Ramazan’da İftar ve Sahurun tadı Ennmahal’de çıkacak

15 Mayıs 2018 Salı 21:01

Ereğli Haber

Ramazan’da İftar ve Sahurun tadı Ennmahal’de çıkacak

Ennmahal Restoran bu sene de Ramazan Ayında menüleriyle ağzının tadını bilenlerin adresi olacak. Excutive Chef Fatih Demirel’in sunumu ile Ramazan ayına özel kampanyalar Ennmahal Restoran'da.

Ramazan Ayına özel kampanya yapan Ennmahal Restoran, tüm Ereğlileri iftara bekliyor.
Ennmahal Restoran’ın menüsü şu şekilde;
İftariyelik olarak; Hurma, kayısı, incir, ceviz, domates, salatalık, peynir ve zeytinin yanında zeytinyağlı patlıcan çığırtma, yoğurtlu köz biber, börek, güveçte ispir fasulye.
İkramları; Meşrubat, sınırsız çay ve tatlı.
Ana yemeklerde et menüsü 50 TL ve tavuk menüsü ise 40 TL.
Ennmahal Restoran sadece iftarda değil sahur da da bölge halkına birbirinden lezzetli ve uygun fiyatlı menüleriyle hizmet verecek.
Ramazan ayından sonra yeniliğe giden Ennmahal Restoran, haftasonuna özel brunch keyfi verecek. Haftasonlarının tadını Brunch keyfi ile Enmahal Restoran’da çıkaracaksınız. Hemde sadece 30 TL’ye…


Rezervasyon için: (0372) 312 00 34/35
ADRES: Orhanlar Mahallesi, Yalı Caddesi

Yorumlar

Uysal tüm halkı iftara davet etti...

15 Mayıs 2018 Salı 19:47

Ereğli Haber

Uysal tüm halkı iftara davet etti...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ilçe halkını her akşam kuracakları iftar sofrasına davet etti. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ramazan ayı boyunca İnönü Parkı’nda iftar sofrası kurulacağını belirterek, bu yöndeki tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

4 yıldan bu yana Ramazan ayı boyunca iftar çadırı ve Yaşlılar Gençler Evi’nde gerçekleştirilen iftarlarda yaklaşık 200 bin kişiye iftar verildiğini hatırlatan Başkan Uysal, ihtiyaç sahibi ailelere yaklaşık 20 bin kişiye gıda kolisi dağıtıldığını ifade etti.
Tüm bölge halkına hayırlı Ramazanlar dileyen Başkan Uysal, ilçe halkını iftar sofrasına davet etti.

Yorumlar

Ramazan hazırlıkları başladı

14 Mayıs 2018 Pazartesi 21:02

Ramazan hazırlıkları başladı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte evlerde Ramazan hazırlıkları başladı.

Ramazan ayı bu yıl 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. Ramazan’ın yaklaşması ile birlikte evlerde ve Ramazan’a yönelik hummalı bir çalışma başladı. Evlerde yufkalar açılıp, erişteler kesilirken, çarşıda Ramazan hareketliliği başlanırken, Köy evlerinde bir araya gelen ve aynı mahallede oturan bayanlar, tatlı bir Ramazan telaşıyla ortaklaşa bütün evlerin yufka ve makarna açarak Ramazan ihtiyaçlarını birlikte karşılıyorlar. Birçok yerde olduğu gibi yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle köylerdeki kadınlar hazırlıklarını sürdürüyor. Karşılıklı yardımlaşma usulüyle yapılan hazırlıklarda kadınlar her gün ayrı bir evde toplanarak yufka açıyorlar. Alaplı'nın birçok köyünde olduğu gibi İsafaklı Köyü Durabeyli Mahallesi'nde de bir grup kadın bir araya gelerek Ramazan hazırlılarını tamamladı.
Bu geleneğin her Ramazan ayı öncesi tekrarlandığını ifade eden köy sakinlerinden Şerife Güzel "Yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla hazırlıklara başladık. Yardımlaşma usulüyle çalışarak işlerimizi hem hızlı yapıyoruz hem de birbirimize destek oluyoruz" dedi. Köy sakinlerinden Emine Tufan ise, "Bazılarımız hamur açarken, kimisi pişiriyor kimisi de pişen yufkaları özenle toplayarak istifliyor. Yapılan çalışma, hem mahalle halkını bir araya getiriyor, hem de keyifli sohbetlerin edilmesine vesile oluyor" diye konuştu.
Ayşe Kaçar da, köy halkı olarak bir dayanışma örneği sergilediklerini belirterek şöyle konuştu:
"Yaklaşan Ramazan ayı için her sene mahalledeki komşularla bir araya geliyoruz. Kuru yufkalar hazırlanıyor. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra başka arkadaşımızın işini görüyoruz. Bu hazırlıklarımızı sağ oldukça her sene yapmaya devam edeceğiz. Bizler burada köy halkı olarak güzel bir dayanışma örneği sergiliyoruz."
Öte yandan kuru yufka açan köylü kadınlar, Ramazan'dan ilerleyen günlerde börek ve tatlı işlerine başlayacaklarını belirttiler.

Yorumlar

Beyaz Melekler günlerini kutladı...

14 Mayıs 2018 Pazartesi 15:17

Ereğli Haber

Beyaz Melekler günlerini kutladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Kdz. Ereğli ilçesindeki tören Atatürk Anıtı önünde sabah saat 10.00’da gerçekleştirildi. Törene Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Uzman Dr. Vildan Türkeli, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü İsmail Koçak, Echomar Hastanesi Başhekimi Dr. Nevzat Çimenoğlu, Anadolu Hastanesi Baş Hemşiresi Derya Çakır Durmuş, Echomar Hastanesi Baş Hemşiresi Arzu Cengiz, hastanelerde çalışan hemşireler ile Kdz. Ereğli Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldı.
Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende üç hastanenin başhemşireleri Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
Törende konuşan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü İsmail Koçak, "Ülkemiz tarihinde hemşireliğin öneminin savaşlarla ortaya çıktığını söyledi. Koçak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “12 Mayıs Dünya’da ve ülkemizde modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nöghtıngale’nin doğum gününe izafeten hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleği insan gereksinimlerinden doğmuş ve başlangıcı insanın var oluşuna kadar uzanan oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Bir mesleğin bu günkü durumunu anlamak ve yorumlamak için geçmişe, tarihsel gelişimine göz atmak gerekir. Ülkemiz tarihinde hemşireliğin önemi savaşlarla ortaya çıkmıştır. Türk tıp tarihi ve hemşirelik tarihi adına önemli bir öncü olan Dr. Bezin Ömerpaşa tarafından 1912 yılında bu günkü adı Kızılay olan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ninde desteği ile 6 ay süreli hemşirelik kursları açılarak Kadırga Hastanesi’nde eğitim verilmiştir. Bu kursları bitiren hemşireler Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Bu yüzden 1912 yılı Türk hemşireliğinin başlangıcı sayılır. Yurt içi ve yurt dışında hemşirelik adına önemli çalışmalarda yer alan hayatını hemşirelik eğitimine adayan, kadınların sosyal hayata dahil olmalarında etkin rol oynayan Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü olarak kabul edilen Safiye Hüseyin Elbi gibi bir çok ünlü Türk hemşirede göreve bu dönemde başlamıştır. Temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri bulunan hemşirelik mesleği o günlerden günümüze tıp biliminin de ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hemşirelerimiz tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenerek ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde kimi zaman zor koşullarda vazifelerini özveri ile yerine getirerek sağlık ekibinin temel taşlarından olmuşlardır. Bireysel ve toplumsal sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rolü üstlenen ve insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır ve özveri, sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.”
Yapılan konuşmaların ardından üç hastanede çalışan hemşirelere çiçek takdim edilirken, tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar

Çaycuma'da Hıdrellez coşkusu

13 Mayıs 2018 Pazar 20:07

Çaycuma'da Hıdrellez coşkusu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Hıdrellez etkinliği gerçekleştirildi.

Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe Beldesinin tarihi Çivisiz Camisi ile bilinen Akçahatipler köyünde Çaycuma Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu'nun katılımları ile Hıdırellez etkinliği kutlandı. Hıdırellez etkinliğine çevre köylerden ve merkezden davet edilen cami görevlileri ve halk eşliğinde Kur'an ve Mevlüt okunarak davetlilere yemek ikramı yapıldı. Her sene geleneksel hale getirilerek hem Hıdırellez etkinliği hemde tarihi Çivisiz Cami'nin tanıtımı için köyün muhtarı ve ileri gelenleri bu etkinliği sürekli hale getirme planı yaptıklarını ifade etti.

Yorumlar