Türkiye, Verginin Dijitalleşmesinde Dünyaya Örnek Gösterildi

29 Temmuz 2022 Cuma 12:10

https://www.webtekno.com/turkiye-verginin-dijitallesmesinde-dunyaya-ornek-gosterildi-h126315.html?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Türkiye, Verginin Dijitalleşmesinde Dünyaya Örnek Gösterildi

Sovos’un Strateji ve Regülasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Den Var Valk, Türkiye'nin dijital dönüşümde dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Christian, Türkiye'nin öncü olabileceği potansiyel bir alanı da paylaştı.
Türkiye, dijitalleşmenin özellikle bazı noktalarında dünyaya örnek olmayı başarırken bugün bu konuyu ele alan önemli bir açıklama geldi. 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren vergi yazılımı sağlayıcısı Sovos’un Strateji ve Regülasyondan sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Den Var Valk, Türkiye’nin vergi anlamında e-dönüşümü eksiksiz tamamlayan ikinci ülke olduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye’nin e-dönüşümde bazı ülkelerden 20 yıl önde, Avrupa’nın ise bu konuda 10 yıl geride olduğunu belirtti.

Christian, yaptığı açıklamasında İtalya gibi birçok ülkenin verginin dijitalleşmesinde Türkiye’yi örnek aldığını, Avrupa’nın da Türkiye’yi örnek alan İtalya’yı incelediğini belirtti. Türkiye’nin geliştirdiği modelin özellikle KOBİ’lerin daha kolay sisteme entegre edilmesi açısından tercih edildiğini belirten Christian, Türkiye için diğer fırsatlara da değindi.

Christian, Türkiye’nin artık veri analitiği konusunda da çok fayda sağlayabileceğini ve bu alanda da model olabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin henüz nasıl bir model uygulanacağı kararını verme aşamasındayken Türkiye’nin yapay zeka, modern analitik teknolojisini geliştirme gibi konularda ilerleme kaydederek bir adım öncü olabileceğini paylaştı.

Sovos, Türkiye’deki faaliyetlerine 2019 yılında e-fatura konusunda lider isimlerden birisi olan Foriba’yı ve düzenli vergisel raporlama çözümlerini satın alarak başlamıştı. Christian, Türkiye’nin kendileri için çok stratejik bir pazar olduğunu, hem mevzuatı hem de pazarı takip ettiklerini, yakında Türkiye üzerinden Asya'ya açılmayı planladıklarını paylaştı.

Etiketler:

veri , verigizliliği , vergi , turkiye , avrupa , dijital , donusum , dijitallesme , teknoloji

Yorumlar

Organların İçini Gösterebilen Ultrason Bantları Geliştirdi

29 Temmuz 2022 Cuma 12:04

https://www.gercekbilim.com/bilim-insanlari-organlarin-icini-gosterebilen-giyilebilir-ultrason-bantlari-gelistirdi/?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Organların İçini Gösterebilen Ultrason Bantları Geliştirdi

Ultrason görüntüleme güvenli ve kansız bir yöntem olması nedeniyle gün geçtikçe önem kazanan hızlı bir medikal yöntemdir. Fakat ultrason cihazları birçok prob ve ekipman içeren genelde hantal ve karmaşık cihazlardır. İşte Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden(MIT) bilim insanları, aynı yara bandı gibi yapışabilen ultrason bantları icat etti.

Science dergisinde yeni yayınlanan makalede mühendisler pul büyüklüğünde ve 48 saat boyunca sürekli organların görüntülemesini verebilecek ultrason bandı tanımlanıyor. Normalde ultrason teknolojisi, problar yardımıyla vücuda yollanılan ses dalgaları kalp,akciğer gibi organlardan yansıyarak yüksek çözünürlüklü ultrason görüntüleri oluşturur. Araştırmacılar ultrason bantlarını gönüllülere uyguladıklarında, kan damarlarından iç organlara kadar vücudun birçok kısmının yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde ettiler. Yapıştırmalar güçlü bir yapıştırıcı içeriyor ve gönüllüler oturduklarında, koştuklarında ya da hareket ettiklerinde organlarında gerçekleşen değişimleri kaydediyor. Mevcut tasarımda yapıştırmalardan gelen sinyalleri çözmek için cihazlara bağlamak gerekiyor. Fakat bu tasarımda bile aynı EKG probları gibi vücuda bağlanarak sürekli monitörleme yapılabilir. Araştırma ekibinin nihai hedefi, cihazı kablosuz hale getirerek, giyilebilir görüntüleme ürünleri üretmek. Bu bantların kolaylıkla eczaneden veya doktordan reçete edilebilmeleri amaçlanıyor. “Biz vücudun farklı yerlerine bantları yapıştırmak ve YZ algoritmalarıyla isteğe uygun analiz etmek için cep telefonuna bağlamayı amaçlıyoruz. Giyilebilir görüntülemede yeni bir çağ başlatabileceğimize inanıyoruz. Sadece birkaç bantla iç organları görüntüleyebiliriz,” diyor MIT makine mühendisliği bölümünden Prof. Xuanhe Zhao.

Kablosuz ve Giyilebilir Hale Gelecek

MIT’nin geliştirdiği yeni ultrason bandı genişleyen bir yapışkan tabakası ve katı transdüser dizisi içeriyor. Bu kombinasyon sayesinde cihaz daha temiz ve net görüntüler üretiyor. Yapışkan tabakada iki ince elastomer tabakası arasında katı bir hidrojel tabakası yerleştirilmiştir. Hidrojel tabakası sayesinde ses dalgaları kolayca iletiliyor ve elastik özelliğe sahip. Hidrojel akustik dalgaları engelleyerek, iç organların yüksek çözünürlüklü görüntüsünü verebiliyor. Tüm bant 2 cm2  civarında ve 3 mm kalınlığında bir pula benziyor. Gönüllüler üzerinde 48 saat boyunca çeşitli aktiviteler esnasında bantlar denendi. Ağırlık kaldırmadan, jogginge kadar bir çok aktivitede bant kullanılarak görüntüler alındı. Örneğin otururken ve ayağa kalkınca ana kan damarlarının değişen çapı incelendi. Ayrıca egzersiz sırasında kalbin şeklindeki değişim incelendi. Ya da meyve suyu içerken midenin genişlemesi de incelendi. Hatta ağırlık kaldırırken kaslarda oluşan mikrohasarlara dair parlak desenler tespit edildi. Ekip, çıkartmaların kablosuz olarak çalışmasını sağlamak için çalışıyor. Ayrıca bantların görüntülerini daha iyi yorumlayıp teşhis edebilen yapay zekaya dayalı yazılım algoritmaları geliştiriyorlar. Ardından Zhao, ultrason bantlarının hastalar ve tüketiciler tarafından paketlenip satın alınabileceğini ve yalnızca çeşitli iç organları izlemek için değil, aynı zamanda tümörlerin ilerlemesinin yanı sıra rahimdeki fetüslerin gelişimini izlemek için de kullanılabileceğini öngörüyor.

Etiketler:

kablosuz , giyilebilir , MIT , ultrason , saglik , bilim

Yorumlar

Merkez Bankası, Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı

28 Temmuz 2022 Perşembe 14:21

https://www.webtekno.com/merkez-bankasi-yil-sonu-enflasyon-tahmini-temmuz-2022-h126276.html?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Merkez Bankası, Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın üçüncü enflasyon raporunu paylaşarak yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı. Beklenti, yüksek oranda artırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün Ankara’da gerçekleştirdiği Enflasyon Raporu 2022-III Bilgilendirme Toplantısı’nda yılın üçüncü enflasyon raporunu yayımladı. Paylaşılan rapor, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin önemli ölçüde arttığını gösterdi. Bir önceki raporda %42,8 olan yıl sonu enflasyon beklentisi, %60,4’e çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da canlı yayınlanan toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, 2022 enflasyon beklentisiyle birlikte önümüzdeki yıllar için de tahminlerini paylaştı. Kavcıoğlu’na göre enflasyonun 2023 yılı sonunda %19,2’ye, 2024 sonundaysa %8,8’e gerilemesi bekleniyor.

Kavcıoğlu, gıda enflasyon tahmini ise yüzde 49'dan yüzde 71,3'e yükselttiklerini, petrol tahminini 102 dolardan 99,6 dolara çektiklerini paylaştı. Ayrıca son bir ayda en az değer kaybeden para biriminin son 10 gün çıkarıldığında Türk lirası olduğunu söyledi ve "Kurun şu anda enflasyona etkisi geçmiş döneme göre daha az." değerlendirmesini yaptı.

Etiketler:

zam , enflasyon , merkezbankasi , merkez

Yorumlar

Direksiyon hakimiyetini kaybederek takla attı

28 Temmuz 2022 Perşembe 09:44

Direksiyon hakimiyetini kaybederek takla attı

Zonguldak'ta direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, aracıyla takla attı. Kazada 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Ereğli istikametinden Zonguldak istikametine giden 67 AAT 790 plakalı araç sürücüsü, Değirmenağzı tünelleri çıkışında direksiyon hakimiyetini kaybederek takla attı. Kaza sonrası olay yerine Kozlu itfaiye, 112 sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri yaralıya ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı ilk müdahalesinin ardından ambulansla Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , kaza , alaplı , değirmenağzı , asayiş

Yorumlar

Tesislerde soğutma sistemleri nasıl çalışır niçin kullanılır

27 Temmuz 2022 Çarşamba 21:28

Tesislerde soğutma sistemleri nasıl çalışır niçin kullanılır

Soğutma sistemleri fabrika, otel, sanayi ve üretim tesisi gibi birçok binada ve sektörde kullanılır.

Daha çok endüstriyel sektörlerde ve tesislerde tercih edilen soğutma sistemlerinin birçok kullanım amacı bulunur. Bu kullanım amaçlarını en iyi şekilde anlayabilmek için öncelikle soğutma sistemlerinin nasıl çalıştığını kavramak gerekir.Reterm.com’dan Alparslan İncedayı, konu hakkındaki bilgilerini paylaştı.

Soğutma sistemleri nasıl çalışır?

Soğutma sistemleri, soğutma sistemlerinde bulunan ve belli bir basınç durumunda olan likit soğutucu akışkanın beklenen sıcaklıkta buharlaşması ve buhar formundan yeniden sıvı forma dönüştürülmesi ile çalışır. Endüstriyel tesislerde soğutma sistemleri kurulurken su soğutma kulesi ve kondenserli su soğutma sistemleri tercih edilir. Su soğutma kulesi, sistem içerisinde ısınarak gelen sıcak suyun belli bir miktarını buharlaştırır ve atmosfere atarak soğutur. Beklenen sıcaklığa gelmiş geri kalan miktarı ise tesis içinde kullanmak için altta yer alan tank içinde biriktirir. Ayrıca su soğutma kulesi aynı zamanda sektörde ısı uzaklaştırma ünitesi olarak da ifade edilmekte.

Su soğutma sistemi içinde su soğutma kulesi ile beraber kullanılan kondenser soğutma sistemi ise soğutucu gaz ısısını boru aracılığı ile suya aktararak ısı değiştirir. Büyük bir kapasiteye ihtiyaç duyulan soğutma sistemleri için kondenserli su soğutma sistemleri tercih edilir ve bu sebeple bu su soğutma sistemi en çok endüstri tesisleri tarafından kullanılır. Kondenserli soğutma sistemi düşük derecedeki sıcaklıklarda olan temiz suyun fazla olduğu bölge ve alanlarda işletim ve kurulum masrafları açısından da ekonomik bir seçenektir.

Su Soğutma Sistemlerinin Kullanım Amaçları

 • Su soğutma grupları, tutarlı basınç ve sıcaklık üretir. Böylece yapılan işlemler kolaylaşır.
 • Kondenserli su soğutma sistemi ünitelerin soğutma suyunu tekrardan dolaşıma koyarak su tüketim miktarını azaltır ve ekonomik açıdan da fayda sağlar. Buna ek olarak aynı zamanda çevreye de yardımcı olur.
 • Su soğutma kulelerinde alev ilerletmeyen CTP reçine kullanıldığı için yanıcılık minimum seviyeye indirilir ve bu sayede bazı iş kazaları da önlenmiş olur.
 • Tesislerin enerji tasarrufu yapmaları sağlanır.
 • İşletme verimi, yaş termometre sıcaklığına yaklaşımı olumlu olduğu ve soğutma performansları yüksek olduğu için artar.
 • İlk yatırım maliyetleri genellikle yüksektir fakat sonrasında bakım ve işletme masraflarında kısa sürede tasarruf sağlanır.

 Su soğutma sistemleri kullanıldığı sektöre göre su soğutma sistemi projesi ve çalışma sistemi belirlenmeli ve Reterm gibi firmalardan destek alınmalıdır. Bu şekilde farklı performanslar ve işletme ihtiyaçları planlanır. Su soğutma sistemlerinden en iyi performansın sağlanabilmesi için özel destek muhakkak destek alınması gerekli. Bu işletmeler ise şöyle:

 • Plastik & Ambalaj Sanayi Tesisleri
 • İş ve Alışveriş Merkezleri
 • Klima Santralleri
 • Oteller ve Sosyal Tesisler
 • Enerji Sektörü
 • Demir Çelik Sanayi
 • Petrokimya Tesisleri
 • Tekstil Sektörü
 • İçecek ve Gıda Sanayi
 • Cam Sanayi
 • Otomotiv Sanayi
 • Madencilik Kimya Sanayi
Yorumlar