Norveç'te Türk Kültürü tanıtıldı

1 Temmuz 2022 Cuma 12:17

Norveç'te Türk Kültürü tanıtıldı

15-27 Haziran 2022 tarihleri arasında Norveç/ Hamar-Gsbustua’da Erasmus+ projeleri doğrultusunda "Provide, Notice and Fight" isimli proje gerçekleştirildi. ZBEÜ Dr. Öğr. Üyesi Afitap Bulut, katılım gösterdiği projede Türk kültürünü, mutfağını ve geleneğini tanıttı.

Devrek Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Afitap Bulut, 15-27 Haziran 2022 tarihleri arasında Avrupa Birliği Erasmus + projeleri doğrultusunda desteklenen ve Norveç/ Hamar- Gsbustua’da gerçekleştirilen “Provide, Notice and Fight” isimli projeye katıldı. Bulut'un Türk kültürünü, mutfağını ve geleneklerini tanıttığı projede Portekiz, Litvanya, Norveç ve İtalya'dan genç katılımcılar yer aldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , norveç , kültür , Provide , Notice and Fight , devrek

Yorumlar

KEAL öğrencileri, sahne performansları ile göz doldurdu

31 Mayıs 2022 Salı 20:18

KEAL öğrencileri, sahne performansları ile göz doldurdu

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi (KEAL) Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen “Ayışığında Şamata” isimli tiyatro oyunu yoğun ilgiyle izlendi. Edebiyat Öğretmeni Murat Polat’ın yönetmenliğinde 2 perde olarak sahnelenen oyunda öğrencilerin sahne performansı göz doldurdu.

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi (KEAL) Tiyatro Grubu’nda yer alan öğrenciler, Haldun Taner’in ünlü oyunu Ayışığında Şamata’yı sahneledi.
Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatro oyununa; KEAL Müdürü Selçuk Altın, Müdür Yardımcıları Ersan Arslan ve Asiye Çağrı Yıldırım, KEAL Eğitim Vakfı Başkanı Aykut Ateş, öğretmenler ve veliler izleyici olarak katıldı.
Edebiyat Öğretmeni Murat Polat’ın yönetmenliğinde 2 perde olarak sahnelenen oyunda öğrencilerin sahne performansı göz doldurdu.
İstanbul Moda'daki görkemli Çalışkur Apartmanı sakinlerinden birinin doğum gününün kutlandığı ay ışığına boğulmuş bir gecede apartmanda ve çevrede olan bitenleri iki perdede iki kez yineleyerek, iki ayrı bakış açısından aktaran oyunu 11 B sınıfı öğrencilerinden Nisa Atik anlattı.
Oyunda Cemil karakterini 11 D sınıfından Talha Çelebi, Suzan karakterini 11 G sınıfından Sıla Kuru, Jale Karakterini 11 C sınıfından Sinem Kardaş, Beyhan karakterini 11 B sınıfından Nisanur Ünal, Dr. Ekpem karakterini 10 E sınıfından Eren Çelebi, Saime karakterini 9 D sınıfından Zehra Simge Tavukçu, Müntekim Müştek karakterini 11 D sınıfından Atakan Atalay, Bekçi Zülfikar karakterini 11 B sınıfından Aytunç Gülhan, Erol karakterini 9 D sınıfından Alper Kılıç, Melahat karakterini 11 G sınıfından Hira Nur Karaçam, Sevim karakterini 11 G sınıfından Elif Şipit, Aygen karakterini 9 D sınıfından Hayat Şahin, Mülayim karakterini 11 E sınıfından Mustafa Akkaya, Paşa karakterini 11 H sınıfından Efekan Armut, Hicabi karakterini 9 E sınıfından Melif Duru, Nuri karakterini 11 C sınıfından Berat Suat Bozkurt, Hidayet karakterini 9 F sınıfından Mehmet Çayır, Bekçi Recep karakterini 9 F sınıfından M. Emin Kara, Ömer karakterini 9 F sınıfından Baran Bartu Can, Özer karakterini 9 F sınıfından Salih Şahin, Pop İsmet karakterini 9 F sınıfından Berat Uysal, Nur karakterini 11 D sınıfından Bersu Korkut, Kamile karakterini 11 H sınıfından Zeynep Gökmen, Ceylan karakterini 11 G sınıfından Eylül Ekingen, görevli karakterini 11 C sınıfından İlayda Nur Özkömür ve Gözde karakterini ise 11 B sınıfından Elif Ayça Akçay canlandırdı.
Oyunun ses sorumluğunu 11 G sınıfından Yağız Balcı üstlenirken Işık sorumluğunu ise 12 A sınıfından İsmail Efe Sağ yaptı.
Oyun bitiminde öğrencilerin muhteşem sahne performansı izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Etiketler:

Kdz.ereğli , Hüseyin tatoğlu kültür merkezi , tiyatro , keal , ayışığında şamata

Yorumlar

Tiyatro severler Tatoğlu Kültür Merkezi’ne

30 Mayıs 2022 Pazartesi 11:44

Tiyatro severler Tatoğlu Kültür Merkezi’ne

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Tiyatro Grubu Haldun Yener’in yazdığı “Ayışığında Şamata” isimli tiyatro oyununu Tatoğlu Kültür Merkezi’nde bu akşam sahneleyecek.

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmenlerinden Murat Pulat’ın okulun öğrencilerinden oluşturduğu ve uzun süredir hazırlıkları yapılan “Ayışığında Şamata” isimli tiyatro oyunu İstanbul Moda’da ki görkemli Çalışkur Apartmanı’nda yaşayan bir kişinin doğum gününün kutlandığı ay ışığına boğulmuş bir gecede apartmanda ve çevresinde olup bitenleri konu alıyor. İki perde halinde oynanacak oyunda iki ayrı bakış açısı sunuluyor. 27 oyuncunun yer aldığı tiyatro oyununda 2 öğrencide teknik kısımda yer aldı. Edebiyat öğretmeni Murat Pulat’ın yönettiği oyunu 11 B sınıfı öğrencilerinden Nisa Atik anlatacak. Oyunda Cemil karakterini 11 D sınıfından Talha Çelebi, Suzan karakterini 11 G sınıfından Sıla Kuru, Jale Karakterini 11 C sınıfından Sinem Kardaş, Beyhan karakterini 11 B sınıfından Nisanur Ünal, Dr. Ekpem karakterini 10 E sınıfından Eren Çelebi, Saime karakterini 9 D sınıfından Zehra Simge Tavukçu, Müntekim Müştek karakterini 11 D sınıfından Atakan Atalay, Bekçi Zilfikar karakterini 11 B sınıfından Aytunç Gülhan, Erol karakterini 9 D sınıfından Alper Kılıç, Melahat karakterini 11 G sınıfından Hira Nur Karaçam, Sevim karakterini 11 G sınıfından Elif Şipit, Aygen karakterini 9 D sınıfından Hayat Şahin, Mülayim karakterini 11 E sınıfından Mustafa Akkaya, Paşa karakterini 11 H sınıfından Efekan Armut, Hicabi karakterini 9 E sınıfından Melif Duru, Nuri karakterini 11 C sınıfından Berat Suat Bozkurt, Hidayet karakterini 9 F sınıfından Mehmet Çayır, Bekçi Recep karakterini 9 F sınıfından M. Emin Kara, Ömer karakterini 9 F sınıfından Baran Bartu Can, Özer karakterini 9 F sınıfından Salih Şahin, Pop İsmet karakterini 9 F sınıfından Berat Uysal, Nur karakterini 11 D sınıfından Bersu Korkut, Kamile karakterini 11 H sınıfından Zeynep Gökmen, Ceylan karakterini 11 G sınıfından Eylül Ekingen, görevli karakterini 11 C sınıfından İlayda Nur Özkömür ve Gözde karakterini ise 11 B sınıfından Elif Ayça Akçay canlandıracak. Oyunda ses sorumlusu 11 G sınıfından Yağız Balcı olurken ışık sorumlusu ise 12 A sınıfından İsmail Efe Sağ olacak. Bu akşam (30 Mayıs 2022 Pazartesi) Tatoğlu Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de sahnelenecek oyun için tüm tiyatro severler davet edildi.

Etiketler:

Zonguldak , Ereğli , tiyatro , ayışığı , şamata , haldun taner , KEAL , Murat Pulat

Yorumlar

Başkan Demirtaş anneler gününde kadınları eğlendirdi

8 Mayıs 2022 Pazar 23:03

 Başkan Demirtaş anneler gününde kadınları eğlendirdi

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş Anneler Günü nedeniyle kadınlara yönelik eğlence düzenledi.Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş tarafından bu akşam Gülüç Sahil Kafe’de Anneler Günü nedeniyle eğlence düzenlendi.

Işıl Demirtaş “Annelerimizin karşısında saygı ile eğiliyorum”
Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda konuşan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş’ın eşi Işıl Demirtaş annelerin ve kadınların önemine değindi. Demirtaş konuşmasında “Mayıs ayının önemini belirten bugünde cennetin anahtarı olan annelerimizin, karşılıksız sevgi ve özverinin en büyük sembolüdür. En mutlu anlarımızda olduğu gibi başa çıkamadığımız, tüm güçlüklerde sığındığımız limanımızdır. Çocuklarını yetiştirmek, geleceğe hazırlamak, özgüvenli ve kararlı bireyler olmalarını sağlamak için büyük bir özveriyle çaba göstermektedirler. Fedakarlık ve sabırla en yüce görevini yerine getiren her biri sevgi sembolü annelerimizin karşısında saygı ile eğiliyorum. Gücümüze güç, umudumuza umut katan tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum” dedi.

Başkan Demirtaş “Gülüç Zonguldak’ın parlayan yıldızı oldu”
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş ise konuşmasında göreve geldiği günden bu yana kadınların her türlü taleplerine cevap vermeye çalıştığını ve kadınlara ayrı bir önem verdiğini söyledi. Başkan Demirtaş konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Gülüç Belediyesi olarak hizmetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Yeni mekanlarımızda eğlencelerimizi sizlerle birlikte yapıyoruz. Seçimlerde ne vaat ettiysek hepsini bir bir yerine getiriyoruz. 8 Mart kadınlar günümüz, anneler günümüz, sünnet şölenlerimiz, Ramazan iftarlarımız. Şu anda her yerde Gülüç Belediyesi ve ekibi konuşuyor. Bunlarda siz değerli kadınlarımız sayesinde. Sizlere her zaman teşekkürü bir borç olarak biliyorum. Benim arkamda kale gibi durdunuz, sizlerden Allah razı olsun. Bende sizlerden aldığım bu güçle çalışmalarıma tam gaz devam ediyorum. Gülüç sevdam, Gülüç aşkım halen devam ediyor. Millet bahçesi projemize başladık. Taş duvarlarımız yapılıyor. Yakında piknik alanlarında, şelaleler, bungalov evler, kahvaltı alanlarıyla Zonguldak ve Ereğli’de olmayan bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Bin 500 kişilik kır düğün salonumuz olacak burada. Kdz. Ereğli ve Alaplı’ya kuş bakışı olan bir yeri sizlerle buluşturacağız. 24 derslikli okulumuz bitti. Yavrularımızın daha modern bir mekanda eğitim öğretim görmeleri için canla başla uğraştık. Bunun sevincini yaşıyoruz. Sağlık Ocağımızı açtık. 2. Uzman bir doktorumuz Gülüç’te yakın zamanda göreve başlayacak. Gülüç Belediyesi olarak düzenlediğimiz her programda kadınlarımızın desteğini hiçbir zaman unutmadık. Bu yaptığımız sahil Ereğli’de, Zonguldak’ta şu konuşuluyor; Burada çekilen fotoğrafları görenler ‘Burası İstanbul Boğazı mı, Şile mi’ diye konuşuyor. Buralar sizlerin. Sabahları evlerinizden kahvaltılarınızı hazırlayıp gelin, çayınızı buradan alın ailecek kahvaltılarınızı burada yapabilirsiniz. Kafeteryamızın biri yetmedi ikincisini yaptık. Gülüç Belediyesi olarak sosyal projelere öncelik veriyoruz. Daha önceki dönemlerde belediyenin yeteri kadar hizmetleri yoktu. Gülüç’e her anlamda sosyal belediyeciliği getirdik. Daha yeni Edirne gezisinden geldiniz. Gezilerimiz devam edecek. Şimdi benden Karadeniz turu isteniyor. İnşallah bu geziyi de sizler için yapacağız. Durmak yok hizmete devam diyorum. Gülüç’ü Zonguldak’ın parlayan yıldızı yapacağımızı söylemiştim. Burası bunun sadece bir örneğidir. Gülüç’te şu an kiralık ev bulunmuyor. Ev fiyatları arttı. Önceden Gülüç’te hiçbir faaliyet yok deniyordu. Daha önce hakir görülen Gülüç bugün Zonguldak’ın parlayan yıldızı oldu. Tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum.”
Başkan Demirtaş konuşmasının ardından eşi Işıl Demirtaş ile birlikte oyun havaları eşliğinde oynadı.
Programa katılan kadınlar daha sonra Piyanist Sezer Oruç ve Solist Zeynep’in seslendirdiği şarkılar ve oyun havalarıyla geç saatlere kadar eğlenip stres attı.

Yorumlar

Çaycuma'da üçüncü ‘Kitap Fuarı' düzenlendi

15 Mart 2022 Salı 09:22

Çaycuma'da üçüncü ‘Kitap Fuarı' düzenlendi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde Kaymakamlığın katkıları, Barbaros Kutlutaş Ortaokulu’nun organizasyonu ile üçüncü defa düzenlenen ‘Kitap Fuarı’ Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. 8 gün sürecek kitap fuarına öğrenciler ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Açılışa Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, Belediye Başkan vekili Bahri Malakçı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Samet Tonga, İlçe Emniyet Müdürü Ali Rıza Gökmen, İlçe Askerlik Şubesi ve Garnizon Komutanı Asteğmen Kemal Mert Bilgiç, Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Alagöz, protokol üyeleri, siyasi partililer, STK temsilcileri, Barbaros Kutlutaş Ortaokul Müdürü Harun Toksoy, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Açılış öncesinde Barbaros Kutlutaş Ortaokul Müdürü Harun Toksoy, protokole teşekkür ederek şunları söyledi, “ Kaymakamlığımız, Belediyemiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla bizim organize ettiğimiz fuarımıza gelen bütün katılımcılarımıza hoş geldiniz diyorum. Amacımız burada okumaya ve okutmaya ne kadar fayda sağlayabilirsek iyi olur. Üzerimize düşen görevimiz budur. İnşallah amacına ulaşır, bizden sonradakilerde bu şekilde devam eder.”
Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun kitap okumanın önemine değinerek; “Çaycuma’mıza, öğrencilerimizi kitapla buluşturduk. Onları geleceğine katkımız olur inşallah. En güzel fuarlardan bir tanesi, ilçemize ve öğrencilerimize hayırlı olsun” dedi.
Açılış kurdelesini kesen protokol birbirinden seçkin yayın evlerinin açtığı kitap stantlarını gezerek kitap satın aldı.
12 yazar, 30 yayınevi ve 4 yerel yazarın katılımı ile gerçekleşecek olan kitap fuarı 22 Mart tarihine kadar sürecek olup Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde tüm kitapseverleri ziyarete bekliyor.

Etiketler:

zonguldak , çaycuma , kitap fuarı

Yorumlar