Sağlık çalışanlarının tiyatro oyunu ayakta alkışlandı

27 Nisan 2019 Cumartesi 23:55

Sağlık çalışanlarının tiyatro oyunu ayakta alkışlandı

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi ile Ağız ve diş Sağlığı Merkezi’ndeki doktor, diş hekimi, hemşire ve veri personelinden oluşan tiyatro grubunun sahnelediği tiyatro oyunu büyük beğeni ile izlendi. Sağlık çalışanları sahnede gösterdikleri performans ile usta tiyatroculara taş çıkarttı.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde ki sağlık çalışanlarının kurduğu Komedikal Tiyatro Grubu ikinci tiyatro oyununu bu akşam Cemile Tatoğlu Kültür Merkezi’nde sahneledi. Doktor, diş hekimi, hemşire, veri personeli ve diğer sağlık çalışanlarında oluşan tiyatro grubu “Yav He He Mamoş Üniversitede” isimli oyununu uzun süren hazırlık aşamasının ardından sahneledi. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğ Amiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Beşhekimi Vildan Türkeli, sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları izledi.
Yapımcılığını ve Yönetmenliğini Engin Yılmaz’ın yaptığı oyunda, 14 oyuncu çeşitli roller üstlendi. Büyük beğeni ile izlenen tiyatro oyunu sonrası katılımcılar oyunculara çeşitli çiçek takdim etti.
Komedikal Tiyatro Grubu’nun kurucularından Labaratuvar Teknisyeni Engin Yılmaz, gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek 500 kişilik salonun dolduğunu ve tiyatro biletlerinin iki günde tükendiğini söyledi. Amaçlarının hasta ve hasta yakınlarına sağlık çalışanları olarak eğlence sunabilmek olduğunu dile getiren Yılmaz “Biz iki yıl önce hastane çalışanları olarak Komedikal Tiyatro Grubu’nu kurduk. Grubumuzda doktorundan, hemşiresine, veri personelinden her birimde çalışan personel mevcuttur. Geçen yıl sahnelediğimiz oyun çok tutmuştu. Talep olunca yeni oyun için arkadaşlarımızla bir araya geldik. İlk oyunumuza yoğun bir talep oldu ve 500 kişilik salona sığmadık. İki günde biletlerimiz tükendi. Amacımız sadece sağlık alanında değil hasta ve hasta yakınlarına da böyle bir eğlenceyi sunabilmekti. Geldikleri için hepsine çok teşekkür ederim. 2 ay sonra yeni bir oyunla yeniden burada olmayı düşünüyoruz” dedi.
Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde görevli Psikolog Savaş Kurt ise sergiledikleri oyun ile tiyatroyu profesyonel olmayan insanlarında oynayabileceğini gösterdiklerini vurguladı. Psikolog Kurt yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Burada çalışan arkadaşlarımızın hepsi hastane çalışanı ve profesyonel tiyatrocu değiller. Tiyatroyu eğlenerek oynayarak profesyonel olmayan kişilerde yapabiliyor. Bir kere bu oyuna hazırlanırken her çalışmada güldük, eğlendik. Enerjik hissettik ve bu pozitif enerjimizi insanlara yansıttık. Bu sayede bir sürü insan aynı anda iyi hissedebilmiş oldu. Bu şekilde iyi hissedeceğimiz şeyleri yansıtmak topluma da örnek olacak diye düşünüyoruz. En başta biz kendimiz iyi hissettik. Bu hissimizi de topluma yansımış oldu.”
Tiyatro oyuncuları sahnede son olarak seyircilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

Yorumlar

LÖSEV Bölge Sorumlusu Bilen gönüllülerle buluştu

27 Nisan 2019 Cumartesi 18:02

LÖSEV Bölge Sorumlusu Bilen gönüllülerle buluştu

LÖSEV Karadeniz Bölge Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Sümeyra Bilen, Zonguldak’ın Ereğli ilçesine gelerek LÖSEV gönüllüleri ile buluştu.

Ramazan ayında yapılacak çalışmalar öncesi LÖSEV gönüllüleri ile buluşmak amacıyla Kdz. Ereğli’ye gelen LÖSEV Karadeniz Bölge Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Sümeyra Bilen, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bilen, Kdz. Ereğli'de ciddi sayıda LÖSEV gönüllüsü olduğunu belirterek; LÖSEV’e destek veren Ereğli halkına teşekkür etti.

Ankara’da kurulan 400 yataklı LÖSENTE Hastanesi ile ilgili yaşanan sıkıntılar hakkında da bilgi veren Bilen, konuşmasında şunları söyledi: “LÖSEV, 1998 yılında kurulmasının ardından birçok çalışmalara imza attı. Sadece lösemili çocuklara değil, tüm kanserli hastalarına destek olmakta. Bu kapsamda tüm illere çalışmalar yapmak üzere gidiyoruz. Karadeniz Bölge Sorumlusu olarak bende bugün Zonguldak Ereğli'deyim. Ereğli'de kurulan çok önemli, ciddi gönüllü gruplar var. Hem gönüllülerimiz, hem de ailelerimiz ile birlikte gönüllü çalışmalar yapan bir ekip var. Bugün kendileri ile toplantı yapmak için bir araya geleceğiz. Ramazan öncesi kampanya sürecini ele alacağız. Aynı zamanda LÖSEV için Karadeniz’de, Zonguldak’ta neler yapabilirizi konuşacağız. Ayrıca LÖSENTE hastanemiz ‘Bir tuğlada sen koy’ kampanyasıyla 400 yataklı olarak Ankara’da kuruldu. Ancak şuanda 75 yatağını kullanabiliyoruz. Sağlık Bakanlığı ile ilgili ruhsat problemi yaşıyoruz. Bu süreçten dolayı çok sıkıntılar çektik, mücadeleler veriyoruz. Bu süreçte bize destek olan Zonguldak, Ereğli gönüllülerine teşekkür ediyoruz.”

Etiketler:

Lösev , Hastane , LösevGönüllüleri , Kdz.ereğli ,

Yorumlar

2.KEALFEST bu yıl ‘Engelli Farkındalığı’ sloganıyla başlıyor

27 Nisan 2019 Cumartesi 17:12

2.KEALFEST bu yıl ‘Engelli Farkındalığı’ sloganıyla başlıyor

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi geleneksel hale getirdiği “KEALFEST” etkinliği öncesinde basınla kahvaltıda buluşarak, festival programı hakkında bilgi verdiler.

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi geleneksel hale getirdikleri “KEALFEST” etkinliğinin bu yıl ikincisini gerçekleştirecek. Engelli Farkındalığı çatı mesajı kapsamında, 29 Nisan 2019- 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında 5 gün boyunca sürecek olan festival öncesinde basınla kahvaltıda buluşan okul yetkilileri festival hakkında bilgi verdi.
KEALFEST’in bu sene ki çatı mesajının engelli farkındalığı olduğunu söyleyen Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ersan Arslan, amaçlarının her alanda engelli farkındalığı oluşturmak olduğunu belirtti. Arslan konuşmasında, “2018-2019 Eğitim öğretim yılı ikincisini düzenleyeceğimiz ‘KEALFEST’ etkinliklerimiz 29 Nisan 2019 itibariyle başlayacak. 3 Mayıs’a kadar sürecek olan etkinliklerimizde dolu dolu program geçireceğiz. Geleneksel hale getirdiğimiz KEALFEST etkinliğimizin bu sene ki çatı mesajı engelli farkındalığı üzerine olacak. Projemizin amacı, Her alanda Engelli farkındalığı oluşturmak, insanların bu konu hakkında duyarlı hale gelebilmesini sağlayıcı faaliyetlerde bulunmak, bunu davranış haline getirebilmek, toplum içerisinde Engelli insanların yaşadığı zorlukları hissettirecek etkinlikler düzenlemek, öncelikle öğrenciler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde Engelli insanların sorunlarına çözüm projeleri üretmek, öğrencilerin psikolojileri üzerinde engelli empatisini yerleştirmek. Sosyal sorumluluk projesi yaparken ekip halinde çalışmayı, yaparak yaşayarak öğrenmeyi, planlı programlı şekilde hareket etmeyi, sorunlar karşısında duyarlı olmayı toplu çözümler üretmeyi bir alışkanlık haline getirmek. Öğrencileri okul içerisinde sosyal etkinliklere katılımını sağlayarak çevredeki tehlikelere karşı korumak, öğrencileri okul içeresinde etkinlikler yaparak kurum kültürünün oluşmasını okula aidiyet duygusunun oturmasını mezun olduktan sonra da okul ile irtibatlarının devam etmesini sağlamak” dedi.
KEALFEST’’e UNICEF’den ödül
Festival hazırlıklarına 3 ay önceden başladıklarını vurgulayan Arslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “KEALFEST hazırlıklarına 3 ay önceden öğrencilerimiz ile beraber başladık. Öncelikle okul içerisinde başta engelli öğrenciler olmak üzere 120 kişilik bir festival ekibinin oluşturduk, öğrencilerin çalışma alanlarına göre gruplandırılmasını sağladık. Örneğin, yazılım ekibi, tasarım ekibi, çekim ekibi, stant ekibi, crew ekibi gibi öğrencilerimizi gruplara ayırdık. Ekipler arasında ekip liderlerinin tespit edilmesi ve grup toplantılarının yapılarak etkinliklerin daha etkin yapılması konusunda görüş alışverişlerinde bulunduk. Geçen sene festivalimizin hazırlık aşamasında zorlandık ama bu sene daha tecrübeliyiz. Geçen sene sponsor anlamında zorlanmıştık ama bu sene sponsorlar bizi bulmaya başladı. Çünkü biz sosyal sorumluluk projesi üretiyoruz. Geçen sene yapmış olduğumuz festivalimizde UNICEF tarafından uluslararası sosyal sorumluluk ve faaliyet ödülüne layık görüldük.”
KEALFEST’e tüm Ereğli halkı davetli
Festival boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Arslan, etkinliklere tüm Ereğli halkını davet etti. Arslan, “Bu sene yapacağımız etkinlikler, 29 Nisan pazartesi saat 11.00’de resim sergimiz var. Bu sergimizin önemi de ilçemizde bulunan İş okulunda eğitim gören engelli öğrencilerimizi okulumuza davet ederek, okulumuz öğrencileri ile beraber resim çizmelerini sağladık. Burada yapılan resimleri sergileyeceğiz. Sergimizin açılışına özel çocuklarımızda katılacak. Öğlen saat 14.00-17.00 arası ülkemizin önemli yazarlarından birisi olan Arş. Yazar Ahmet Ümit’in hem söyleşi hem de imza günü olacak. 19.00-21.00 saatleri arasında okulumuz voleybol takımı ile ilçemizde bulunan engelli voleybolcu arkadaşlar ile oturarak voleybol maçı yapacağız. Burada ki amacımız öğrencilerimize engelli olarak spor yapma duygusunu tattırmak olacak. Bu maça tüm Ereğli halkını bekliyoruz. 30 Nisan Salı günü Saat 11.00’de tekerlekli sandalye yarışı-koltuk değnekleri ile penaltı turnuvası yapacağız. Saat 12.00’de okul spor salonunda müzik eşliğinde yarışmalar, 13.00’ de okul kış bahçesinde 6 nokta körler derneği mini konser, 14.00’de ise okul kış bahçesinde karaoke gösterimiz olacak. 1 Mayıs Çarşamba günü yaklaşık 400 öğrenci ile Abant Gölünde pikniğe gideceğiz. Burada Abant gölü piknik alanında engelli farkındalığını amaçlayan yarışmalar yapacağız ve birde AVM ziyaretimiz olacak. 2 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da yaklaşık 46 projemizin sergileneceği Tubitak 4006 Açılış Kokteyli olacak. İnşallah Vali Bey’de bu açılışta bulunacak. Aynı zamanda Valimiz geldiğinde bir açılış daha gerçekleştirecek. BAKKA’dan hibe ile oluşturduğumuz robotik kodlama ve sanal pilotluk sınıfımızın açılışı olacak. Bu zamana kadar bu sınıflarda ürettiğimiz ürünlerinde sergisi olacak. Akşam saat 20.00’de çok anlamlı bir etkinliğimiz olacak. Spor salonumuzu açık hava sinemasına dönüştüreceğiz. Burada tüm misafirlerimize ENGELLİ farkındalığını anlatan “BLACK” ADLI FİLMİN gösterimini gerçekleştireceğiz. Herkesin beklediği 3 Mayıs Cuma günü okulumuzun bahçesine 50 metrelik bir sahne kurduracağız. Yaklaşık bin kişilik dışarıdan bir katılım olacağını düşünüyoruz. Öncelikle ana sahne de Altı Nokta Körler Derneği’nden davet ettiğimiz görme engelli birisi mini konser verecek. Ardından okulumuz müzik grupları sahne alacak ve kendi parçalarını söyleyecekler. Saat 14.00’de profesyonel bir Dj sahne alacak. Ardından geçen sene Batı Karadeniz’de ilk defa gerçekleştirilen life in colors adını verdiğimiz boya cümbüşü etkinliğimiz olacak. Bu sene bu etkinliğimizi bin kişi ile yapmayı planlıyoruz. Dışarıdan etkinliğimize katılmak isteyenler kealfest.com sitesinden kayıt yaptıran ve okuldan referans gösteren kişileri bu etkinliğe kabul edeceğiz. Gayet güvenli, boyalarımız gıda boyası olduğundan hiçbir zararı yoktur. Bu etkinliğimizin ardından DJ tekrar sahne alacak ve etkinliğimiz son bulmuş olacak.
Bu etkinliğimizde öğrencilerimiz çok büyük özveri gösteriyor. Çünkü her ekibin başında öğretmen bulunuyor ama tek görevimiz rehberlik. Tüm organizasyonu öğrencilerimiz yapıyor. Parçası olmadığınız şeye sahip çıkmazsınız. Öğrencilerimiz bu organizasyonun en büyük parçası. Afiş tasarımından tutun, sponsorlara kadar öğrencilerimiz ilgilendi” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Yeni Opel Combo 67 Burda’da görücüye çıktı

27 Nisan 2019 Cumartesi 17:00

Yeni Opel Combo 67 Burda’da görücüye çıktı

Opel’in yeni Combo modeli Zonguldak il merkezinde faaliyet gösteren 67 Burda AVM içerisinde görücüye çıktı. AVM’ye gelen yüzlerce vatandaş inceledikleri yeni Combo’ya tasarımı ve özellikleriyle tam not veriyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Opel Aysa Batı Karadeniz Bölge Bayii 67 Burda AVM’de Opel’in Yeni Combo modelini görücüye çıkarttı. Opel Aysa Batı Karadeniz Bölge Bayii Muhammet Aydın Opel’in yeni Combo modellerini 26, 27, 28 Nisan 2019 tarihlerinde Zonguldak il merkezinde bulunan 67 Burda AVM’nin giriş katında ki stantda sergileyeceklerini söyledi. Yeni Combo’ya vatandaşların yoğun ilgi göstermesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Aydın “Opel’in yeni Combo modelini 67 Burda AVM’de sergilemeye başladık. AVM’ye gelen yüzlerce vatandaşımız otomobili yakından inceliyor. Görevli arkadaşlarımızda Yeni Combo ile ilgili her türlü teknik detay hakkında da bilgilendiriyor. Vatandaşlarımızın Yeni Combo’yu beğenip gerek tasarımı ve gerekse teknik özellikleriyle tam not vermeleri bizleride çok memnun etti. Standımız 28 Nisan 2019 Pazar günü akşamına kadar 67 Burda AVM’de de açık kalacak. Tüm vatandaşlarımızı buradan sizler aracılığı ile bir kez daha 67 Burda AVM’de ki standımızda Yeni Combo’yu görmeye devat ediyorum” dedi.

Yorumlar

Ölü yunus sahile vurdu

26 Nisan 2019 Cuma 16:43

Ölü yunus sahile vurdu

Kozlu sahilinde kimliği belirsiz kişiler tarafından vurulan yunusun cesedi kıyaya vurdu.

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde havanın güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar kendilerini sahil kenarlarına attı. Kozlu sahiline gelen vatandaşlar acı bir manzarayla karşılaştı. Denizde kimliği belirsiz kişiler tarafından vurulan yunus cesedi kıyayı vurdu. Vatandaşlar bu acıyı görüntüyü sosyal medya hesaplarında paylaşarak yetkililerin yunus ölümlerine önlem alınmasını istedi. Öte yandan 3 ay öncede bir kaç yunus cesedi Kozlu sahilinde görüntülendi. 

Yorumlar