Tezgahta balık bolluğu fiyatlara yansıdı

16 Eylül 2021 Perşembe 13:02

Tezgahta balık bolluğu fiyatlara yansıdı

Zonguldak’ta denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte bol olan palamut ve hamsi balıkçıların yüzünü güldürdü.

Geçen yıl balık azlığı nedeniyle verimsiz bir sezon geçiren balıkçılar, bu yıl en verimli sezonlardan birini yaşıyor. Bereketli başlayan yeni sezonda tezgahların her türden balıkla dolmasını sağladı. Balık bolluğunun tezgah ve satışlara yansımasıyla da fiyatlarda geçen sezona oranla düşüş yaşandı.

Bu sene balık bolluğu yaşandığını ifade eden Balıkçı Oktay Ertürk, “Balık bolluğu var bu sene denizde çok hamsi var. Hamsi olduğu yer palamut çok olur. Bu sezon istavrit, mezgit bu sene bol. Bu seneden umutluyuz bolluk şimdiden başladı. Fiyatlar 20 lira. Hamsi yasağı iyi oldu. Hamsi irileşti halkımızın tam istediği balıklar var şeklinde konuştu.

1 Eylül itibariyle sezonun kötü başladığını fakat sonrasında palamut ve hamsi bolluğu yaşandığını ifade eden Bayram Yılmaz, “Bu günlerde balık hem fiyat olarak düşüyor hem de balık geçen seneye göre daha da irileşti. Bu sene bolluk görünüyor. Geçenlerde bildiğiniz gibi deniz bir anda soğudu ve balıklar şok olup kıyıya vurdular. Palamut poyrazı çok seven balık değil. Geçenlerde çok esti palamut yoktu. Poyraz gitti palamut geldi. Şu anda ufak bir şeyler başladı bundan sonrada olacak gibi inşallah bolluk yaşanır ve fiyatlar biraz daha geriye gelir. Bir kanatın 50 lira olduğu yerde balığın 20 lira olması pahalılık değil. Bu işlerin arz talep olduğu kadar fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu bilmesi lazım. Balıkçı teknesinde 50 tane adamın günde 3 öğün yemesi ve diğer masrafları da önüne koyduğunuzda her şeyi daha iyi olarak anlayabiliyorsunuz. Palamut şu an 450 -500 gram ağırlığında bunlar şu an tam olarak palamut değil torik yavrusu ekim ayının ortasına kadar 1 kilo 200 grama kadar büyür. Hamsi bol olur çinakopla lüfer bastırmazsa hamsi ile palamutu bol satarız ama çinakopla lüfer olursa ne palamut ne istavrit olmaz” şeklinde konuştu.

Tezgahlarda yer alan istavrit, mezgit, hamsi ve palamut 20 TL'den alıcı buldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , balık , hamsi , palamut

Yorumlar
  • Balık ücretleri bizde yüksek
    16 Eylül 2021 Perşembe 19:13

    Ankara da balık zonguldaktan ereğliden daha ucuz.

300 ton bal üretildi

15 Eylül 2021 Çarşamba 11:48

300 ton bal üretildi

Zonguldak genelinde bu yıl yaklaşık bin 300 arı üreticisi tarafından yüzde 80'i kestane olmak üzere toplamda 300 tonun üzerinde bal üretimi gerçekleşti. Arıcılar sadece bal üretiminden bu yıl yaklaşık 60 milyon TL gelir elde etti.

Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı, balın faydaları, arıcılıktaki gelir ve bölge ekonomisine katkıları konusunda açıklamalarda bulundu.

Kestane balının faydaları

Kestane balının bilimsel olarak kanıtlanan yararları olduğuna değinen Canlı, bu sene 300 tonun üzerinde üretim olduğunu ifade etti. Başkan Canlı açıklamasında, “Balın kahvaltıda tüketiminin ötesinde, sağlık açısından da kanıtlanmış belli yararları var. Balın mide ülseri ve reflü oluşumuna neden olan olumsuz asit salgılarına karşı etkili olduğu yönünde bir sonuç elde edildi. Halk arasında yaygın olarak ağrı kesici olarak kullanılıyor. İnsanların belli noktalardaki ağrılarını gidermek için akşamdan kestane balını sardıkları, sabaha ağrılarının geçtiği söylenir. Antioksidan özelliğini biliyoruz. Türkiye’de üretilen monofloral balların parmak izi ile ilgili çalışma yaptık. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında belirlediğimiz noktalardan aldığımız örnekleri analiz için gönderdik. 3 yılın ortalaması alındı ve belli sonuçlar çıktı.

Zonguldak ekonomisine istihdam sağlıyor

Zonguldak ekonomisine hem istihdam açısından hem katma değer kaynağı üretimi açısından faydası var. Bu sene 300 tonun üzerinde bir üretim oldu, kilosunu 200 liradan sattığınızda hesabını yapmak kolay.

Arıcılıktaki geliri sadece üretilen bal, polen, propolis, arı sütü olarak hesaplamak sağlıklı sonuç vermez. Balımız satılabildiği için balı ön planda tutuyoruz ama balın dışında arıların kendisinin alınıp satılması ve yıl içerisinde arıcılık faaliyeti yapılırken, arıların yemlenmesi, arıların bakımı, arıların ilaçlanması, eskiyen aletlerin yenilenmesi gibi çok çeşitli giderler var ama il açısından katma değer oluyor. 300 ton bal üretildiğini düşüyoruz.” Dedi.

“Dünyadaki küresel sorunlar üretimi etkiliyor”

Bölgede üretilen bal çeşitleri hakkında da bilgiler veren ZAYBİR Başkanı Canlı, bal üretimindeki düşüşün küresel sorunlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim bölgemizde ağırlıklı kestane balı var. Çiçek balı, kestanenin olmadığı yerlerde Çaycuma’nın bir kısmında, Ereğli’nin Güneşli taraflarında, Devrek ve Gökçebey’in bazı yerlerinde çiçek balı üretiliyor. Yaklaşık yüzde 80 kestane balı, yüzde 20 çiçek balı olduğunu düşünüyoruz.

Arıcılık işletmesi, koloni sayısı artmasına karşı üretimde bir düşüş var. Bu düşüşün nedeni, bilgi paylaşıldıkça ve arıcılıkta kullanılan yaşatma tekniği ilerlemesine karşı düşmesinin birinci sebebi, küresel sorunlar. Dünyada yaşanan küresel sorunlar bal üretimini etkiliyor. Özellikle koloni alım satımlarında biraz daha fazla para kazanmak isteyenler, o piyasada iş yapanlar özellikle sıcak bölge arılarını getirerek ilimizde satıyorlar. Dolayısıyla eski hesabı tutmuyor. Hem koloni kayıplarında artış var hem bal üretiminde düşüş var."

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , bal üretimi , arıcılık , abdurrahman canlı , zaybir , Arı Yetiştiricileri , bal , kestane balı

Yorumlar

Esnafa ‘siftah zarfı’ dağıttılar

15 Eylül 2021 Çarşamba 10:58

Esnafa ‘siftah zarfı’ dağıttılar

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı tarafından Ahilik Haftası’nda ilçe genelindeki esnafa siftah zarfları bırakıldı.

Her yıl Eylül ayının 3. haftasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında bu yıl, Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla 300 esnafın kapılarına ‘siftah zarfı’ bıraktı.

Sabah saatlerinde kapılarını açarak ‘siftah zarfı’ ile karşılaşan esnaflar, aynı zamanda zarfın içerisinde “Ahilik” anlamının tanımı ile ilgili bilgilerin ve Ahilik duasının yer aldığı el broşürü ile karşılaştı.

Kdz. Ereğli Ülkü Ocakları Başkanı Ufuk Akdeniz konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kdz.Ereğli Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı 13-19 Eylül Ahilik Haftası sebebiyle Ahilik ve ahi kültürünün günümüzdeki temsilcileri olarak gördüğümüz esnaflarımızın işyerlerine içerisinde Ahilik Haftası kutlama mesajı, Ahilik Duası ve siftah bulunan zarflarımızı bu saat itibariyle bıraktık. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Haftası’nın esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Siftah Kdz.Ereğli Ülkü Ocakları’ndan, bereket Allah’tan.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ahilik haftası , ülkü ocakları

Yorumlar

TSO'dan seminere davet

14 Eylül 2021 Salı 13:14

TSO'dan seminere davet

Bölge Ticaret ve Sanayi odaları işbirliğinde “Zaman ve stres yönetimi” konulu web tabanlı seminer (Webinar) düzenlenecek.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, Devrek TSO, Çaycuma TSO ve Alaplı TSO işbirliğinde “Zaman ve Stres Yönetimi” konulu Webinar düzenlenecek.

Eğitmen Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu tarafından 16 Eylül saat 15:00’da düzenlenecek Webinara, aşağıdaki linke tıklayarak katılım sağlanacağı belirtildi.

https://us02web.zoom.us/j/87215406383?pwd=TENvcFhBbFdvSnh2dXJNSElLekh2QT09&fbclid=IwAR3VR0di6Lzz4EZ1J26K-h9bnrNcabfRUUoZMw9ZEnO0DJdotyvHO0oKGCw#success 

Meeting ID: 872 1540 6383

Passcode: 396836

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , tso , webinar , zaman ve stres

Yorumlar

Yangın ve sel bölgelerine 206 milyon TL'lik yardım

14 Eylül 2021 Salı 12:37

Yangın ve sel bölgelerine 206 milyon TL'lik yardım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yangın ve sel felaketlerinden etkilenenlere yönelik olarak başlattığı yardım kampanyasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve OSB’ler de katıldı. OSBÜK ve 93 OSB’den toplanan yardımlara ilişkin 206 milyon 500 bin liralık temsili çek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yangın ve sel felaketlerinden etkilenenlere yönelik olarak başlattığı yardım kampanyasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve OSB’ler de katıldı. OSBÜK ve 93 OSB’den toplanan yardımlara ilişkin temsili çek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

“Bir yıl içinde bu işi bitirelim”

Kampanyaya verilen desteğe teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atmamız gereken adım yapmamız gereken çok hayır var. Bir an önce de diyoruz ki 1 yıl içerisinde biz bu işi bitirelim. Bu felaketin yaşandığı bölgelerin alt yapısı üst yapısı çok ciddi rakamlara bali. Bunu devlet millet el ele yapacağımıza göre bu sadaka-i cariye noktasında çok önemli” dedi.

Artvin, Rize, Kastamonu, Sinop, Zonguldak gibi Karadeniz illerini vuran sel felaketi ile Antalya ve Mersin başta olmak üzere Akdeniz’i etkileyen yangın afetinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, 13 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararın ardından “Ben de varım” sloganıyla başlatılan kampanya için OSB’ler el ele verdi. “Yaraları birlikte sarıyoruz” diyerek gönüllük esasına göre yapılan kampanyaya katkı sağladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda OSBÜK ve 93 OSB yardım kampanyasına destek verdi. Kampanya kapsamında toplanan yardımlar, Cumhurbaşkanlığı Kararı’na uygun olarak kampanyanın yürütücüsü olan Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığına aktarılacak. Toplanan 206 milyon 500 bin lira, yangın ve sel felaketinde zarar gören 4 sanayi sitesinin yeniden inşası başta olmak üzere sanayicilerin zararlarının tanziminde kullanılacak.

Söz konusu yardıma ilişkin temsili çek, Şişecam Polatlı Fabrikası Yeni Üretim Hattı Açılış Töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

Sanayi siteleri yenilenecek

Takdim sırasında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "OSB’ler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine bir kampanya başlattı.206 milyon 500 bin lira topladılar. Böyle bir dönemde devletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmayı önemsiyoruz. İnşallah hem Kastamonu hem de Sinop’taki sanayi sitesinin yeniden yapımında kullanılacak. Temsili olarak çeki size arz ediyoruz” dedi.

Kampanyaya 25 milyon ile en yüksek katkıyı sağlayan Kocaeli Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, sembolik çeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etti. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın liderliğinde kampanyanın devam edeceğini söyledi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , yangın , sel , osb , Cumhurbaşkanı Erdoğan

Yorumlar