Ünlü ressamların eserlerini duvarlarında yaşatacaklar

28 Mart 2019 Perşembe 20:01

Ünlü ressamların eserlerini duvarlarında yaşatacaklar

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi öğrencileri seçmeli görsel sanatlar dersi kapsamında okulun koridorunu ünlü ressamların eserlerinden seçtikleri bir birinden özel resimlerle boyadı.

Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi okulunun Görsel Sanatlar dersi öğretmenleri Ayten İnaloğlu ve Nuran İnaloğlu öncülüğünde okulun 10.11.ve 12. Sınıf öğrencileri resim ve görsel sanatlar sınıfı koridoru duvarlarında çizdikleri resimleri özel hazırlanmış boyalarla renklerdiler.
Sosyal etkinlikler kapsamında öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerini keşfedip geliştirmek amacıyla okullarında müzik, spor, sanat, resim, edebiyat ve çeşitli alanlarda etkinlikler yapıldığını söyleyen Okul Müdürü Satılmış Erenoğlu, "Okulumuzda Çaycuma’nın en kıdemli resim öğretmenlerinden Ayten İnaloğlu kadrolu olarak çalışmakta. Yine resim dersleri haftada iki saate çıkarıldığı için ikinci bir öğretmene ihtiyaç duyulduğundan Fen Lisesi öğretmenlerinden Nuran İnaloğlu' da okulumuzda görevlendirildi. Öğretmen ve öğrencilerimiz özverili bir şekilde başka okullar da gerçekleştirilen çalışma benzerini okulumuzda yapmak istediler. Bizde gerekli imkânları hazırladık. Öğrencilerimizin bu projeyle ilgilendiklerini ve zevk duyarak calıştıklarını gördük. Çok kabiliyetli öğrencilerimizi fark ettik. Öğretmen ve öğrencilerimiz zevkle bu çalışmaktalar” dedi.
Mayıs ayının sonuna kadar bu çalışmayı tamamlayıp sergi açmak istediklerini de sözlerine ekleyen Erenoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Şuan da burada bulunduğumuz koridor resim ve görsel sanatlar sınıfının bitişiğinde olan bir koridor. Öğrencilerimizin sanata karşı heyecanlarını sürekli tutmak düşünesindeyiz. Bu çalışmaları basit bir resim çalışması olarak görmemek lazım. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra üniversitelerin mimarlık, mühendislik fakülteleri ile meslek yüksek okullarının teknik bölümlerini öncelikle tercih etmektedirler.Bu okullarda ilk defa teknik resim dersi ile karşılaşmaktalar. Lise öğreniminde bu etkinliklerde bulunan öğrenciler üniversite de başarılarına katkıda bulunacaktır. Bize destek olan Kaymakam Serkan Keçeli' ye, burada kullanılan akrilik boyaların temininde bizlere destek oldu. Zemini düzenlenmesinde ve çalışmalarımızda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Zekai Kamitoğlu’na ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Baş’a teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

"Odun" izleyicilerini büyüledi

15 Mart 2019 Cuma 18:15

"Odun" izleyicilerini büyüledi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde "Odun" izleyicilerini büyüledi. Çaycuma Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu’nun sahneye koyduğu “Odun” adlı oyun izleyenlerden büyük beğeni aldı.

Çaycuma Kent Konseyi Tiyatro Topluluğu, tiyatroseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. İlker Görkem’in yazıp, Ergin Yılmaz ve Hüseyin Özkan’ın yönetmenliğini yaptığı “Odun” adlı tiyatro oyunu izleyenlerden büyük beğeni aldı. Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenen oyunu, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Belediye Başkan Yardımcısı Körpüş Mısırlı, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Zeki Saim Oral, belediye meclis üyesi adayları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi. Yaklaşık bir buçuk saat süren oyunun sonunda, izleyiciler oyuncuları ayakta alkışladı.
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, tiyatronun sonunda oyuncuları tek tek kutlayarak, oyunculara çiçek verdi.

Yorumlar

Sanat gönüllülerin mekanı açıldı

6 Mart 2019 Çarşamba 01:21

Sanat gönüllülerin mekanı açıldı

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde sanat gönüllü insanların açtığı mekan büyük ilgi gördü.

Çaycuma ilçesinde sanat gönüllülerinin açtığı mekânda, değişik kültürlerin harmanlandığı, genci yaşlısı müzik ve sanat severlerin aynı çatı altında buluştuğu mekan büyük ilgi görüyor. Topluluk adına açıklama yapan Müzisyen İbrahim Hakkı Alkan amaçlarının ülkenin dört bir yanından, bölgede bulunan müzisyen ve müzikseverlerin kendi kültürleriyle bize eşlik ederek bir müzik sentezi oluşturmak olduklarını ifade ederken, ilerleyen günlerde konser performansları hedeflediklerini söyledi. Alkan, tüm müzikseverleri ve müzisyeleri topluluklarına davet etti.

Yorumlar

Bu konser kaçmaz! Ünlü Orkestra Şefi Musa Göçmen geliyor…

1 Mart 2019 Cuma 15:06

Bu konser kaçmaz! Ünlü Orkestra Şefi Musa Göçmen geliyor…

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Erdemir işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konseri düzenleniyor. Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR) ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konserinde ünlü Orkestra Şefi Musa Göçmen ve Solist Boğaç Sözmen sahne alacak.

Müzik şöleninin yaşanacağı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konseri Erdemir Kültür Merkezi’nde saat  20.00 ‘de gerçekleşecek olup, biletlerin temini Cemile Tatoğlu Anaokulu’ndan sağlanacak. Bilet fiyatı 25 TL’dir.

 

Musa Göçmen Kimdir?

Musa Göçmen 1974 yılında İzmir'de doğdu. T.S.K Mızıka Okulunda başladığı müzik eğitimini Başkent Üniversintesinde Kompozisyon ve Orkestra şefliği sertifika programıyla sürdürüyor. İlk eserini 1988 yılında yazdı. Zaman içinde beste ve orkestrasyon çalışmaları birçok orkestra tarafından seslendirildi. Özgün besteleri yanında Türk Halk Müziği üzerine araştırmaları da olan Göçmen bu konuda deneme eserleri de yazdı. Orkestral ve oda müziği için yazdığı eserlerde geleneksel Türk Müziği motiflerimizi çağdaş anlatımla işleyip ülkemizi yurt dışındaki çeşitli festivallerde temsil etti."Ulusal Müzik" ekolü izlediği yol oldu.  Klasik müziğin yanı sıra newage eserler de yazan Göçmen belgesel, festival ve reklam müzikleri besteledi. Halk danslarını çağdaş anlatım ve düzenlemeyle modernize ettiği modern dans çalışmaları da mevcuttur.  Göçmen adını ilk olarak Kalan Müzik’ ten “Minyatürler” adlı albümde görüyoruz. Bunu solo olarak çıkarttığı, tamamı kendi bestelerinden oluşan “Göçmen-The End ” izledi. Yapımcılığını Doğan Music Company’ nin (DMC) üstlendiği albüm,tamamı Göçmen’ in çalışmalarından oluşuyor ve kendi değimiyle “Anadolu Newage ” müziği. 2003 DMC etiketli “Laila Orient” albümüne iki eseri alındı. İkinci solo albümü “Synthetic Age” ise yine DMC Allaturca etiketiyle çıktı.  Çek Cumhuriyeti, Polonya, Fransa ve Hollanda daki Müzik festivallerinde eserleri yer aldı. 2002 yılı Temmuz ayında Efes Antik Tiyatroda dinleyicisiyle buluşan Göçmen, senfonik ve etnik orkestrasıyla sahne aldı. Bunu Kaş, Phaselis,Bodrum ve Turgutreis konserleri izledi.  Eserleri Devlet Opera ve Baleleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent ve bir çok solist ve orkestra tarafından seslendirildi.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Uysal resim atölyesini açtı

2 Şubat 2019 Cumartesi 14:50

Uysal resim atölyesini açtı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ilçede ki resim atölyesi açılışına katıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ilçede ressamlık yapan Meral Atsan’ın resim atölyesi açılışına katıldı. Uysal Ressam Atsan’a meslek hayatında başarılar dilerken konuşmasında şu sözlere yer verdi, “İlçemizin değerli ressamlarından Meral Atsan'ın resim atölyesinin açılışını gerçekleştirdik ve sanatla geçen 35. yılını, ilçemizdeki sanatçı dostlarımızla birlikte kutladık. Sanatla geçen nice ömürler diliyor, bundan sonraki çalışmalarında da her zaman yanında olacağımızı belirterek başarı diliyorum.”
Açılış toplu fotoğraf çektirmenin ardından sona erdi.

Yorumlar