Mustafa Dönmez gözyaşları ile uğurlandı

19 Nisan 2021 Pazartesi 12:27

Mustafa Dönmez gözyaşları ile uğurlandı

Korona virüsten hayatını kaybeden Zonguldak'ın Ereğli ilçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez gözyaşları ile uğurlandı.

48 yaşındaki polis memuru Mustafa Dönmez aşı randevusu aldığı gün korona virüse yakalandığını duyurmuştu. Dönmez, ateş ve kusma şikayeti nedeniyle 1 Nisan tarihinde Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavisine burada devam edildi.

Yoğun bakımda 1 hafta kalan polis memuru Mustafa Dönmez'in yapılan tedaviye olumlu cevap vermediği için 8 Nisan akşamı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Cumartesi günü akşam saatlerinde oksijen değerlerinin düzelmemesinden dolayı entübe olduğu öğrenilen polis memuru Mustafa Dönmez gece saatlerinde hayatını kaybetti. Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi morguna getirilen Dönmez'in cenazesi daha sonra görev yaptığı Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne getirildi. Mesai arkadaşları Mustafa Dönmez'in fotoğrafını yakalarına takarken, törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Saffet Bozkurt, Emniyet Müdürlüğü personeli, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ailesi katıldı. Ailesi güçlükle ayakta dururken, törene katılanlar aileye başsağlığı diledi. Polis memuru Mustafa Dönmez'in Türk bayrağına sarılı naaşı cenaze aracıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne getirilirken, Kaymakam Çorumluoğlu törende konuşma yaptı. Kaymakam Çorumluoğlu açıklamasında, "Şüphesiz ki en zor anlar bu anlardır. Ama Cenab-ı Allah'ın takdiri üzerinde başka bir takdirimiz olmadığı için değerli kardeşimizi yüreğimize gömeceğiz ve geride kalan ailesine, çocuğuna sahip çıkacağız. Bu bizim devlet olarak en önemli görevimizdir. 1 yılı aşkın zamandır ülkemizde ve dünyada polis memurumuz gibi nice çalışanlarımızı, vatandaşlarımızı kaybettik. Çünkü polis memurumuz, polislerimiz, jandarmamız, sağlık teşkilatımız bu zor anlarda hep işin içindeydi. Cumartesi demediler, pazar demediler. Gece demediler, gündüz demediler hep çalıştılar. Bugün vefat eden değerli kardeşimizden hak ve hukuklarımızı devlet olarak helal ediyoruz. Kederli ailesine, tüm polis çalışanlarımıza, Ereğli'de sevilen bir kardeşimizdi. Ne yazık ki sağlık alanında yapılması gereken her şeyi yapmamıza rağmen bu kadar vade varmış. İlçe Kaymakamlığı olarak, İlçe Emniyet Teşkilatı olarak ailesine başsağlığı diliyorum. Başımız sağolsun." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü tarafından dua edildi ve helallik alındı. Polis memuru Mustafa Dönmez'in naaşı daha sonra cenaze namazı için Alaplı ilçesine gönderildi. Dönmez, Alaplı Çağlayan Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası Çatak köyünde toprağa verildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , mustafa dönmez , polis

Yorumlar

Geçen yıl vatandaşları böyle uyarmıştı

18 Nisan 2021 Pazar 14:46

Geçen yıl vatandaşları böyle uyarmıştı

Pazar günü gece saatlerinde Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zonguldak'ın Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez'in (48), geçen yıl ekip aracından yaptığı anonsla, halkı Koronavirüs'e karşı uyardığı görüntüler ortaya çıktı.

28 Mart günü Koronavirüs'e yakalanan Ereğli Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mustafa Dönmez, dün gece saatlerinde hayatını kaybetti. Dönmez'in geçen yıl ekip aracından vatandaşları Koronavirüs'e karşı uyardığı görüntüler ortaya çıktı. Ereğli Emniyet Müdürlüğü tarafından çekilen görüntülerde Dönmez, ekip aracından yaptığı anonsta vatandaşları böyle uyarmıştı;

"Değerli Ereğli halkı. Gerekmedikçe güvenliğiniz açısından evden çıkmayın. Sosyal mesafeye dikkat edelim. Tedbirlere uyalım, uymayanları uyaralım. Hiçbir şey hayatınızdan daha değerli değildir."

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , polis , mustafa dönmez , korona virüs , ereğli

Yorumlar

"Pandemi sürecinde boşanmalar yüzde 300 arttı"

17 Nisan 2021 Cumartesi 14:10

"Pandemi sürecinde boşanmalar yüzde 300 arttı"

Uzman Psikolog Çağla Ece pandemi süreci çocuk ve yetişkinlerde medyana gelen psikolojik sıkıntıları anlattı. Ece, "Pandemi sürecinde hem intihar hem de boşanmalarda üst seviyelerde artış var” dedi.

Zonguldak Uzman Psikolog Çağla Ece, pandemi sürecinde insanların psikolojik olarak etkilendiğini söyledi. Pandemi sürecinde yaşana olumsuz sıkıntılar, işsizlik korkusu ve gelecek kaygısı insanlarda depresif duygu durumu, öfke kontrolü problemi, kaygı ve panik bozukluğu sebep olduğunu belirtti. Ece, “Pandemi sürecinde insanların yaşadığı ekonomik sıkıntılar, bunun dışında işsizlik, işsiz kalma korkusu, gelecek kaygısı gibi sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Bu da bireylerde genel olarak bir depresif duygu durumu, öfke kontrolü problem, kaygı ve panik bozukluğu sebep oldu. Aynı zamanda bu evde kalma süreci boyunca da evlilik ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı ve boşanmalar arttı. Aynı zamanda kadına şiddet çok arttı. Bu sadece Türkiye’de değil hatta tüm dünyada aile içi şiddet, kadına şiddet fazlasıyla arttı diyebilirim” dedi.

"Çocuklarda, davranış ve becerilerde bir gerileme söz konusu”

Korona virüs salgını nedeniyle evde kalan çocuklarda davranış problemleri ortaya çıkmaya başladığını söyleyen psikolog Çağla Ece, “Çocukların pandemi sürecinde virüsün toplumdaki yayılma hızını azaltmak amacıyla okulları kapandı. Bunun dışında parklar ve oyun alanları kapandı. Çocukların arkadaşlarıyla iletişiminde bir sınırlama söz konusu oldu. Bazı davranış problemleri ortaya çıkmaya başladı. Pandemi sürecinde en çok görülen psikolojik rahatsızlıklara baktığımız zaman çocuklarda, davranış ve becerilerde bir gerileme söz konusu oldu. Bunun dışında saldırganlık çok oldu. Anne babaya yapışma fazlasıyla gördüğümüz şeylerden biri. Dikkat sorunu aynı zamanda konuşma bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıktı. Birde şuna değinmek istiyorum; özellik en çok artan şeylerden biri ekran kullanımı çok fazla arttı. Ekran kullanımı da bazı davranışsal problemlere sebep oluyor. Özellikle saldırganlık konusunda çok büyük bir problem ortaya çıkıyor. Bu yüzden bunu belli oranda sınırlandırmak gerekiyor. Ailelerin bu duruma mutlaka bu duruma dikkat etmeleri gerekiyor. Hem de çok fazla habere maruz kalmaları çocuklarda kaygı seviyesinin artmasına sebep oluyor. Kaygı seviyesini azaltmak amacıyla ekran kullanım süresine dikkat edelim.

“Gelecek kaygısı intihara sürüklüyor”

Korona virüs sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar insanlarda gelecek kaygısı taşıdığını bu da insanları intihara sürüklediğini belirten psikolog Ece, “Pandemi sürecine baktığımda tabii ki de ekonomik sıkıntılar, insanların bir gelecek kaygısı söz konusu olduğundan intihar düşünceleri başladı maalesef. Daha doğrusu çok arttı. Bu yüzden herhangi bir bu tarz düşünceleri varsa insanların zaman kaybetmeden bir uzmandan destek almalarını öneriyorum.”

“Boşanmalar yüzde 300 arttı”

Boşanmaların geçen yıla oranla yüzde 300 arttığını ifade eden Ece, “Pandemi sürecindeki boşanmalara baktığımızda özellikle geçen yıla göre bir karşılaştırma yaptığımda yaklaşık hemen hemen yüzde 300 arttı diyebilirim. Sürekli evde kalmak durumunda kaldık yani aslına bakarsanız evlilik ile ilgili bazı ötelenen sorunları konuşmak durumunda kalıyoruz. Evet tabii ki de konuşacağız bu sorunları ancak bazıları çözülemeyen sorunlar ya da şiddetlenen sorunlar olabiliyor. Ya da aile içi şiddete maruz kalabiliyoruz bu sorunlar yüzünden ama en önemli etkisine baktığımda ekonomik sorunlar, işsizlik, işsiz kalma korkusu da maalesef boşanmalara sebep oluyor. Biz çift terapisi uyguluyoruz kurumumuzda. Çift terapisi ekolümüze baktığımda, uzun yıllar mutlu çiftler ile yapılan araştırmalara göre düzenlenmiş bir çift teorisi ekolünü uyguluyoruz. Burada da boşanma sürecinden dönen danışanlarımız da mutlaka oluyor” dedi.

“Gençlerde gelecek kaygısı arttı”

Pandemi süreci ile birlikte gençlerde gelecek kaygısı artışı meydana geldiğini söyleyen Ece, “Biz gençlerle de özellikle bilişsel davranışçı terapi ekolünü uyguluyoruz. Bilişsel davranışçı ekolü, duygu, düşünce ve davranış odaklı çalışır. Pandemi sürecinde de özellikle gelecek kaygısına yönelik artışlar oldu gençlerde. Eğer bu tarz kaygıları varsa ve bu kaygıyı yoğun olarak yaşıyorlarsa hiç zaman kaybetmeden bir uzmandan destek almalılar” şeklide konuştu.

“Hala deli doktor algısı var”

İnsanların psikoloğa dair yanlış bilgi ve inanış içinde olduğunu belirten psikolog Ece, “Belki de orada kaçmalarının sebebi bir etiketlenme korkusu olabilir. Bunun dışında mahremiyet kaygısı olabilir. Özellikle çiftler bunu çok yaşıyorlar mahremiyet kaygısını. Bunun dışında psikoloğa dair yanlış bilgiler ve inanışlar var. Bunları değiştirmek gerekiyor. Mesela toplumumuzda hala var olan bir deli doktoru algısı var. Bunu değiştirmek bunu yıkmak gerekiyor. Özellikle aileler bu konuda artık daha bilinçli. Çocuklarında herhangi bir problem gördükleri zaman vakit kaybetmeden çocuklarını getiriyorlar. Ancak yetişkinlerde bu oran daha düşük diyebilirim” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , psikolog , boşanmalar

Yorumlar
  • Sonalp Hamza
    17 Nisan 2021 Cumartesi 20:17

    Ne pandemisi ahlaksız lık ve edepsizlik ten .... Adabı mahşeriyet diye bir şey kalmadığından sosyal medyanın pisliğinden TV dizilerinin iğrenç liğinden nereye bakarsanız bakın heryerde bacak bacak üstüne atıp yemek yiyen sözde modern kadınlar görüyorsunuz adap edep bilmeyen ahlaksızlar....

Teleferik projesi için adım atıldı

16 Nisan 2021 Cuma 18:40

Teleferik projesi için adım atıldı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kente kazandırmak için harekete geçtiği Göztepe Teleferik Projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy ekibiyle birlikte Ereğli’ye gelerek incelemelerde bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kente kazandırmak istediği turizm projelerinden biri olan Göztepe Teleferik Projesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Başkan Posbıyık, projenin çizimi için İBB heyetini Ereğli’de ağırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy, Genel Müdür Yardımcısı M. Fatih Gültekin ve teknik ekibi Ereğli’ye gelerek proje alanında incelemelerde bulundular. Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Okur, M. Tayyar Mendeş ve ilgili daire müdürleriyle birlikte Göztepe’de yapılan incelemenin ardından heyet Başkan Posbıyık’ı ziyaret etti.

Ziyarette Metro A.Ş. Genel Müdürü Yardımcısı M. Fatih Gültekin çizilen proje hakkında brifing verdi. Projenin Amfi Tiyatro ile Göztepe arası çizildiğini belirten Gültekin, “452 metre uzunluğunda, 4 kabin, her bir kabinde 8 kişi olmak üzere saatte 512 yolcu kapasiteli ve 2 dakika 54 saniye varış süreli projenin ayaklarının konulacağı yerler tespit edildi” dedi.

Başkan Posbıyık da İBB heyetine teşekkür ederek Herkül heykeli hediye etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , halil posbıyık , ereğli belediyesi , teleferik

Yorumlar
  • Rıfat
    18 Nisan 2021 Pazar 14:07

    Mükemmel olur Halil başkandan başkası yapamaz bunu

Karpuz tezgahlarda yerini aldı

16 Nisan 2021 Cuma 18:27

Karpuz tezgahlarda yerini aldı

Zonguldak'ta tezgahların vazgeçilmesi karpuz tezgahlarda yerini aldı.

Zonguldak'ta tezgahların vazgeçilmezi karpuz yerini aldı. Kilosu 7,5 TL'den satılan karpuza vatandaşlarda yavaş yavaş ilgi göstermeye başladı. Öte yandan, karpuza en çok ilgiyi ise hamile kadınların ilgi gösterdiği öğrenildi. Esnaf Hüseyin Akgöz, "Karpuzlar tezgahlarda yerini almaya başladı. Karpuzumuz yerlidir. Antalya'dan geldi. Kilosu 7,5 TL'den şuanda satılıyor. Yurt dışı değil. Halkımıza en iyi ve taze ürünleri satmaya çalışıyoruz. Karpuza yavaş yavaş ilgi artıyor" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , karpuz

Yorumlar