Selden etkilenenlere gıda yardımı

9 Temmuz 2021 Cuma 14:56

Selden etkilenenlere gıda yardımı

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş Ormanlı Beldesinde selden etkilenen esnaf ve vatandaşlara gıda yardımında bulundu.

Son günlerde şiddetli olan yoğun yağış Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’nde sele neden oldu. Bir çok dükkan ve otomobil sular altında kalırken, beldede hizmet veren esnaf zor durumda kaldı. Suların çekilmesi ile birlikte yapılan incelemelerin ardından hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş de bölgeye giderek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Zorlukların dayanışma ile aşılabileceğini ifade eden Başkan Keleş açıklamasında; “Bu tür felaketlerin üstesinden birlik ve beraberlik içerisinde gelebiliriz.” Dedi.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol yardım ve desteklerinden dolayı Arslan Keleş’e teşekkür etti.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , arslan keleş , ormanlı

Yorumlar

Madenciler tepkili; 'Eylem çağrısı'

9 Temmuz 2021 Cuma 11:41

Madenciler tepkili; 'Eylem çağrısı'

Hükümetin, kamu işçisine önerdiği ilk 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5+enflasyon farkı ile düşük ücretlilere seyyanen zam teklifine GMİS yönetimi tepki gösterdi. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Hükümetin kamu işçilerine zam teklifinin kabul edilebilir bir tarafı olmadığını belirterek “Bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu ile şubeler yöneticileri, 9 Temmuz Cuma günü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek toplu iş sözleşmesi ile ilgili bilgi verdi.

Ziyarete Genel Başkan Hakan Yeşil ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile Sendikaya bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri katıldı.

Genel Başkanı Hakan Yeşil’in konuşması sırasında madenciler “İşte madenci, işte sendika”,  “Dik dur eğilme madenci seninle”, “Greve hazırız susmayacağız”, “Emeğe uzanan eller kırılsın”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarını attı. 

Madenciler baretlerini yere vurarak Hükümetin zam teklifini protesto etti.

“HÜKÜMETİN BİZİM TASLAĞIMIZA CEVAP VERMESİNİ BEKLİYORDUK”

Genel Başkan Hakan Yeşil, madencilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Bildiğiniz gibi toplu iş sözleşmesi dönemindeyiz. Görüşmelerimize devam ediyoruz. Mart ayında görüşmelerine başladığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde TÜHİS ile pandemi nedeniyle çok sık bir araya gelemedik. Arabulucu sürecine girdik. TÜRK-İŞ Koordinasyon Kurulu olarak Başkanlar Kurulu ile birlikte hazırladığımız teklifi Hükümete sunduk. 17 maddeden oluşan ve Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Maden Tetkik Arama Kurumu dahil kamu kesiminde çalışan tüm işçileri ilgilendiren bir taslak hazırladık. 1,5 aydır Hükümetin bizim taslağımıza cevap vermesini bekliyorduk.

Pazartesi itibariyle enflasyon rakamları açıklandı. Dün itibariyle Hükümetin bize verdiği zam teklifini sizler de gördünüz. İlk 6 ay için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5, artı enflasyon farkı teklif edildi, üçüncü ve dördüncü aylar dahi konuşulmadı. 17 maddelik taslağımızın sadece 1 maddesinin yarısı tartışıldı.

“BİZ EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ”

Bizim derdimiz tüm emekçilerin haklarını, emeklerinin karşılığını alabilmesidir. Ne yazık ki Hükümet dalga geçer gibi dünkü rakamları önümüze koydu. Kabul edilebilir tarafı yok. Bu anlamda TÜRK-İŞ, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar ve biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak buna tepki koymuştur. Süreci takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de gelişmeleri size anlatacağız. Biz büyük bir aileyiz. Özellikle madenciler her koşulda birbirlerine sahip çıkar, her koşulda ekmeği için mücadele eder, işyerleri için mücadele eder.

Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Önceliğimiz düşük ücretlerle çalışan arkadaşlarımızın ücret skalalarının düzenlenmesidir. Yeni skalalar düzenleyerek arkadaşlarımızın insanca yaşayabilir düzeyde ücretlerinin düzeltilmesini istiyoruz.

“YAŞADIĞIMIZ ENFLASYON PAZAR ARABASINDA, MARKETTE”

Asgari ücret düzeyinde çalışan arkadaşlarımız var. Yine söylüyorum biz büyük bir aileyiz. Onların dertleri hepimizin derdidir. Hep beraber birbirimize sahip çıkacağız. Dün açıklanan Hükümetin zam teklifi, düşük ücretle çalışan arkadaşlarımızla ilgili komik rakamlarla önümüze geldi. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bıçak kemiğe dayandı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları sadece kağıt üzerinde. Yaşadığımız enflasyon pazar arabasında, markette. Bu şartlarda geleceği görmeleri, bu şartlarda çoluk-çocuklarına bakabilmeleri asla mümkün değil.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BİR DİZİ EYLEM YAPACAĞIZ”

Bayramdan sonra görüşmelerin devam edeceği bilgisi bizlere verildi. Rakamların biraz daha artırılabileceği söylendi. Bizim her an ve her şart altında hazır olmamız lazım. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermemiz lazım. Önümüzdeki süreçte sendika olarak bir dizi eylem yapacağız. İlk olarak sosyal medya üzerinden eylem başlatacağız. Ardından tüm sendikalar bu eylemlerin devamını getirecek. Önümüzdeki süreç çok çetin geçecek. Öncelikli sıkıntımız yerüstü çalışanlarımızın düşük ücret sorunudur. Bizlerin yeraltında rahat bir şekilde çalışmamızı sağlayan, destek veren arkadaşlarımız için mücadeleyi başlatacağız. Yeraltında yaşanan sıkıntılarımızı gidermek için mücadele edeceğiz.”

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , madenci , grev , enflasyon , hakan yeşil

Yorumlar

Teknikerler projeleri konuştu

8 Temmuz 2021 Perşembe 20:38

Teknikerler projeleri konuştu

Tekniker ve Yüksek Teknikerler Derneği'nin yurt dışı başkanları İstanbul’da düzenlenen kahvaltıda buluştu.

Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan ve 62 yıldır faaliyetini sürdüren Tekniker ve Yüksek Teknikerler Derneği'nin (TEKDER) yurt dışı başkanları, İstanbul’da düzenlenen kahvaltıda buluştu.
Derneğin İstanbul İl Başkanı Metin Kara’nın ev sahipliğinde İBB Kasımpaşa Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıya TEKDER Genel Başkanı Murat Çatalçam, TEKDER Irak Başkanı Cemal Şentürk, ABD Başkanı Murat Şentürk, Kuveyt –Orta Doğu ülkeleri Başkanı Nalan Özkan, İsviçre Başkanı Suat Şahin ve İngiltere Başkanı Ayça Kurtoğlu katıldılar. Kahvaltıya ayrıca TEKDER Sinop İl Başkanı Ferhan Açıkgöz ile iş insanları; Ali Demirci, Şenol Birol Kabarık, Mehmet Gökay ve Ayhan Özaydın katılım sağladı.
Programı düzenleyen İstanbul İl Başkanı Metin Kara ile yurt içi ve yurt dışından katılım sağlayan başkan ve misafirlere teşekkür eden TEKDER Genel Başkanı Murat Çatalçam yaptığı konuşmada, gerileyen pandemi süreciyle birlikte normal çalışma düzenine geçtiklerini belirtti.
Dünyayı ve Türkiye’yi esir alan pandemi sürecinin bireylerin, ailelerin ve tüm kurum ve kuruluşların işleyişlerini derinden etkilediğini vurgulayan Çatalçam, dernek olarak geçen süre içerisinde görüşmelerini uzaktan online olarak yapmak zorunda kaldıklarını hatırlattı. Aşılama süreci ve vatandaşların kuralları uygulamadaki özenleri nedeniyle 1 Temmuz’dan itibaren normalleşme sürecine geçildiğini belirten Çatalçam, “Yeni normalleşme süreciyle birlikte dernek olarak biz de yeni çalışma düzenine geçiyoruz. İstanbul İl Başkanlığımızın düzenlediği bu kahvaltı programı da bunlardan birisi. İnşallah bundan böyle yüz yüze programlarla birlikte olacağız. Hazırladığımız projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Önümüzdeki süreçte Oda statüsü kazanılmasına yönelik adımlar başta olmak üzere çok yoğun çalışma temposu içinde olacağız. Kahvaltımıza katılım sağlayan yurt dışı ve yurt dışı başkanlarımız ile misafir iş insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Böylesine güzel programda bizleri buluşturan İstanbul İl Başkanımız Metin Kara’ya ve emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kahvaltı programında konuşan TEKDER yurt dışı başkanları da, Türkiye’nin pandemi sürecini başarıyla yürüten ülkelerin başında gelmesinden ve her alanda gelişmeye devam etmesinden dolayı Türk vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşadıklarını anlattılar.
TEKDER kahvaltı programının sonunda, yeni başkanlara mazbata ve emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgesi verildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , tekder

Yorumlar

Posbıyık’tan OYAK ve Erdemir yönetimine teşekkür

7 Temmuz 2021 Çarşamba 21:11

Posbıyık’tan OYAK ve Erdemir yönetimine teşekkür

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediyenin Erdemir ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirterek, “Ticari, sosyal ve sportif alanlarda artık Erdemir, Ereğli’ye açılmaya başlayacak. Genel Müdür Cem Oral’a ve üst kademe Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’e destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalarına Erdemir konusuyla devam etti. Posbıyık, Belediye ile Erdemir arasında çok iyi ilişkiler olduğunu belirterek, OYAK/ERDEMİR yönetimine teşekkür etti. Posbıyık, şunları söyledi:

“Erdemir ile ilişkiler çok iyi. Size söz veriyorum; endüstri bölgesi hikâyesi bitmiştir artık, böyle bir şey yok. Erdemir hazırlıklarını yapıyor; eğer benim bir payem varsa kefalet ortaya koyuyorum; ticari, sosyal ve sportif alanlarda artık Erdemir, Ereğli’ye açılmaya başlayacak, önümüzdeki aylarda onu da göreceğiz. Sayın Genel Müdür Cem Oral’ın yaklaşımları çok müspet sağ olsunlar, kendisini burada selamlıyorum. Aynı zamanda üst kademede olan genel müdürümüz Savaş Erdem beyefendiye ve yönetim kurulu üyelerine buradan Ereğli halkı adına destekleri için selamlarımı saygılarımı sunuyorum. ‘Kavgacı Halil’ derler bana ama öyle değil, kavgamız Ereğli için... Kimseyle sorunumuz yok. Mesela Türk Metal Sendikası’nın yöneticileriyle kavgam vardı, şimdi oraya yeni bir başkan geldi. İşçiyi seviyor, Ereğli’yi seviyor, Ereğli halkını seviyor. Yürekten destekliyorum. Sendikayla problemim yok. Ben yöneticilerinin Ereğli’ye hakir bakmalarından dolayı kavgalar yaptım. Şimdi ki arkadaşımızı, Ereğli Şube Başkanı’nı belediye olarak Ereğli halkı olarak yürekten destekliyoruz. Ona sevgilerimizi gönderiyoruz, çünkü çalışan işçiyi seviyor. Bizim için olay bitti. Ereğli çok iyi günlere gidiyor, her şey çok güzel olacak inşallah.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ereğli belediyesi , halil posbıyık

Yorumlar

Talepleri Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda aktardı

7 Temmuz 2021 Çarşamba 10:47

Talepleri Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda aktardı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda istişare toplantısı düzenlendi. Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, tersaneler konusundaki taleplerini toplantıda yineledi.

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, TOBB  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirilen Marmara, Trakya ve Batı Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsa Başkanları istişare toplantısına katıldı. Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilen toplantıda, sektörler ve illerde yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerileri istişare edildi.

Toplantıda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş Kdz. Ereğli Tersaneler Bölgesindeki tersanelerin 5084 sayılı kanundan yararlanması ve Zonguldak’ın Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu / IPARD programının uygulandığı iller arasında yer alması gerektiğini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na aktarma fırsatında bulundu.

Başkan Keleş toplantı sonrası yaptığı açıklamada; "Demokrasi ve Özgürlükler Adası TOBB ve 137 oda, borsa ortaklığıyla kurulan Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ. vasıtasıyla Yassıada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak, yenilenerek milli iradenin ve demokrasinin simgesi haline dönüşen iş dünyasında büyük önem arz etmektedir. Bu organizasyon için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunarım’’ dedi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , tso , arslan keleş , tobb , rifat hisarcıklıoğlu

Yorumlar