Üniversite kampüsünün temelleri atılıyor

2 Aralık 2021 Perşembe 12:43

Üniversite kampüsünün temelleri atılıyor

Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde Ereğli’ye yapılacak yeni fakülteler için projeler Zonguldak BEÜ Rektörlüğüne gönderildi. İmzaların atılmasının ardından fakültelerin yapılması noktasında inşaat çalışmaları başlayacak.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eski hastane mevkiinde yapılması planlanan yeni fakülteler binası için müjdeyi Belediye Meclisi Aralık Ayı 2. Oturumunda verdi. Başkan Posbıyık emeği geçenlere teşekkür ederek şunları söyledi:

“Üniversite kampüsünün yapılması için bütün partililer ellerinden gelen gayreti sarf ettiler, hepsine müteşekkiriz. Cumhurbaşkanımızın da delaletiyle en önemli sorun çözüldü, projeler hazırlandı, her şey bitti. Şu anda projeler Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi rektörlüğünde. Orada imzalandığı takdirde bize gelecek. Belediye olarak ben de ruhsatını keseceğim. Biz ruhsatı bekletmiyoruz, projenin imzalanmasını mühürlenmesini bekliyoruz. İki fakülte yapmak için iki hayırsever var. Her şey tamam vaziyette. Emeği geçen bütün gruplara teşekkür ediyoruz. Belediye olarak bütün varlığımızı bu işe koyduk. Aralık ayının ortasında en geç Ocak ayında temel atma törenini yapmış olacağız. Ereğli’ye hayırlı olsun.”

 

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ereğli belediyesi , halil posbıyık , fakülte , beü

Yorumlar

Abdi Köyü'nde törenle açıldı

29 Kasım 2021 Pazartesi 16:29

Abdi Köyü'nde törenle açıldı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Abdi Köyü İlkokulu’nun kütüphanesi gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.

Tekstil işçisi Özlem Karaca ve arkadaşlarının girişimi ile başlatılan çalışmalar kapsamında, bakım ve onarım çalışmaları yapılan Kütüphane’nin açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, eğitime sağlanan desteğin önemli olduğunu vurgulayarak, çalışmayı başlatan Karaca ile birlikte arkadaşlarına ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

İki yıldır yaşam mücadelesi veren ancak yaşama tutunamayarak yaklaşık iki ay önce vefat eden 13 yaşındaki Lösemi Hastası Erhan Ensar Öztürk’ün adı verilen Kütüphanenin açılışı, İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Korkmaz, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Naile Bingöl, Okul Müdürü Pınar Akbaş, Fenerbahçe Kulübü Karadeniz Ereğli Şubesi ve Karadeniz Ereğli Fenerbahçe Taraftarları Derneği Başkanı Serdar Özbek, okul öğretmenleri, öğrenciler, öğrenci velileri, projeye destek olanların katılımıyla yapıldı. 

PAPİLA, “MUTLULUK VE GURUR DUYDUM”

Kütüphaneye bir de Atatürk posteri hediye eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, hayata geçirilen projenin açılışında yer almaktan gurur duyduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Büyük bölümünü savaş meydanlarında, cephelerde geçirdiği kısacık ömründe 4000’e yakın (3994) kitap okumuş bir büyük önder, bir dünya lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülke geleceğini  emanet ettiği siz yürekli Türk gençlerinin emeği bu değerli eser, köy kütüphanesinin açılışına tanık olmaktan büyük mutluluk ve gurur duydum. Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

KARACA, “KATKIDA BULUNAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Projenin mimarı Alaplı’daki bir fabrikada Tekstil İşçisi olarak çalışan Özlem Karaca gerçekleştirdikleri projeye ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitime katkı amaçlı öncesinde 8 proje daha hayata geçirdiklerini söyledi. Bu projeler arasında, ülke genelinde bazı okulların da yer aldığını anlatan Karaca, şu ifadelere yer verdi:

“Ereğlimizde, kütüphanesiz okulları araştırmaya başladım. Bu arada, Abdi köyü İlkokulunda kütüphane olmadığını, kullanılmayan boş bir sınıf bulunduğu bilgisine ulaştım. Birlikte hareket ettiğimiz 21 arkadaşımız ile çalışmalara başladık. Öncelikle inceleme yaptırdığımız okulda, sınıfın tadilatı ve kütüphane için gerekli malzemeleri belirledik. Aralarında Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Sayın serdar Özbek başta olmak üzere birçok eğitim severe ulaşarak taleplerimizi ilettik. Her birimizin maddi-manevi katkıda bulunduğu projeye cebindeki harçlığını veren küçük çocuklarımız dahi oldu. 21 günde çalışmalarını tamamladığımız okuldaki kütüphanemizin açılışını gerçekleştirdik. Böyle bir çalışmayı daha hayata geçirdiğimiz için arkadaşlarımızla birlikte büyük heyecan ve gurur yaşıyoruz. Projemize katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlim ve fen nerde ise orada olacağız ve her fer-i milletin kafasına koyacağız’ sözünü unutmuyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde bu tür çalışmaları sürdüreceğiz.”

ÖZBEK’E PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Açılış töreninde kütüphaneye kitap bağışında bulunması dolayı Serdar Özbek’e plaket takdim edildi.

Merhum Öztürk’ün vefatının 52. Gününe denk gelen törende kuran okutuldu, açılışın ardından ise davetlilere yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu. Bu arada, Merhum Erhan Ensar Öztürk’ün adı yazılı ve üzerinde Kar’an-ı Kerim’i sembolize eden resim bulunan sınıf duvarına Karaca ile birlikte katkıda bulunan ekibin isimlerinin yer aldığı tablo da asıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , kütüphane , abdi köyü

Yorumlar

Zonguldak yeniden Türkiye gündeminde

27 Kasım 2021 Cumartesi 16:23

Zonguldak yeniden Türkiye gündeminde

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde bir kişi eşinin ihanet iddiasına canlı yayında 'Kestane Balının Diyarı Zonguldak'tan Selamlar' diyerek giriş yapması sosyal medya platformu Twitter'da Zonguldak'ı yeniden gündeme taşıdı.

Esra Erol'un ATV'de yayınlanan 'Esra Erol'da’ programına katılan kadını, eşini ihanet etmekle suçladı. Eşine birçok ithamda bulunan kadına, kocasının sert bir yanıt vermesi beklenirken cümleye ; 'Kestane Balının Diyarı Zonguldak'tan Selamlar' diye girmesi sosyal medya platformu Twitter'da Zonguldak'ı en çok konuşulanlarda en tepeye taşıdı. Bazı vatandaşlar verilen cevaba tepki gösterirken, bazı vatandaşlar ise verilen cevabı tiye aldı. Öte yandan mizahi ve ironik haberleri ile bilinen popüler haber sitesi Zaytung ise yaşanan diyaloğu konu ederek yayınladığı ironik haber ile birçok Twitter kullanıcısı tarafından beğeni aldı.

Eşinin bu cümlesi ardından bir kez daha sinirlenen Gülay Pazarlı, “Reklam yapmaya başladı, ağzı çok laf yapar. Bal sattığı için reklam yapıyor.” dedi.

EDİS DE DAHİL OLDU 

Ünlü popçu Edis de sosyal medyada gündem olan konuya dahil oldu. 'Öncelikle kestane balının diyarı Zonguldak'tan tüm dünyaya selamlar diyen Edis, 'Hayata bakışım budur. İyi akşamlar' diyerek ikinci bir paylaşım yaptı.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , kestane balı , zonguldak

Yorumlar

Emekli öğretmen gençlere taş çıkartıyor

25 Kasım 2021 Perşembe 13:20

Emekli öğretmen gençlere taş çıkartıyor

Zonguldak’ta beden eğitimi öğretmenliğinden emekli olan 66 yaşındaki Nilgün Çelik, yaptıkları ile gençlere taş çıkartıyor. Halk oyunlarından dalışa, yamaç paraşütünden maraton koşusuna kadar birçok alanda derece alan Nilgün Çelik, monoton hayatı değil maraton hayatı seviyor.

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’nde meslek hayatına başlayan 66 yaşındaki Nilgün Çelik 2018 yılında öğretmenlik mesleğinden emekli oldu. Monoton bir hayat değil maraton bir hayatı felsefe edinen Çelik, aldıkları dereceler ve başarıları ile göz dolduruyor.

Öğretmenlik hayatına 1977 yılında başladığını ifade eden Çelik, “1977 yılında ilk görev yerim Çaycuma Lisesi, burada göreve başladım ve 41 yıl öğretmenlikten sonra emekli oldum ama hayattan emekli olmadım, felsefem monoton bir hayatı değil maraton bir hayatı tercih etmeniz.Öğretmenlik yıllarımda mesleğimin dışında halk oyunlarına çok zaman ayırdım çünkü öğrenci iken hep derdim, bizim halk oyunlarımız niye yok, bizim yöremizin halk oyunları niye yok, geldikten sonra bunlar üzerinde araştırma yaptım çalışma yaptım, Çaycuma kadın giyim üzerine Çaycuma oyunlarınıza 4 tane oyun derlemem var, bunları hazırladık. Kültür bakanlığını arşivine girdi bunlar ve uzun yıllar yarışmalara katıldık, yurtdışı festivallerine katıldık ve burada da bu çalışmalara hala devam ediyoruz. Okullarda olsun yetişkinlerle olsun, şu anda da belediye halk oyunları topluluğuna 70 kişi olarak çalışmamıza devam ediyoruz. Yani öğretmenliğim sırasında yaz aylarında boş durmadım öğrenci kamplarında milli eğitim Bakanlığı'nın Gençlik ve Spor Bakanlığının Türk Kızılay’ının ulusal ve uluslararası kamplarında eğitim şefi, program sorumlusu ve koordinatör olarak görev yaptım. Çok büyük keyif aldık, bu kamplara kendi dalında en yetişkin insanlar geliyordu ve biz de onlardan bilgi alışverişinde bulunuyorduk, onlarda bizlerden bilgi alışverişinde bulunuyordu ve geldiğinizde yenilenmiş bir öğretmen olarak tekrar görevimize devam ediyorduk” dedi.

“Bisiklet hayatımın her anında”

Bisikletle ilk 4. sınıfta tanıştığını ifade eden Nilgün Çelik, “1966 yılında ilkokul 4. sınıfta kendi kendime bisiklete binmeyi öğrendim, çünkü o zaman burada bırakın bisikleti araba bile tek tük var. Yollar yok merak ettim kendi kendime bisiklete binmeyi öğrendim. O zamandan beri hala bisiklet kullanıyorum ulaşım aracının bisiklet yaz kış bisiklete binerek işime gidiyorum ve bundan da büyük keyif alıyorum keşke herkes bunu yapabilse bisikleti hayatının içine soka bilse çok güzel bir uğraş bunun dışında yani mesleğinin dışında dediğim gibi farklı alanlarda uğraşmayı ve çalışmayı sevdim Zonguldak'ta scuba kursuna gittim öğrendik şimdi amatörce hala dalışlara devam ediyorum yine Zonguldak'ta yamaç paraşütü eğitimi aldım. 2018 yılında 63 yaşındaydım o zaman bunu özellikle söylüyorum ki yaşla etkinliğin ya da uğraşın hiçbir alakası yok yeter ki insanlar istesin asla pes etmesin başarı bunun arkasından geliyor. Ben meslek hayatım boyunca her sabah erkenden kalktım sporumu yaptım işim öyle gittim çünkü bu sene hem dinç tutuyor hem daha üretken yapıyor. Emekli olduktan sonra emekli olmadan da gidiyorum emekli olduktan sonra daha çok gitme imkanım oldu ben nasıl olsa koşuyorum diye koşulara maratonları katılmaya karar verdim eve gittiğimde gittiğim zaman da yaşım baya ilerlemiş olduğu için kendi yaş gruplarında hep birinci oldum ve 2021 yılında Runatolia Antalya maratonuna gittim Edirne’ye dostluk maratonuna katıldım Zeytinburnu Cumhuriyet kursuna katıldım en sonunda Çaycuma’da yapılan bir yol koşusuna katıldım ve kendi yaş grubunda birinci oldum birinci olmak değil benim amacım o yarışı bitirmekti” dedi.

“Bu işi yaptığım için çok mutluyum”

Öğretmenlik mesleğini yaptığı için çok mutlu olduğunu ifade eden emekli öğretmen Nilgün Çelik, “Öğretmen olduğum için bu işi yaptığım için çok mutluyum dünyanın neresine gidersek gidelim bir öğrencim ile karşılaştınız zaman öğrencilerimize verdiklerimiz bizim en değerliniz en büyük hazinemiz onlardan bu geri dönüşü almak hele bir öğretmenin için en büyük keyif verici bir olay. Keyifle çalıştım ben mesleğini çok severek yaptım. Keşke herkes mesleğini bu kadar sevse de bu kadar çok böyle yapsa. Mesleğimi iş olarak görmedim yani hiçbir zaman onu severek yaptım üretmeyi sevdim bütün öğretmenler mesleklerini severek yaparlarsa bu çocuklarımıza gençlerimize mutlaka katacağımız artılar çok olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , emekli öğretmen , çaycuma , nilgün çelik

Yorumlar

Bozkurt, Öğretmenler Günü'nü kutladı

24 Kasım 2021 Çarşamba 13:13

Bozkurt, Öğretmenler Günü'nü kutladı

24 Kasım Öğretmen Günü kapsamında mesaj yayınlayan AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, “Ülkemizin geleceğini öğretmenlerimiz kurmaktadır” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Bozkurt; toplumun her bir ferdinin fiziki, ruhi ve zihni gelişiminde öğretmenlerin emek ve gayretlerinin inkâr edilemeyeceğini ifade etti.

Bozkurt, mesajında şunları kaydetti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmenlik unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmenlik sadece okulda değil, hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir. Öğretmen; insanı ve dolayısıyla toplumu şekillendiren, aydınlık yarınların anahtarıdır. Her zaman fedakâr ve özverili çalışmalarıyla çocuklarımıza kendini adayan; çağdaşlığı, bilimi tek rehber edinen öğretmenlerimizin katkıları ve onların yetiştirdiği çocuklarımız sayesinde ülkemiz ‘muasır medeniyet’ hedefine yürüyecektir.

Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyor, eğitim uğruna verdikleri emekleri büyük bir takdir ve şükranla karşılıyorum. Değerli öğretmenlerimizden her zaman olduğu gibi bundan sonra da beklentimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmeleri; onları kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmeleridir.

Bu düşüncelerle, görevlerini hakkıyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş tüm öğretmenlerimize şükran ve minnetlerimi sunuyor; ebediyete irtihal etmiş, görevi başında şehit düşmüş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , saffet bozkurt , ak parti

Yorumlar