Maske yüzlerden indi, vakalar tırmanışa geçti

28 Temmuz 2021 Çarşamba 13:51

Maske yüzlerden indi, vakalar tırmanışa geçti

Türkiye’de vaka sayısı aylar sonra yeniden 20 bine yaklaştı. Yaz aylarında kısıtlamaların kalkması ile birlikte yoğunluk da artarken, vatandaşların maskesiz dolaşması dikkat çekiyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde özellikle sahil bandında korona virüs unutulurken, vatandaşların maske kuralına uymadıkları görüldü. Sahilde yürüyüş yapan vatandaşların veya arkadaşları ile çimlerde oturan gençlerin maske takmaması dikkat çekti. Kameralara yansıyan görüntülerde çoğu vatandaşın maske konusunda dikkatsiz olduğu görüldü. Bir çok vatandaş maskesini çenesinin altına indirirken, bazıları ise hiç takmadı.

Öte yandan maske ve mesafeye dikkat eden vatandaşlar ise düşüncelerini İHA mikrofonlarına aktardı. Açıklamalarda artan vaka sayılarına da dikkat çekilirken, aşı konusunda da çağrıda bulundular.

Ereğli halkı yaptıkları açıklamada, “Maske takıldığı zaman insanlar bizi saymıyor, bu da bizi üzüyor. Aşı da çok önemli, inanmayanlar var. Herkes kendi özgürlüğü içerisinde yaşıyorlar. Herkesin aşı olması lazım, aşı olmazsa bu iş bitmez. Son günlerdeki durum gelecek için pek parlak görünmüyor. Yine yasaklar gelebilir, insanlarımız duyarlı olmalılar. Maske takmıyorlar kavga ediyorlar. Hastalık artıyor ama maske takmıyorlar. Vaka arttıkça ülke geriye gidiyor, herkesin duyarlı olması gerekiyor.” İfadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük paylaşılan korona virüs tablosunda son 24 saatte 246 bin 648 test yapılırken, 19 bin 761 vaka belirlendi. Vefat sayısı 51 olurken korona virüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 7 bin 108'e yükseldi.

Aynı tabloda aşılamada Zonguldak, yüzde 69 olarak yer aldı.

Günlük vaka sayısının 20 bine yaklaştığını vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çağrısında bulunarak yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer verdi: “Salgının kontrol altında tutulmasını tedirgin edici seviyede vaka sayılarına ulaştık. Bunu durduracak olan göstereceğimiz iradedir. Salgınla mücadelenin kurallarına uyarsak ortalama bir hafta sonra sonuç almaya başlar, aşımızı yaptırırsak salgına son vermek için harekete geçmiş oluruz.”

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , vaka artış , maske , aşı

Yorumlar
  • Babasının oğlu
    29 Temmuz 2021 Perşembe 15:39

    2 gece önce bozhane mevkiinde grup halinde dolaşan bekçilerden 1 tanesinde bırak çene altını maske hiç yoktu.

Zonguldak, aşılamada Türkiye ortalamasını geçti

27 Temmuz 2021 Salı 14:01

Zonguldak, aşılamada Türkiye ortalamasını geçti

Zonguldak'ta bayram dönüşü kent merkezinde yaşanan yoğunluk tedirgin ediyor. Kentte birinci ve ikinci doz olmak üzere 580 bin 511 doz aşı uygulaması gerçekleştirildi.

Dokuz günlük bayram tatilinin ardından vaka sayılarının ülke genelinde yeniden yükselişe geçmesi Zonguldak'ta da tedirginliğe neden oldu. 30 büyükşehir ile birlikte adı sıkça anılan Zonguldak'ta bir taraftan aşılama oranı da artış gösteriyor. Sarı tabloda yer alan Zonguldak'ta aşılama oranı yüzde 68,7 ile Türkiye oranı olan yüzde 64'ü aştı.

Sağlık Bakanlığı'nın 27 Temmuz verilerine göre 326 bin 569'u birinci doz, 218 bin 422'si ikinci doz olmak üzere toplamda 580 bin 511 doz aşı uygulaması yapıldı.

Haftalık vaka sayılarına göre Zonguldak'ta vaka sayıları 10-16 Temmuz tarihleri arasında her 100 binde 26,29'a ulaştı. Zonguldak Valiliği de vaka sayılarının arttığına dikkat çekerek, "Korona virüsle mücadele için lütfen rehavete kapılmayalım. En büyük gücümüz aşımızı mutlaka olalım. Maske, mesafe ve temizlik hepimiz için" uyarısında bulundu.

"Kısıtlamaların geri gelmesini istemeyiz"

Esnaflık yapan Fatih Uyum isimli genç, "Zonguldak'ta son iki üç gündür vaka sayıları artış gösterdi. Biz esnaf olarak da sosyal mesafe, maskeleri takmalarını öneriyoruz. Bu şekilde devam ederse de tekrardan kısıtlamaların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Böyle bir şey olsun istemeyiz. Dün Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklama var. 26 milyon halen aşı olmamış. Biz kendimiz de dün akşam ikinci doz aşımızı olduk. Aşı olmayı kesinlikle tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

"Aşı olmak bu işin en baştaki çözümlerinden biri"

Mustafa Bilge isimli vatandaş ise aşının önemine dikkat çekerek, "Vakalar artış gösteriyor. Aslında bunun sebebini tam olarak bilemiyoruz. İnsanlar artık sıkıldı. Bütün dünyada böyle. Kısıtlamaların tekrar gündeme gelmesi söz konusu. İnsanların duyarlı olması lazım. Zor bir durum. Vaka sayılarıyla ilgili herhalde, Sağlık Bakanlığı tedbirleri alacak sanırım. Ben iki doz aşımı oldum. Şimdi üçüncü aşımı olacağım. Doktor arkadaşlarımız var. Soruyoruz. Aşı olmak bu işin en başta çözümlerinden geliyor. Aşı olma oranları düşük. İnşallah herkes aşısını olur, olması da gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , vaka

Yorumlar

Ülkü Ocakları’ndan kan desteği

27 Temmuz 2021 Salı 12:29

Ülkü Ocakları’ndan kan desteği

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları "Her damla kan, kurtarılan bir candır" sloganıyla kan bağışı kampanyası düzenledi.

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları, Türk Kızılayı işbirliği ile eski emniyet müdürlüğü karşısındaki alanda kan bağışı organizasyonu gerçekleştirdi. 44 ünite kanın toplandığı organizasyon sonrası kısa bir açıklama yapan Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları Başkanı Ufuk Akdeniz, "Bağışta bulunan herkese teşekkür ediyoruz. Siz değerli hemşehrilerimizi şehrimizde bundan sonra düzenlenecek olan hem kan bağışı hem de kök hücre bağışı kampanyalarına destek olmaya davet ediyoruz. Bundan sonraki günlerde de buna benzer organizasyonlarımız olacak." Dedi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ereğli belediyesi , ülkü ocakları , kan bağışı

Yorumlar

Kaymakamdan uyarı: “Vakalar hızla artıyor”

19 Temmuz 2021 Pazartesi 23:01

Kaymakamdan uyarı: “Vakalar hızla artıyor”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, vatandaşları uyararak ilçede son bir haftadır vakaların artığını açıkladı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından şehir mezarlığında okutulan Mevlid-i Şerif sonrası açıklamalarda bulundu. Ereğli'de 6 yoğun bakım hastası olduğunu söyleyerek, 3 hastanın durumunun entübe olduğu bilgisini veren Çorumluoğlu vatandaşları uyararak şunları söyledi:

“Mezarlıktaki kalabalığı gördük, mutlu olduk ama gevşememekte fayda var. Son bir haftadır ilçemizde de ülkemizde de vakalar hızla artıyor. Ereğli’de yoğun bakım hastamız yoktu ama şuanda 6 yoğun bakım hastamız var 3 tanesi entübe. Tam geçti tam bitti dersek tekrar başa döneriz.  Esnaf kardeşlerimiz 1,5 yılda büyük sıkıntı çekti, vatandaş büyük sıkıntı çekti. Evlerinde kaldı. Bundan üzüntü duydum. Etrafımızdaki ülkelere baktığımızda Yunanistan, İngiltere kapanma noktasına geldi. Bu aşamalara tekrar gelmek istemiyoruz, bu bizim gayretimizle olacak.”

“Aşılarınızı olun”

Aşı konusunda da uyarılarda bulunan Kaymakam Çorumloğlu açıklamasında;

“Mümkün olduğu kadar maske, mesafe, hijyene dikkat edeceğiz. Eylül’de okullar açılacak, hayatımız normal akışına devam edecek. Aşıya dikkat etmek gerekir. İki doz aşımı oldum üçüncü aşımı olacağım. Aşı sayılarını artırmadan bu isi başaramayacağız. Diğer haberlere asparagas söylentilere dikkat etmeyin. Ailenizi, çevrenizi, bizleri üzmeyiniz. Aşılarınızı olun. Ülkemiz için bayramın hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdzereğli haber , ismail çorumluoğlu , vaka

Yorumlar

"Gençler arasındaki aşılama sayısını arttırmamız gerek”

19 Temmuz 2021 Pazartesi 14:13

"Gençler arasındaki aşılama sayısını arttırmamız gerek”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, gazetecilerin düğününe katıldı. Genç çiftin nikah şahitliğini yapan Tutulmaz, vaka sayılarında artış olduğunu ve tedbiri elden bırakılmamasını istedi.

Zonguldak’ta dünya evine giren Duygu Elma ve Cüneyt Özfidan çiftinin nikahına katılan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayıları hakkında bilgiler verdi. Vaka ortalamasının bu hafta 20’den 25 çıktığını söyleyerek ölüm oranının azaldığını ifade eden Vali Tutulmaz, “Geçen hafta ortalaması yirmi idi bu hafta ortalaması yirmi beşe çıktı. Bugün dün yeniden artış kendini gösterdi. Lütfen kurallara uyalım. Aşı olsak bile kurallara uyalım. Aşılamayı da muhakkak arttıralım. Ölüm sayılarında azalma var bu sevindirici. Bununda sebebi aşılar. Aşılı olanlar yeniden yakalanabilirler. Ama aşı olanların ölüm oranı çok düşük. Bunu özellikle gençler bize bir şey olmaz demeyin gençler arasında ki aşılama sayısını arttırmamız gerek” dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdzereğli haber , vali mustafa tutulmaz , vaka

Yorumlar