Turizm Haftası etkinliklerine start verildi...

16 Nisan 2018 Pazartesi 11:29

Turizm Haftası etkinliklerine start verildi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamlığı ve Kdz. Ereğli Belediyesinin düzenlediği çeşitli etkinliklerle 42.Turizm Haftası kutlanıyor.

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Kdz. Ereğli’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı önündeki tören ile başladı. Törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, bazı belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, okul idarecileri öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende Kaymakam Nazım Madenoğlu ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu.
Kdz. Ereğli Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Aydın, 1977 yılından bu yana kutlanan Turizm Haftası’nın bu sene 42.’sinin kutlandığını belirtti.
Dünyada ve Türkiye’de en hızlı gelişen sektörlerden biri olan turizm konusunda toplumun turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası”nın kutlandığını belirten Aydın; “Turizm 21. Yüzyılda ülkeler için sanayi, enerji ve iletişim sektörü kadar önem arz eden bir sektör haline gelmiştir. Günümüzde 49’a yakın sektörü tetiklediği bilinen turizm sektörü, ülke ekonomilerinde çok ciddi gelirlere ulaşan, ayrıca istihdam yaratan, ülkemizde de her geçen yıl önemi ve değeri anlaşılan bir sektör haline gelmiştir.Binlerce yılık tarihi, geleneksel halk kültürü, muhteşem doğal güzellikleriyle kentimiz, her türlü turizm çeşitliliğine sahip ülkemizin nadir ilçeleri arasındadır. Ülkemizin turizm pastasından Ereğli de payını her geçen yıl arttırmaktadır. Günümüzde yaygın olarak deniz, kum ve güneşten ibaret olan kitle turizmi modelinin dışına çıkılarak yeni modeller ve alternatif ürünler ortaya çıkarılmak istenmektedir. Hedefimiz ilimizin tüm coğrafyasında var olan turizm potansiyelini harekete geçirmek ve 12 ay sürdürülebilir turizm oluşturmaktır. Kömürü ve çileği ile bilinen kentimiz, sayın valimizin, sayın kaymakamımızın ve sayın belediye başkanımızın değerli çalışmaları ile yeni bir markaya da kavuşma yolundadır” dedi.
Yöresel lezzetler ve kültürler tanıtıldı
Etkinlikler kapsamında ilk olarak ilçe protokolünün startıyla Karadeniz Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği ve gönüllü bisikletlilerin katılımı ile “Turizm Haftası Bisiklet Turu” gerçekleştirildi.
Gün içerisinde Turizm Haftası nedeniyle Amfi Tiyatroda da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlçe protokolünün katılımıyla yöresel lezzetler sunumu standının açılışı gerçekleştirilirken, bando ve folklor gösterileri ile ‘Bölgelerimiz ve Türkülerimiz’ programı gerçekleştirildi.
Çok sayıda ilçe halkının izlediği etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Turizm Haftası, hafta boyunca sürdürülecek çeşitli etkinlikler ile devam edecek.

Etiketler:

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı , Kdz. Ereğli Belediyesi , Turizm Haftası ,

Yorumlar

Seçim sonucu 3-3-1...

15 Nisan 2018 Pazar 17:32

Seçim sonucu 3-3-1...

Kdz. Ereğli TSO'da organ seçimleri sona erdi. Arslan Keleş grubu 9, Sertan Yalçın 8 ve Niyazi Özcan grubu 3 meclis üyeliği kazandı.

Ereğli Haber Gazetesi olarak seçim sonuçlarını dakika dakika veriyoruz. 

Saat 17.20 - 7. Meslek komitesinde sayım sona erdi. Mevcut yönetim Sertan Yalçın ekibi 47 oyla seçimlerin galibi olurken, Arslan Keleş grubu sarı liste 16 ve Niyazi Özcan grubuı beyaz liste 37 oy aldı. 

  17.30 - Gıda grubunu Arslan Keleş grubu 80 oy ile aldı. Mavi liste 50, beyaz liste 20 oy aldı.

  17.31- Sanayi Grubunu Sertan Yalçın'ın grubu aldı. 

  17- 40- 5. Grupta Sertan Yalçın grubu aldı. 

  17-48 - İnşaat Grubunu Niyazi Özcan aldı.

  17-49 - 6. Grubu Arslan Keleş grubu aldı.

  18-15- 7. Grupta oylar yeniden sayıldı ve Arslan Keleş grubu kazandı.

 

Bu sonuçlara göre Arslan Keleş 9, Sertan Yalçın 8 ve Niyazi Özcan 3 meclis üyesi çıkarttı.

Arslan Keleş ile Sertan Yalçın kendi gruplarında seçilirken, Niyazi Özcan kendi grubundan çıkamadı. 

Etiketler:

TSO , Kdz. Ereğli Seçim , Sertan Yalçın , Arslan Keleş ,

Yorumlar

Ereğli’de TSO seçimlerine yoğun katılım

15 Nisan 2018 Pazar 15:05

Ereğli’de TSO seçimlerine yoğun katılım

Kdz. Ereğli TSO’da 7 meslek komitesi için oy kullanma işlemi sabah saatlerinde başladı. Başkan adaylarından Sertan Yalçın ile Arslan Keleş son değerlendirmelerini Kdz. Ereğli Haber’e yaptı. İki adayda sonuçlar için iddialı konuştu.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda 7 meslek komitesinde üyelerin belirlenmesi için oy kullanma işlemi saat 10.00’da başladı. Kdz. Ereğli İlçe Seçim Kurulu ekipleri salonda sandıkları kurarken, salon içinde ve dışında çok sayıda polis ekibi de güvenlik önlemi aldı. Salon dışına Sertan Yalçın oy pusulasının rengi olan mavi, Niyazi Özcan beyaz ve Arslan Keleş’te sarı renkte çadır kurdu. Çadırlarda görevlendirilen ekipler oy kullanmaya gelen üyelere yardımcı olurken komite üyeliğine aday olan isimlerde üyeleri kapıda tek tek karşılayıp sandık başına kadar götürdü.
Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Sertan Yalçın Ereğli Haber’e yaptığı değerlendirmede 8 aydır devam eden çalışmaların sonuna geldiklerini belirterek güzel bir seçim atmosferi geçirdiklerini söyledi. Yalçın seçimlerin herkese hayırlı olmasını dileyen Yalçın “Kazanan Ereğli olsun” dedi.
Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Arslan Keleş’te uzun süren bir seçim maratonu yaşadıklarını belirterek, 20 meclis üyesinden çoğunluğu elde edeceklerine inandıklarını vurguladı. Keleş huzur içerisinde bir seçim geçirdiklerini belirterek “Bu saatten sonra kimin kazandığı önemli değil. Kazanan şehrimiz olsun” dedi.
Seçimlerin yapıldığı salona gelerek adaylarla tek tek görüşüp başarılar dileyen AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, TSO’nun Ereğli ekonomisine yön veren önemli bir kuruluş olduğunu söyledi. Çakır konuşmasında “Bütün adaylarımıza, Ereğli’miz ve Zonguldak’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Üyelerimizin takdiri neyse o olacaktır.”

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’da ilçenin ekonomi ve sanayisine yön veren TSO’da tüm adaylara başarılar dilediğini ifade etti.
Kdz. Ereğli TSO’nun Onursal Başkanı Yaşar Tetiker’in oğlu Serkan Tetiker ise bu seçimlerin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Tetiker konuşmasında “Biz babamın emanetine en çok saygı duyan Sertan Yalçın ve ekibi. O yüzden Sertan Yalçın ve ekibiyle hareket ediyoruz. Kim kazanırsa kazansın inşallah o çizgiyi devam ettirirler.
İşadamları Mehmet Morcu, Eyüp Bayram, Tahsin Tanyıldız ve İrfan Yazıcıoğlu ise güzel bir seçim atmosferi geçirdiklerini belirterek, güzel bir sonuç beklediklerini ifade ettiler.

Etiketler:

KDZ. Ereğli , TSO , Seçim , Zonguldak , Sertan Yalçın , Arslan Keleş ,

Yorumlar

Emniyet Müdürü Kuyu özel öğrencileri sevindirdi

13 Nisan 2018 Cuma 18:52

Ereğli Haber

Emniyet Müdürü Kuyu özel öğrencileri sevindirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül Özel Eğitim İş Uygulama ve Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek öğrencileri yunus ekipleri ile buluşturdu. Yunusların motosikletine binip siren çalan öğrenciler büyük mutluluk yaşadı.

Polis haftası kutlamaları çerçevesinde Kdz. Ereğli Özel Eğitim İş Uygulama ve Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki öğrenciler İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek yunuslarla buluşup polis haftasını kutlamak istedi. Öğrencilerin yorulmasını istemeyen Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, yunus ve trafik ekiplerini de yanına alarak Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül ile birlikte öğrencileri eğitim gördükleri okulda ziyaret etti. Motosikletli yunus timlerinin okul bahçesine girmesi ile birlikte büyük bir mutluluk yaşayan engelli öğrenciler, polislerle sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında “Özel Eğitim çocukları yunusları çok seviyor, ziyaret edelim demişsiniz. ‘Onlar bize kadar yorulmasın, biz onları size getirelim’ dedik. Sizlere yunus abilerinizi ve trafikçi abilerinizi getirdik” dedi. Emniyet Müdürü Kuyu’nun “Bizden bir isteğiniz var mı?” şeklindeki sorusuna Özel eğitimli öğrenciler “Hız yapanlara ceza yazılmasını istiyoruz” diye yanıt verdi.
Daha öncede özel eğitim gören gençlerle tanıştığını ve kendilerinin her zaman yanlarında olduklarını dile getiren Emniyet Müdürü Kuyu, “Sizleri çok seviyoruz. Her türlü derdiniz yada sıkıntınız olduğunda kapımız sizlere açık. Ama siz gelmeyin. Müdürlerinize, hocalarınıza iletin biz gelelim. Biz sizi yormayalım” dedi.
Okul Müdürü Ziya Babal İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül, yunus ve trafik ekiplerine yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür etti.
Yunus timlerinin motosikletlerine binip siren çalan öğrenciler, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar

BAKKA'da katı atık bertaraf toplantısı yapıldı

13 Nisan 2018 Cuma 17:04

 BAKKA'da katı atık bertaraf toplantısı yapıldı

Batı Karadeniz Bölgesi katı atıkları yakma tesisinde bertarafı için kapanış toplantısı yapıldı.

Coğrafyasının yaklaşık yüzde 65'i ormanlarla kaplı TR81 Batı Karadeniz Bölgesinde (Zonguldak, Karabük, Bartın) katı atık depolama alanları oluşturulması ve bu alanların yönetilmesi süreçlerinde önemli sıkıntılarla karşılaşılıyor. Bölgenin en önemli sorunlarının başında gelen katı atık depolama sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıracak olan ve en etkin bertaraf yöntemlerinden biri olarak kabul edilen katı atıkların yakılarak biyokütle enerjisi üretilmesi kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından bir çalışma yaptırılması kararlaştırıldı.
Bu doğrultuda atığın içeriği, miktarı ve kalorifik değerleri, taşıma mesafeleri ile bunların maliyetleri, ayrıca bertaraf sonucunda ortaya çıkacak elektrik ve buhar enerjisinin miktarlarını tespit edebilmek amacıyla bir araştırma raporu hazırlatılması için çalışma başlatıldı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı (TÜBİTAK MAM) arasında "Batı Karadeniz Bölgesi Katı Atıklarının Yakma Tesisinde Bertarafı İçin Ön Fizibilite Raporunun Hazırlanması" projesi adıyla bir sözleşme imzalandı.
Bu kapsamda yaklaşık bir yıldır yürütülen araştırma ve çalışmalar tamamlanarak taslak rapor ilgili paydaşlarla paylaşıldı. Taslak rapora ilişkin teknik detayların görüşülmesi amacıyla BAKKA ve TÜBİTAK MAM ekibinin koordinasyonunda 5 Nisan 2018 Perşembe günü Zonguldak, 6 Nisan 2018 Cuma günü Bartın ve Karabük’te katı atıkla ilgili kilit aktörlerle taslak rapora ilişkin ön görüşme ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’na rapor sunumu yapıldı, ardından da raporun tüm ilgili taraflara, paydaşlara ve kamuoyuna aktarılması amacıyla Safranbolu Hilton Garden Inn Otel’de bir kapanış toplantısı organize edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve TÜBİTAK MAM temsilcilerinin de katılım sağladığı toplantıya Zonguldak, Karabük ve Bartın ili üniversiteleri, il ve ilçe belediyeleri, Çevre Şehircilik Müdürlükleri, İl Özel İdareleri, Çevre Birlikleri, İSTAÇ, İZAYDAŞ, Bartın Çimento gibi kurumların temsilcileri ve atık yönetim sektöründe faaliyet gösteren firmalardan katılım sağlandı.
Proje kapanış toplantısı, BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birim Başkanı Mehmet Çetinkaya'nın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından TÜBİTAK MAM temsilcilerinden Dr. Özgür Doğan, Yüksek Mühendis Volkan Pelitli ve ve Dr. Mehmet Ünsal'ın sunumları ile devam etti.
Sunumlarda bölgeye ilişkin katı atıkların nitelikleri ve tüm araştırma sonuçları kısaca aktarıldı ve söz konusu tesisin kurulduğu takdirde hangi maliyetlerin ortaya çıkacağı, yatırım tutarı ve geri dönüş süresi, projenin pozitif ve negatif etkileri de görüşüldü. Proje raporunun sadece yakma tesisi şeklinde algılanmaması gerektiği, bu kapsamda yapılan analiz ve araştırmalar ile raporda geçen bilgilerin herhangi bir atık yönetim sistemi için de bölge için büyük önem taşıdığı belirtildi. Toplantıda atıkların bir kısmının kompostlaştırılması veya bölgedeki bir çimento fabrikasında atıktan türetilmiş yakıt formunda yakılması hususları da görüşülen alternatif metotlar olarak görüşüldü.
Toplantının kapanış kısmında yeni bir yakma tesisi yapılması yerine bölgede mevcut bulunan çimento tesisinde atıkların yakılması alternatifi üzerinde daha detaylı çalışılması gerektiği, atık konusunda bölgesel işbirliği ve ortak çalışmaların önemi vurgulandı. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Sıfır Atık Projesine bir an önce başlanması ve tüm ülkede yaygınlaştırılmasının gerekliliğinin üzerinde duruldu. Atık getirme merkezleri, ikili ayrıştırma gibi yöntemlerle kaynağında azaltma ve ayrıştırmanın başlatılmasıyla katı atıkların daha yönetilebilir bir duruma geleceği de tüm paydaşlarca ifade edildi.
Toplantıya katılım sağlayan bakanlık yetkilileri ve katılımcıların Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi ile ilgili görüşleri alınarak, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde kurulması planlanan tesisin olumlu/olumsuz yönleri ele alındı ve toplantıya son verildi.

Yorumlar