Medya Meslek Odası'na doğru önemli hamle

16 Eylül 2021 Perşembe 18:18

Medya Meslek Odası'na doğru önemli hamle

Avrasya Medya İletişim Konfederasyonu (AVKON Genel Kurulunda Genel Başkanlığa seçilen Şakir Gürel, Türk Medyası’nın özgürlüğü ve bağımsızlığını sağlayacak olanın medyanın kendi dinamikleri olduğunu savunarak” AVKON olarak tüm medya STK’ları ile işbirliği, birlik-beraberlik ve dayanışma içerisinde Türk Medyası’nı Medya Meslek Odası’na kavuşturmak ilk hedefimizdir” dedi.

Avrasya Medya İletişim Konfederasyonu (AVKON) kuruluşunu tamamlamasının ardından 1. Olağan genel kurulunu Başkent Ankara’da gerçekleştirdi. Kongreye Anadolu’nun dört bir yanından Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından oluşan medya mensupları ve delegeler katıldı. 

15 Eylül Çarşamba günü Ankara Kent Konseyi Türkistan Salonu’nda gerçekleştirilen TİMEF, DİMEF, İMEF ve TDGF’nin kurucusu olduğu AVKON’un genel kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Divan Başkanlığını Yaşar Ateşsoy, Divan Başkan Vekilliğini Mehmet Dalgıç, katip üyeliklerini Ceyhun Özer ve Umut Demiröz’ün yaptığı genel kurulda, gündemdeki maddeler görüşüldü ve oylanarak karara bağlandı. 

TEK LİSTE OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLDİ

Tek listenin sunulduğıu kongrede TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel oy birliğiyle AVKON’un da Genel Başkanı seçildi. Genel Başkan Vekiliğine Dr. Süleyman Basa, Genel Sekreterliğe Menderes Demir, Genel Muhasipliğe Bahtiyar Kahveci, Genel Başkan Yardımcılıklarına Utku Demiröz, Nizamettin Bilici, Mehmet Yazıcı, İsmail Kahraman, Hasan Eraslan, Hüseyin Kömür, Muradiye Ergin, Erdoğan Erdoğdu, Adnan Onay, Doğan Deniz ve Hasan Özdemir getirildi. AVKON Denetleme Kurulu Başkanlığına Cüneyd Altıparmak, üyeliklere Şerife Türkeş, Şahin Özer, Ersin Bebek ve Mehmet Dalgıç seçilirken, Disiplin Kurulu Başkanlığına Rahmi Vardı, üyeliklerine ise Alihan Erbaş, Dursun Tanrıkulu, Bahri Çolpan ve Cemal İncesoy seçildiler. 

Genel Kurulda oylamadan sonra AVKON Kurucusu Federasyon Genel Başkanları İMEF’ten Dr. Süleman Basa, DİMEF’ten Bahtiyar Kahveci, TDGF’den Menderes Demir birer teşekkür konuşması yaptı. 

GÜREL “İLK HEDEFİMİZ MEDYA MESLEK ODASI”

Genel kurulda bir konuşma yapan AVKON Genel Başkanı Şakir Gürel, kendisine ve listesine gösterilen güven ve teveccühe layık olmaya çalışacaklarını belirterek delegelere teşekkür etti. 

AVKON ile Türk Medyası’nın yeniden şekilleneceğini belirten Gürel, “İktidardan, siyasetten, çeşitli güç çevrelerinden bağımsızlık ve özgürlük elde edeceğini düşünenler Türk Medyası’nın bugün içinde bulunduğu durumdan sorumludur. Türk Medyası’nın özgürlüğü ve bağımsızlığını sağlayacak olan medyanın kendi dinamikleridir. Biz bu dinamikleri harekete geçirmek için AVKON’u kurduk. Türk Medyası’nın temsilcileri Samsun’da Emlakçılar Odası’nda, Bursa’da Elektronikçiler Odasında, Ordu’da Madeni Sanatkarlar Odasında, Türkiye’nin bilmem hangi ilinde hiç alakasız bilmem hangi odanın üyesi olmak zorunda bırakılmışsa ve hala bir medya meslek odası kurulmuyor, kurdurulmuyor, kuranlar kurduranlar bir şekilde engelleniyorsa, makamı-mevkii, sıfatı-ünvanı her ne olursa olsun sektöre ve meslektaşlarımıza iyilik etmiyor, zarar veriyorlar. AVKON olarak tüm medya STK’ları ile işbirliği, birlik-beraberlik ve dayanışma içerisinde Türk Medyası’nı Medya Meslek Odası’na kavuşturmak ilk hedefimizdir” dedi. 

KONGRENİN ARDINDAN İLK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Genel kurulun ardından gerçekleştirilen ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı. Genel Başkan Şakir Gürel, Genel Başkan Vekili Dr. Süleyman Basa, Genel Sekreter Menderes Demir’in ünvanlı olarak seçildikleri ve katıldıkları Yönetim Kurulu toplantısında Genel Muhasipliğe Nizamettin Bilici getirilirken diğer 11 yönetim kurulu üyesi Genel Başkan Yardımcısı ünvanı ile ilgi alanlarına göre sorumluluk üstlendiler.

ERMED, YENİ NESİL MEDYA FEDERASYONU KURUCUSU OLARAK AVKON’DA TEMSİL EDİLECEK 

Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği(ERMED) Başkanı Doğan Gönüllü’de TİMEF Genel Başkan Yardımcısı olarak genel kurula katıldı. AVKON Genel Başkanlığına seçilen Şakir Gürel’in kısa bir süre öne Kdz. Ereğli’de gelerek ERMED yönetimini ziyaret ettiğini hatırlatan Gönüllü, ERMED’in önümüzdeki aylarda kuruluşu gerçekleşmesi planlanan Yeni Nesli Medya Federasyonu kurucuları arasında yer almasının planlandığını bildirdi. ERMED’in federasyon aracılığı ile AVKON’a katılacağını ve yönetiminde temsil edileceğini değerlendiren Gönüllü, yeni Nesil Medya Federasyonunun kuruluş öncesinde önemli toplantılardan birinin Kdz. Ereğli’de gerçekleştirilmesinin gündemde olduğunu belirtti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , avkon , ermed

Yorumlar

Yiğit’ten Posbıyık’a teşekkür

15 Eylül 2021 Çarşamba 17:17

Yiğit’ten Posbıyık’a teşekkür

Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Kozlu Maden İşçileri, Ereğli ve Alaplı Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Yener Aslanboğa ile Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret etti.

Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Posbıyık, ziyaretten duyduğu memnniyeti dile getirerek Aslanboğa ve Yiğit’e teşekkür etti.

Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a şehit ailelerine verdiği destekten dolayı aileler adına teşekkürlerini iletti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , çetin yiğit , halil posbıyık

Yorumlar

Başkan Posbıyık, "Hayırlı olsun" dedi

15 Eylül 2021 Çarşamba 16:36

Başkan Posbıyık, "Hayırlı olsun" dedi

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Kaymakamlığı görevine atanan Mehmet Yapıcı’ya ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Kdz. Ereğli’nin yeni Kaymakamı Mehmet Yapıcı, kentteki görevine başlamasının ardından Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında kabul etti.

Başkan Posbıyık, Kaymakam Yapıcı’ya Ereğli’deki görevi nedeniyle ‘hayırlı olsun’ temennilerini iletti. Ziyarette, kent gündemiyle ilgili konular ele alındı.

Bir saati aşan görüşmenin ardından Kaymakam Mehmet Yapıcı, Başkan Posbıyık’a ziyareti için teşekkür etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ereğli belediye , halil posbıyık , mehmet yapıcı , kaymakam

Yorumlar

14 çeşit ürünün ata tohumları üretildi

14 Eylül 2021 Salı 16:27

14 çeşit ürünün ata tohumları üretildi

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin ata tohumlarını korumak, geliştirmek ve üretimini yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı proje meyvelerini veriyor. Projenin ikinci yılında bölgeye mahsus kara mancar ve pırasa tohumuyla birlikte 14 çeşit ürünün ata tohumu üretildi. Son olarak hasadı yapılan mısırla birlikte depolanan tohumlar mevsiminde halka dağıtılacak.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın 2019 yılında tekrar göreve gelmesiyle hazırlıklarına başlanan Ata Tohumu Projesi, 2’nci yılında meyvelerini vermeye devam ediyor. Proje kapsamında 14 çeşit ürünün ata tohumu üretildi.

Projeyi yürüten Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş ile Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz, proje kapsamında son olarak hasadı yapılan mısırın Delihakkı’daki tesislerde tohuma ayrılma çalışmalarına katıldı. Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş, geçtiğimiz yıl üretilen 12 ürüne bu yıl bölgeye mahsus kara mancar ve pırasa tohumlarının da ilave edilmesiyle 14 çeşit ürünün ata tohumunu ürettiklerini söyledi.

“2 yıllık test süresi bu yıl bitiyor”

Mevsimi geldiğinde depolanan tohumların halka dağıtılacağını belirten Okumuş şu bilgileri verdi:

“Ata Tohumu üretim çalışmalarımız bu sene 2. yılında. Bu tohumların safiyetini ve gerçekten ata tohumu olup olmadığını anlamak için 2 yıllık bir test süresi gerekiyor. Bu yıl deneme süremiz bitiyor. Bundan sonraki ekimlerimizde gerçek ata tohumlarımızın belirlemesini yapmış olacağız. Elimize şuan yüzlerce tohum geldi, bunların yüzde 99’nu eledik. Ne içeriği, ne de genetik yapısı uygundu. Elimizdeki tohumlardan domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, kara mancar, pırasa, mısır, fesleğen ve reyhan tohumu ürettik. 2021 İlkbaharda ata tohumlarından üretilen toplam 40 bin adet domates, biber, patlıcan, hıyar fidesi dağıttık. Şimdi depoladığımız tohumlardan halkımızın rağbet gösterdiklerini talep toplamak suretiyle yine halkımıza dağıtacağız. Köylerle birlikte Ereğli’den elde ettiğimiz domates, salatalık, biber, patlıcan, dolmalık biberlerin şuanda tohumları mevcut. İlk baharda fidesini dağıtacağız. Osmanlı Çileği üretimimizde devam ediyor. Osmanlı Çileği fidesi Ekim-Kasım döneminde, havanın biraz daha soğuduğu dönemde dağıtıma işlemine geçeceğiz. Bu dağıtımı da talep toplama yöntemiyle yapacağız. Gelen talebe göre elimizdeki fide adedini bölüştüreceğiz. 

Projedeki amaç, dönümlerce tohum dağıtmak değil yüzyıllardır gelen ata tohumlarımızın kaybolmasını engellemek. İstekli, meraklı vatandaşlarımız bizim dağıtacağımız fidelerden istediği kadar tohum üretebilir.  Bir sonraki yıl bütün bahçesini, tarlasını bu fidelerin tohumlarıyla doldurabilir. Kendilerine teknik olarak da yardımcı olacağız. 

Ereğli içinde Kemer bölgesinin pırasası ünlü, bilindik bir ürün. Onun da tohumlarını ürettik. Önümüzdeki ilk baharda fide dağıtmaya başlayacağız. Kara mancar bu bölgede yine çok bilinen ve kullanılan ürün. Mancarlı ekmek de ünlüdür. Kara mancar tohumunun da testlerini yaptık. Fide dağıtmaya başlayacağız. 

Yine bölgemizin kırsal alanlarında ve yüksek dağ köylerinde yüzyıllardır süregelen ata tohumundan ileri gelen mısır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köylerde zaten hibrit tohum, GDO’LU tohum yetiştirilmesi çok mümkün değil. Biz de yaptığımız araştırmalarda dağ köylerinde yüzyıllardır atadan gelen tohumların ekildiğini gördük. Sahip çıkmak adına seramızda mısır ekimlerini yaptık. Hasadını yaptık. İsteyen vatandaşlarımıza mısır ve diğer depolanan tohumlarımızı mevsiminde dağıtacağız.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ata tohumu , ereğli belediyesi

Yorumlar
  • Dilek Morcu
    15 Eylül 2021 Çarşamba 09:22

    Muhteşem bir proje elinize emeğinize sağlık. Bu ata tohumu ve ya fidesine nasıl ulaşa biliriz. Bende Karadeniz Eregli pınarcık köyünde yaşıyorum.

Çarşı içi Satılık Daire

13 Eylül 2021 Pazartesi 16:56

Çarşı içi Satılık Daire

Kdz. Ereğli Müftü Mahallesi Çarşı İçi Mevkii'nde 130 m2 Satılık Daire

Kdz. Ereğli Müftü Mahallesi Çarşı İçi Mevkii'nde,

3+1 Salon, 1 Banyo, 2 WC, 1 Balkon, Asansörsüz, Mantolamasız, 4 katlı binanın 4. katı

http://www.okedemlak.com.tr/ilan/kdz-eregli-muftu-mahalesi-carsi-ici-mevkii-satilik-daire--7147.html

 

İletişim için:

0554 887 2729

0554 887 2731

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , oked , satılık daire

Yorumlar