Yerli aşı adı belli oldu

22 Haziran 2021 Salı 16:23

Yerli aşı adı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında "Yerli aşının adı TURKOVAC olarak belirlenmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşı ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum." dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , cumhurbaşkanı erdoğan ,

Yorumlar

Milyonda bir görülen tümör ameliyatla alındı

22 Haziran 2021 Salı 11:19

Milyonda bir görülen tümör ameliyatla alındı

Zonguldak’ta ense yanması ve kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 56 yaşındaki Ayten Aydın’a milyonda bir görülen Glomus Tümörü teşhisi konuldu. İki başarılı operasyon geçiren Aydın 11 saat süren operasyonun ardından taburcu oldu.

Zonguldak kent merkezinde ense yanması ve kulak ağrısı şikayetiyle ilk olarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvuran 56 yaşındaki Ayten Aydın’a yapılan muayene sonrası ileri tetkik yapılması için Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine sevk edildi. Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, tarafından ileri tetkikleri yapılan Aydın’a Glomus Tümörü teşhisi konuldu. Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Gelişimsel Radyoloji ile ortaklaşa yürüttüğü operasyonda 56 yaşındaki Ayten Aydın 11 saat süren operasyonun ardından eski sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, “Bu hasta ilk olarak Atatürk Devlet Hastanesinde Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından muayene ediliyor. Gerekli tetkiklerin ardından ileri tedavi için bizlere yönlendiriyorlar. Kulak ağrısı ve dış kulak girişinde kitle şikayetiyle bizlere geldi. Bu hastalıkta en önemli husus ayırt edici tanı, biz bu hastalığa iltihaplı kulak hastalığı gibi yaklaşsaydık daha ön aşamada yanlış teşhis ve tedavi uygulamış olacaktık. Burada önemli olan oluşan kitlenin damarsal bir yapı olup olmadığının teşhisi ve ona yönelik müdahalelerdi. Biz açıkçası burada yapılan tetkiklerde radyoloji bölümden hocalarımızla görüştükten sonra bunun damarsal bir hastalık olabileceğinden şüphelenerek ileri tetkik aşamalara geçtik ve daha sonra işi Gelişimsel Radyolojiye bıraktık ki eğer damarsal bir durumla karşı karşıyasanız o damarı bir şekilde kapatmanız ve kanamanın minimalize edilmesi gerekiyor ameliyatta onun kanamaması gerekiyor. Bu konuda emin olduktan sonra Gelişimsel Radyoloji’nin kapısını çaldık” dedi.

“Milyonda bir görülen bir hastalık”

Glomus Tümörü’nün milyonda birden az görüldüğünü ifade eden Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, “Bu durum bir yandan büyüyen bir yandan da kulak kemiğini eriten bir hastalık. Bu tümörün kulakta eriteceği yerler beyinle arada olan kemiği eritip menenjit yapabilir, uzun dönemde ana damarlardan biri açılıp hata kaybedilebilir. Bu kulak kemiğini tamamen dolduran en yayılım yapan bir tümördür. Bir ameliyat öncesi kanamanın azaltılması adına Girişimsel Radyoloji alanı ile görüştük. Bu hastalığın toplumda görülme sıkılığı milyonda yarım. O kadar nadir bir tümör. Böyle nadir görülen bir tümör olunca bunun cerrahisi fazla olmuyor. Bunun için birtakım değerlendirmeler oluyor. Birazda cerrahın tecrübesi önemli. Burada kanamalı bir doku ile karşı karıyasınız ve hastanın hayati organlarına zarar vermeden bu kanamalı dokuyu çıkartmak zorundasınız. O açıdan çok sık yapılan bir şey değil. Burada en önemli şey damarsal kanamalı tümörün kanlanmasının azaltılması bu çok önemliydi” şeklinde konuştu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Gelişimsel Radyoloji Doktor Öğretim Üyesi Yaşar Türk, Açıkçası hocamızın değerlendirdiği ve bizlere yönlendirdiği Glomus Tümörü ender görünen tümörlerden bu tümör bizim bölümümüzde doğru tanı koyulduktan sonra hocamızla konuştuk ve işlem öncesi embolisazyon dediğimiz damar yatağını kurutma işlemi yapılabilir mi diye konuştuk. Bunun için önce tanısal anjiyo yaptık. Bu vasküler tümörün bu tümörün yerini, nereden beslendiğini belirledikten sonra mikrobilyalar dediğimiz 300 mikron çapında tıkaçlarla bunları başka damarlara zarar vermeden bu tümörü devre dışı bıraktık. Hem hastamız hem de hocamız için bir konfor sağladık” şeklinde konuştu.

Ense yanması ve ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğunu anlatan Ayten Aydın, "Şimdi çok iyiyim bundan önce hastaydım. İlk olarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine gittim oradan Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne sevk edildim. Deniz hocam ve Yaşar hocam beni sağlıma kavuşturdular. Onlardan Allah razı olsun. Herkese çok teşekkür ediyorum. İlk duyduğumda çok korktum. İlk olarak kafamın arkasında yanma oluyordu birde ateş oluyordu. Bu şikayetler üzerine doktora geldim. 2 -3 doktora gittim en son burayı tavsiye ettiler. Allah razı olsun doktorlarım kurtardı beni herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , tümör , Bülent Ecevit Üniversitesi , ayten aydın

Yorumlar

2. Doz aşısını yaptırdı

18 Haziran 2021 Cuma 16:10

2. Doz aşısını yaptırdı

Kdz. Ereğli Eski Belediye Başkanlarından Murat Sesli, Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı 2. Doz aşısını da yaptırdı.

Sesli, dün (17 Haziran) önceden aldığı randevu doğrultusunda gittiği Ereğli Devlet Hastanesinde, aşı olacağı odada sırası gelince aşısını yaptırdı.

Aşısını yaptıran Sesli, yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını süresince ülkenin de bölgenin de zor günlerden geçtiğini belirterek, “İktidarın bu yönde aldığı tedbirlerle sürecin en az hasarla atlatılmaya çalışıldıysa da, aşı vasıtasıyla bağışıklık kazanılması en önemli tedbirlerden biriydi. İlçemizde de üzerinde hassasiyetle durulan aşılamada vatandaşlarımızın gösterdiği ilginin oldukça fazla olduğunu görüyorum. Ben de ikinci doz aşımı yaptırarak önce kendimin, sonra da vatandaşlarımızın sağlığının korunmasına katkı sağlamış oldum. Tüm vatandaşlarımızın da süre geldiğinde aşılarını yaptırmalarını öneriyorum. Elbette aşı olmamıza rağmen bir süre daha maske-sosyal mesafe-hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. İnşallah çok yakın zamanda eski normal günlerimize döneceğiz.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , murat sesli

Yorumlar

Aşı sırasının kendilerine gelmesini beklediler

17 Haziran 2021 Perşembe 13:19

Aşı sırasının kendilerine gelmesini beklediler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde aşı olmak için hastanelere gelen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında başlattığı aşılama kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Aşı tedarikinin hızlanması ile birlikte her geçen gün yeni bir yaş ve meslek grubu için aşı randevu sistemi aktif hale getiriliyor. Son olarak bugün 35 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar için randevu sistemi aktif hale geldi. Vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) veya ALO 182 hattı üzerinden randevularını alarak aşılarını olabiliyor.

Öte yandan bugün 35 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına da başlandı.

Aşı randevusu alarak Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne gelen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Hastane binası dışına kadar metrelerce kuyrukta bekleyen vatandaşlar aşı sırasının kendisine gelmesini bekledi. Daha sonra aşıların yapılması ile birlikte oluşan yoğunluk azaldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , hastane , covid

Yorumlar
  • remzi kutlu
    17 Haziran 2021 Perşembe 21:06

    arkadas randevu alıp saatınde gıdıpde saatlerce beklemek ne oluyor.OZAMN HERKES GİTSİN KUYRUKDA BEKLESİN...NEDEN RANDEVU ALIYORSUN ODA VERIYOR SISTEM.....Hastane sıstemınde sıkıntı var arkadas.. Randevulu olanları saatınde alacak.diğerlerıne ayrı oda yapacak..

Aşı işçinin ayağına gidiyor

16 Haziran 2021 Çarşamba 15:39

Aşı işçinin ayağına gidiyor

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, işçilerin aşılarını mobil aşı hizmetleri ile işyerlerinde yapılacağını açıklamasının ardından Düzce’de bulunan Organize Sanayi Bölgeleri’nde aşı çalışmaları başlatıldı.

İş kaybının önüne geçmek için Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, işçilerin aşılarını fabrikalarında olacağını açıklamasının ardından Düzce’de Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Mobil aşı çalışmalarına başladı. 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde ve bazı fabrikalarda başlatılan çalışmalar 1 hafta boyunca devam edecek. 1 Hafta boyunca Düzce’de il genelinde 40 bin işçi işyerlerinde aşılacak. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklama yapmasının ardından hızlıca çalışmalarına başlayan ve Düzce’de ki Organize Sanayi Bölgeleri’nde mobil sağlık ekiplerinin aşılama çalışmalarına başladığını belirten Halk Sağlığı Başkanlığı’nda görevli Dr. Hüseyin Coşkuner, “Mobil aşı ekiplerimiz ile yaklaşık 1 hafta sürecek bir aşılama programımıza bugün başladık. Organize Sanayi Bölgeleri’nde, fabrikalarımızın toplu işçilerini buralarda mobil aşı hizmetimiz ile aşılıyoruz. Hem aşılamayı özendirmek hem de aşılama hedefine mümkün olduğunda en hızlı bir şekilde ulaşmak için bu şekilde bir çalışmamız var. Bu şekilde hem çalışan kişileri hem de ailelerini korumuş oluyoruz. Bu bizim toplumsal bağışıklığımız için oldukça önemli. Bugün ilk etapta 600 kişi ile çalışmaya başlıyoruz. Yaklaşık 1 haftalık süreç içerisinde de bitirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“İş kaybımız önlendi”

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasının hemen ardından kısa bir süre içerisinde 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde aşılama çalışmalarının başlatıldığını dile getiren 1. OSB Başkan Yardımcısı Caner Aypar, “Sağolsun Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın açıklama yapmasının ardından hemen Düzce İl Sağlık Müdürlüğü reaksiyon gösterdi. 1. Organize Sanayi Bölgesi’ne bir mobil tim gönderdi. Bu mobil tim sayesinde hem bizim iş kaybımız önlendi. Hem işçiler daha bilinçli daha kontrol edilebilir bir şekilde aşıya geldiler. Çok büyük zaman kazancımız oldu. Sağ olsunlar devlet çok hızlı bir şekilde reaksiyon gösterdi bu konuda” ifadelerinde bulundu.

Düzce Halk Sağlığı Başkanlığı ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınan bilgilere göre Düzce’de bulunan 5 Organize sanayi bölgesi ve yüzlerce fabrikada mobil aşılama çalışmaları 1 hafta boyunca devam edecek. Yaklaşık 60 bin işçinin çalıştığı fabrikalarda aşı sırası gelip aşılananların yanı sıra yaklaşık 40 bin işçinin aşılanması hedefleniyor.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı

Yorumlar