Şehit madenci aileleri meslek edindi

19 Haziran 2022 Pazar 11:49

Şehit madenci aileleri meslek edindi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Maden Şehit Aileleri Derneği İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Maden Şehit Aileleri Kamu Kurumları İçin Üretiyor’ projesi dahilinde maden şehidi aileleri için açılan kursta meslek edindi. Kursu tamamlayan kadınlar üretim yapmaya başlayacak.

Maden Şehit Aileleri Derneği’nin talebi üzerine Kdz. Ereğli ilçesinde İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün desteğiyle ‘Maden Şehit Aileleri Kamu Kurumları İçin Üretiyor’ projesi dahilinde meslek edindirme kursu düzenlendi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlayan kursa katılan 12 şehit madenci yakını kadın kursu başarı ile tamamlayarak meslek sahibi oldu. Maden Şehit Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, şehit madenci yakını kadınların hem meslek edindiğini, hem de kurs süresince tişört, elbise, iş elbisesi gibi birçok giysiyi kendileri dikmeye başladığını söyledi. İçişleri Bakanlığı’na teşekkür eden Yiğit gazetecilere yaptığı açıklamada “2021 yılında biz dernek olarak bir proje hazırlığı yaptık. ‘Maden Şehit Aileleri Kamu Kurumları İçin Üretiyor’ adlı projemiz dahilinde. Bu projemiz İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Onaylanmasında valimizin büyük katkısı oldu. Bu projemiz onaylandıktan sonra Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkez’inin desteği ile Nuran hocamızın önderliğinde projemize başladık. Kursiyerlerimiz tabi ki burada güzel işler çıkarttılar. Buradaki ürünlerden de gördüğünüz gibi ailelere en azından meslek edinmiş oldular. Buradaki kurs safhası 7. aydan itibaren bitecek. Biz daha sonra tekrar bu projeyi Halk Eğitim Merkezi’nin desteği ile 1 yıl daha devam ettireceğiz. Bundan sonra ki amacımız kendi atölyemizi kurup ailelere istihdam sağlamak. Bu projemizin gerçekleşmesinde İçişleri Bakanlığına, Zonguldak Valisi'ne, Kdz. Ereğli Kaymakamına, Halk Eğitim Merkezi Müdürü’ne, öğretmenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kurs hocası Nurdan Kalafat ise kursiyerleri dikiş makinesi kullanımı ve dikiş olmak üzere birçok eğitimi verdiklerini belirterek, ihtiyaçları dahilinde önce kendi elbiselerini diktiklerini ardından da her türlü iş elbisesi, çanta, tişört gibi her şeyi dikmeye başladıklarını söyledi. Kalafat konuşmasında “Gelen kursiyer öğrencilerimiz şuana kadar geldiklerinde hiçbir şey bilmiyorlardı. Geldikten sonra bir çok beceri kazandılar. Bu eğitim sayesinde inşallah sonunda kendilerine istihdam sağlayacak eğitimleri vermeye çalışıyoruz. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Burada ilk başladığımızda önce makine kullanımı, makine kullanımından sonra kendilerine kadın dış giysileri dikimi kursu açtık. Bu dış giysileri dikiminde kendi ihtiyaçları dahilinde elbise, pantalon, üst kıyafetlerini diktiler. Burada becerilerini ve teknik becerilerini kazandılar. Bundan sonrasında da bu şekilde devam etmeyi düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.
Kursiyerlerden maden şehidi çocuğu Habibe Çam, kursta makine kullanımından dikişe kadar her şeyi öğrendiklerini söyledi. Çam konuşmasında “Maden Şehidi çocuğuyum. Yaklaşık 8 aydır kurstayız. Kursta temel işlemleri aldıktan sonra makinayla ilgili ipini takma, çıkartma gibi şeyler öğrendik. Kalıp çıkartma, kalıp üzerinde kesim yapma, model uygulama şu ana kadar herşeyi öğrendik. Şortlar diktik, elbiseler diktik, tişört diktik, dış giyim diktik, iş kıyafetleri diktik” ifadelerine yer verdi.
Maden şehidi yakını Nevin Şahin ise Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı kurslara katıldığını belirterek, bu yılki kursun kendileri için çok faydalı geçtiğini söyledi. Şahin, kursun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Maden şehidi yakını kadınlar kurs boyunca diktikleri elbise, tişört, çanta ve iş elbisesi gibi ürünleri kurs merkezinde sergiledi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , maden şehidi , madenci , kömür , maden

Yorumlar

Öğrenciler sınavda, veliler dışarda ter döktü

18 Haziran 2022 Cumartesi 13:22

Öğrenciler sınavda, veliler dışarda ter döktü

Zonguldak’ta binlerce öğrenci YKS sınavı için ter döktü. Sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri salonlara gelen öğrenciler sınav öncesi didik didik arandı.

Zonguldak'ta YSK heyecanı yaşandı. Öğlencilerin geleceklerini belirleyeceği sınavda öğrenciler sınavda veliler ise okul bahçelerinde ter döktü. Sabahın erken saatlerinde okul önlerine gelen öğrenciler girişte didik didik arandı. Sınav süresince öğrencilere refakat eden aileleri ise okul bahçesinde bekleyerek sınav heyecanını çocukları ile birlikte yaşadı.
Öğrenciler gibi kendilerinin de heyecanlı olduklarını ifade eden Niyazı Kara, “Çocuğumu sınava getirdim çok heyecanlıyım. Sanki biz sınava giriyormuşuz gibi bir his var içimizde bütün sınava giren öğrencilere başarılar diliyorum. Allah hepsine zihin açıklığı versin” şeklinde konuştu

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , yks , sınav , heyecan , ösym , yök

Yorumlar

Bakan Karaismailoğlu Demirtaş’ı tebrik etti…

17 Haziran 2022 Cuma 19:45

Bakan Karaismailoğlu Demirtaş’ı tebrik etti…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kdz. Ereğli’de ki ziyaretleri kapsamında Gülüç Beldesi’ne gelerek Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş ile biraraya geldi. Bakan Karaismailoğlu, Gülüç’te ki başarılı çalışmalarından dolayı Başkan Demirtaş’ı tebrik etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Gülüç Beldesi’ne geldi. Bakan Karaismailoğlu’na Gülüç’e gelişinde Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş’ın eşi Işıl Demirtaş tarafından çiçek takdim edildi. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş, sosyal tesislerde ağırladığı Bakan Karaismailoğlu’na beldede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Millet Bahçesi Projesi için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Başkan Demirtaş, bölge halkına tıpkı Gülüç sahili ve sosyal tesisleri gibi çok daha güzel bir alan yapacaklarını ifade etti. Başkan Demirtaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’na ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Bakan Karaismailoğlu’da Başkan Demirtaş’ı çalışmalarından dolayı tebrik ederken, başarılarının devamını diledi.
Bakan Karaismailoğlu'nun programına Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Vekili Ömer Gülay, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Av. Saffet Bozkurt, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz ve çok sayıda teşkilat mensubu ve bürokratlar katıldı.

 

Yorumlar

YKS'ye saatler kaldı!

17 Haziran 2022 Cuma 16:43

YKS'ye saatler kaldı!

Hafta sonu yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 3 milyon 243 bin 425 aday ter dökecek.

Uzun bir aradan sonra öğrenciler, maske zorunluluğu olmadan yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ter dökecek. Korona virüs test sonucu pozitif olan ya da temaslı olduğu anlaşılan adaylar ise özel salonlarda sınava girecek. İçerisinde detaylı bilgiler barındıran sınav giriş belgesi ve kimlik belgesi kontrol edilecek olan adaylar, sınav binalarına hiçbir teknolojik cihazı sokamayacak.

165 dakika sürecek olan ve sınavın ilk oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.00'da başlayacak. Alan Yeterlilik Testi (AYT) 19 Haziran Pazar günü saat 10.00'da, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.30'da gerçekleşecek. Sınav saatinden önce sınav giriş belgelerinde yer alan okulda olmaları gereken adaylar, sınav başlama saati sonrasında içeri alınmayacak.

Bu yıl değişiklikler de yapıldı

Bu yıl yapılan değişikliklerde YKS'de baraj kaldırılırken, TYT süresi 135 dakikadan 165'e çıkarıldı. Adayların TYT'de yer alan testlerden herhangi birinden 0,5, AYT'de ise aynı şekilde 0,5 ham puana sahip olması yerleştirme puanının hesaplanabilmesi için yetecek.

Ankara Valiliğinden YKS tedbirleri

Sınav çerçevesinde Ankara Valiliğinden de bir duyuru yapıldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, sınavın yapılacağı tarihlerden bir önceki gün ile sınavın bitişine kadar olan sürede sürücülerin gereksiz klakson çalmaması, gürültüye sebep olacak düğün ve asker uğurlama konvoyu oluşturulmaması gerektiği kaydedildi. Valiliğin açıklamasında sınavın yapıldığı okul ve kamu binalarının bahçelerine ve çevrelerine sınav günü hiçbir vasıtanın park ettirilmemesi istenerek, yapılan uyarılar şöyle sıralandı:

“Sınavın yapılacağı binaların çevresinde ve yol güzergahlarında gerekli güvenlik ve trafik tedbirlerinin polis ve jandarma tarafından önceden planlanması, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü ve belediyeler tarafından sınav günü yol yapım, bakım ve onarım çalışması yapılmaması ve sorumluluk alanlarındaki tüm yolların trafiğe açık tutulması, belediyeler tarafından sınav merkezlerine gidecek güzergahların levhalarla belirlenmesi ve toplu taşıma seferlerinin aksatılmadan sürdürülmesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sınav için gerekli her türlü tedbirin önceden planlanması, gençlerimizin geleceği açısından önem taşımaktadır.”

İlçe nüfus müdürlükleri açık tutulacak

Ankara Valiliğinin ilçe nüfus müdürlüklerinin sınav tarihlerinde belirli saat aralarında hizmet vermek kaydıyla açık olacağı belirtilen açıklamada, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılacak öğrencilerden nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı/geçici kimlik belgelerini kaybedenler ile unutanların mağdur olmamaları için Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Kahramankazan, Keçiören, Mamak, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle İlçe Nüfus Müdürlüklerinin 18 Haziran 2022 Cumartesi günü 07.00-17.00 ve 19 Haziran 2022 Pazar günü 07.00-15.30 saatleri arasında hizmet vermek üzere açık tutulması önem taşımaktadır” denildi.

Etiketler:

Sınav , yks , ösym

Yorumlar

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

17 Haziran 2022 Cuma 10:30

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Temel olarak sosyal medya yönetimi, uzman kişilerin yaptığı analizler ile gerçekleşir ve yapılan rakip analizleri hesabın daha aktif aynı zamanda üretken olmasını sağlar.

Sosyal medya yönetimi uzman kişilerce hesapların düzenlemesiyle yapılır. Yapılan yönetim ve uygulamalar hesap sağlığı açısından önerilir.

Temel olarak sosyal medya yönetimi uzman kişilerin yaptığı analizler ile gerçekleşir yapılan rakip analizleri hesabın daha aktif ve üretken olmasını sağlar.

Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi avantajları arasında hesapların daha fazla takipçi alması ve bilinirliğinin artması sağlanır.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik şirketleri kartvizit işlemini görmektedir. Kurumsal kimlik unsurları bulunur. Bir şirketin kurumsal kimliği, bir şirketin aradığı marka kimliğini tanımlamasına olanak tanıyan bir dizi görsel ve iletişim öğesinden oluşur.

Kurumsal görsel kimlik; firmanızın kurumsal görsel kimliği, markanızın ana görsel unsurlarına göre çok net parametrelerin oluşturulması gereken bir kurumsal kimlik tasarımı rehberi ile desteklenmelidir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimlik tasarımları esnasında ilk öncelikle renk seçimi yapılır daha sonra logo gibi tasarım aşamalarına geçilir. Logo, bir şirketin kimliğinin en önemli unsurlarından biridir. Aslında, birçok insan için logo, marka kimliğinin temel taşıdır. Bu nedenle, günümüzün sanal dünyasında bulunan birçok ücretsiz logo tasarım aracından yararlanarak logonuzu oluşturmak için zaman ayırmanız önerilir.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Oluşum aşaması esnasında iş planları belirlenir ve sonrasında kimlik yaratma fikirleri ile tasarım şekillenir. Ayrıca logo ile de markanızın değerlerini ve kişiliğini yansıtabilmek mümkündür.

Çekici, sade, anlaşılır, sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir tasarıma sahip bir logo seçmenizi tavsiye edilir. Aynı şekilde logonuzun sektörünüzün standartlarına uygun olmasını ve kullanıcıların zihninde kalıcı yer edinmesi önerilir. Bu şirketin kurumsal kimlik işlemine örnek olarak ikonik McDonalds logosu verilebilir.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanılan dilin anlaşılabilir olmasıdır. Kurumsal kimlik tasarımı aşamasında renk seçimi ayrıca herhangi bir işletmenin kurumsal görsel kimliğinin temel bir unsurunu temsil eder.

Bu nedenle, renklerin ne anlama geldiğini iyi anlamanız çok önemlidir, çünkü bu bilgi marka kişiliğinizi oluşturmanıza yardımcı olacak renk kombinasyonları seçmenize olanak tanır.

Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Oluşturmak İçin Neler Yapıyoruz?

Başarılı bir kurumsal kimlik oluşumunda renkler ve logo tasarımı ön plandadır. Ayrıca renkler, logonuzdan web sitenize, fiziksel mağazanıza veya çalışanlarınız için üniformalarınıza kadar şirketinizin görsel varlığı boyunca tutarlı bir şekilde kullanılması gerektiğinden, iş kimliğinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Örneğin IKEA kurumsal kimliğinin renkleri, şirketin İsveç köklerini yansıtır.

Yorumlar