Su ve kanalizasyon hattı çalışmaları sürüyor

5 Ocak 2021 Salı 12:15

Su ve kanalizasyon hattı çalışmaları sürüyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, Pençes deresinde kanalizasyon bağlantı çalışmalarına devam ederken, nüfus yoğunlaştığı bölgelerde de su hatlarının kapasitelerini artırıyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, kentin ihtiyaç duyulan noktalarında yenileme ve ilave hat çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, Kestaneci yerleşim bölgesinde artan nüfusa göre yeni su hattı ile Pençes deresi üzerinde kanalizasyon bağlantı çalışmalarına devam ediyor.
Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Deniz Koca, Başkan Halil Posbıyık’ın talimatıyla kentin geleceğine dönük programa alınan 3 yeni su deposu inşaatının tamamlandığını belirterek şunları söyledi: “Daha önce açıkladığımız gibi Osmantepe’de 500 tonluk su deposu, İnallı mevkisinde 100 metreküplük terfi deposu yapmıştık. Kestaneci Radar Tepe mevkisinde 500 tonluk su deposu yapımı bitti. Depolarımızın inşaatları tamamlandı, devreye alma çalışmaları devam ediyor. Bu aşamada Kestaneci bölgesinde özellikle yerleşimin, nüfusun artması nedeniyle su ihtiyacı da artmış bulunmakta. Bu ihtiyacı karşılamak için eski ve yeni depodan birlikte çalıştırmak için hatlarımızı değiştiriyoruz ve çaplarını ilerideki nüfus artışını düşünerek 90 milimetreden 200 milimetreye çıkarıyoruz. Kanalizasyon ekiplerimiz de Pençes deresinde kanalizasyon atıklarının problem oluşturmaması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bölgede hem dere üzeri bağlantı hem de yan kol bağlantı hatlarını değiştirip yeniliyoruz, ilaveler yapıyoruz. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü olarak ihtiyaç duyulan noktalarda çalışmalarımız devam edecek.”

Yorumlar

Düğün yaptığı madene cenazesi geldi

4 Ocak 2021 Pazartesi 12:28

Düğün yaptığı madene cenazesi geldi

Zonguldak'ta 4 yıl önce çalıştığı maden ocağının kuyu başında nikah kıyan 28 yıllık maden işçisi ve sendikacı 52 yaşındaki Hüseyin Kolçak, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bir süre önce GMİS Genel Sekreteri olarak seçilen Kolçak'ın cenazesi mesai arkadaşlarının maden ocağına getirildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın da katıldığı cenaze töreninde gözyaşları sel oldu.
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, bir süre önce tedavi için İzmir'e gitti. Yaklaşık iki yıldır pankreas kanseri teşhisi ile tedavi gören Kolçak, tedavisine ara verildiği günler Zonguldak'a gelerek maden işçileri ile buluştu. Ancak 1 Ocak 2021 günü yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Acı haberi ise eşi Yasemin Kolçak sosyal medyadan paylaştı. Acılı eş, "Merhaba. Yine ben, Yasemin Çakıcı Kolçak
O gitti, beni, ailesini, madencilerini bırakıp gitti" notuyla eşinin vefat haberini duyurdu.

Türk-İş Başkanı Atalay, "İyi bir madenciydi"
Kolçak'ın acı haberi ise mesai arkadaşları ve kenti üzüntüye boğdu. Bir çok kişi tarafından sevilen Hüseyin Kolçak'ın cenazesi ise hayatını kaybettiği İzmir'den alınarak Zonguldak'a getirildi. TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen cenaze töreninde yapılan duaların ardından cenaze namazı kılındı. Törene Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın yanı sıra AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu, maden işçileri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sevenleri katıldı.
Türk İş Başkanı Ergün Atalay, cenaze töreninde Hüseyin Kolçak'ın eşi, anne ve babası ile kızına taziyede bulundu. Ardında gazetecilere açıklamada bulundu. Atalay, "İyi bir madenciydi, iyi bir Zonguldaklıydı. İyi bir Türk-İş'liydi. Benim de dostum, arkadaşımdı. Maden işçisini canı gönülden seven iyi bir madenciydi. Söylenecek başka bir şey yok. Allah makamını cennet yapsın. Ölen tüm madencilerimizin de mekanı cennet olsun. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.
Törene katılanlar sosyal mesafe kuralları konusunda sık sık uyarıldı.

4 yıl önce düğün yaptığı iş yerine bu kez cenazesi geldi
28 yıllık maden işçisi Hüseyin Kolçak, geçtiğimiz 2016 yılında çalıştığı TTK Kozlu Müessesesindeki 1. nolu kuyu başında bir ilki gerçekleştirdi. Yasemin Çakıcı ile ilk kez maden ocağının önünde gerçekleştirilen nikah töreniyle dünya evine giren Kolçak, bir ilke de imza atmış oldu. Çalıştığı maden ocağında mesai arkadaşlarının davetli olduğu anlamlı günde çift başlarına baret takarak nikahını kıydı. Aradan geçen 4 yılın ardından Kolçak'ın bu kez cenazesi iş yerine geldi. Cenaze töreninde gözyaşları adeta sel olup aktı. Kolçak, ağır ve zor bir tedavi sürecine rağmen arkadaşlarının desteği ile mücadelesini sürdürdü. Ancak doktorların tüm çabalarına rağmen hayata tutunamadı.
Yapılan duaların ardından Kolçak'ın cenazesi Devrek ilçesine götürüldü. Kolçak'ın çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden kardeşi Soner Kolçak'ın mezarının yanına defnedileceği öğrenildi. Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi 24 yaşındaki kardeş Soner Kolçak, 12 Şubat 2006 tarihinde Niğde Aladağ’da çığ düşmesi sonucu 4 arkadaşıyla birlikte hayatını kaybetmişti.

Yorumlar

Yamaç paraşütü pisti tesisleşmeyi bekliyor

4 Ocak 2021 Pazartesi 10:55

Yamaç paraşütü pisti tesisleşmeyi bekliyor

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Radartepe mevkisi yamaç paraşütü ile ilgilenenlerin adeta cazibe merkezi oldu.

Sporcular, merkeze en yakın yamaç paraşütü pisti olarak bilinen alanın tesisleştirilmesi halinde Türkiye'nin uluslararası tanıtımına katkı sağlayacağını ifade ettiler.
2015 yılında Zonguldak'ta yamaç paraşütü eğitimi alan Arınç Boz isimli sporcu, 5 yıldır yamaç paraşütü sporunu yapmayı sürdürüyor. Son üç yıldır da aktif olarak uçuş gerçekleştiren Boz, Radartepe mevkisinde 2009 yılından bu yana uçuşların yapıldığını ifade etti. Boz, bölgenin Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü Antrenörleri Muzaffer ve Muharrem Kılıç tarafından keşfedildiğine dikkat çekti. Merkeze en yakın pist olması konumuyla yamaç paraşütü ile ilgilenenlerin ilgisini çeken alanın tesisleşmesi halinde hem kent hem de ülkeye katkı sağlayacağını ifade eden Boz, şöyle dedi:
"2015 yılında Zonguldak'ta ilk yamaç paraşütü eğitimi aldım. Yaklaşık 5 yıldır uçuyorum. 3 yıldır aktif uçuyorum. Hafta içi hafta sonları nereye gideriz diyerekten uçuyoruz. Kilimli Radartepe halk arasında buraya Göçükaltı deniliyor. Burada uçuşlar 2009 yılından beri Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü Antrenörü Muharrem Kılıç, Muzaffer Kılıç hocaların zamanında keşfettiği aktif uçulan bir alan. Merkeze en yakın pistlerden biri olarak geçiyor. Rüzgarı güzel olan, dönem dönem değişse de. Uçuşa elverişli olan. Kalkış ve inişleri gayet temiz. Güzel bir yer. Buraya güzel yatırımların yapılması yamaç paraşütü sporunun gelişmesine Zonguldak açısından katkı sağlar. İleride biz de deneyimli pilot olursak Türkiye açısından gelişmesine katkılar sağlayacaktır."
Hazırlıklarının ardından havalanan Boz, "Bugünkü uçuşum havadan dolayı çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Düz koşu yaparak kalkış yapacağım. Ondan sonra iniş alanımız sol kısımda. Hatta buraya yeni gelenler iniş alanı olmadığını söylüyor. Hafif sola döndükten sonra sahile iniş yapacağım. İnişimi gerçekleştireceğim. Umarım kaza bela olmaz" dedi. Boz, kalkışın ardından sorunsuz şekilde Kilimli Limanı'na inişini gerçekleştirdi.

Yorumlar

Ormanlı Bayram Başol'la hizmete doyuyor...

31 Aralık 2020 Perşembe 19:18

Ormanlı Bayram Başol'la hizmete doyuyor...

2014 yılında göreve gelen Bayram Başol Ormanlı Beldesi'nde hizmete devam ediyor. Pandemi sürecinde 30 bin maske ve dezenfektanı vatandaşlarına ulaştıran Başol, karantinada olan ailelerinde gıda ihtiyaçlarını karşıladı. Başkan Başol şimdide Ormanlı Belde Merkezi'nin çehresini değiştirecek projeye başladı. 2021'de en büyük hedef dere ıslahı ve mesire alanına başlamak.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı 2 bin 500 nüfuslu Ormanlı Belediyesi pandemi döneminde yaşanan zorluklara rağmen hizmetlerini aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkanı Bayram Başol, belde merkezinin çehresini değiştirecek 250 bin TL’lik projenin 1 ay içerisinde bitirileceğini söyledi.
Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, 2020 yılında hayata geçirdikleri, devam eden ve 2021’de hayata geçirmeyi planladıkları projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yaklaşık 30 bin maske üretimi gerçekleştiren ve dezenfektanlarla birlikte bunları Ormanlı halkında dağıttıklarını anlatan Başol, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen alt ve üst yapı çalışmalarına da devam ettiklerini söyledi.

Mahallelere 40 bin metre taş döşendi
Göreve geldiği ilk günlerde sel felaketi nedeniyle yıkılan Ormanlı Köprüsü’nün yapımını gerçekleştirdiklerini ve Ormanlı Kültür ve Toplantı salonunun yapımını bitirip hizmete açtıklarını dile getiren Başol, tüm mahallelerde kilit parke ve alt yapı çalışması yaparak insanları çamurdan kurtardıklarını ifade etti. Başol konuşmasında “2014 yılında göreve geldiğimiz günden bu yana aciliyet sırasına göre çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk yıllarda yıkılan Ormanlı Köprüsü’nü yaptık. Daha sonra Ormanlı’mızın ihtiyacı olan düğün ve toplantı salonumuzu yapıp hizmete açtık. Bütün mahallelerimize toplamda 40 bin metre kare taş döşedik. 2020 yılı pandemi döneminde büyük mücadeleler verdik. Sağlık açısından maske ve dezenfektanlarını temin ettik. Karantina da kalan ailelere gıda yardımlarında bulunduk” dedi.

“Dere ıslahı ve mesire alanını yapacağız”
2019 yılından bu yana takip ettikleri ve önemli bir aşamaya getirdikleri dere ıslah ve mesire alanı projesini de söz verdikleri gibi hayata geçireceklerini belirten Başol, Ormanlı’yı daha yaşanabilir bir belde haline getireceklerini söyledi. Başol konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bizim için önemli projelerden bir tanesi dere ıslahı. İnşallah ümit ediyorum 2021 yılında ihalesi yapılacak. Belediyemizin önünde bir viraj var, o virajı yaracağız. Bizden tarafta kalan yerde bize inşallah 4,5 dönüm alan kalacak. Orayı da yeşil alanları, çevre düzenlemesi, parkları ve çay bahçesi gibi projeler yapacağız. Hem Ankara hem de Zonguldak ayağında bu işi sıkı şekilde takip ediyoruz. Yine seçim döneminde sözünü verdiğimiz mesire alanı projemiz var. Buranın yeri devir aşamasına geldi.”

“Adalet bölümünden sonra Tarım Bölümü açılsın istiyoruz”
Eğitim alanında çalışmalar yaptıklarını belirten Başol geçen yıl açılan Adalet Bölümü’nün ardından önümüzdeki yıl içinde Tarım Bölümü’nün açılması için çalışma yaptıklarını, ayrıca beldeye bir spor salonu kazandırılacağını söyledi. Başol yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:
“Bizim beldemizde 4 tane okulumuz, bin 400 öğrenci ve 111 öğretmenimiz var. İki yıldır uğraş verdiğimiz kapalı spor salonu ile ilgili şükürler olsun arazisi hazır ve devri yapılacak. İnşallah 2021 yılında ihalesi yapılacak. Ortaokulumuzun önündeki alana inşallah spor salonumuzu Ormanlı’ya kazandıracağız. Birde geçtiğimiz yıl lisemize Adalet Bölümü kazandırdık. Bizim Ormanlı özellikle fındık ve tarım bölgesi olduğu için çok programlı lisemize tarım bölümü açtırmak istiyoruz. Yılbaşından hemen sonra Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla gerekli görüşmeleri yapıp bu bölümünde açılmasını istiyoruz.”

“Ormanlı’nın çehresi değişecek”
Ormanlı’daki mahallelerde yaklaşık 2 yıldır alt yapı çalışması yaptıklarını dile getiren Başol, belde merkezindeki alt yapı ve kilit parkeyi komple yenilediklerini ifade etti. Çalışmanın tamamlanması ile Ormanlı’nın çehresinin değişeceğini belirten Başol “Ormanlı merkezinin alt yapısını komple biz kaldırıyoruz ve yeniliyoruz. Hemen akabinde de ihaleyi alan firma da kilit parkesini yapıyor. Çalışmalar başladı ve 1 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Toplamda 5 bin 800 metre alanı bu şekilde yapacağız” dedi.
Başol çalışmaları bizzat kendisinin de takip ettiğini belirterek, geçici süre ile verdikleri rahatsızlıktan dolayı da tüm Ormanlı halkından özür dilediklerini ifade etti.

Yorumlar

617 talebi yerine getirdiler

31 Aralık 2020 Perşembe 19:03

617 talebi yerine getirdiler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri pandemi döneminde kurulan Vefa Destek Hattı aracılığıyla gelen 617 talebi karşıladı. Zabıta, evinden çıkamayan yada karantinada olan vatandaşlara yönelik vefa hizmetlerini sürdürüyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Vefa Sosyal Destek hizmetlerini sürdürüyor.
Pandemi döneminde Kaymakamlık koordinasyonunda kurulan Vefa Sosyal Destek Hattı’na (112) gelen talepleri yerine getiren Zabıta ekipleri bugüne kadar 617 vatandaşın talebini yerine getirdi. Zabıta Müdürü Halit Aydın, sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu günlerde yoğun talep aldıklarını, kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi; “Koronavirüs pandemisine yönelik alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağında ihtiyaçlarını karşılayamayan, kimsesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve karantinada bulunan vatandaşlarımızın Vefa Sosyal Destek Hattı 112’den veya Zabıta 153 hattından gelen gıda, ilaç ve benzeri ihtiyaçları Zabıta Müdürlüğümüz tarafından 7/24 ivedilikle karşılanmaktadır. Pandeminin başından itibaren bugüne kadar zabıtamıza 617 talep geldi ve karşılandı. Halkımızdan ricamız tedbirlere uymaları. Zabıta olarak halkımızın yanında, hizmetinde olmaya devam edeceğiz, bu zor günleri birlikte aşacağız.“

Yorumlar