Vaka haritası korkutuyor

18 Eylül 2021 Cumartesi 16:18

Vaka haritası korkutuyor

Hayat Eve Sığar yoğunluk haritasında, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Koronavirüs'e bağlı vaka sayasındaki artış korkutuyor. Yoğunluk haritasında Ereğli'ye bağlı mahalle, belde ve köylerdeki kırmızı alanlardaki artış, Ereğli için durumun kötüye gittiğini gösteriyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Ereğli'de de 1 Temmuz tarihinden itibaren yeni normalleşme süreci ve aşılama hızının artması ile birlikte vatandaşların çoğunun sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını dikkat etmemesi; Ereğli'ye bağlı mahalle, belde ve köylerde vaka sayısının artmasına neden oldu. Hayat Eve Sığar yoğunluk haritasında Ereğli'deki kırmızı alanlardaki artış dikkat çekerken, edinilen bilgilere göre; Ereğli Devlet Hastanesi'nde yaşanan son vaka artışları nedeniyle hastanelerdeki servislerin dolmaya başladığı öğrenildi.

EREĞLİ'DE PCR TESTİ BAŞVURUSUNDA ARTIŞ

Havaların da serinlemesi ile mevsimsel hastalıklara yakalanan bazı vatandaşlar, Kovid belirtileri göstermeleri nedeniyle PCR testi için hastanelere başvurdu. Yetkililer; sonbahar ve kış mevsimlerinde mevsimsel hastalıklar ile Kovid belirtilerinin karışabileceğini ifade ederek, vatandaşların şüpheye düşmemeleri ve hastalığı taşımamaları için aşılarını yaptırmalarını, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına özen göstermelerini tavsiye etti.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , vaka , harita , koronavirüs

Yorumlar

Genç yaşta koronaya yenik düştü

18 Eylül 2021 Cumartesi 11:27

Genç yaşta koronaya yenik düştü

Zonguldak'ın Alaplı ilçe nüfusuna kayıtlı Pınar Ersoy yakalandığı Koronavirüs hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre; Alaplı ilçesine bağlı Alioğlu Köyü sakinlerinden olan ve yaklaşık 1 ay önce yakalandığı Koronavirüs hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılan 33 yaşındaki Pınar Ersoy hayatını kaybetti. İkinci çocuğunu dünyaya getirdikten sonra Koronovirüs'e yakalanan Ersoy, yoğun bakım servisine alındı. Tedavisi burada devam eden Ersoy, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yalova'da ikamet eden merhume Ersoy'un cenazesi bugün Alioğlu Köyü Sinanlı Mahallesi'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak merhume Pınar Ersoy'a Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , koronavirüs , pınar ersoy

Yorumlar

7 aylık hamileydi, korona hayattan kopardı

16 Eylül 2021 Perşembe 13:39

7 aylık hamileydi, korona hayattan kopardı

7 aylık hamile kadın korona virüse yenik düştü, bebeği kurtarıldı. Hayatını kaybeden anne adayı toprağa verildi.

Bartın’ın Ulugeçitkadı köyünde yaşayan 1 çocuk annesi ve 2. çocuğuna 7 aylık hamile olan Meral Demiroğlu’na (37) 1 hafta önce virüs teşhisi konuldu. Durumu ağır olan Demiroğlu Bartın Devlet Hastanesine kaldırılırken daha sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Hamile kadın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 7 aylık bebek ise sezaryen ile sağlıklı bir şekilde alındı.

Hayatını kaybeden hamile kadın için Ulugeçitkadı köyünde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine çok sayıda vatandaş katılım sağlarken hayatını kaybeden hamile kadının eşi Birol Demiroğlu’nun güçlükle ayakta durduğu görüldü.

Virüs nedeniyle hayatını kaybeden kadının aşısız olduğu öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , bartın , cenaze , meral demiroğlu

Yorumlar

Anne sütünün önemine dikkat çekildi

16 Eylül 2021 Perşembe 13:30

Anne sütünün önemine dikkat çekildi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Eğitim Hemşiresi Aslıhan Tabur, “Bebek dostu hastanemiz, bebekler için en değerli besin olan anne sütünün önemine dikkat çekmek için eğitimler düzenlemeye devam ediyor” dedi.

Anne sütünün teşviki ve bebek dostu hastaneler projesi kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteği ile SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen sertifika programında konuşan Tabur, anne sütünün, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun besin olduğunu söyledi.

Tabur, anne sütünün doğumdan sonraki altı ay boyunca bebeğin beslenmeyle sağlanan tüm gereksinimlerini karşılaması, kolayca sindirilmesi ve çeşitli hastalıklara karşı koruması açısından eşsiz besin olduğunu kaydetti.

SANKO Üniversitesi Hastanesi olarak temel amaçlarının bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması gerektiğine dikkat çeken Tabur, “Bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaş ve üzerine kadar devam ettirilerek yaşama sağlıklı başlamasıdır. Bunu sağlamak amacıyla çeşitli eğitimler düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Proje Sorumlusu Hülya Bayır, SANKO Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Ünal Sarıkabadayı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihat Akgül, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Demiroğlu, Diyetisyenler Gamze Ganime Mumcu, Meltem Demirci ve Psikolog Gizem Başkılıç tarafından verilen eğitimlerin ardından, katılımcılar sertifikalarını Başhemşire Ceylan Özyılmaz’ın da katıldığı törende aldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , sanko üniversitesi , anne sütü

Yorumlar

Ereğli’deki okullarda vakalar artıyor

15 Eylül 2021 Çarşamba 12:52

Ereğli’deki okullarda vakalar artıyor

Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte Kdz. Ereğli’deki okullarda da vaka artışları dikkat çekiyor. Çocuklar okul heyecanı yaşarken, veliler ise ilk günden itibaren korona virüs endişesi yüzünden tedirgin.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yaklaşık 1,5 yıl ara verilen yüz yüze eğitim öğretime, 6 Eylül’den itibaren yeniden başlandı.

Kdz. Ereğli’de eğitim veren okullarda görülen vakalar sonrası bazı sınıflar karantinaya alındı. Önceki gün Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi 11. sınıfta aynı sınıftan 2 öğrencinin korona virüs testinin pozitif çıkması üzerine sınıf karantinaya alınmıştı.

Merih Şuğle Ortaokulu 6. sınıfta okuyan 2 öğrencinin testi pozitif çıkması üzerine sınıf karantinaya alındı.

Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu, Gülüç İbrahim İzmirli Anadolu Lisesi, Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi’nde 1 sınıf karantinaya alınırken; Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10. sınıfta okuyan iki öğrencinin testi pozitif çıkması üzerine sınıf karantinaya alındı. 

VAKA ARTIŞLARI SONRASI VELİLER TEDİRGİN

Karantinaya alınan sınıfta eğitim gören öğrencilerin, velileri ile birlikte 14 gün boyunca karantinada kalacakları, durumun normale dönmesi ile birlikte sınıfları yeniden eğitim öğretime açılacağı öğrenildi. Okullarda görülen vaka artışları sonrası çocuklarını okula gönderen veliler tedirginlik yaşadıklarını ifade ettiler.

14 GÜN KARANTİNA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka saptanması durumunda yapılması gereken uygulamalar’ adlı bilgilendirme kitapçığında, bir sınıfta birden fazla vaka çıkması halinde alınacak kararlar şu şekilde ifade ediliyor:

“Aynı sınıfta 10 gün içerisinde birden fazla vaka çıkması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler, yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler, eve gönderilir ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınır. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilir."

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , vaka , okul , karantina

Yorumlar
 • Gökhan
  16 Eylül 2021 Perşembe 20:17

  Tamam okullarda koranavirüs vakaları artmaya başladı ama benim tanıdığım bir kaç öğretmen var aşılarını tamamlamamış ilk önce onları araştırsınlar

 • Adnan
  16 Eylül 2021 Perşembe 18:45

  Aşı yaptırdım cocukları 5 gün sonra test yaptırdım cocuklarda en ufak belirti yok test sonuçları pozitif aşıda çözüm değil sadece kolay atlatıyorlar

 • Pelin
  16 Eylül 2021 Perşembe 16:42

  Hiç karantinada falan değiliz veli olarak

 • Mesut
  16 Eylül 2021 Perşembe 14:09

  İlkokulu ve anaokulunu anlayabilirimde neden kiselerde vaka var neden çocuklarımızı aşılatmıyoruz

 • Ercan
  16 Eylül 2021 Perşembe 12:28

  Bu nasıl bir mantık ya çocuklar virüs kaparsa ya hasta olursa bunun hesabını kim verecek oturdukları yerden ah kam kesmek kolay

 • AYSUN
  16 Eylül 2021 Perşembe 07:02

  Veli olarak çocuklarımı uzaktan eğitime devam edilmesini istiyorum bu süreci büyük insanlarımız zor atlatiyor çocuklarımız nasıl kaldirsinlar.Devletimizin derhal uzaktan eğitim açıklaması yapması lazim

 • Ahmet
  15 Eylül 2021 Çarşamba 21:37

  Uzaktan eğitimin daha sağlıklı olacağına inanıyorum tüm aşılar tamamlanılakadar

 • Nezaket
  15 Eylül 2021 Çarşamba 20:24

  Bu şekilde yüz yüze eğitim devam etmemeli vaka sayısı artıyor.

 • İSMAİL
  15 Eylül 2021 Çarşamba 14:45

  VELİ OLARAK UZAKTAN EGİTİME DEVAM EDİLMELİ KORKUYORUZ