Sezon açıldı, herkes gözünü palamuta çevirdi

3 Eylül 2021 Cuma 15:23

Sezon açıldı, herkes gözünü palamuta çevirdi

1 Eylül itibarıyla denizlerde av yasağının kalkması ile balıkçılar sezonu açarken, tezgahlarda yer alan balık fiyatları beklentileri karşılamıyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde balıklar tezgahlardaki yerini alırken, palamutun az olması dikkat çekiyor. Sezon açılması ile av sezonu heyecanını yaşayan balıkçılar, ilk günlerde mezgit, hamsi, istavrit gibi balıklar ile kıyıya dönerken palamut ise beklentinin altında kaldı. Tezgahlarda yer alan balıklardan; palamut 25-30 TL, çupra 30 TL, hamsi 40 TL, istavrit 35 TL, mezgit 30-35 TL ve barbun 35-40 TL arası fiyatlardan satılıyor.

Havanın fırtınalı olmasından dolayı palamutun görünmediğini vurgulayan balıkçı esnafı Şenol Sönmez, tezgahlardaki son durumu aktardı. Sönmez açıklamasında, “Her sene sezona umutla başlıyoruz. Bu sene de palamutun bol olacağını kanaat etmiştik. Şuanda gerek havanın fırtınalı ve rüzgarlı olmasından teknelerin denize çıkamamasından palamut görünmüyor. Tezgahlarımızda hamsi balığı, istavrit var. Geçen sene kaldığımız yerden levrek ve çupra satmaya devam ediyoruz. İki güne kadar havalar düzelecek, inşallah balıkçı kayıkları da denize çıktıkları zaman palamut, çinekop gibi balıkları tutabilir. Vatandaşlarımız mezgit, barbun balığı her daim tezgahlarımızda bulabilir.” Dedi.

"Balık fiyatları düşecek"

Balık fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen esnaf Hüseyin Oktay ise şunları söyledi:

“Beklentilerimizin çok çok altında olan bir şey. Bu durum da hava şartlarından kaynaklı, bilhassa palamut hiç gelmedi. Tezgahlarımızı dolduramadık, balık koyamadık. Vatandaşlarımızın talebine karşılık veremediğimiz gibi, balıklarımız çok pahalı. Hamsi balığı 40 lira, istavritler 35 lira, bu da vatandaşları zor durumda bırakmakta. Herkes palamut arıyor. Çingene palamutu var, o da 35 lira; 250 gram balık için çok para.”

Balıkçı Yılmaz Geçkin ise mevsimin balıkçılar için güzel geçeceğini belirtti. Geçkin açıklamasında, “Fakiri de zengini de bu balığı yiyecek. Balık bollaştığı zaman da fiyatlar düşecek. Deniz ürünlerinin ne olacağı belli değil, borsa gibi. Fiyatlar ilk çıktığından dolayı yüksek. Bu sene palamut yok, çinekop çok. Mevsimin bu sene güzel geçeceğini söylüyorlar.” Dedi.

Sönmez, “Tüm balığı Ereğli’nin tüketme imkanı yok”

Av sezonu ile ilgili değerlendirme ve beklentilerini aktaran balıkçı Melih Sönmez, Ereğli’de tutulan balıkların farklı illere kamyonlarla gittiği iddialarını yanıtladı. Sönmez açıklamasında, “Umduğumuz gibi palamut başlamadı daha. İnşallah herkes taze balıkla tanışır. Hamsicilikte, palamutçulukta balık sürü halinde gider. Balığın olduğu bölgelerde tekneler o bölgede yoğunlaşır. Burada tutulan tüm balığı Ereğli’nin tüketme imkanı yok. Tutulan balık İç Anadolu Bölgesi’ne gidiyor. Mecburen tutan teknelerde kendilerini sezona hazırlamak için iç bölgedeki esnaftan tedarikçilerden para alıyorlar. Onlara da tuttukları balıktan göndermek zorundalar.” Dedi.

Vatandaşlar balık fiyatlarından şikayetçi

Kdz. Ereğli’de ikamet eden emekli Necdet Kahraman ise balık fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi. Balık tüketimine önem verdiğini ifade eden Kahraman, “Balık pazarına ilk defa geliyorum. Fiyatlar yüksek ama bir başlangıç yapalım dedik. Fiyatlar pahalı. Ben sürekli balık alırım. Pahalı ama ayda bir defa iki defa alıyorum. Normalde genelde bakarsan hayat çok pahalı. Emekliyim ama aldığım maaş yetmiyor.” İfadelerine yer verdi.

 

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , balık , palamut , istavrit , mezgit , çupra , hamsi

Yorumlar

Keleş’ten Tatoğlu’na plaket

2 Eylül 2021 Perşembe 17:04

Keleş’ten Tatoğlu’na plaket

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arlan Keleş, Tat Metal Çelik’in İSO 500 listesinde 54’üncü sırada yer alma başarısı göstermesinden dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu’na plaket takdim etti.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl yaptığı araştırma sonucunda belirlenen Türkiye’nin en büyük ilk 500 Sanayi Kuruluşu arasında uzun zamandır yer alan Tat Metal Çelik A.Ş. firması 2020 Yılı sonuçlarına göre bu başarısını yineleyerek geçen yıla göre tam 20 sıra birden yükseldi ve 54’üncü sırada yer aldı.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tasin Tanyıldız, Tat Metal Çelik firmasına kutlama ziyareti gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu’nu başarılarından dolayı tebrik eden Keleş, her sene katlanarak başarıların artması temennisinde bulundu ve plaket takdim etti. 

Tat Metal Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TSO Meclis Üyesi Akın Tatoğlu da, Keleş ve Tanyıldız'a ziyaretlerinden ve plaket takdiminden dolayı teşekkür etti.

 

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , tso , arslan keleş , akın tatoğlu

Yorumlar

Sezon başladı, tekneler balıkla doldu

1 Eylül 2021 Çarşamba 16:25

Sezon başladı, tekneler balıkla doldu

1 Eylül itibarıyla denizlerdeki av yasağının kalkması ile balıkçılar sezonu açtı. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde gecenin ilk saatlerinde denize açılan balıkçılar limana dolu mezgit dolu kasalarla döndü.

Yaz boyu teknelerin bakımları ve ağların tamiri ile uğraşan balıkçılar 1 Eylül itibarıyla sezon açılış heyecanını yaşıyor. Denizlerdeki av yasağının saat 00:00’da kalkması ile denize açılan balıkçılar, ağlarını denize bıraktı. Kdz. Ereğli ilçesinde yer alan Bozhane Limanı’na yanaşan tekneler, mezgit dolu kasaları indirerek ilk mahsulleri teslim etti. Tek tek yerleştirilen kasalardaki balıklara, limana getirilen buz kovasından buz takviyesi yapıldı. Balıkçılar tarafından teslim alınan balıklar tezgahlarda yerini alması için araçlara yüklendi. Öte yandan tekneler yeniden denize açıldı. Balıkçılar tarafından bol bir sezon bekledikleri ifade edildi.

 

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , balıkçılar , balık , sezon , karadeniz , mezgit

Yorumlar
  • murat balcıoğlu
    6 Eylül 2021 Pazartesi 16:31

    Eskiden kıyıya yanaşan balıkçı tekneleri kıyıdaki vatandaşlara bedava birer kova hamsi verirdi. Ah! Nerede o günler?

Balıkçılar kurban kesip sezona "Vira Bismillah" dedi

31 Ağustos 2021 Salı 18:40

Balıkçılar kurban kesip sezona "Vira Bismillah" dedi

Denizlerdeki av yasağının kalkmasına sayılı saatler kala, Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki balıkçılar kurban kesim törenine katıldı.

Kdz. Ereğli ilçesinde yer alan Bozhane Limanı’nda balıkçılar sezon açılışı törenine katıldı. Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Muharrem Köse ve balıkçıların katıldığı törende ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılırken, dualar edildi. Kurban kesiminin ardından balıkçılara ikramda bulunulurken, bol bir sezon geçmesi için ‘Rastgele’ denildi.

Denizde şuanda bol miktarda Palamut olduğuna dikkat çeken, Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Muharrem Köse, denizde hareketliliğinin olduğuna değindi. Yaz boyu kıyılarda çok hamsi görüldüğünü belirten Köse yaptığı açıklamada, “Denizde bereket bol. Hamsi balığı zaten 3 senede ölüyor. Geçen sene çıkan balığın haddi hesabı yok. Yine denizde balık dolu. Yeter ki havyar tutsun. Balığın havyarı tuttuktan sonra balıkçı balığı bitiremez. Yeter ki yazın kaçak avlanma olmasın. Balıkçılar çok masraf yaptılar. Geçen seneye göre 3 katı masraf yapıldı. Herkes sezona hazırlandı. Mazot bu sene çok pahalı. Balıkçılar iyi bir sezon bekliyor ama inşallah mazot ucuzlar. Devletin balıkçılara verdiği mazotu biraz geri çekerlerse iyi olur. Balık fiyatları bu mazota göre çok yüksek olması lazım. Olsun ki balıkçı para kazansın. Günde 1 ton mazot yakıyoruz, orta suda. O bakımdan çok balık tutmamız lazım ki kendimizi kurtaralım. Başka çaremiz yok.” ifadelerini kullandı.

Balıkçılar bu geceden itibaren denize açılarak, ‘Vira Bismillah’ diyecek ve sezona başlayacak.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , balıkçılar , balık , sezon , karadeniz , palamut , muharrem köse

Yorumlar

Denizlerde av sezonu başlıyor

29 Ağustos 2021 Pazar 13:53

Denizlerde av sezonu başlıyor

Denizlerdeki av yasağının 1 Eylül’de sona ermesiyle ‘Vira Bismillah’ diyecek balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Balıkçılar yeni sezondan umutlu.

 

Zonguldak’ın Ereğli ilçe Limanı’nda, 1 Eylül’de av yasağının kalkacak olmasından dolayı hareketlilik arttı. Teknelerin bakımlarını yaparak, ağlarını onaran balıkçılar sezona her zamanki gibi bol balık olacak şekilde hazırlanıyor.

Deniz sıcaklığının yüksek olduğunu belirten balıkçı Ahmet Keskin, son hazırlıklar ile ilgili yaptığı yaptığı açıklamada, “Bu zamana kadar Palamut olması lazımdı, balık azaldı. Tekneleri boyadık denize attık. Ağlarımızı yapıyoruz, ağlarımızı teknelerimize alacağız. Nasip olursa 1 Eylül’de başlayacağız.” Dedi. Genel olarak palamut, çinekop, lüfer avladıklarını ifade eden Keskin, “Geçen sene fazla Palamut olmadı. Bu sene olur diyoruz, bu sene de şuan ki görüntü iyi değil. Deniz bugünlerde çok sıcak. Denizin soğuması lazım. Soğuması zaman balık sahile iner, o zaman belki bir şeyler olur. Ağımızı yiyen hep yunuslar. Ben her sene 10 tane ağ ile mezgiti bitirirdim. 3-4 senedir 20, 30 ağ yetmiyor. Yunus hem balığı alıyor, hem ağı parçalıyor. Yunustan çok şikayetimiz var. Denizde mezgit balığı bitmez, kum biter mezgit bitmez. Karadeniz'in ana balığıdır." dedi.

"İNŞALLAH SEZON BOL OLUR HERKES NASİPLENİR"

7 yaşından beri balıkçılıkla uğraşan Saffet Andiç, 1 Eylül’ün herkese hayırlı olmasını diledi. Bol bir balık sezonu dileyen Andiç yaptığı açıklamada, “Vatandaşların balıktan faydalanması için biz balıkçılar olarak çok iş düşüyor. Deniz kirliliği, bilinçli avcılık, sezon açılsa da bu Yunus olayı olduktan sonra, ben kaç aydır ağ tamiri yapıyorum. Yunuslar bizi katlediyor, balıkla beraber ağları yiyor. Mezgite ağ atıyoruz, istavrite ağ atıyoruz; her çeşit balığımız var Karadeniz’de. Sezon inşallah bol olur da, nasip olan herkes sebeplenir. Önce bilinçli avlanmamız lazım. Geçen sene palamut çok güzeldi. Mevsimler şuanda geçen seneye rağmen 1 ay daha geriye gitti. Şuanda Temmuz olması gerekirdi. Denizde lüfer ve çinekop aşırı derecede var. Sezona balıkçılar olarak her zamanki gibi bol olacak şekilde hazırlanacağız. Biz de vatandaşımıza taze balığı ikram edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

DENİZ KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Deniz kirliliği avlanmada en önemli etkenlerden biri diyen Saffet Andiç, şunları söyledi:

“Deniz kirliliğine fabrikaların, bizlerin herkesten çok duyarlı olmamız lazım. Çünkü kir olan ağda balık olmaz. Karadeniz’de olmayan balık yok. 10 gün evvel denizde soğuk su meydana geldi. Soğuk su olduğu vakit, açıktaki balık komple sahile iner. Sahillerde hamsi olmayan yer olmadı. Hamsi her sene olur, ancak diğer balıkların fazla olacağından dolayı hamsi biraz az olabilir. Hamsi Karadeniz’de göç eden bir balıktır. Balıkçı arkadaşlarımız her şeyden önce bilinçli avlansınlar. Yasaklar faydalı bir şey balıkçılar için. Yasaklar yarın benim önüme velinimet olarak gelecek.”

 

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , balıkçılar , balık , sezon , karadeniz , palamut ,

Yorumlar