Tam kapanma kararı... Tüm detaylar

27 Nisan 2021 Salı 00:11

Tam kapanma kararı... Tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, Ramazan Bayramı'nı kapsayacak şekilde 3 hafta süreyle 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren başlayarak 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05:00’e kadar ülke çapında tam kapanmaya geçildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek. Ayrıca yüz yüze eğitime ara verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü. Türkiye'nin salgınla mücadelesinde ilk kez tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, perşembe gününden 17 Mayıs'a kadar tam kapanma süreceğine girileceğini açıkladı.

İŞTE TAM KAPANMA KARARININ AYRINTILARI

-29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00'dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 05:00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak.

-Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek.

-Yeme içme yerlerinde paket servislerine ara verilecek, şartları uyan yerler bu hizmete devam edecek.

-Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak.

-Toplu taşıma araçları %50 kapasite ile hizmet verecek.

-Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları için teşkil etmeyecek.

-Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek.

-Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.

-İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kapanma , tedbir , cumhurbaşkanı erdoğan

Yorumlar
  • MUSTAFA FİLİZ
    28 Nisan 2021 Çarşamba 11:31

    YEREL MARKET ZİNCİRLERİ PAZAR GÜNÜ KAPALI ACABA BİLGİSİ OLAN VAR MI?

Osman Keleş dualarla uğurlandı

26 Nisan 2021 Pazartesi 23:10

Osman Keleş dualarla uğurlandı

Kdz. Ereğli Belediyesi önceki dönem Meclis üyelerinden, Can Haberim imtiyaz sahibi Mustafa Keleş ile AK Parti önceki dönem yönetim kurulu üyesi Mehmet Keleş, Sait, Rıza, Ahmet ve İbrahim Keleş’in babaları Osman Keleş 90 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun süredir tedavi gördüğü Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'nde önceki gece vefat eden Osman Keleş'in cenazesi Kemer Hacı Ali Baycık Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, Kemer Kırmacı Mezarlığında toprağa verildi. 

Koronavirüs tedbirleri alınarak düzenlenen cenaze törenine, Kdz. Ereğli siyasi partilerin ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, Zonguldak İl Genel Meclis Üyeleri, oda başkanları, Keleş ailesi ve sevenleri katıldı. Katılımcılar Keleş ailesine başsağlığı diledi. Osman Keleş 90 yaşında son yolculuğuna uğurlandı.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , osman keleş

Yorumlar

Kısıtlama sonrası korkutan manzara

26 Nisan 2021 Pazartesi 20:41

Kısıtlama sonrası korkutan manzara

3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından vatandaşlar pazar yerine akın etti. Yoğunluğun arttığı pazarda korona virüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında 23 Nisan’ı da içine alan 3 günlük haftasonu kısıtlaması getirildi. Kısıtlamanın ardından Pazartesi günü Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulan halk pazarında vatandaşlar adeta akın etti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde Zonguldak ili en çok vaka artışı olan iller arasında yer alıyor. Haftanın ilk gününde pazaryerine gelen vatandaşlar alışverişlerini yaparken, korona virüs tedbirlerinin uyulmadığı görüldü. Özellikle kapalı pazaryerinde insan seli oluşurken, kimi vatandaş da tedirgin oldu. Pazar esnafı büyük marketlerden şikayetçi olurken, bazı vatandaşlar da tedbirlerin artırılması gerektiğini ifade ettiler. Pazar alışverişi için pazaryerine gelen vatandaşlar, “Tedbirler gelirse 1 ay sonra düzelir, daha iyi olur. Ne Kadar dikkat etsek de virüsü kapıyoruz. Kimse dikkat etmiyor. Yoğunluğun olması 3 günlük vatandaşların evde olmasından dolayı. Yasak gelsin milletimiz dikkat etmiyor. Yeni tedbirler biraz daha sıkı olması lazım” Dediler. Kimileri ise yoğunluğun 3 günlük kısıtlamadan kaynaklandığını vurgulayarak, “Bugün pazartesi 4 günün yoğunluğu var. Millet markete gidiyor alışverişini yapıyor, pazar alışverişini pazardan yapıyor. 4 günlük yasakta manav kapatılırsa yoğunluk olması  normal.” İfadelerine yer verildi.

Pazar esnafı marketlerden şikayetçi

Pazaryerinde esnaflık yapanlar kısıtlama olan günler marketlerin açık olduğunu kendilerinin sıkıntı çektiklerini ifade ederek şunları söylediler:

“Açık pazarlarda sıkıntı olmaz, daha kötü marketlerde daha büyük sıkıntı olur. Maske ve mesafeyi dikkat edilirse sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Haftasonu kısıtlama devam etmeli, tam kapanma olursa sıkıntı olur. Vatandaş evine ekmek getiremez. Bize kalsa her gün Pazar açık olsun, sıkı tedbirleri pazara uygulamasınlar. Vatandaşlar marketlerden yeterli verimi alamadıkları için pazarın uygun olduğundan dolayı burayı tercih ettiler. Kısıtlamalar aynı olduğu gibi devam etmeli. Yasaklar her türlü belimizi büküyor. Pandemi yasakları bizi çok etkiliyor. Belimizi kırmayacak yasaklar bekliyoruz.” Dediler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , pazar , virüs , kısıtlama

Yorumlar

Yarış atını arkadaşına hediye etti

26 Nisan 2021 Pazartesi 14:49

Yarış atını arkadaşına hediye etti

Zonguldak'ta yaşayan Tunay Keskin, yarışlardan takip ettiği 15 bin TL değerindeki Casner isimli yarış atını arkadaşı Emre Baykal'a hediye etti.

Zonguldak'ta yaşayan 49 yaşındaki Tunay Keskin, arkadaşı Emre Baykal(42)'a, 15 bin TL değerindeki Casner isimli yarış atını aldı. Daha önce yarışlardan takip ettiği Casner'i geçtiğimiz günlerde Zonguldak'a getirten Keskin, arkadaşı Baykal'a teslim etti. Hediye karşısında çok duygulanan Emre Baykal, Casner arasında iyi bir bağ kurarak işe bile onunla gitmeye başladı. Casner isimli yarış atı, Bursa ve Kocaeli'de 11 yarış koşarken 5 derecesi bulunuyor. 4 yaşındaki Casner isimli yarış atı 2020 Aralık ayında 1200 metre kum yarışında rakiplerinden geride kalarak yarış hayatı sona erdi.

Keskin; 'Casnerin aylık 1500 TL masrafı var'

Tunay Keskin, Casner isimli yarış atının kendilerine aylık 1500 TL masrafı olduğunu söyleyerek, ''Atın ismi Casner biz bunu sahiplendik. Bu atı arkadaşlarımız tavsiye etti. Bu atı uzun zamandır takip ediyorduk. Aldım bende bu atı Emre Baykal arkadaşıma hediye ettim. O da Zonguldak'ta cadde ve sokaklarda geziyor. Alıştı bana da öğretti. Biraz yetenekli kendisi. Bilemeyen insan ata bakamaz. Ata bakabilmek için bilmek lazım. Casnerin aylık bin 500 TL masrafı var bize ama öneli değil. Özel yemleri var ilaçları var. Sadece arpa saman vermiyoruz. Bu at yarış atı. Bursa, Kocaeli'de koştu. 11 yarış koştu 5 derecesi var. Son yarışlarda biraz geride kalınca bizde aldık'' dedi.

Baykal; 'İşe artık Casner ile gidiyorum'

İşe artık Casner ile gidip geldiğini ifade eden Baykal, ''Tunay arkadaşımızdan bana hediye geldi. Boş vakitlerimde her yere onla gidiyorum. Zonguldak'ın içinden dışından her yere onla gidiyorum. Bazen atla işe gidip geliyorum. Kimisi çok ilginç buluyor kimisi de tebrik ediyor. Cadde de arabayla geçen herkes bana bakıyor'' diye konuştu.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , casner , yarış atı , emre baykal

Yorumlar

Koltuğu devralan başkan talepte bulundu

26 Nisan 2021 Pazartesi 12:39

Koltuğu devralan başkan talepte bulundu

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını, Nurdan ve Ahmet Oğuz İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi İsmail Eymen Göksel’e devretti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı koltuğuna Nurdan ve Ahmet Oğuz İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi İsmail Eymen Göksel oturdu.

Okul Müdürü Osman Özatan ve öğretmeni Sultan Çivici ile birlikte makama gelen İsmail Eymen Göksel, Başkan Posbıyık’a çiçek takdiminin ardından koltuğa oturdu. Göksel, ilk demecinde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bizlere armağan ettiği için Atatürk’e çok teşekkür ediyorum. Hepinizin bayramını kutluyorum” dedi. 

Ereğli’nin havasından şikayet eden ve yaya geçitlerinin 3 boyutlu olmasını isteyen Göksel, “Erdemir’den dolayı havamız kirleniyor, onun için koru alanı olması gerekir. Ereğli’nin her tarafında denize girebilmeliyiz. Bir de havuz olursa çok güzel olacak” dedi. Kendi okulu için de taleplerde bulunan Göksel, basketbol sahasının tel örgülerinin yenilenmesini ve futbol sahası istedi.

Başkan Halil Posbıyık da gençlere bu yaşlarında kendileri için mutlaka hedef koymaları tavsiyesinde bulundu. Posbıyık şunları söyledi:

“Bu koltuklar hep sizin olacak. Bizler de sizin gibi çocukken bu ilkelerle yola çıktık. Şimdi sen inşallah ileride istediğin mesleği seçebilecek, istersen Belediye Başkanı, Milletvekili, Bakan, Cumhurbaşkanı olabileceksin. Atatürk’ün sadece çocuklara armağanı çocuk bayramı değil aynı zamanda cumhuriyeti getirdi. Cumhuriyet herkesin önünü açıyor. Onun için herkes Belediye Başkanı, Milletvekili, Bakan, Cumhurbaşkanı olabilir. Ülkeyi bu hale getiren büyük Atatürk’e minnetlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz hep beraber. Bu yaşlarda bir hedef koymanız lazım. Mutlaka derslere iyi çalışmak lazım. Öğretmene, anneye saygılı olun. Aynı zamanda sosyal hayatın da içinde olmak lazım. Belli bir saat sınırı içerisinde mutlaka sinema, spor, müzik gibi konularda uğraş vermek lazım. Ülkemizin geleceği sizlersiniz.”

Ziyarette, Kaymakamlık koltuğuna oturan İzmirlioğlu İlkokulu 2. Sınıf öğrencisi Mahmut Yiğit Genç ile Başkanlık koltuğundaki İsmail Eymen Göksel arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Başkan Posbıyık,  koltuğunu devrettiği Göksel’e çikolata ikramında bulunurken günün anısına Atatürk’ün Nutuk kitabını ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , halil posbıyık , ereğli haber , kdz ereğli belediyesi , 23 nisan

Yorumlar