Yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

6 Ağustos 2019 Salı 14:08

Yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde dün gece fındık fabrikasında çıkan yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı.

Yangın akşam saatlerinde Alaplı ilçesindeki fındık fabrikasında meydana geldi. İddiaya göre fabrikada yeni sezon öncesi hazırlık çalışmaları yapıldığı sırada kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımlar yangına yol açtı. Yangın kısa sürede büyüyerek fabrikanın her tarafını sardı. Yangın sırasında içeride bulunan çalışanlar ise kendilerini dışarı attı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Alaplı Belediyesi itfaiyesi ekipleri yangını söndürmede yeterli gelmeyince Ereğli, Akçakoca, Düzce ve Yığılca ilçelerinden takviye itfaiye ekipleri geldi. Yaklaşık 15 araç ile müdahale edilen yangın 3 saat süren çalışma sonucunda kontrol altına alınabildi. Yangının meydana getirdiği hasar ise gün ağarınca ortaya çıktı. Yangın sonrasında fabrikada büyük çapta maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. İstanbul Fındık İhraçtılar Birliği Başkanı Ali Haydar ise yangın felaketinden dolayı üzgün olduklarını belirtti. Başkan Haydar açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sektörümüzün en önemli yapı taşlarından olan Erçal firmasında yaşanan yangın felaketinden dolayı sektörümüz olarak üzgünüz. Sektörümüze verdiği hizmet hiçbir zaman tartışılmaz, özellikle kaliteli ürünü ile güvenirliği ile bölgeye önemli bir şekilde istihdam sağlayan, Türkiye ekonomisine büyük değer kazandıran Erçal firmasına Erçal ailesine tüm ihracatçılar olarak çok geçmiş olsun diliyoruz. İnşallah en kısa zamanda aynı değerde katma değerde sektörümüze katılıp ekonomimize katılıp ailemizde aktif bir şekilde yer alacaktır. Bu demek değildir pasif bir şekilde olup fındık sektörünün içinde olmayacak, tüm fabrikalarımız tüm tesislerimiz Erçal’ındır, Erçal ailesine açıktır. Bugünden itibaren el ele olacağız Erçal ile biz bir ihracat ailesiyiz, çok önemli firmalarımızdan biri tekrardan geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum”

Yorumlar

Fındık fabrikası alev topuna döndü

5 Ağustos 2019 Pazartesi 23:51

Fındık fabrikası alev topuna döndü

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde fındık fabrikasında çıkan yangında bina adeta alev topuna döndü. Dronla havadan görüntülenen yangın fabrikayı kullanılamaz hale getirdi.

Yangın akşam saatlerinde Alaplı ilçesindeki fındık fabrikasında meydana geldi. İddiaya göre fabrikada yeni sezon öncesi hazırlık çalışmaları yapıldığı sırada kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımlar yangına yol açtı. Yangın kısa sürede büyüyerek fabrikanın her tarafını sardı. Yangın sırasında içeride bulunan çalışanlar ise kendilerini dışarı attı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Alaplı Belediyesi itfaiyesi ekipleri yangını söndürmede yeterli gelmeyince Ereğli, Akçakoca, Düzce ve Yığılca ilçelerinden takviye itfaiye ekipleri geldi. Yaklaşık 15 araç ile müdahale edilen yangın 3 saat süren çalışma sonucunda kontrol altına alınabildi. İtfaiye ekipleri fabrikada soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Alaplı ilçesinde uzun yıllardır fındık kırma hizmeti veren fabrikada yaklaşık 35 işçi çalışırken, sezonda bu sayının 150’ye çıktığı belirtildi.
Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan ile Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin yangın sırasında fabrikaya gelerek çalışmaları bizzat takip etti.
Savcılık çıkan yangınla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

Zonguldak , Alaplı , fındık fabrikası , yangın , fabrikada yangın , fındık fabrikası yangın

Yorumlar

Gaziantep günleri başladı

5 Ağustos 2019 Pazartesi 17:33

Gaziantep günleri başladı

Devrek’te Güneydoğunun şirin illeri arasında yer alan Gaziantep günlerinin etkinlikleri hayata geçti.


Güneydoğunun şirin illeri arasında yer alan ve Gaziantep Engelli Dernekler Federasyonu tarafından hayata geçirilen” Gaziantep Günleri” Zonguldak'ın Devrek ilçesinde çeşitli aktivitelerle hayata geçti. 
Devrek Cumhuriyet Meydanında kurulan etkinlik alanında, Gaziantep’ten gelen ve genellikle yörenin damak tadı üzerinde ağırlığı olan stantlarla ilgili bilgi veren Gaziantep Engelli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İbrahim Halil Oğul, ”Öncelikle yurdumuzun birçok yerinde tanıtım stantlarını açarak ilimizin tanıtımını yapmanın mutluluğunu yaşadığımızı belirtmek isterim. Biz bir engelli dernekleri federasyonu olarak böyle bir aktiviteyi bazı derneklere örnek teşkil etsin onlarda bu gibi organizasyonları hayata geçirsinler diye bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bunu tüm engelli kardeşlerimiz de yapabilirler. Biz Gaziantep’ten geldik yöremize has ürünlerimizi ve damak tatlarımızı burada ki Devrekli kardeşlerimize tanıtalım istedik. Konuyu belediye başkanımıza aktardığımızda kendileri bizlere kucak açarak yer tahsisinde bulundular buradan kendisine arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. Bizim Gaziantep'te engelli federasyon binamız var buradan elde etmiş olduğumuz gelir ile ilimizde yaşayan engelli kardeşlerimizi misafir ettiğimiz kafelerimiz, dernek binamız mevcut kendileri misafirimiz olduklarında hiçbir ücret talep etmiyoruz ve hiçbir iş adamına federasyon olarak para yardımı diye gitmiyoruz kısacası kendi yağımızla kendimiz kavruluyoruz. Burada kaldığımız süre içinde yöremizin damak tatları yanı sıra Gaziantep ve Urfa meşk geceleri de Devreklilere unutulmaz saatler geçirmelerine neden olacağını tahmin ediyorum. Biz kültürel olarak aynı toprakların insanlarıyız. Devrek bizim ise Gaziantep onların dolayısıyla bizler bu vatanın evlatlarıyız ve aynı bayrağın altında yaşıyoruz bizleri misafir olarak başta belediye başkanı olmak üzere tüm Devreklilere federasyonum ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Yorumlar

Devrek Fen Lisesinin AB başvurusu sonuçlandı

5 Ağustos 2019 Pazartesi 17:25

 Devrek Fen Lisesinin AB başvurusu sonuçlandı

Devrek’te faaliyette bulunan Sebahat Cemil Ulupınar Fen Lisesinin AB başvurusu sonuçlandı

 
Zonguldak’ın Devrek İlçesinde faaliyetlerini sürdüren Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesinin Avrupa Birliğine yaptığı müracaat olumlu sonuçlandı. Geliştirdiği projelerle bölgede adından sıkça söz ettiren ve başarılı okullar arasında yer alan Sabahat Cemil Ulupınar Fen Lisesinin Avrupa birliğine sunduğu projesi kabul oldu. Sabahat-Cemil Ulupinar Fen Lisesi'nin Paris College Gabriel Havez Okulu ile ortaklaşa hazırladığı "Sosyal farkındalık" konulu AB okul ortaklıkları teklifi Fransa Ulusal Ajansı tarafından 92 puanla kabul edildi. Uluslararası "Sosyal farkındalık" etkinliklerinde yer alan diğer kurumlar ise, Makedonya'dan Petar Pop Arsov Skopje, Macaristan’dan Budapeşte Kispesti Waldorf Ovodo Polonya'dan Krakow Szkola Podstawowa ve Devrek Karşıyaka 100. Yıl Ortaokulu oldu. Sabahat-Cemil Ulupinar Fen Lisesinin Roma, Atina, Madrid ve Zaragoza okulları ile birlikte başvurduğu "Sürdürülebilirlik" konulu teklif yedek listede yer alırken, siber zorbalık, müzik ve kişisel gelişim türlerinden yaptığı başvurular listede yer alamadı. Okul Müdürü Turgay Kırgil, Proje Koordinatörü Ceyhan Yumrukaş'a üstün başarılarından dolayı teşekkür etti. 

Yorumlar

Emekliler müjde bekliyor

5 Ağustos 2019 Pazartesi 16:15

 Emekliler müjde bekliyor

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı ve Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Mustafa Sarıoğlu, Parlamentodaki milletvekillerine seslenerek emeklinin sorunlarını daha çok dile getirilmesini istedi.


Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı ve Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Mustafa Sarıoğlu, emeklinin sorunları ile ilgili açıklamalarda bulunarak intibak yasası ve sağlıkta katkı payı sorunlarının çözülerek emeklinin rahatça bir yaşam sürmeleri noktasında yetkililerden destek istedi. Parlamentoda görev alan milletvekillerine seslenen Sarıoğlu, “Türkiye genelinde genel başkanımızla dolaşıyoruz. Parlamentoda milletvekillerimizle ilgili bakanlarımızla görüşüyoruz. Özellikle Zonguldak Milletvekillerimizle emeklilerimiz hak ve menfaatleri noktasında görüş alışverişinde bulunuyoruz. Milletvekillerimizde biliyor ki biz Devlet İstatistik Enstitüsünün belirlediği bir açlık sınır var. Bu açlık sınır baz alınsın onun üzerinden herkes ödediği prim ve gün sayısına göre intibak yasası bir an önce çıksın diye yıllarca çaba sarf ettik. Milletvekillerimiz bunu gruptaki milletvekilleri ile görüştü ve görüşmeler devam ediyor. Onun dışında bayram ikramiyeleri ile ilgili bin 400 TL olması için teklif verdik. Asgari ücret arttıkça bu artışların ikramiyelerin üzerine ilave edilsin diye bir teklifimiz oldu. Ayrıca sağlıkta katkı payları ile ilgili biz istiyoruz ki emekliler yıllarca çalışıp katkı verenler hastanelere çok sık gitmek durumundayız. Devlet hastanelerinde anında görüntü olmadığı için özel hastanelere mecburen gitmek zorunda kalıyorlar. Sağlıktaki katkı payları emeklileri çok mağdur ediyor. Katkı paylarının kesilmemesi için mücadelemiz sürüyor. Bu konuda görüşmelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Emekli arkadaşlarımız şunu istiyor. Parlamentoda görev alan milletvekillerimizden emeklilerin sorunlarının açık açık konuşularak görüşülmesini ve yasanın bir an önce çıkmasını talep ediyor. Bayram geldi ikramiyelerimizi alacağız ama bunlar yetersiz. Emekliler açlık sınırının altında maaş alıyor. Bir an önce bu sorunun çözülmesi lazım. Bütün emekliler müjde bekliyor. Milletvekillerimiz mücadele ediyor ama işin üstüne biraz daha düşmemiz lazım bu konuda herkesten emekliler olarak destek bekliyoruz. Ben şimdiden tüm Zonguldak halkı başta olmak üzere bütün emeklilerimizin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. 

Yorumlar