Sel felaketinden etkilenen hayvanlara yardım eli

16 Ağustos 2021 Pazartesi 10:42

Sel felaketinden etkilenen hayvanlara yardım eli

Zonguldak Bölge Veteriner Hekimliği Başkanı Önder Alkan, sel felaketinden etkilenen hayvanlara ücretsiz olarak sahip çıktıklarını açıkladı.

Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz'deki yangınların ardından, Batı Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketlerinde de çok sayıda can kaybı yaşanırken, hayvanlarda zarar gördü. Türk Veteriner Hekimleri Birliği de sel felaketinde zarar gören hayvanlar için harekete geçti. Hayvanların bakımını üstlendi. Konu ile ilgili bilgi veren Zonguldak Bölge Veteriner Hekimliği Başkanı Önder Alkan, “Zonguldak Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Alkan, “Bizim odamız Bartın, Karabük, Zonguldak illerini kapsıyor. Afet bölgelerindeki yaralanan hayvanlar, herhangi bir şekilde annesini kaybeden yavrular, kediler, köpekler, bütün hayvanların bakımı, Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nce sağlanıyor. Biz, Zonguldak Bölge Veteriner Hekimleri Odası olarak üstlendik. Şu anda annesini kaybetmiş bir buzağımız var. Köpekler, kediler var” dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , hayvanlar , sel felaketi

Yorumlar

Çapraz bağ yaralanmasına dikkat

12 Ağustos 2021 Perşembe 12:23

Çapraz bağ yaralanmasına dikkat

SANKO Üniversitesi Hastanesi Fizyoterapistlerinden Fetullah Ateş, ön çapraz bağın, dizde en sık yaralanan bağ olduğunu söyledi.

Toplumda sık görülen ön çapraz bağ yaralanmalarıyla ilgili bilgi veren Ateş, “Genç erişkinlerin dizdeki güç dengesizliğine yol açan en önemli etken, ön çapraz bağın yaralanması sonucu gelişen yetersizliktir ve önemli fonksiyon kayıpları ile sonuçlanabilir” dedi.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının, genellikle sabit ayak üzerinde ani dönme hareketi sırasında ortaya çıktığını ve sıklıkla kişinin kendi yaptığı bir hareket esnasında olduğunu belirten Ateş, “Daha nadiren dize gelen doğrudan darbeler, trafik kazaları, yüksekten düşme ve endüstriyel kazalar sonrasında ön çapraz bağ yaralanmaları ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

BELİRTİLERİ 

Ateş, ön çapraz bağ yaralanması belirtilerini şöyle sıraladı:

“- Aktivite sırasında diz içinden ses gelmesi, 

- Merdiven inerken dizin boşluğa düşme hissi,

- Şiddetli ağrı ve aktiviteye devam edememe,

- Dizde hızla yaşanan şişme,

- Hareket kaybı,

- Yürürken rahatsızlık.”

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYONUN ROLÜ

Ateş, ön çapraz bağ ameliyatı sonrası rehabilitasyon protokollerinin cerrahide oluşturulan yeni bağda, kişinin aktivite düzeyine ve yaşına, ön çapraz bağ yaralanmasına eşlik eden diğer yaralanmalar gibi faktörlere göre farklılık gösterebildiğini kaydetti.

Rehabilitasyon protokollerinin hedeflerinin aynı maddeler üzerinde yoğunlaştığını anlatan Ateş, bunları şu şekilde özetledi:

“Erken dönem normal eklem hareketliliğini ve tam diz fonksiyonunu sağlamak, erken ağırlık aktarımı ile diz eklem stabilitesini restore etmek, kas kuvvetini kapalı ve açık kinetik halka egzersizleri ile iyileşen bağda aşırı strese neden olmadan artırmak ve ilerleyici kas ve sinir sistemine yönelik eğitimler ile kişileri eski fiziksel aktivite düzeyine ulaştırmaktır.”

ÖN ÇAPRAZ BAĞ AMELİYATI SONRASI REHABİLİTASYON ADIMLARI

Ateş, ön çapraz bağ ameliyatı sonrası rehabilitasyona yönelik adımlarla ilgili şu bilgileri paylaştı: 

“- İltihabın Kontrolü: İltihabın kontrol altına alınması, ön uyluk kas zayıflığını önlemede, tam diz hareket açıklığı kazanımında ve erken ağırlık aktarma toleransında önemli rol oynamaktadır. Ödemin ve ağrının kontrolünde soğuk uygulama, elevasyon, bandajlama ve kinezyo bantlama yararlı olabilmektedir.

- Elektrik Akımı Uygulamaları: Kas kuvvet zayıflığı ön çapraz bağ ameliyatı sonrası en çok uğraşılan problemdir. Ön uyluk kasının eski gücünü kazanabilmesi için elektrik akımı kullanılır. İstemli kas aktivitesi yeterli düzeye eriştiğinde elektrik akımı sonlandırılır.

- Normal Eklem Hareketi: Erken eklem hareket açıklığının kazanımı ağrıyı azaltmada, kıkırdağın iç dengesini düzenlemede ve patellofemoral eklem problemlerinin engellenmesinde önemlidir. Cerrahi sonrası ilk hafta dizin bükme yönündeki eklem açıklığındaki hedef 90°’dir. Dizin bükme yönündeki eklem hareket açıklığı yatarken veya otururken pasif ve aktif olarak çalıştırılabilir. Tam diz eklem hareketinin düz pozisyonu cerrahi sonrasında hemen kazanılmalıdır. Bunun yanında, dizin düz pozisyonundaki kayıp uyluk ön kas aktivitesinin yetersiz olmasına neden olabilir. 

- Ağırlık Aktarma: Ön çapraz bağ ameliyatından sonra hastaların uzuvlarına tam ağırlık vermesi önerilebilmektedir. Ağırlık aktarma eğitiminin yumuşak zeminde yapılması duyusal girdiyi artırma açısından tercih edilebilir. Ön çapraz bağ ameliyatına eşlik eden menisküs veya kıkırdak tamirlerinde ağırlık aktarımında yavaş ilerlemek gerekmektedir.

- Kas ve Sinir Sistemine Yönelik Eğitim: Kas ve sinir sistemine yönelik eğitim kas kuvvetlendirme, duyusal eğitim, denge ve pertürbasyon eğitimi, patlayıcı hızda eğitim ve çeviklik eğitimini içermektedir. Kuadriseps kasının yeniden eğitimi sağlandıktan sonra, ilerleyici dirençli egzersizlere ağırlık verilir.

- Yürüyüş, Denge ve Duyusal Eğitim: Ameliyat olmuş uzva ağırlık aktarma eğitimi tamamlandıktan sonra normal yürüyüş yönünün geri kazandırılması için en erken dönemde yürüyüş eğitimine başlanılır.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , sanko , ön çapraz bağ , Fetullah Ateş

Yorumlar

Poliklinik hizmetine başladı

11 Ağustos 2021 Çarşamba 16:55

Poliklinik hizmetine başladı

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'nde Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Selcen Bozkurt poliklinik hizmetine başladı.

Hastaneden yapılan açıklamada, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Selcen Bozkurt’un hasta tedavisine başladığı duyuruldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , hastane , selcen bozkurt

Yorumlar

Apandisit belirtileri nedir, ne gibi sonuçlar doğurur?

10 Ağustos 2021 Salı 11:46

Apandisit belirtileri nedir, ne gibi sonuçlar doğurur?

Kdz. Ereğli Özel Echomar Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Önder Şahna, apandisit ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

 

Apandisit belirtileri nedir, farkedilmediğinde ne gibi sonuçlar doğurur?

Op. Dr. Önder Şahna, yaptığı açıklamada, “Bağırsak çıkıntısının çeşitli nedenlerle tıkanması sonucu apandisit iltihaplanması ortaya çıkar. İlk olarak bu olay gerçekleştiğinde, kişi karnında göbek çevresinde ağrıyla süreç başlıyor. Daha sonra genellikle sağ alt kadranda kendini belli eden bir ağrı ile karşımıza çıkmaktadır. Gözden kaçırılırsa çok ciddi sonuçlar ortaya çıkacak bir durum. Apandisit patlarsa veya delinirse ciddi hayati tehlikeye neden olabilir. Tanı erken konup, tedavisinin bir an önce yapılmasında büyük fayda var.” İfadelerini kullandı.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , apandisit , önder şahna

Yorumlar

Vaka sayıları artıyor... Vatandaşlardan aşı çağrısı

9 Ağustos 2021 Pazartesi 11:46

Vaka sayıları artıyor... Vatandaşlardan aşı çağrısı

Zonguldak'ta haftalık vaka sayılarının 100 bin de 26'lardan 109'lara çıkması üzerine vatandaşlar aşı olmayanlara çağrıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı veriler doğrultusunda kentte haftalık vaka sayısı 100 bin de 109,61 oldu. Buna karşılık aşılama çalışmaları da Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. 1. doz Türkiye ortalaması yüzde 67,30, ikinci doz aşı ortalaması yüzde 46,52 olurken Zonguldak'ta bu rakam yüzde 71,3 olarak açıklandı. Sarı kategoride yer alan kentin aşılama çalışmalarının devam etmesiyle, yüzde 75 olarak belirlenen mavi kategoriye geçmesi bekleniyor.

"Zonguldak'a bir rehavet çöktü"

Mustafa Malğaç isimli vatandaş, "Zonguldak'a bir rehavet çöktü. vatandaşın kendisinin duyarlı olması lazım. Yaz sezonu millet tatilden döndü, tatile gitti. Vaka sayılarında bir artış bekleniyordu. üzerimize düşeni yapmamız lazım. Ben üç aşımı oldum. Herkesin duyarlı olması lazım. Aşı olmayanlar hakkında sanırım yeni bir düzenleme olacak. Çabuk olunursa iyi olur. Delta varyantı da artıyormuş. Bundan sonra da belki de çeşitli varyantlar olabilir. Duyarlı olmakta fayda var" diye konuştu.

"Hasta olanların çoğu aşı olmayanlar"

Canan Ayvacı, "Biz dikkat etmeye çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. Çok şükür süreç bizim için iyi geçti. Aşılarımızı da olduk. Ailem de oldu. Herkes olsun. Olmaları gerekiyor. Aşı olmayanlara bir şey diyemeyeceğim. Herkesin kendi kararı. Aşılarını olsalar daha iyi olur. Ben şimdi aşı olun diyemem. Hasta olanların bir çoğu aşı olmayanlar. Aşı olmalılar. Olmayanlar da hastalanmasın" diye ifade etti.

"Kışı evde geçireceğimiz için Eylül ayında aşı olacağım"

Eylül ayında aşı olmayı planladığını ifade eden Nazmiye Cinemre, "Tedbirsizlik başka hiçbir şey değil. Bizim için normal. Bahçeli evimiz olduğu için sorun olmadı. Şu anda aşılanmadım ama kışı geçirmek için eylül ayına doğru aşı olacağım. Aşı olmayanlar benim için sorun değil. Eylül ayına doğru aşı olup kapalı alanlarda olduğumuz için sonbaharda aşı olacağım. Böyle bir formül buldum" şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , vaka ,

Yorumlar