Protokol, gazi ve şehit aileleriyle buluştu

19 Eylül 2021 Pazar 21:58

Protokol, gazi ve şehit aileleriyle buluştu

19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları kapsamında kent protokolü ilçedeki gazi ve şehit aileleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gazilere minnettar olduklarını belirterek, “Gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir” dedi.

Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı önderliğinde kent protokolü ilçedeki gaziler ve şehit aileleriyle bir araya gelerek 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Atatürk Anıtı’ndaki törenle başlayan kutlamalar kapsamında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nın ev sahipliğinde gazi ve şehit ailelerine öğle yemeği ikramında bulunuldu. Yemeğe, Kaymakam Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Akca, diğer protokol üyeleri, Kdz. Ereğli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin, Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk, gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Posbıyık: Şehit ve gazilerimizle iftihar ediyoruz

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, burada gazi ve şehit ailelerine hitap etti. ‘Sizlerle iftihar ediyoruz’ diyen Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra 19 Eylül 1921’de, TBMM tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 100. Yıldönümünde kentimizdeki siz değerli gazilerimiz ve şehit aileleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır.

Gazilerimiz, ülkemizin her karış toprağında, vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullarda bile canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm kahramanların, şehitlerin ve gazilerin bugünkü kuşaklara armağanı ve emanetidir.

Bir ülke düşününki şehitlerini anmaz, gazilerine gereken saygıyı göstermezse o ülke birliğini, beraberliğini ve vatan sevgisini kaybeder. Ülkemizin yarınları olan genç nesillerin, vatanseverlik ve kahramanlıkla bu ülkeye sahip çıkmaya devam edeceğinden hiç kuşku duymuyorum.

Bizlerin en önemli sorumluluğu, fedakarlıkların en büyüğünü yapan gazilerimiz için saygı duymak, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve haklı isteklerinin karşılanması için çaba göstermektir. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gazilerimizin ve şehit ailelerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor hayatta olan gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

Kent protokolü yemeğin ardından gaziler Şaban Duru, Fehmi Karaarslan ve Hakan Topçu’yu evlerinde ziyaret etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , gaziler günü

Yorumlar

Kıbrıs gazisi Gaziler Günü'nde korona virüsten öldü

19 Eylül 2021 Pazar 14:46

Kıbrıs gazisi Gaziler Günü'nde korona virüsten öldü

Zonguldak'ta korona virüs tedavisi gören Kıbrıs gazisi Osman Ay, 19 Eylül Gaziler Günü'nde hayatını kaybetti.

Bir süredir korona virüs hastalığı sebebiyle Atatürk Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 69 yaşındaki Kıbrıs gazisi Osman Ay, 19 Eylül Gaziler Günü'nde hayatını kaybetti. Cenazesi hastane morgundan alınan Kıbrıs gazisi için cenaze töreni düzenlendi. Kılınan cenaze namazının ardından Ay, Gaziler Kabristanlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kıbrıs gazisi , gaziler günü

Yorumlar

"Firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur"

19 Eylül 2021 Pazar 14:34

"Firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşanan toplu zehirlenme olayı sonrası, beyaz et satışı yapan Mudurnu firmasının adının geçtiği haberlere kurum yetkilisinden açıklama geldi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Dağlıca Köyü’nde verilen düğün yemeğinde 52’si çocuk 110 kişi zehirlendi. Vatandaşlar karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hastaneye gelerek numune örnekleri aldıkları öğrenildi. Öte yandan ilçede beyaz et satışı yapan Mudurnu firmasının, bazı yerel haber sitelerinde zehirlenme olayı ile ilgili adlarının geçmesi üzerine firmadan açıklama yapıldı. Mudurnu firması sahibi Gökhan Adıyaman, haberlerin asılsız olduğunu ifade etti. Zehirlenme olayı ile ilgili firmalarında herhangi bir işlem yapılmadığına vurgu yapan Adıyaman açıklamasında, “Dün işyerimizde çalışırken, olaydan haberimiz yokken bir firmamızın araması ile konuyu öğrendik. Haberlere baktık daha sonra müşterilerimiz aramaya başladı."

EREĞLİ'NİN %70'İNE TEDARİK SAĞLIYORUZ

"Zehirlenme olayı sonrası bazı haber sitelerinde firmamızın adını kullanarak haber yapanların, herhangi bir dayanağı olmadan kurumumuzu karalama kampanyasında bulunduklarına inanıyoruz. Biz Ereğli’nin yüzde 70’inin beyaz et ihtiyacını karşılıyoruz. Yıllardır hiçbir sorun yaşamayan bir firma olarak Ereğli’de hizmet vermekteyiz. Bölgedeki tek beyaz et işleme izin belgeli bir firma olduğumuzun bilincindeyiz. Kayıtlarımızda dün ilçede döner satışı yapan birkaç işyeri ve ordu evine de tavuk yolladık. Oralardan şimdiye kadar hiçbir şikayet almadık. Dün yaşanan olayda firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur. Olay sonrası Tarım Müdürlüğü veya Jandarma’dan gelerek bizlere danışma veya bilgi alma durumu olmadı ve herhangi bir numune de alınmadı.” İfadelerini kullandı.

ŞİKAYETTE BULUNDUK

Öte yandan yapılan haberler ile ilgili şikayette bulunduklarını aktaran Adıyaman şunları söyledi:

“Özellikle firmamızın adını kullanarak, yaşanan zehirlenme olayında algı operasyonu yapılmaktadır. Yazılan haberler ile ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulunduk ve firmamızı lekeleyen bu tarz yaklaşımlarla ilgili yasal süreci başlattık. Yetkili mercilerin gerekli adımları atacağına inanıyor, vatandaşlarımızın çıkan bu haberlere itibar etmemesini rica ediyoruz. Diğer yandan Dağlıca Köyü’nde yaşanan bu üzücü olayda vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.”

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , gökhan adıyaman , mudurnu , dağlıca köyü

Yorumlar

Yerel Medya ile ilişkiler geliştirilecek

18 Eylül 2021 Cumartesi 13:08

Yerel Medya ile ilişkiler geliştirilecek

Türk Metal Sendikası Genel Merkezince, “1. Yerel Medya Kurultayı” 2. Oturumu yapılıyor.

Aydın’ın Didim ilçesindeki Büyük Anadolu Didim Resort Otel’in ‘Anadolu Salonu’nda, Türk Metal’in yetkiliği olduğu bölgelerden yaklaşık 100 basın mensubu katıldığı Kurultayda 2. Oturumu gerçekleşiyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kurultayın ilk gününde yaptığı konuşmada Yerel Medya temsilcileri ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini söylemişti.

Kurultayın 2. gününde ilk oturumda Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş başkanlık ederken, 2. oturuma Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal başkanlık etti.

Kurultayın 2. Oturumuna konuşmacı olarak Bursa’dan gazeteci Ahmet Emin Yılmaz, Eskişehir’den gazeteci Sadi Seda, Kocaeli’den gazeteci Süriye Çatak Tek ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Tarancı katıldı. Konuşmalar öncesi Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal kurultay ile ilgili görüşlerini aktardı.

Sendika faaliyetlerinin, yerel medyanın faaliyet alanında gerçekleştiğine vurgu yapan Erdal, bakış açısını değiştirmek istediklerini söyledi. Erdal yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yerel Medya Kurultayında verimli bir toplantı olduğunu görüyoruz, hepinize teşekkür ediyorum. Bu oturumda söz yerelde çalışan basın emekçilerinde olacak. Bakış açısını değiştireceğiz. Sendika haberlerinde yerel basında yansımalarını, yerel medyaların sendikalara yaklaşımına bakacağız. Genel Başkanımızın dünkü açılış konuşmasında yerel medyanın gücü ve etkisi bizim mücadelemizin öneminde gelmiştir. Bu öneme tespit ve hareketle bu oturumda yerelde sendika ve medya ilişkisi ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini sorgulayacağız. Bunun için çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sendika faaliyetleri, yerel medyanın faaliyet alanında gerçekleşiyor.”

“BASIN EMEKÇİLERİNİN İŞ DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal, verilen hak mücadelesini kamuoyu ile buluşmasında yerel medyanın gücünü önemsediklerini söyledi. Bu kurultayın fırsat olduğuna değine Erdal konuşmasında, “Bizler karşılaştığımız baskılarda, gösterdiğimiz direnişlere, verdiğimiz hak mücadelelerine kadar haberin kamuoyu ile buluşmasını çok değerli buluyor ve çok önemsiyoruz. Ama bu emek mücadelesinin hem mücadele, hem mücadele edenle hem de bu mücadelenin haber yapanlar için de adeta bir mayın tarlası olduğunu da biliyoruz. Yerel de çalışan basın emekçilerinin dayanışma, iş değerinizi artırmak istiyoruz. Bu kurultayın bir fırsat olduğunu düşünüyor ve bu fırsatı oluşturduğu için genel başkanımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Kurultayda daha sonra gazeteciler Ahmet Emin Yılmaz, Sadi Seda, Süriye Çatak Tek ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Tarancı’nın konuşmaları ve yerel medya mensuplarının soru ve görüşlerine geçildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , türk metal , yerel medya , halil faki erdal , sendika , basın

Yorumlar

Posbıyık: "Vatan size minnettar"

17 Eylül 2021 Cuma 19:18

Posbıyık: "Vatan size minnettar"

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gazilere karşı herkesin sorumluluğunun bulunduğunu belirten Başkan Posbıyık, “Vatan size minnettar” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, , TBMM tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 100. yıldönümünde Gaziler Günü’nü kutladı.

Başkan Posbıyık, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra 19 Eylül 1921’de, TBMM tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 100. yıldönümünde kentimizdeki siz değerli gazilerimiz ve şehit aileleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır.

Gazilerimiz, ülkemizin her karış toprağında, vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullarda bile canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm kahramanların, şehitlerin ve gazilerin bugünkü kuşaklara armağanı ve emanetidir.

Bir ülke düşününki şehitlerini anmaz, gazilerine gereken saygıyı göstermezse o ülke birliğini, beraberliğini ve vatan sevgisini kaybeder. Ülkemizin yarınları olan genç nesillerin, vatanseverlik ve kahramanlıkla bu ülkeye sahip çıkmaya devam edeceğinden hiç kuşku duymuyorum.

Bizlerin en önemli sorumluluğu, fedakarlıkların en büyüğünü yapan gazilerimiz için saygı duymak, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve haklı isteklerinin karşılanması için çaba göstermektir. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gazilerimizin ve şehit ailelerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor hayatta olan gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ereğli belediyesi , halil posbıyık , gaziler günü

Yorumlar