Taraftarlar ‘Renklerin Kardeşliği’ etkinliğinde buluştu

11 Eylül 2021 Cumartesi 17:33

Taraftarlar ‘Renklerin Kardeşliği’ etkinliğinde buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren taraftar derneklerin bir araya gelmesiyle oluşturdukları “Renklerin Kardeşliği” adı altında kan bağış etkinliği düzenlendi.

Kdz. Ereğli ilçesinde Beşiktaş Taraftarları Dernek Başkanı Tarkan Atik, Fenerbahçeliler Dernek Başkanı Serdar Özbek, Galatasaray Taraftarları Derneği Başkanı Timur Şen ve Trabzonspor Taraftarları Derneği Başkanı Sadık Mercan, ‘Bizim Çocuklar Hayat Kurtarıyor’ sloganıyla Atatürk Anıtı’nda kan bağış etkinliği düzenledi. 

4 büyük takımın dernek başkanlarından örnek davranış

Türkiye’de bu tür etkinliğin ilk defa düzenlendiğini söyleyen Kdz. Ereğli Beşiktaş Taraftarları Dernek Başkanı Tarkan Atik, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu olayı Türkiye’de ilk defa biz yapıyoruz. Türkiye’de ilk defa 4 dernek bir araya geliyor ve kan bağışı etkinliği düzenliyor. Biz bunu geleneksel hale getirdik, bu senede Kızılay kan merkezinde pandemiden dolayı kan eksilmesinden dolayı, hiç kan olmamasından dolayı tekrar başkanlarımız ile bir araya geldik. Ne kadar kan bağışı yapabilirsek çok iyi olacak. Neticede bu ihtiyaç, hastalarımıza ilaç olacak.”

Kdz. Ereğli Fenerbahçeliler Dernek Başkanı Serdar Özbek ise açıklamasında, “Ereğli’de böyle bir kampanyada bu kadar başarılı olabilmemizin sebebi uzun zamandan beri böyle etkinlik yapmamız. Hem siyasette, hem yerelde kavgadan bıktı insanlar. Koronadan dolayı bir çok insandan kan alınmadığı için bizden rica edildi, şuana kadar katılımın iyi olduğunu gözlemliyoruz. İnşallah gün sonunda da amacımıza ulaşmış şekilde yorgunluğumuz dinlenmesini yaparız.” Dedi.

Şen, “Türkiye’ye örnek olmalı”

Galatasaray Taraftarları Derneği Başkanı Timur Şen, hayat kurtarmanın önemine değindi. Şen açıklamasında, “Pandemi dolayısıyla dünya geneli toplu organizasyonlardan uzak kaldık, özledik. Kan bağışı ile bir araya gelerek bir organizasyona imza attık. Hayat kurtarmak kanımızda var, sloganımız bu. Hayat kurtarmak dinimizce de, vicdanen de insancıl bir şey. Bütün taraftarlarımızı davet ediyoruz, bütün Türkiye’ye de örnek olmasını diliyorum ‘Renklerin Kardeşliği’nin. Farklı renkleri tutsak da, hepimizin kalbi bir, bir arada olmak güzel bir şey.” Dedi.

Kdz. Ereğli Trabzonspor Taraftarları Derneği Başkanı Sadık Mercan ise şunları söyledi:

“Uzun zamandan beri başkanlarımız ile iç içeyiz, birlikteyiz. Bugün de Kızılay’a hem de kök hücre olarak ihtiyacı olanlara gidermeye çalışıyoruz. ‘Hayat Kurtarmak Kanımızda Var’ diyoruz.”

Vatandaşlar etkinliğe formaları ile geldi

Kan ve kök hücre bağışında bulunan vatandaşlar da düzenlenen etkinlikten memnun olduklarını ifade ederken, taraftarların formalarını giyerek etkinliğe gelmeleri dikkat çekti. Taraftarlar, “Takımlar her zaman kardeş, bu tür etkinlikler tüm Türkiye’de olmalı. Bu tür organizasyonlar bir çok takımın kardeşliğini bağdaştırmasını sağlıyor. Vatandaşlarımız bu tür etkinliklere daha fazla katılım sağlamalılar” ifadelerini kullandılar.

Vatandaşlar kurulan standa gelerek önce formlarını doldurdular, ardından yapılan kontroller sonrası kan bağışında bulundu.

Öte yandan düzenlenen etkinlikte 90 ünite kan toplandığı bildirildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , fenerbahçe , beşiktaş , galatasaray , trabzonspor , kan bağışı

Yorumlar

109 yeni doktor atandı

4 Eylül 2021 Cumartesi 12:42

109 yeni doktor atandı

Zonguldak’ta çeşitli hastanelerde görev alacak 109 yeni doktor kadrosunun Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edildiği duyuruldu.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Zonguldak’ta çeşitli hastanelerde görev alacak 109 yeni doktor kadrosunun Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edildiğini duyurdu.

İşte Ahmet Çolakoğlu’nun o paylaşımı:

"Sağlık Bakanlığı ilimize 109 yeni doktor kadrosu tahsis etti. Sağlık Bakanlığı Zonguldak Merkez ve ilçeleri kadro dağılımı şu şekilde:

Alaplı Devlet Hastanesi 12,

Alaplı İlçe Sağlık Müdürlüğü 1,

Atatürk Devlet Hastanesi 14,

Bülent Ecevit Üniversitesi 5,

Çaycuma Devlet Hastanesi 14,

Çaycuma İlçe Sağlık Müdürlüğü 2,

Devrek Devlet Hastanesi 14,

Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü 4,

Gökçebey İlçe Devlet Hast. 10,

Zonguldak İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi 5,

Zonguldak Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 4,

Karadeniz Ereğli Devlet Hast. 12,

Kilimli İlçe Sağlık Müdürlüğü 1,

Kozlu İlçe Sağlık Müdürlüğü 1,

Zonguldak Merkez Toplum Sağlığı Merkezi 3,

Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs Ve Meslek Hastalıkları Hastanesi 1,

Zonguldak 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 1,

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzman 1,

Zonguldak Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Uzman Tabip 1,

Zonguldak Devrek İlçe Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Uzman Tabip 1,

Zonguldak Devrek Devlet Hastanesi İç Hasatlıkları Uzman Tabip 1,

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Uzman Tabip 1,

Zonguldak Branş Atatürk Devlet Hastanesi 1,

Zonguldak Kilimli İlçe Sağlık Müdürlüğü Aile Hekimliği Uzman Tabip 1,

Çaycuma Devlet Hastanesi Uzman Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzman Tabip 1,

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzman Tabip 1.

İlimize hayırlı uğurlu olsun"

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , hastane , doktor , ereğli haber

Yorumlar

Aşı olmayan işçiler için yeni karar

3 Eylül 2021 Cuma 16:24

Aşı olmayan işçiler için yeni karar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: "Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere iş yerinde kayıt altında tutulacaktır."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çalışma hayatını düzenleyici, işçi - işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği'ne gönderilmiştir.

Söz konusu yazıda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır.

Aynı zamanda işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir. Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.”

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , işçiler , test , aşı

Yorumlar

Karadeniz sahili boydan boya Mavi!

25 Ağustos 2021 Çarşamba 11:07

Karadeniz sahili boydan boya Mavi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Karadeniz sahilinde yer alan illerin haritada ‘mavi’ye boyandığını söyledi.

Korona virüs ile mücadele sürerken, aşılama haritasında da Karadeniz’e kıyısı olan iller ‘Mavi’ye döndü.

Günlük Covid-19 Tablosunda 293 bin 037 test yapılırken, 19 bin 191 vaka tespit edildi. 230 kişi vefat ederken, 15 bin 373 kişi de hastalığı atlatarak iyileşti. 

Aşılamada 1. Doz Türkiye ortalaması %75.16 olurken, 2. Doz ortalaması %57.47 oldu. 1.,2. ve 3. Doz toplam sayı 90.405.737 oldu.

Batı Karadeniz’de yer alan iller arasında; Zonguldak aşılamada %77, Karabük %73.3, Bartın %80, Düzce %72.2, Bolu %78.1, Kastamonu %76.3 oldu.

BAKAN KOCA'DAN ZONGULDAK PAYLAŞIMI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayıları azalmadıkça kayıplarımız azalmıyor. Bugün tedbir alıp harekete geçmezsek yarın daha ağır yükler taşıyabiliriz. Sevdiklerimiz için aşı olup tedbirlere uyalım.” İfadelerini kullanırken. Karadeniz’in ‘Mavi’ye boyanmasını ise Zonguldak’tan fotoğraf ile paylaştı. Bakan Koca paylaşımında, “Karadeniz sahili boydan boya Mavi” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , eregli , fahrettin koca , korona , vaka , aşılama

Yorumlar

Sıvı tüketiminin önemi

21 Ağustos 2021 Cumartesi 10:13

Sıvı tüketiminin önemi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Ganime Mumcu, bir şeyler içmek için susama mekanizmasına güvenilemeyeceğini belirterek, “Susama hissi oluşana kadar bir miktar sıvı kaybına uğramış olabiliriz. Gün boyunca sıvı takviyesi yapmak sıvı kaybının önüne geçecektir” dedi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Ganime Mumcu, su tüketiminin vücutta hayati öneme sahip olduğunu, suyun beyin, omurilik ve diğer organların dış etkenlerden korunmasını sağladığını söyledi.

Su tüketiminin ağız, burun ve göz dokularını nemlendirdiğini, akciğerdeki havanın, vücuttaki su yardımıyla nemlendiğini, bunun da solunuma yardımcı olacağını kaydeden Mumcu, su tüketiminin önemini şöyle sıraladı:

“- Su, vücut ısısının dengede tutulmasını sağlamaktadır.

- Günlük yeterli miktarda su tüketimi, metabolizmayı hızlandırmaktadır.

- Besinlerin sindirilmesinde ve enerjiye dönüştürülmesinde su önemli bir yere sahiptir.

- Su, atık ve toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

- Kan hacmi ve basıncı, su ile dengelenmektedir. Kanın vücuttaki akışkanlığını su sağlamaktadır.

- Su, oksijen ve besin öğelerini hücrelere taşıyarak, hücrelerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan katı maddelerin çözünmesini sağlamaktadır.

- Kasların dengesi ve eklemlerin kayganlığı su ile sağlanmaktadır.

- Vücutta oluşan ödemlerin atılmasında su önemli bir rol oynamaktadır.”

SU EKSİKLİĞİ

Mumcu, hafif, orta ve ileri derece su eksikliği bulgularını ise şöyle özetledi:

“Hafif ve orta derece su eksikliği bulguları; ağız ve mukozada kuruluk, ateş, idrar çıkışının azalması, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı ya da bazı durumlarda baş dönmesi, kısa ve uzun süreli hafızada zayıflık, algıların zayıflaması, uyku hali, hafif sersemlik ve yorgunluk, aritmetik (analitik düşünme) yeteneğin zayıflaması durumu, taşikardi, ortostatik hipotansiyon ve göz yaşında azalmadır.

İleri derecede su eksikliğine yönelik bulgular ise aşırı susama, ağız, cilt ve mukozada aşırı kuruma, hipertermi, terlemenin azalması, hipotansiyon, koyu sarı ya da kehribar rengi idrar gelmesi, idrarın az gelmesi ya da hiç olmaması, göz kürelerinde çökme meydana gelmesi, bilinç kaybı ve sinirlilik durumudur.”

Sıvı kaybıyla ilgili bazı grupların olduğunu, genel anlamda çocuk ve yaşlıların dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Mumcu, çocukların ne kadar ve ne sıklıkta sıvı tükettiğine dikkat etmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çocukların susama duyularının, yetişkinlerde olduğu kadar iyi gelişmediğini ve fiziksel olarak aktif olduklarından sıvı dengesini korumak için çocuklara düzenli olarak su ile sıcak ve soğuk içecekler vermek gerektiğini anlatan Mumcu, “Tıpkı yetişkinler gibi çocukların da yaz aylarında sıvı tüketimine daha çok dikkat edilmelidir” uyarısını yaptı.

Yaşlandıkça susama mekanizmalarında duyarlılığın yaşa bağlı olarak azaldığını anımsatan Mumcu, “Bu duruma bir de çoğu yaşlının fiziksel olarak genelde yorucu bulduğu düzenli tuvalete gitme durumundan kaçınmak için sıvı alımını özellikle kısıtladığını eklersek, artan sıvı kaybı riski ortaya çıkar. Yaşlıların, gün içinde suya ek olarak düzenli bir şekilde sevdikleri meyve suları, çay, kahve, sıcak çikolata ile çorba tüketmeleri önerilir” diye konuştu.

Sıvı ihtiyacını en iyi karşılayan besinin su olduğunu ve bu nedenle sıvı ihtiyacını karşılamak için günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Mumcu, sıvı alımını artırmaya yönelik yöntemlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“- Sabah aç karnına tüketilen 1 bardak su, güne dinç başlamaya yardımcı olur.

- Yemeklerden yaklaşık 10 dakika kadar önce içilen su, tokluk hissi verdiğinden, daha küçük porsiyonlarla tok kalmaya yardımcı olacaktır.

- Öğün aralarında içilen su, metabolizmaya daha kolay karışır ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.

- Sıvı ihtiyacını karşıladığı düşünülen çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler diüretik olma özelliği taşımaktadır. Yani vücudumuzdan suyun daha kolay atılmasına neden oluyor ve sıvı kaybını hızlandırıyor. Bu nedenle bunların yerine soğuk olarak tüketilebilecek meyve çaylarını tercih edilmelidir.

- Kafein alımını azaltmak vücuttaki suyun tutulmasını sağlıyor. Kafeini tamamen bırakamayanların her 2 bardak kafeinli içecek tüketimi sonrasında mutlaka bir bardak su içmesi gerekiyor.

- Suyun içerisine eklenen nane, tarçın, karanfil gibi aromalı bitkiler veya meyve parçacıkları ile su içmeyi daha keyifli ve kolay hale getirir ve faydasını artırır.

- Ayran, sıvı kaybı ile kaybedilen minerallerin de yerine koyulmasını kolaylaştırır.

- Yaz meyvelerinin sıvı içeriği yüksek olduğundan öğün aralarında taze meyvelerden hazırlanmış içecekleri tercih etmek önemli. Kilosuna dikkat edenlerin taze meyve suları yerine meyve tüketmesi sıvı alımını artırır ve tokluk hissi sağlar.

- Su içmeyi hatırlamak için anımsatıcılar kullanmak fayda sağlamaktadır. Örneğin; buzdolabına, çalışma masasına ya da telefona küçük notlar koymak, hatırlamayı kolaylaştırdığı için susamadan su içme oranını artırmaktadır.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , su , sıvı tüketimi , sanko , gamze ganime mumcu

Yorumlar