Validen bağımlılık uyarıs

10 Ocak 2019 Perşembe 18:23

Validen bağımlılık uyarıs

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, bağımlılıkla mücadele toplantısında “Çevremizde olan bitenin farkında olacağız.

Özellikle mahallede, köyde hiç kimse o mahallede o sokakta, o semtte oranın esnafının oranın yerleşik insanının olan bitenden haberi olmadığını söyleyemez. Giren çıkan, kim geldi, kim gitti, neyle geçiniyor, altına iyi bir araba aldı o arabanın kaynağı nereden? Aşağı yukarı bunu bilebilir. Bildiğinde de gözünü, kulağını, kalbini, gönlünü açacak. Takibe alacak ve ilgili kuruluşlara gördüğü olumsuzlukları haber verecek” diye konuştu.
Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde “Ocak Ayı Muhtarlar Toplantısı” gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, protokol üyeleri ve muhtarlar katıldı.
Program İçişleri Bakanlığınca hazırlanan sunum ve Narkotik Şube Müdürü Sinan Cevher'in analizleri ile devam etti. Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şube Başkanı Dr. Fatih Akca, kuruluşun yapısı ve faaliyetlerini aktardı.

“Topyekün bir mücadele bir anlayış bir duyarlılık içinde olacağız”
Toplantının sonunda değerlendirme konuşması yapan Vali Erdoğan Bektaş, “İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde gerçek bir seferberlik söz konusu. Bütün kurumlar işlerini sonuna kadar yapıyorlar. İstatistiklerle de gerçekten ciddi olumlu sonuçlar aldığımızı, alabildiğimizi ve işlerin iyiye gittiğini gördüğümüzü ifade etmek isterim. Bağımlılık deyince sigara, alkol, uyuşturucu ve teknolojik bağımlılık çok öne çıkan şeyler bunlar. Diğer bağımlılık unsurları da gündemimizde olmak zorundadır. Bu bağımlılıklar çocuklarımızı, gençlerimizi tehdit ediyor. Ülkemiz üzerinde hesap yapanların hesaplarına denk geliyor. Dışarıdan, içeriden milletimizin, ülkemizin iyiliğini istemeyenlerin, kötülüğünü isteyenlerin ellerinde birer operasyon malzemesi haline dönüşüyor. O zaman biz milletçe bu işin çaresini buluruz. Bulacağız. Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Mahallemize köyümüze sahip çıkacağız. Sokağımıza sahip çıkacağız. Okullarımıza sahip çıkacağız. Ortamlarımıza sahip çıkacağız. Bunu hep beraber yapacağız. Mahalleliyle esnafla, vatandaşla, muhtarlarımızla, azalarımızla, emniyet, zabıta, jandarma güçlerimizle Sağlık Bakanlığı elemanlarıyla Yeşilay gibi sivil toplum örgütü görevlileriyle ve herkesle topyekün bir mücadele bir anlayış bir duyarlılık içinde olacağız” diye konuştu.

“Direnilmesi çok zor bir olay haline dönüştü”
İradeyi daha fazla kullanma ihtiyacının giderek arttığına dikkat çeken Vali Erdoğan Bektaş, bağımlılıkların çocuklar için direnilmesi çok zor bir olay haline dönüştüğüne vurgu yaparak şöyle devam etti:
“Giderek daha fazla irade kullanma ihtiyacı oluşuyor. Eskiden mahalle, sokak, çevre yakınlar irade kullanımında bireye yardımcı oluyordu. Ama giderek yalnızlaştık. Aileler küçüldü. Şehirlerde toplandık ve artık kimse birbirini tanımıyor. Ve birey iradesini oluşturmada çevresinden aldığı yardım azaldı. Ve iradeyi sakatlayıcı mekanizmalar çok gelişti. O bilgisayar oyunları, boyalı haplar ve diğer malzemeler özellikle kendinizi bir gencin yerine koyun, direnilmesi ve yok denilmesi hayır denilmesi çok zor bir olay haline dönüştü. O zaman bir toplum olarak devreye girip bu ‘Hayır’ı destekleyecek argümanlar, ortamlar geliştireceğiz. Çevremizde olan bitenin farkında olacağız. Özellikle mahallede, köyde hiç kimse o mahallede o sokakta, o semtte oranın esnafının oranın yerleşik insanının olan bitenden haberi olmadığını söyleyemez. Giren çıkan, kim geldi, kim gitti, neyle geçiniyor, altına iyi bir araba aldı o arabanın kaynağı nereden? Aşağı yukarı bunu bilebilir. Bildiğinde de gözünü, kulağını, kalbini, gönlünü açacak. Takibe alacak ve ilgili kuruluşlara gördüğü olumsuzlukları haber verecek. Bilgi verecek ve herkes bütünüyle görevini yapmaya hazırdır ve yapacak.”

Yorumlar

Poşetler paralı olunca file örmeyi kursta öğrendiler

10 Ocak 2019 Perşembe 18:20

Poşetler paralı olunca file örmeyi kursta öğrendiler

Çaycuma Kent Konseyi, poşet kullanımını azaltma çabalarına destek vermek amacıyla file örme kursu açtı.

Çaycuma Kent Konseyi plastik torbaların kullanımını azaltmak için yürütülen çabalara destek vermek amacıyla file örme kursu açtı. Çaycuma Belediyesinin katkılarıyla Mahfel Mahalle evinde başlatılan kursun açılışına Belediye Başkan Vekili Cengiz Gökçe, Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ile Belediye Meclis Üyesi Bahri Malakçı katıldı. Toplam 50 kadının katıldığı kurs, her perşembe günü Mahfel’de devam edecek. Kurs salı günleri şehrin farklı yerlerinde tekrarlanarak, Çaycuma’nın tüm mahallelerinde yapılmış olacak. Kursun sonunda tüm katılımcılara “Çaycuma Çevre Gönüllüsü Sertifikası” verilecek.

"Çevre ile ilgili her türlü çabayı destekliyoruz"
Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, “Plastiğin nasıl büyük bir çevre sorunu oluşturduğunu artık herkes biliyor. Biz öteden beri bu konuda duyarlılık oluşturmaya çalışıyoruz. Mahallelerde bu doğrultuda birçok çalışma yaptık, özellikle ambalaj atıklarının ayrıştırılarak plastiğin doğaya karışmaması konusunda binlerce Çaycumalı ile yüz yüze görüşerek farkındalık oluşturmaya çalıştık. Hükumet en son yürürlüğe koyduğu bir genelge plastik torbaları ücretli hale getirdi. Biz vatandaşa ek yük getirecek bir yolla sorunun çözülmeye çalışılmasını doğru bulmasak da, bu konudaki her türlü çabayı destekliyoruz, katkı sunmak istiyoruz” dedi.
Özyurt sözlerini, “Biz hem vatandaşlarımıza ekonomik bir çözüm sunmak, hem toplumda bu konuda farkındalık oluşturmak, hem de eskiden çok kullanılan ve plastik torbaların yaygınlaşmasıyla yok olup giden eski bir dostla insanlarımızı yeniden tanıştırıp bir kültürü yaşatmak amacıyla file örme kursu açıyoruz. Çevre bilincini geliştirmek ve tüketicilerimize destek olmak için yaptığımız bu kursa katılanlara ‘Çaycuma Çevre Gönüllüsü Sertifikası’ vereceğiz. Başta Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı olmak üzere emeği geçeni destek sunan herkese teşekkür ediyor, çevresel duyarlılıkları olan kadın erkek herkesi kurslarımıza bekliyoruz” diyerek tamamladı.

Yorumlar

Çufalı, "Basın demokratik kültürün ayrılmaz bir parçasıdır"

10 Ocak 2019 Perşembe 13:48

Çufalı, "Basın demokratik kültürün ayrılmaz bir parçasıdır"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü sebebiyle bir mesaj yayımladı. Rektör Çufalı yayımladığı mesajında şunları söyledi: “10 Ocak, 212 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden bu yana ülkemizde “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır. Doğru ve tarafsız haber alma ve yayma özgürlüğünün en önemli temsilcisi olan basın, demokratik kültürün de ayrılmaz bir parçasıdır. Gazetecilik mesleği fedakârlık isteyen ve zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde gece gündüz denemeden zor şartlar altında görevini yerine getirmeye çalışan tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlarım.” 

Yorumlar

Bektaş, “Bizim yemeyip içmeyip o tüneli bitirmemiz lazım”

10 Ocak 2019 Perşembe 13:18

Bektaş, “Bizim yemeyip içmeyip o tüneli bitirmemiz lazım”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak’ın en önemli işinin Mithatpaşa Tüneli olduğuna dikkat çekerek, “Bizim yemeyip içmeyip o tüneli bitirmemiz lazım” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti, Vali Erdoğan Bektaş’ı ağırladı. Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda kentin gündemi konuşuldu. Kar nedeniyle eğitime hafta başı iki gün ara verilmesinin de konuşulduğu toplantıda Vali Erdoğan Bektaş, “Çocuklarla bir tatil macerası yaşadık. Çocuklar diyor ki ‘Çaycuma neden tatil olmadı?’ Çaycuma’ya soruyoruz orada kar yok. Okulları tatil etmek başarı değildir. Başarı okulları açık tutmaktır. Bizim başarımız, öğrenci okuldan azami eğitimi alabilmelidir. Bir hafta sonra okullar 15 gün tatil olacak. Çocukların tatil ihtiyacı düşünülmüş, planlanmış. Çocuk bunu; ‘Herkese tatil verdiler bize tatil vermediler’ diye algılıyor. Biz tatil vermiyoruz, biz doğa şartları ile mücadelede çocuklarımızın sıkıntıya girmemesi için onların şartlarını biraz hafifletiyoruz. Problem olmayan yerlerde niye okul tatil edilsin? Orada eğitime ara vermeyince, biz çocuklara kötülük yapmayı mı düşünmüşüz? Onların dinlenmelerine karşı olduğumuz için mi böyle yapıyoruz? Hayır. Ama oturduğu yerden baktığında, ‘Herkes evinde oturuyor, ben okula gidecekmişim.” Algı budur işte. Algı çok önemlidir. Algı sizin ne yaptığınız değil, muhatabınızın ne anladığıdır” diye konuştu. 

“Zonguldak’ın birinci işi Mithatpaşa Tünelidir” 
Vali Erdoğan Bektaş, Zonguldak’ın Bartın ve Karabük olarak iki il çıkardığını ve ilçelerini büyüten bir vilayet olduğuna dikkat çekerek kentin birinci işinin de Mithatpaşa Tüneli olduğuna vurgu yaptı. Bektaş, “Bana göre Zonguldak'ın birinci işi ne diye sorarsanız Mithatpaşa Tüneli'dir. Bir an önce bitmesi gerekiyor. Bizim yemeyip içmeyip o tüneli bitirmemiz lazım. Sahile bağlanması lazım. Bence Zonguldak'ın en önemli işi odur. Tereddütsüz söylüyorum. Bazı vilayetler ilçe büyütmez kendi büyür. Bazı vilayetler de ilçe büyütür. Zonguldak bu ikincisine giriyor. Manisa’da böyledir. Büyük ilçeleri vardır. Kayseri’ye gidin küçük ilçeleri vardır. Zonguldak da ilçeleri büyük şehirler sınıfına giriyor. Bizim ilçelerimizin her birisi gerçekten hatta Zonguldak’tan sanayileşme anlamında daha iyi. İki il çıkartmanız da ayrı bir başarı. Bartın ve Karabük’ün çıkması gibi” diye ifade etti. 

“Gökgöl Mağarası beklentileri ciddi anlamda karşılayabiliyor” 
Vali Erdoğan Bektaş, Ankara yolu kenarında bulunan Gökgöl Mağarası’nın da önemine dikkat çekerek şöyle dedi: 
“Bu kadar mağaracılıkla uğraşmama rağmen Zonguldak’a gelinceye kadar Gökgöl Mağarası’ndan haberim yoktu. Bu artık benim kabahatim midir, sizin kabahatiniz midir? Bizim de kabahatimiz var demek ki tam araştırmamışız ama sizin de bir kabahatiniz var. Şuna üzüldüm. Mağarayı gezdim. Çok nitelikli bir mağara. Sıradan bir mağara değil. İçinden dere akıyor ve ciddi bir derinliği var. Bazı mağaralar vardır bazı özellikleri çok iyidir. Mesela İnegöl’de Oylat Mağarası var. Bir kısım özellikleri buradan daha iyi. Fakat oradaki mağara içinde bir dere akmıyor. Gökgöl Mağarası’nda da uzun yolda giderken jeolojik oluşumları kaya hareketlerin tüm detaylarını izleyebiliyorsunuz. Jeoloji Fakültesi öğrencileri için özel bir ders yeri. Dolayısıyla burası zengin bir mağaradır. Mağaradan beklentileri ciddi anlamda karşılayabilen bir yer. Sürekli yolun dibinde ve çok büyük bir şans. Arabadan iniyorsun mağaraya giriyorsun. Çok büyük bir şans. Zonguldak, turizm fuarlarına katılmıyor. İki önemli fuar var. Bizim Zonguldak’ın BAKAB’a bağlı ilçeleri var onlar katılıyorlar. Zonguldak bütün olarak katılmamış. Turizm yavaş yavaş. Hemen Safranbolu, Kastamonu, Amasra bu bölge ciddi turizm bölgeleri olan yerler. Bizim örneklerimiz var aslında. Zonguldak bu işin çok uzağında ve dışında değil. “ 
Ziyarette ayrıca Zonguldak Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Zafer Alas ile Basın İlan Kurumu Müdürü Ali Nuhoğlu da hazır bulundu. 

Yorumlar

Demirtaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı

10 Ocak 2019 Perşembe 11:45

Demirtaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Demirtaş tüm basın çalışanlarına mutlu ve başarılı bir meslek hayatı dilerken mesajında şu ifadelere yer verdi, ‘’Taşıdığı değer ve önem gittikçe artan, iletişimin en etkili kanallarından olan basın; halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün güvencesidir. Basın halkı doğru şekilde bilgilendirdiği sürece, bireyin ve toplumların da meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi, toplumla ve dünya ile sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olmaktadır.
Kendi sorumluluğunun bilincinde olan ve bu bilincini eyleme dönüştürürken hak ettiği özgürlüğe sahip olan bir basın, demokrasinin vazgeçilmez gereklerindendir.
Günümüzde birçok basın mensubu çok zor koşullar altında görev yapmakta ve mesleğinin doğası gereği büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle dünyanın değişik kriz bölgelerinde ve çatışma ortamlarında görev yapan birçok gazetecinin zaman zaman ağır bedeller ödemekle karşı karşıya kalması son derece üzücüdür. Basın çalışanlarının başta özlük haklarının iyileştirilmesi ve yazı yazma bağımsızlığının hem kurumsal hem de yasal çerçevede, bütün boyutlarıyla sağlanması olmak üzere, her konuda rahat, özgür, bağımsız ve güvence altında görev yapması, hepimizin ortak dileği ve sorumluluğudur. Bu durum, aynı zamanda çağdaş bir demokrasinin de en önemli gereğidir. Bütün basın emekçilerimizin 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun. Bu önemli gün vesilesiyle bütün basın çalışanlarına huzurlu, mutlu ve başarılı bir meslek hayatı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’

Yorumlar