Yerli ve milli imkanlarla solunum cihazı üretildi!

17 Nisan 2020 Cuma 15:34

Yerli ve milli imkanlarla solunum cihazı üretildi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca tamamen yerli ve milli imkanlarla mekanik solunum cihazı üretildiğini açıkladı. Bakan Akar "Cihazın seri üretimine en kısa sürede geçmeyi planlıyoruz. Hedefimiz haftada 500 mekanik solunum cihazı üretmek" dedi. Tasarımından yazılımına kadar tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilen Sahra, modüler yapıya sahip. Yerli ve milli üretim olan mekanik solunum cihazı ile kaynakların yurt içinde kalması da sağlandı.

 Bakan Akar, MKEK tarafından üretilen ve "Sahra" adı verilen mekanik solunum cihazını inceleyerek, MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere'den cihaza ve çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, Türkiye'nin koronavirüs ile amansız bir mücadele yürüttüğünü belirtti. Milli Savunma Bakanlığının da bu mücadelede üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını dile getiren Akar, "Bu mücadelede başarılı olmak için yapılması gereken ne varsa hepsini yaptık, yapmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığının yeteneklerini geliştirerek koruyucu sağlık malzemesi üretiminde önemli adımlar attıklarını ifade eden Akar, şunları söyledi: 
"Maske, tulum, dezenfektan üretimi devam ediyor. Üretim kapasitemizi her geçen gün daha da artırıyoruz. Silahlı Kuvvetlerimizin, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla da halkımızın ihtiyacını karşılamayı sürdürüyoruz. Diğer taraftan dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyacını karşılamak için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz. Bu arada tasarımı ve üretimi tamamen yerli ve milli olan Sahra mekanik solunum cihazını da üretmiş bulunuyoruz. Bu bir prototip. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımız bunları geliştirecek. Sağlık Bakanlığındaki ilgili birimler ve diğer birimler tarafından bunların onaylanma süreci var. Bunu olabildiğince hızlandırmak suretiyle bunun seri üretimini gerçekleştireceğiz."

Sahra'nın dünyadaki benzerlerine oranla çok daha ucuza mal edildiğini vurgulayan Akar, "Hedefimiz, haftada 500 adet mekanik solunum cihazı üretmek." diye konuştu.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen cihazın tasarımında ve üretiminde emeği geçenleri tebrik eden Akar, "Bir taraftan Silahlı Kuvvetlerin, diğer taraftan da değerli halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak bakımından Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak bu faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Sahra" mekanik solunum cihazının özellikleri

Tasarımından yazılımına kadar tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilen Sahra, modüler yapıya sahip. Yerli ve milli üretim olan mekanik solunum cihazı ile kaynakların yurt içinde kalması da sağlandı.

Nefes darlığı ve kandaki oksijen oranı düşüklüğünden dolayı ağırlaşan bir Kovid-19 hastasına temel solunum desteği sağlama özelliğine sahip cihaz, solunum yetmezliği çeken diğer hastalar için de kullanılabilecek.

Pandemi ile alakalı kurulacak sağlık ve bakım üniteleri, askeri üs bölgeleri veya kışlaların sağlık birimleri, sahra hastaneleri, hastaneler, acil servis yoğun bakımlarının yanı sıra ambulans ve evler Sahra'nın temel kullanım alanları arasında yer alıyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , solunum cihazı , bakan akar

Yorumlar

Anonslarda artık bu ifadeler olacak!

17 Nisan 2020 Cuma 15:24

Anonslarda artık bu ifadeler olacak!

Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile mücadelede cami ve belediye hoparlörü ile kolluk kuvvetlerinin araçlarından yapılan uyarı anonslarında değişikliğe gidilerek, havaların ısınmasının tedbirlerde gevşemeye yol açmaması istendi. Yeni anons metninde "Kıymetli vatandaşlarımız, korona virüsle mücadelemiz devam ediyor. Baharın gelmesi, havaların ısınması bizleri yanıltmasın. Salgın tehlikesi geçmiş değil. Evlerde kalmaya ve tedbirlere uymaya hep birlikte devam edelim" ifadeleri yer aldı. Bu anonslar, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasına gidilen illerin dışındaki kentlerde özellikle hafta sonu daha sık şekilde tekrarlanacak.

Kovid-19 salgınının Türkiye'de görülmesinin ardından bazı tedbirler hayata geçirilirken, vatandaşlara yönelik cami ve belediye hoparlörleri ve kolluk kuvvetlerinin araçlarından yapılan anonslu uyarılar devam ediyor.

Yapılan anonslar, alınan tedbirlere vatandaşların uyumunu kolaylaştırıp sürece katkı sağlıyor.

"Salgın tehlikesi geçmiş değil"

Havaların ısınmasıyla vatandaşların söz konusu tedbirlerde gevşemeye gidebileceğinin değerlendirilmesi üzerine, anons metninde değişikliğe gidildi.

Değişiklik sonucu, yeni anons metni şöyle: 
"Kıymetli vatandaşlarımız, koronavirüsle mücadelemiz devam ediyor. Baharın gelmesi, havaların ısınması bizleri yanıltmasın. Salgın tehlikesi geçmiş değil. Evlerde kalmaya ve tedbirlere uymaya hep birlikte devam edelim."

Söz konusu metin camilerden ve belediye merkezi yayın sistemlerinden günde en az 5 kez, kolluk araçlarından ise sürekli tekrarlanarak yapılacak.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , 81 İL

Yorumlar

Abonelik sözleşmesi iptalleri e-devlete taşınıyor

17 Nisan 2020 Cuma 13:58

Abonelik sözleşmesi iptalleri e-devlete taşınıyor

Korona virüs ile mücadele kapsamında e-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlere bir yenisi ekleniyor. Evde kapanan milyonlarca insanın ihtiyacı dikkate alınarak hazırlanan taslak ile abonelik sözleşmesi fesih başvuruları da e-Devlet'e taşınıyor.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı "e-Devlet Kapısı Üzerinden Abonelik Sözleşmesi Fesih Başvurusu Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı" kamuoyu görüşüne açıldı. Koronavirüs nedeniyle kullanıcıların ihtiyacı dikkate alınarak hazırlanan taslak, abonelik sözleşmesi fesih başvurularının da e-Devlet üzerinden yapılabilmesini öngörüyor. Taslak hayata geçilirse, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Superonline, Digiturk, D-Smart, Kablo TV, Türksat gibi şirketlerden internet, telefon veya yayın hizmeti alan kullanıcılar, aboneliklerini e-devlet üzerinden iptal ettirebilecek. MAYIS AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK Kamuoyu Görüşü alınabilmesi için 10 gün süre ile BTK'nın internet sitesinde yayımlanacak olan taslağa göre bu usul ve esaslar, 15 Mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. E-devlet üzerinden sunulacak olan fesih başvurusu hizmetlerin kullanımına ise aboneler tarafından 15 Eylül 2020 tarihinde başlanacak.


Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , e-devlet , abonelik sözleşmeleri

Yorumlar

Öğretmenlerden sağlıkçılara maske ve yemek desteği

17 Nisan 2020 Cuma 13:09

Öğretmenlerden sağlıkçılara maske ve yemek desteği

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında düzenlenen protokol kapsamında, okul öğretmenleri tarafından maske üretimi ve yiyecek üretimi yapılıyor.

 Yeni tip korona virüsten (Covid-19) korunmak amacıyla, artan maske talebine çözüm bulmak için harekete geçen BEÜ Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin dikiş bilen gönüllü öğretmenleri ile maske üretme kararı aldı. Bu kapsamda üniversite tarafından temin edilen maske üretim makinesi ve malzemelerden, lisenin dikiş bölümü gönüllü öğretmenleri maske üretimi ile BEÜ hastanesi sağlık çalışanlarına ara öğün desteğine başladı. 13 kişilik maske ve yiyecek içecek ekibi ile birlikte günlük 2 bin maske ve hastane çalışanlarının yemek ihtiyacını karşılayan ekip bu sürece katkı sağlıyor. 
Korona virüse karşı bütün personel ekiple destek verdiklerini ifade eden Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nadire Çebi, “Dünyamızı etkisi alan (Covit- 19) salgınına Zonguldak Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte katkı sağlamaya çalışıyoruz. Maske üretimi bütün öğretmenlerimiz, ile birlikte bu çalışmaya katkı sağlıyoruz. Ayrıca yiyecek içecek hizmetleri alanında gönüllü öğretmenlerimiz ile birlikte Bülent Ecevit Üniversitesine ara öğün olarak her gün tatlı tuzlu kurabiyelerimizle onlara katkı sağlıyoruz. Biz Bülent Ecevit Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında günlük 2 bin adet arası maske üretimi yapıp kendilerine teslim ediyoruz. Maske üretiminde 9 öğretmenimiz 4 yardımcı personelimiz ile birlikte hizmet vermekteyiz. Ayrıca yiyecek ve içecek hizmetlerinde de 5 öğretmen, usta öğretici ve ücretli öğretmenlerimizle katkı sağlıyoruz” dedi. 
Bu projede olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Cengiz Barış Deveci, “Çin üzerinde başlayıp dünyamızı saran (Covit -19) virüs salgını ile karşı karşıya kalındı. Bu kapsamda Kız Meslek Lisesi olarak neler yapabiliriz. Bülent Ecevit Üniversitesi ile ortaklaşa bir protokol imzalandı. Günlük 2 bin adet maske üretimi yapıyoruz. Bir sağlık çalışanı çocuğu ve bir eğitimci olarak bu projede bulunmaktan gururluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , zbeü , beü , maske ve yemek desteği , sağlıkçı , öğretmenlerden maske desteği

Yorumlar

TSO bin aileye gıda yardımında bulundu...

17 Nisan 2020 Cuma 13:03

TSO bin aileye gıda yardımında bulundu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, bu yıl Ramazan ayı öncesi Korona virüs salgını nedeniyle kapanan işyerlerinde işsiz kalan oda üyeleri ile ihtiyaç sahibi 1000 aileye kumanya yardımında bulunduklarını söyledi.

 Kdz. Ereğli TSO Yönetimi her yıl Ramazan ayında yaptığı yardımları bu yıl öne çekerek Korona virüs salgını nedeniyle kapanan oda üyesi iş yerlerinden işsiz kalan ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımını gerçekleştirdi. Kdz. Ereğli TSO’dan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Her sene Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan gıda yardımı bu sene ilk defa, COVID-19 virüsü sebebiyle Yönetim Kurulunca alınan karar ile yardım paketlerinin kapanan oda üyesi firmalara, çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması kararlaştırıldı. Bu karar çerçevesinde yapılan tespit sonucu 1000'i aşkın gıda yardım paketi dağıtımı gerçekleştirildi. Gıda yardım paketleri, Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Türk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bakkaloğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Kadir Çaygeç, Tasin Tanyıldız, Özgür Erdoğan ve oda personeli tarafından hazırlanmış olup, tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Konu ile ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş "Kapanan iş yerlerinde çalışan ancak bu dönemde işine gidemeyen emekçi arkadaşlarımıza bu yardım, 2655 Odamıza kayıtlı üyemizin armağanıdır. Ümit ediyoruz ki COVID-19 Koronavirüs salgını kısa zamanda son bulacak; hep birlikte eski günlerimize ve işlerimize döneceğiz. Bu zor günleri birlik ve beraberlik içinde atlatacağımıza gönülden inanıyorum. Evde kal Ereğli” mesajı verdi.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , tso , gıda yardımı

Yorumlar