Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

5 Temmuz 2021 Pazartesi 10:42

Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

Tüketici fiyat endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94 arttı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre memur ve emekliler yüzde 8,45 oranında zam alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisini açıkladı. Buna göre, TÜFE'de Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE'ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Yıllık en düşük artış yüzde 2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6,13 ile haberleşme, yüzde 7,05 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 26,29 ile ulaştırma, yüzde 25,69 ile ev eşyası ve yüzde 19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Aylık TÜFE'ye göre 5 ana grup daha düşük, 7 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Aylık düşüş gösteren tek grup yüzde 0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Haziran ayında en az artış gösteren ana gruplar yüzde 0,35 ile haberleşme, yüzde 0,80 ile sağlık ve yüzde 0,88 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Buna karşılık, 2021 yılı Haziran ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,50 ile ev eşyası, yüzde 4,46 ile eğlence ve kültür ve yüzde 3,82 ile lokanta ve oteller oldu.

Haziran 2021'de, endekste kapsanan 415 maddeden, 55 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 54 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 306 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık yüzde 18,16, aylık yüzde 2,44 arttı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,44, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,87 artış gerçekleşti.

MEMURLARIN ZAM ORANI BELLİ OLDU!

Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı enflasyon rakamındaydı. 

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Enflasyon haziran ayında yüzde 1,94 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise 17,53 oldu.6 aylık enflasyon yüzde 8,45 olarak belirlendi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti. Memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında maaşlarına yüzde 3'lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak. Yani Temmuz ayında zam oranı yüzde 8,45 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da yüzde 8,45 olacak.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , memur , emekli

Yorumlar

Yaralar iyilikle sarılıyor

5 Temmuz 2021 Pazartesi 10:26

Yaralar iyilikle sarılıyor

SANKO Holding ve Konukoğlu Ailesi, Capital dergisinin bu yıl dokuzuncu kez düzenlediği “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” listesinde geçen yıl olduğu gibi 11’inci sırada yer aldı.

Capital dergisinde “Yaralar İyilikle Sarılıyor” başlığı ile yayımlanan haberde, 2020 yılının pandemiyle başladığı, İzmir depremi gibi büyük bir yıkımla devam ettiği belirtilerek, “Bu zor yılda hayırsever iş insanlarına gelen yardım talepleri de önemli ölçüde arttı. Bu durum, Capital’in bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştirdiği ‘Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı’ araştırmasına da yansıdı” denildi.

Özlem Aydın Ayvacı’nın hazırladığı haberde, Sani Konukoğlu Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun, Türkiye’de hayırseverlik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Konukoğlu Ailesi’nin tüm Türkiye’ye rol model olduğu hayırseverlik, ailede kuruluşa kadar uzanan köklü bir gelenek. Konukoğlu da bu özelliğiyle her yıl binlerce yardım talebi alıyor. Konukoğlu, vakıf senedine uygun olarak eğitim ve sağlık alanlarında yoğunlaştıklarını belirtiyor.”

SANKO Grubu ve Sani Konukoğlu Vakfı’nın 2020 yılındaki bağış tutarının 99 milyon 284 bin lira olduğuna vurgu yapılan haberde, şu paylaşımda bulunuldu:

“Abdulkadir Konukoğlu, ‘Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla 2000 yılında Zeugma antik kenti acil kurtarma kazılarına destek olarak günümüzde dünya arkeoloji çevrelerinin gözbebeği olan mozaiklerin çıkarılmasına katkı sunduk. Aynı anlayışla son 5 yıldan beri Karkamış antik kentindeki bilimsel kazılara destek sağlıyoruz’ diyor ve kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin tamamen toplumla paylaşma ve destek olma amacını taşıdığını ifade ediyor.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , abdulkadir konukoğlu , sanko ,

Yorumlar

Konukoğlu; “Hayatımızda enerji eksilmeyecek”

3 Temmuz 2021 Cumartesi 11:45

Konukoğlu; “Hayatımızda enerji eksilmeyecek”

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 65 yaşında SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldığını anımsatarak, “Bir görevde ömür boyu kalırsanız zaman içerisinde kendinizi yenileyemiyorsunuz ve işletme körlüğü başlıyor” dedi.

Ekonomi gazeteciliğinin deneyimli isimlerinden TGRT Haber Ekonomi Haberleri Müdürü Celal Toprak’ın sunduğu “Celal Toprak ile İş Dünyası” programının konuğu SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu oldu.

Toprak’ın, “65 yaşında görevinizden ayrıldınız, görevi üstlenen Zeki Bey de aynı uygulama kapsamında görevini Adil Bey’e devretti. Bu uygulama tuttu ve iş dünyasına örnek oldu” demesi üzerine, Abdulkadir Konukoğlu, belli bir yaşa geldikten sonra görevi geriden gelenlere devredip onlara tecrübelerle yol göstermenin gelecek adına büyük önem taşıdığını söyledi.

Konukoğlu, “65 yaşından sonra değişimin faydası; dışarıya çıktığınızda hataları görüp sizden sonrakilere bunu aktarabiliyorsanız bu başarıdır” ifadelerini kullandı.

“Bir görevde ömür boyu kalırsanız zaman içerisinde kendinizi yenileyemiyorsunuz ve işletme körlüğü başlıyor. Aslında hangi görev olursa olsun belli bir süre sonunda çekilmek lazım” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle dürdürdü:

“65 yaşına geldiğinizde sadece günlük aktif görevlerinizi bırakıyorsunuz. Toplantılarda yine bir araya geliyoruz fakat günlük işlere bakmıyoruz. Dışarıdan hatalarımı gördüm ve kardeşlerime söyledim, kardeşlerim bu hataları yapmamaya çalıştı. Birikimlerimi her platformda paylaşıyorum. Gayem bizden sonra gelenlerle fikir birliği yaparak hep beraber daha ileri gitmektir.

Ömrünün sonuna kadar görevde kalmayı doğru bulmuyorum. Geçmişte hata yapan insanda bir birikim oluşuyor. Bu birikimleri sizden sonra gelenlere aktarmalısınız ki karşı taraf da ilerlerken bu hatalarla ilerlemesin ve daha ileri gidebilsin. Çalışan her insan hata yapar, çalışmayan hata yapmaz. İşletmenin içerisindeysen, yöneticiysen küçük de olsa hata yapabilirsiniz ama minimum tutmak için ikazlarda bulunursunuz. Biz ölene kadar koltukta kalıp mezardan mı ikaz edeceğiz?”

DÜNYADA TÜRKİYE, TÜRKİYE’DE GAZİANTEP

Doğup büyüdüğü Gaziantep’te mutlu olduğunu dile getiren Konukoğlu, “Gaziantep’te doğduk ve burada büyüdük. Gaziantep’in suyunu içip ekmeğini yiyen kişiler mümkün olduğu kadar Gaziantep’ten ayrılmayı pek istemez. Benim bir sözüm var. Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep. Eğer bir insan yatırım yapacaksa sosyal sorumluluk gereği öncelikli olarak kendi şehrini tercih etmelidir. Eğer kendi şehrinize yapamıyorsanız komşu şehirlere yapmalısınız. Komşu şehirlerde de yapamıyorsanız Türkiye’nin diğer bölgelerine yapabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar kendi şehrimize yakın komşu şehirlere yatırım düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de bu kadar iş bulamayan insanımız varken, başka bir ülkeye yatırım yapmayı içime sindiremiyorum” diyen Abdulkadir Konukoğlu, “Biz yurt dışında yatırım yapmayı hiç düşünmedik. Türkiye’de işsiz insanımız varken başta ülkelere yatırım yapmak içimize sinmiyor ama ileride ne olur bilemiyoruz. Çünkü dünya çok hızlı değişiyor” ifadelerine yer verdi.

ÜLKEMİZİN GENÇLERİNDEN ÇOK UMUTLUYUM

Pandemi öncesi Türkiye’nin birçok üniversitesinde öğrencilerle buluşarak önerilerde bulunduğunu hatırlatan Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki gençlerden çok umutluyum. Bu gençler çok başarılı olur, yeter ki gençlerin dilini iyi anlayalım, onlara aktarırken ortak frekansta buluşalım. Önyargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Gençlerimizden umudumuzu kesmeden yaklaşmalıyız. Yaklaşım çok önemlidir.

Genç arkadaşlarımız merdivenleri birer birer çıksınlar. Merdivenleri süratli çıkanlar çabuk düşer. Merdivenleri iki iki çıkmaya çalışanlar mutlaka düşer. Sebat edip sindire sindire çıkılması gerekiyor. Aksi takdirde başarılı olmak mümkün değil.”

ADİL SANİ KONUKOĞLU

SANKO’nun Gaziantep’in köklerinden doğan bir kuruluş olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise 117 yıllık holdingin kurulma aşamasıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Babamın dedesi Sani Bey dokumacılık yapıyormuş. Askerlik görevi için gittiği Yemen’de şehit olmuş. Dedem Zekeriya Bey dört yaşındaymış. İşi büyük ninemiz, eşi Hatice Hanım devam ettirmiş. Köklerimizde kadın girişimcilik var. Hatice Hanım’ın üstlendiği işi, ilerleyen yıllarda dedem Zekeriya Bey devralmış. Sonrasında babam ve bizler işimize sahip çıkıp geliştirdik.”

DÜNYANIN GELECEĞİ ENERJİNİN ÜZERİNDE KURULU

Dokumacılıkla yola çıkan SANKO Grubu’nun tekstilin ana kollarında büyüdüğünü, enerji, inşaat, ambalaj, iş makineleri gibi farklı sektörlerde yatırımlar yapıldığına işaret eden Konukoğlu, “Dünyanın geleceği enerjinin üzerinde kurulu olduğuna göre bundan sonra hayatımızdan enerji eksilmeyecek. Önemli olan temiz enerjiyi kullanmak. Ondan dolayı da bizim bütün yatırımlarımız yenilenebilir yeşil enerjidir. Çevreye zarar veren ve karbon salınımı olan bir enerjide yokuz” diye konuştu.

ŞEHRİN TEMELİNDE ÇOCUKLAR, KADINLAR, YAŞLILAR VE GAZİLER VAR

“Eğer Kurtuluş Savaşında 6 bin 317 şehit vermeyip üretimde kalabilseydik Gaziantep İstanbul’dan sonra en büyük ihracatçı şehir olurdu. Antep Savunmasında 6 bin 317 şehidimiz var. Çalışan nüfusun tamamı ya şehit olmuş ya da yaralanmış. Şehrin temelinde, çocuklar, kadınlar, yaşlı insanlar ve gaziler var. Çok az bir kadroyla bu şehri yeniden ayağa kaldırmaya çalışmışlar. Devletin yatırımı hiç olmamış. Devlet yatırım yapsaydı belki de her şeyi devletten beklerdik. Devlet devletin yapması gereken hizmetleri yaparsa yeter, kendi işimizi hallederiz. Ne zaman bize ihtiyaç olursa hepimiz devletimizin emrine gireriz.”

GAZİANTEP 180 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı da olan Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep’te 50 milyon metrekarelik organize sanayi bölgesinde boş yer kalmadığının altını çizerek, şehrin ihracatı ve hedefleriyle ilgili şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ihracatta yazdığı başarı hikayesinin sırrı Gaziantepli olmak, Gaziantep’te yaşamak ve herkesin yatırımını Gaziantep’e yapmasından geliyor. Her şehrin kendine göre başarı öyküsü ve tarihi var. Marsilya liman kayıtlarında 1740 yılında Gaziantep’ten ithal edilmiş dokuma kumaşlarının bilgisi var. Bu işler dünden bugüne olmuyor. Gaziantep’in sanayiciliği, ticareti ve girişimciliği çok eski.

Gaziantep ihracatta Türkiye’nin 5’inci şehri. Gaziantep’ten bütün kıtalarda 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bizim ürün gamımız geniş. Makine halısında, ağırlığı Gaziantep’e ait olmak üzere ülke olarak dünya ticaretinin yüzde 11’ini gerçekleştiriyoruz. Bu sene Gaziantep’ten rekor bekliyorum.”

Gaziantep’te her dönem birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun hâkim olduğunu vurgulayan Adil Sani Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçmişten bugüne görev alan belediye başkanlarımızın tamamı Gaziantep’e hizmet için çalıştılar. Birbirlerinden ayırt etmeye gerek yok. Bu şehirde herkeste bir mücadele ruhu var. Herkes yaptığı işi daha iyi nasıl yapabilirim peşinde. Böyle olunca da iş kolay oluyor. Herkes aldığı görevi doğru yapmaya çalışınca sorun olmuyor.”

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , sanko , abdulkadir konukoğlu , gaziantep

Yorumlar

10'uncu sırada yer aldı

2 Temmuz 2021 Cuma 18:56

10'uncu sırada yer aldı

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı Fortune 500 Türkiye araştırmasında Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) 10’uncu sırada yer aldı.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı Fortune 500 Türkiye araştırması tamamlandı.  Her yıl Türkiye'nin en başarılı şirketlerini belirleyen Fortune 500 Türkiye araştırmasında en büyük şirketler 2020 yılındaki net satış rakamlarına göre sıralandılar. Finansal kurumlar ve holding dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye 2020 listesinde Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren ERDEMİR, 32 milyar lira net satış rakamı ile 10’uncu sırada yer aldı. 

Listenin ilk 10 sırasındaki şirketler şöyle: 

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.  Net Satış: 105.809.886.606 TL

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. Net Satış: 63.243.815.000 TL

BİM Birleşik Mağazaları A.Ş. Net Satış: 55.495.364.000 TL

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Net Satış: 49.451.407.000 TL

Türk Hava Yolları A.O. Net Satış: 46.448.000.000 TL

Petrol Ofisi A.Ş. Net Satış: 43.690.501.000 TL

Ahlatcı Kuyumculuk San. ve Tic. A.Ş. Net Satış: 41.484.599.264 TL

Arçelik A.Ş. Net Satış: 40.872.483.000 TL

Opet Petrolcülük A.Ş. Net Satış: 38.623.155.000 TL

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. Net Satış: 32.048.029.000 TL

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , erdemir

Yorumlar

TEKDER’den, İstanbul’da önemli temaslar

28 Haziran 2021 Pazartesi 10:58

TEKDER’den, İstanbul’da önemli temaslar

Tekniker ve Yüksek Teknikerler Derneği (TEKDER), İstanbul’da bir dizi temaslarda bulundu. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile görüşen TEKDER Genel Başkanı Murat Çatalçam, daha sonra ZONSİAD yönetimine yeniden seçilen Nejdet Tıskaoğlu ve yönetimine başarı diledi.

1959 yılında kurulan yurt içinde 38, yurt dışında 14 şubesi ile teşkilatlanmasını sürdüren Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından Tekniker ve Yüksek Teknikerler Derneği (TEKDER) İstanbul’da bir dizi temaslarda bulundu. 

TEKDER Genel Başkanı Murat Çatalçam, Haliç Kongre Merkezi’ndeki programlara katılırken TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile görüşme yaparak gündemi değerlendirdi. Çatalçam ve ekibi daha sonra ZONSİAD kongresine katıldı.

TEKDER Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kadim dostu, yakın aile dostu, yol Arkadaşı Muhterem Kahraman Güvendi Ağabeyimizin kerimesi Begüm Elif ve Hafız Osman kardeşimizin nikah töreni daveti üzerine Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen programlara Genel Başkanlık düzeyinde Murat Çatalçam ile iştirak ettik. Genç çiftlerimize mutluluklar diliyoruz. 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) son dönemde başarılı Genel Müdürü İbrahim Eren beyefendi ve Yurt Dışı Akrabalar komisyon Başkanı Abdullah Eren beyefendi ile görüşme fırsatımız oldu. TEKDER Yurt İçi ve Yurt Dışı çalışmalar ve TRT’nin son yıllardaki Dünya çapında popüler yayınları ile gurur kaynağımız oldu. Verimli geçen görüşmelerde İbrahim Eren bey detaylı görüşmelerde bulunmak üzere yakın dönemde beklediklerini ifade etti. Kendilerine davet için teşekkür ederiz.

Ardından Zonguldak Sanayici İş Adamları Derneği’nin (ZONSİAD) Olağan Seçimli Kongresi’ne katılım sağladık. Başkanlığa yeniden seçilen önceki dönem ZONSİAD Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ve yönetimine başarılar dileyen Genel Başkan Murat Çatalçam, ZONSİAD'ın geçmişte yaptıklarının, bundan sonra yapacaklarının teminatı olacağı yönündeki konuşmalarına salondan büyük alkış geldi.

Son olarak TEKDER İstanbul İl Başkanlığı’nda Metin Kara ziyaret edildi. Aynı zamanda "Karakter" Karaelmas Derneği Başkanı Metin Kara Başkanımıza gösterdikleri ilgi alaka çok teşekkür ediyoruz. İstanbul temasları son derece faydalı, ileriye yönelik umut verici olmuştur. TEKDER kendisi gibi vatan, millet, bayrak sevdalısı kurum ve kuruluşlar ile her zaman ve zeminde işbirliği içinde olacak, destek verecektir.” Denildi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , tekder , murat çatalçam , ibrahim eren , zonsiad

Yorumlar