Proje ile Türk ve Azeri kültürü tanıtılıyor

18 Mayıs 2021 Salı 11:53

Proje ile Türk ve Azeri kültürü tanıtılıyor

Kdz. Ereğli ilçesinde, Azerbaycan işbirliği ile yürütülen e-twinning projesi “Yol Arkadaşım Kitap” ile kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Salgın döneminde tüm dünyada uzaktan eğitimin yaygınlaşması ile birlikte çocukların projelere katılımı da uzaktan yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Ortaokulu Azerbaycan işbirliği ile “Yol Arkadaşım Kitap” e-twinning projesine başladı. Ereğli Ormanlı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Reyhan Oflaz’ın yürütücülüğünü yaptığı, İzmir Çiğli Tekel Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Fatma Kolçak ve Ankara Sincan Hacı Bektaşi Veli Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Esra Azize Şimşek'in kuruculuğunda devam eden, 10 öğretmen ve 50 öğrencinin yer aldığı Yol Arkadaşım Kitap Projesi eTwinning yolculuğunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Farklı kültürlerin tanımanın yanında, dijital eğitime adaptasyon ve teknoloji kullanımının eğitim alanına entegrasyonunu hedefleyen, öğrencilerin pek çok web2 aracı kullandıkları projede birbirinden farklı etkinliklere yer veriliyor. Kitap okumanın binbir yolunu ortaya koyan Yol Arkadaşım Kitap Projesi sayesinde Azerbaycan'la iş birliği imkanını yakalamak oldukça büyük bir kazanç olduğu ifade edildi.

Ocak ayında başlayıp Mayıs ayında sona erecek olan projenin amacı; öğrencilerin Türkçe dersinin temel hedefleri olan okuma, yazma, dinleme, konuşma becerilerini ve kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmektir.

Bu proje ile öğrenciler, grup çalışması yapma, etkili öğrenme, üst düzey düşünme, yapılandırmacı öğrenme, bireysel öğrenme, sorumluluk alma gibi becerileri kazanırken, Z kuşağı olarak web 2.0 araçlarını keşfediyor ve belirlenen araçları etkin şekilde kullanıyorlar.

Birbirinden ilginç etkinliklerin yapıldığı projede tüm öğretmen ve öğrenciler Türk ve Azeri kültürünü farklı açılardan tanıma imkanı da bulmaktadırlar. 

Projenin son etkinliği ise 23 Nisan'da düzenlenen şenlik oldu. Türkiye ve Azerbaycan'dan amatör sanatçıların katıldığı şenlikle proje amacına bir adım daha yaklaşıldı.

Projenin Türk Ortakları şu isimlerden oluşuyor:

1. Tekel Ortaokulu-İzmir-Çiğli/Türkiye Danışman: Fatma Kolçak

2. Hacı Bektaşi Veli Ortaokulu-Ankara-Sincan/Türkiye- Danışman: Esra Azize Şimşek

3. Ormanlı Ortaokulu-Zonguldak/Ereğli/Türkiye- Danışman: Reyhan Oflaz

4.DüşünürKoleji-Antalya-Muratpaşa/Türkiye- Danışman: Tuğba Ilgar Çakır

5.SinanGöksun Ortaokulu- Sapanca/Türkiye- Danışman: Arzu Yılmaz

Projenin Azeri Ortakları şu isimlerden oluşuyor:

1. Elitar Gimnaziya-Bakü/Azerbaycan- Danışman: Fergana Isayeva

2.Bakı, Heydər Əliyev Adına Lisey- Bakü/Azerbaycan- Danışman: Gunay Hamzayeva

3.Baki, 62 Nomreli Mekteb Lisey- Bakü/Azerbaycan- Danışman: Khanımgül Hasanova

4.Bakı Slavyan Univ.Nəzdində Məktəb Lisey Kompleksi- Bakü/Azerbaycan- Danışman:Shafa Qurbanova

5.119 Nömrəli Tam Orta Məktəb- Bakü/Azerbaycan- Danışman: Zamira Hasanova

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ormanlı , azeri , yol arkadaşım kitap

Yorumlar

Değerleri öğretiyor

12 Mayıs 2021 Çarşamba 22:56

Değerleri öğretiyor

Kdz. Ereğli’de Saniye Erdoğan Anaokulu Öğretmeni Filiz Deniz, “Bir Kahraman Bir Değer” isimli projesi ile “e-Twinning” projesinde yer aldığını bildirdi.

Filiz Öğretmen, geçtiğimiz yıl Aralık’ta başlayan ve Mayıs 2021’de tamamlanan projede 5-6 yaş okul öncesi dönemdeki çocuklara, değerler eğitimini somut materyallerle verilmeye çalışıldığını belirtti.

10 ortaklı projeye, ülke genelinden çeşitli illerden katılım sağlandığını anlatan Deniz, şunları söyledi:

“Proje içeriği, okul öncesi dönem kişilik gelişiminin temellerinin atıldığı bir zaman dilimidir. Bu dönemdeki yaşantılar sonraki dönemler üzerinde belirleyicidir. Bu nedenle değerler eğitiminin bu dönemde verilmeye başlaması oldukça önemlidir. Değerler eğitimi, çocuğun kendine güvenini geliştirdiği, akademik ve yaşamsal başarısını olumlu yönde etkilediği gibi sağlıklı bir toplum meydana gelmesinde katkıda bulunur. Okul öncesi dönemdeki öğrenciler somut işlemler döneminde oldukları için, kazandırılacak her türlü kazanım, değer ve davranışlar onlara somut olarak verildiğinde daha verimli ve kayda değer ilerleme olur.”

Saniye Erdoğan Anaokulu Öğretmeni Filiz Deniz, proje kapsamında öğrenci velilerinden de destek aldığını ifade ettiği açıklamasında,

“Yazar Koray Avcı Çakma’nın  değerler eğitimi kitaplarından ‘Havuç Koştu’ ile başkalarının haklarına saygılı olma, ‘Pamuk Karadı’  kitabıyla temiz olma, ‘Ayı ve Arılar’ ile hoşgörü olma, ‘Portakal Miyavladı’ kitabıyla; sorumluluk-sevgi, ‘Küçük Zürafa’ kitabıyla da, sabırlı olma değerlerini vermeye çalıştık.

Kitapların ana kahramanlarını veli işbirliği sayesinde amugurumi tekniğiyle örgü oyuncağa  dönüştürüp, bunu  etkinliklerimizde kullandığımız projeyi sanat, müzik, fen, Türkçe-dil, kodlama etkinlikleriyle destekledik. Çocuklar, aynı zamanda ‘web2’ araçlarını aktif kullanarak  teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmayı öğrendi. Proje pandemi sebebiyle çevrimiçi etkinliklerle online ortamda  başlayıp, yüz yüze eğitim sürecinde sınıf ortamında devam etti. Katkılarından dolayı öğrenci ailelerine teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , filiz deniz

Yorumlar

Müjde verildi... İnşası başlıyor

12 Mayıs 2021 Çarşamba 18:58

Müjde verildi... İnşası başlıyor

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Fakülteler Kampüsü inşaatı için işlemlerin tamamlandığını belirterek yaz aylarında inşa çalışmalarının başlanacağını söyledi.

Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde Karadeniz Ereğli ilçesinde fakülteler kampüsü inşa edilmesi için gerekli işlemler tamamlandı. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu tarafından yapılan açıklamada, yatay mimari prensiplerine göre inşa edileceği ifade edildi. Emeği geçenlere teşekkür eden Kaymakam Çorumluoğlu açıklamasında;

“Karadeniz Ereğli İlçemizde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek bir Fakülteler Kampüsü inşasının gerçekleştirilmesi için, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanımız Saadet Oruç Hanımefendi’nin takipleri, Milletvekillerimiz ve ilçemizdeki yerel yönetimler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle yürütülen çalışmalar devam etmektedir. Bu çerçevede, inşaata başlanabilmesi için Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yaptığımız başvurunun cevabi izin yazısı 06.05.2021 tarihi itibarıyla kaymakamlığımıza ulaşmış bulunmaktadır. Bu yazıyla birlikte yatay mimari prensiplerine göre inşa edilecek Karadeniz Ereğli Fakülteler Kampüsü inşaatı için idari işlemler tamamlanmıştır. Karadeniz Ereğli Fakülteler Kampüsü inşaatı için hazırlanan projenin, zemin, statik ve diğer uygulamaya dönük incelemeleri üzerinde çalışmalar devam etmekte olup, bu çalışmanın da kısa sürede tamamlanması beklenmekte, inşa çalışmalarına yaz aylarında başlanabileceği değerlendirilmektedir. İlçemize önemli bir değer kazandıracak olan Fakülteler Kampüsü çalışmalarına verdiği destekten ötürü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, her aşamada çalışmalarımıza katkı veren ve engellerin aşılmasında yardımcı olan Valimize, Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Saadet Oruç Hanımefendi’ye, Milletvekillerimize, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörümüze, yerel yöneticilerimize, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarımızın başkanları ile proje finansmanında katkılarıyla ilham veren hayırseverlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sonucun Karadeniz Ereğli İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kampüs , ismail çorumluoğlu

Yorumlar

Santranç turnuvasında il birincisi oldular

7 Mayıs 2021 Cuma 19:20

Santranç turnuvasında il birincisi oldular

Kdz. Ereğli ilçesinde Erdemir İlkokulu öğrencileri, online santranç turnuvasında il birincisi oldu.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Zonguldak Online Satranç Turnuvasında Minik A kategorisinde Erdemir ilkokulu öğrencileri Oğuz Efe Tok, Erberk Basri Erdil ve Kerem Yıldırım yarışırken, takım olarak il birincisi oldular. 

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Zonguldak Online Satranç Turnuvasında Minik A Kızlar kategorisinde Erdemir İlkokulu öğrencileri Selen Yılmaz, Esma Yıldız ve Sudenaz Kalaycı yarıştı. Öğrenciler takım olarak il birincisi oldu.

Ayrıca 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Zonguldak Online Satranç Turnuvasında Minik A kategorisinde bireysel sıralamada Erberk Basri ERDİL il birincisi oldu.

Minik Kızlar kategorisinde bireysel sıralamada Selen Yılmaz il 2.’si oldu. Erdemir İlkokulu yönetimi turnuvada başarı gösteren öğrencileri kutlayarak, başarılarının daim olmasını diledi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , erdemir , santranç

Yorumlar
  • huzun
    8 Mayıs 2021 Cumartesi 17:48

    aferin çocuklara, onları yetiştirenlere.

Matematik yarışmasında dünya birincisi oldular

7 Mayıs 2021 Cuma 19:16

Matematik yarışmasında dünya birincisi oldular

Kdz. Ereğli ilçesinde Şahinde-Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri başarılarıyla göz dolduruyor. Merkezde eğitim gören öğrenciler dünya çapında düzenlenen Caribou Contest Matematik yarışmasında yine önemli başarılara imza attılar.

Kdz. Ereğli BİLSEM’de eğitim gören Berkay Balcı, Sare Su Çiftçi ve Uras Şen dünya çapında düzenlenen Caribou Contest Matematik yarışmasına katıldı.

Kanada merkezli olarak dünya çapında online şekilde düzenlenen Caribou Contest Matematik yarışmasının 1. aşamasında üçüncü sınıf öğrencisi Berkay Balcı dünya birinciliği; 2. aşamasında üçüncü sınıf öğrencisi Berkay Balcı ve dördüncü sınıf öğrencisi Sare Su Çiftçi dünya birinciliğine imza attı.

Yarışmanın 3. aşamasında üçüncü sınıf öğrencisi Berkay Balcı ve dördüncü sınıf öğrencisi Uras Şen dünya birinciliği; 4. aşamasında üçüncü sınıf öğrencisi Berkay Balcı dünya birinciliğini paylaştı. 

6 aşamalı olan organizasyonun sonuncusu 6 Mayıs’ta tamamlandı. Tüm aşamaların sonuçları değerlendirildiğinde ise üçüncü sınıf öğrencisi Berkay Balcı Türkiye’de birinci, Dünyada on ikinci olarak ilçenin gurur kaynağı oldu. 

Çakır, “Zamanla daha fazla başarı hikayesi duyacağız”

Ereğli BİLSEM Müdürü Serkan Çakır, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak için bir çok etkinlik yaptıklarını belirtti. Çakır açıklamasında, “Türk zeka vakfı, Türk Beyin takımının düzenlemiş olduğu yarışmalara hazırlanıyoruz. Bu yarışmalarda da dereceler elde ediyoruz. Aynı zamanda Tübitak projeleri için fikirler üretiyoruz. Yeni açılan bir kurum olmamıza rağmen hızlı şekilde ilerlemeyi hedefliyoruz. Öğrencilerime matematiksel düşünme becerisi kazandırmayı, karşılarına çıkan problemleri sorgulamalarını sağlamayı, hayatımızın her alanında matematiğin olduğunu fark edip bakış açılarını çeşitlendirmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyoruz. Biz oltamızı attık, biliyoruz ki hiçbir şey emek vermeden olmaz. İnanıyoruz ki zamanla daha fazla başarı hikayesi duyacağız tüm öğrencilerimizden. Öğrencilerimizi ve Matematik öğretmenimiz Çağla Gençtürk' ü tebrik ederiz. Tüm bunları gerçekleştirirken bize her zaman destek olan Kdz. Ereğli Kaymakamımız Sayın İsmail Çorumluoğlu’na, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Aksoy’a teşekkürlerimizi sunarız.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , bilsem , matematik , Caribou Contest

Yorumlar
  • huzun
    8 Mayıs 2021 Cumartesi 17:47

    emeklerinize saygı duyuyorum, ama başarıyı sadece kendi okulunuza mal etmeyin. bu çocuğun üzerinde emeği olan ilkokulun, varsa ortaokulunu da gündeme getirin. çocuk size gelene kadar tarlada yetişmedi.