Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:54

Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, nesli tehlike altında olduğu belirtilen "Kafkas Semenderi" görüntülendi.

Doğal habitatları ılıman ormanlar ve akarsular olan Kafkas semenderi Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Beldesinde görüldü.

Kafkas Semenderi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda hayvanın nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu belirledi.

Korumada öncelikli ve azalan popülasyon durumuna sahip türlerden olan Kafkas semenderinin, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce "zarar görebilir" kategorisi altında gösteriliyor.

Gümeli Beldesi Kale Mahallesinde ormanlık alanda Kafkas Semenderi’ni gören Engin Bozkurt cep telefonu ile kayıt altına aldı. Bozkurt, bu sürüngeni ilk kez gördüğünü söyledi.

Semenderin, deniz seviyesinden 1000-2500 metre yükseklikte uygun habitatlarda yayılış gösterdiği biliniyor. Doğa Koruma Yetkilileri tarafından, bu hayvanlara dokunulmaması ve doğal yaşam alanlarına müdahale edilmemesi isteniyor.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kafkas semenderi , alaplı , gümeli

Yorumlar
 • Ahmet
  6 Mayıs 2021 Perşembe 15:41

  Dombay deresinde bile vardı

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

1 Mayıs 2021 Cumartesi 19:12

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'den (ERDEMİR) yükselen sarı duman kütlesi, Ereğli'nin üzerini kapladı.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., saat 15:00 sularında fabrikadan yükselen ve tüm şehri kaplayan sarı dumanlar ile ilgili açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada;

“Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” Denildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , erdemir

Yorumlar
 • cemal
  1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:51

  kesin cezasını kardeşim

Kaymakam açıklama yaptı

1 Mayıs 2021 Cumartesi 18:16

Kaymakam açıklama yaptı

ERDEMİR'in içinden yükselen sarı dumanlar Ereğli'de merak konusu olurken, dumanlar Ereğli'nin üzerini kapladı. Yaşanan bu hava kirliliği sonrası Kaymakam Çorumluoğlu, Erdemir'in açıklama yapacağını söyledi.

Erdemir sınırlarından Kepez'e kadar birçok noktaya ulaşan duman kütlesini gören vatandaşlar tepki gösterdi. 

Edinilen bilgilere göre, Erdemir’de emisyonda sıkıntı çıktığı, emisyon filtrelerinde bir sorun oluşmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Yaşanan bu durum sonrası Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, konudan bilgisi olduğunu ve Erdemir’in açıklama yapacağını ifade etti. Kaymakam Çorumluoğlu açıklamasında, “Bugün kenti saran sarı dumanın neden olduğu ile ilgili Erdemir yöneticilerine kamuoyuna açıklama yapmaları gerektiğini kendilerine ilettim. Fabrika içerisinde teknik bir arıza olmuş. Ayrıca yaşanan bu durum sonrası Çevre Müdürlüğü de inceleme yapacak.” dedi.

Kenti saran dumanlar ve Ereğlili vatandaşların tepkisine yol açan bu görüntü sonrası Erdemir açıklama yayınladı:

"Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , kaymakam ismail çorumluoğlu , hava kirliliği

Yorumlar
 • Sonalp hamza
  5 Mayıs 2021 Çarşamba 03:17

  Hep böyle oldu zaten bu erdemirin ve yerli halkının kaderidir...şekilde görüldüğü gibi erdemirin parasını eller Dumanını yeller ZEHRİNİDE YERLİSİ YER.......

1 Mayıs'ı çalışarak geçirdi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 17:09

1 Mayıs'ı çalışarak geçirdi

Zonguldak’ta 1 çocuk babası 25 yıllık kalıp demir işçisi Murat Özdemir (45), tam kapanma yasağı olmasına rağmen evine ekmek götürebilmek için 1 Mayıs İşçi Bayramında izin belgesi ile çalıştı.

Tüm dünya da ve Türkiye’de etkisini gösteren korona virüs nedeniyle 17 günlük tam kapanma yasağı getirilmişti. Zonguldak’ta Tam kapanma yasağı nedeniyle 1 yıldır buruk bir şekilde kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı bu yıl yine korona virüs nedeniyle 1 gün öncesinde sessiz sedasız kutlandı. 25 yıllık kalıp demir işçisi 1 çocuk babası 45 yaşındaki Murat Özdemir tam kapanma yasağı olmasına rağmen evine ekmek getirebilmek için izin belgesi ile çalışmaya devam etti. Özdemir, korona virüs nedeniyle çalışırken, sosyal mesafe ve maske kuralına da dikkat etti. Kalıp demir ustası Murat Özdemir, bütün emekçilerin İşçi Bayramını kutlayarak, “İnşaat sektör ağır sektör. Madeni ağır saniyeye soktular, inşaat sektörü ağır sanayi olarak geçmiyor. İnşaat ustaları 55 yaşını geçtikten sonra çalışamıyor” dedi.

“Hayalim emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürebilmek”

25 yıllık kalıp ustası Murat Özdemir En büyük hayalinin emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmek olduğunu ifade ederek, ”İzin kağıtlarınızı alarak kısıtlamada çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Burada tüm emekçi kardeşlerimizin İşçi bayramını kutluyoruz ama ekmek parası çalışmak zorundayız. İnşaat sektörünü şu anda etkilemiyor.25 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Her mesleğin zorluğu vardır. İnşaat sektör ağır sektör. Madeni ağır saniyeye soktular, inşaat sektörü ağır sanayi olarak geçmiyor. İnşaat ustaları 55 yaşını geçtikten sonra çalışamıyor. Emeklilik yaşı 65, halimiz belli. Maden sektörüyle bizi aynı statüye sokarlarsa rahatlarız. Emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürebilmek. Onun içinde ağır saniyeye geçmemiz lazım" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , murat özdemir , 1 mayıs , işçi , inşaat

Yorumlar

Erdemir dumanı saldı, vatandaş tepki gösterdi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 16:39

Erdemir dumanı saldı, vatandaş tepki gösterdi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'den (ERDEMİR) yükselen sarı duman kütlesi, Ereğli'nin üzerini kapladı.

Saat 15:00 sularında ERDEMİR'in içinden yükselen sarı dumanlar Ereğli'de merak konusu olurken, dumanlar Ereğli'nin üzerini kapladı.

Erdemir sınırlarından Kepez'e kadar birçok noktaya ulaşan duman kütlesini gören vatandaşlar, cep telefonlarına sarılırken kimileri de duruma tepki gösterdi. Hatip Sokak’ta dumanları fark eden bir vatandaş, "Bizi korona değil bu duman öldürecek" dedi. Edinilen bilgilere göre, Erdemir’de emisyonda sıkıntı çıktığı, emisyon filtrelerinde bir sorun oluşmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Erdemir'de bulunan yüksek fırından dumanın dışarıya salınması sonrası, tam kapanma döneminde evlerinde olan Ereğlili vatandaşlar cam ve balkonlarından gördükleri bu manzara karşısında tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde yer alan Sürekli İzleme Merkezi (SİM) güncel ölçümlerine göre saat 15:00 ve 16:00’daki verilerde hava kalitesinin iyi olduğu görüldü. Bakanlığın verilerinde Hava kalitesi seviyesi ‘İYİ’: “Hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiçbir risk teşkil etmiyor.” İfadeleri yer alıyor.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , hava kirliliği , erdemir

Yorumlar
 • alp67
  2 Mayıs 2021 Pazar 21:39

  kesılsın cezası cezasız kalmasınkı halkın hayatıyla oynamasınlar bır daha koskoca bır fabrıkada nasıl yedek bır guvenlık sıstemı olmaz yazık degılmı bu ınsanlara erdemır yuzunden kanser oluyor her sene onca ınsan.