde yapılacak anjiyonun ardından netlik kazanacağı belirtildi.

Yorumlar