Posbıyık’tan OYAK ve Erdemir yönetimine teşekkür

7 Temmuz 2021 Çarşamba 21:11

Posbıyık’tan OYAK ve Erdemir yönetimine teşekkür

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediyenin Erdemir ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirterek, “Ticari, sosyal ve sportif alanlarda artık Erdemir, Ereğli’ye açılmaya başlayacak. Genel Müdür Cem Oral’a ve üst kademe Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’e destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalarına Erdemir konusuyla devam etti. Posbıyık, Belediye ile Erdemir arasında çok iyi ilişkiler olduğunu belirterek, OYAK/ERDEMİR yönetimine teşekkür etti. Posbıyık, şunları söyledi:

“Erdemir ile ilişkiler çok iyi. Size söz veriyorum; endüstri bölgesi hikâyesi bitmiştir artık, böyle bir şey yok. Erdemir hazırlıklarını yapıyor; eğer benim bir payem varsa kefalet ortaya koyuyorum; ticari, sosyal ve sportif alanlarda artık Erdemir, Ereğli’ye açılmaya başlayacak, önümüzdeki aylarda onu da göreceğiz. Sayın Genel Müdür Cem Oral’ın yaklaşımları çok müspet sağ olsunlar, kendisini burada selamlıyorum. Aynı zamanda üst kademede olan genel müdürümüz Savaş Erdem beyefendiye ve yönetim kurulu üyelerine buradan Ereğli halkı adına destekleri için selamlarımı saygılarımı sunuyorum. ‘Kavgacı Halil’ derler bana ama öyle değil, kavgamız Ereğli için... Kimseyle sorunumuz yok. Mesela Türk Metal Sendikası’nın yöneticileriyle kavgam vardı, şimdi oraya yeni bir başkan geldi. İşçiyi seviyor, Ereğli’yi seviyor, Ereğli halkını seviyor. Yürekten destekliyorum. Sendikayla problemim yok. Ben yöneticilerinin Ereğli’ye hakir bakmalarından dolayı kavgalar yaptım. Şimdi ki arkadaşımızı, Ereğli Şube Başkanı’nı belediye olarak Ereğli halkı olarak yürekten destekliyoruz. Ona sevgilerimizi gönderiyoruz, çünkü çalışan işçiyi seviyor. Bizim için olay bitti. Ereğli çok iyi günlere gidiyor, her şey çok güzel olacak inşallah.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ereğli belediyesi , halil posbıyık

Yorumlar

Talepleri Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda aktardı

7 Temmuz 2021 Çarşamba 10:47

Talepleri Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda aktardı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda istişare toplantısı düzenlendi. Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, tersaneler konusundaki taleplerini toplantıda yineledi.

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, TOBB  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirilen Marmara, Trakya ve Batı Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsa Başkanları istişare toplantısına katıldı. Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilen toplantıda, sektörler ve illerde yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerileri istişare edildi.

Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş Kdz. Ereğli Tersaneler Bölgesindeki tersanelerin 5084 sayılı kanundan yararlanması ve Zonguldak’ın Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu / IPARD programının uygulandığı iller arasında yer alması gerektiğini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na aktarma fırsatında bulundu.

Başkan Keleş toplantı sonrası yaptığı açıklamada; "Demokrasi ve Özgürlükler Adası TOBB ve 137 oda, borsa ortaklığıyla kurulan Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ. vasıtasıyla Yassıada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak, yenilenerek milli iradenin ve demokrasinin simgesi haline dönüşen iş dünyasında büyük önem arz etmektedir. Bu organizasyon için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunarım’’ dedi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , tso , arslan keleş , tobb , rifat hisarcıklıoğlu

Yorumlar

Bu proje ile istihdam sağlanacak

6 Temmuz 2021 Salı 20:06

Bu proje ile istihdam sağlanacak

Maden Şehidi çocukları ve ailesine maddi destek ve istihdam sağlanması hedeflenen proje hayata geçiyor.

Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit ‘Maden Şehidi Çocukları Üretiyor’ projesi ile ilgili bilgiler verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan proje Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile protokol imzalandı. Açılacak kurs ve atölyelerde istihdam sağlamak hedeflediklerini ifade eden Yiğit açıklamasında şunları söyledi:

“3 aylık bir çalışmamız vardı. İçişleri Bakanlığı’na sunduğumuz ‘Maden Şehidi Çocukları Üretiyor’ adı altında bir proje hazırladık. Dikiş ve meslek kurslarında Maden Şehidi çocuklarına destek sağlamak, ekonomik anlamda destek sağlamak için, bununla ilgili 1 yıllık proje sürecimiz var. 6 aylık kurs sürecimiz var. İçişleri Bakanlığı’mız bu projemizi onayladı. Bu projenin onaylanmasında İçişleri Bakanlığı’mıza, gerek Kaymakamımıza, Zonguldak Valimize teşekkür ediyorum. Ağustos ayında başlayacağız, kurs süreci bittikten sonra da ailelerimiz kendi ürünlerini kendileri üretmiş olacak."

Kurs sonrası atölye kurulacak 

Projenin içeriği hakkında da bilgiler veren Yiğit; "Kurs kapsamında el çantaları üretmek, hediyelik çanta üretmek, iş kıyafeti, tişört, bayanlara yönelik elbise gibi çalışmalarımız var. İnşallah ailelerimizin kazançlarına destek olacak bir proje. Atölye konusunda Bakanlık tarafından verilen makinaları, Kepez’de Ereğli Belediyesi’ne ait Cumhuriyet Halk Evlerinin olduğu bölüm. Başkanımız ile görüştük, yer teminini bize sağlayacaklar. Kurs dönemini orada tamamlayacağız, kurs bittikten sonra da atölyemizi kuracağız. İnşallah oradan da birkaç Maden Şehidi çocuğuna istihdam sağlayacağız. İlk etapta 8 ile 12 kişi arasında başlatmayı düşünüyoruz. Burada eğitimini tamamlayan, bu işe adapte olan kursları başarı ile bitirenler, bu işe katkı sunan, bu işi yapabilecek ailelere atölye kurup bu atölyeyi ileride büyütmeyi hedefliyoruz. Amacımız daha fazla istihdam sağlamak. İŞKUR Müdürü ile görüştük, günlük 35 TL ile destek sağlayacaklarını söyledi. Projede katkıları olanlara Maden Şehidi Aileleri adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , maden şehidi , çetin yiğit

Yorumlar

Kurbanlık pazarında sıkı pazarlıklar başladı

6 Temmuz 2021 Salı 14:37

Kurbanlık pazarında sıkı pazarlıklar başladı

Zonguldak'ta kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık pazarında hareketlilik sürüyor. Satıcılar kurbanlıklarını pandemiye rağmen sıkı pazarlıklar yaparak sattı.

Kurban Bayramına sayılı günler kala kent merkezinde kurulan kurbanlık pazarında hareketlilik sürüyor. Kent merkezinin yanı sıra çevre illerden gelen satıcıların getirdiği kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Vatandaşlar, pandemiye rağmen kurbanlık satın almak için sıkı pazarlıklarını sürdürüyor. Muş'un Bulanık ilçesinden gelen Mehmet Akay'ın 17 kurbanlık hayvanından 10'u satıldı. Vatandaşların kurbanlıklara ilgi gösterdiğini ancak pazarın şartlarının yeterli olmadığını söyleyen Akay, şöyle dedi:

"Muş Bulanık'tan geliyorum. 17 hayvan getirdim. 14 tane daha gelecek. Biz burada çok şükür satış yaptık. 17 hayvanın 10'unu sattık. 7'si kaldı. Bereketli başladı. Allah razı olsun. Memnunuz. Yalnız bizim bir eksiğimiz var. Herkese duyuralım. Duş yerimiz, lavabomuz yok. Belediyenin burada hizmeti yok. Biz uzak yerden geldik. Duş alamıyoruz kaç gündür buradayız. İçecek suyumuz bile yok. Bunları yapsın parasını da alsın. Ödemeyi de yaparız. Bize hizmet versin. Biz burada çadırın yanında baraka yaptık. Orada konaklıyoruz. Hayvanların yanında idare ediyoruz. Lavabomuz yok, duşumuz yok. Zorluk çekiyoruz. Her yerde böyle değil. Lavabo var. Kalma yeri var. Su var. Burada içme suyu bile yok. Belediye getirmiyor. Hiç bir hizmet yok göremedim. Bir haftadır buradayız. Ama yine de memnunuz. Hayvanlarımız satılıyor."

Bartın Ulus'tan pazara 15 büyükbaş hayvan getiren Hasan Ulus, "10 gün oldu geleli. Seyrek gelen var. Kilosunu 60 TL'den satıyoruz. En büyük hayvanımız 350 kilo. Simental cinsi" dedi.

Büyükbaş kurbanlık için sıkı pazarlık yapan Cumhur Ekmekçi, "Gücümüz yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Denk getirmeye çalışıyoruz. Sıkı pazarlık yaptık. Bayramda pazarlık olacak" diye ifade etti.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , kurban bayramı , hayvan

Yorumlar

Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

5 Temmuz 2021 Pazartesi 10:42

Memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

Tüketici fiyat endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94 arttı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre memur ve emekliler yüzde 8,45 oranında zam alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisini açıkladı. Buna göre, TÜFE'de Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,55 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE'ye göre 6 ana grup daha düşük, 6 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Yıllık en düşük artış yüzde 2,01 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6,13 ile haberleşme, yüzde 7,05 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 10,86 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 26,29 ile ulaştırma, yüzde 25,69 ile ev eşyası ve yüzde 19,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Aylık TÜFE'ye göre 5 ana grup daha düşük, 7 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Aylık düşüş gösteren tek grup yüzde 0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Haziran ayında en az artış gösteren ana gruplar yüzde 0,35 ile haberleşme, yüzde 0,80 ile sağlık ve yüzde 0,88 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Buna karşılık, 2021 yılı Haziran ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,50 ile ev eşyası, yüzde 4,46 ile eğlence ve kültür ve yüzde 3,82 ile lokanta ve oteller oldu.

Haziran 2021'de, endekste kapsanan 415 maddeden, 55 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 54 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 306 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık yüzde 18,16, aylık yüzde 2,44 arttı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,44, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,87 artış gerçekleşti.

MEMURLARIN ZAM ORANI BELLİ OLDU!

Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı enflasyon rakamındaydı. 

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Enflasyon haziran ayında yüzde 1,94 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise 17,53 oldu.6 aylık enflasyon yüzde 8,45 olarak belirlendi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti. Memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında maaşlarına yüzde 3'lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak. Yani Temmuz ayında zam oranı yüzde 8,45 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da yüzde 8,45 olacak.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , memur , emekli

Yorumlar