Zonguldak’ın ablasına teşekkür

24 Şubat 2020 Pazartesi 16:28

Zonguldak’ın ablasına teşekkür

Uzun yıllardır her platformda “Zonguldak’ın neden bir ağabeyi yok?” deriz.

Aslında bu söylem geçmişte Başbakan ve Bakanlar çıkartmış Zonguldak’ta uzun zamandır bir bakan yada üst düzey yöneticiye sahip olamamasından ileri geliyor. Köksal Toptan’ın TBMM Başkanlığı haricinde neredeyse 25 yıldır Zonguldak’tan bakan yada üst düzey yönetici çıkmıyor.
Türkiye’de başkanlık sistemine geçilmesi ile birlikte milletvekillerinin elinin iyice zayıflaması “Abi” arayışını daha da artırdı.
Zonguldak diğer illere oranla merkezi yönetimin hizmetlerinden daha az istifade ediyor. Bunu kimileri “TTK’nın her yıl 500 milyon TL’ye yakın zarar etmesi” ne, kimileri Amelebirliği ve Erdemir Vakfı’nda ki yüksek paralar nedeniyle kişi başı milli gelirin yüksek olmasına, kimileri de yazımın başında da belirttiğim üzere Zonguldak’ın bir sahibi olmamasına bağlıyor.
Aslında son dönemde yaşanan gelişmelere iyi bakmak lazım.
Kdz. Ereğli’de eski devlet hastanesi binalarının bulunduğu arsaların üniversiteye devri gündeme geldiğinde yakınından geçen NATO hattı nedeniyle bu bölgeye askeri alan şerhi konuldu. Milletvekilleri bakanlara kadar gitti ama sorun çözülmesi bir tarafa daha da işin için çıkılmaz bir hal aldı.
Tam umutlar tükenmek üzereyken devreye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hemşerimiz Saadet Oruç girdi. Konu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldı ve tereyağından kıl çeker gibi çözüldü.
Bir başka konu…
Ereğli’de görev yapan avukatlar 2000 yılının başlarından itibaren yani neredeyse 20 yıldır ilçeye ağır ceza mahkemesi kurulması için çaba gösterdiler. Ama bir türlü olmadı. İlçede ki bir heyet bu konuyu da Saadet hanıma aktardı ve sorun yine tereyağından kıl çeker gibi çözüldü.
Bir başka konu…
Zonguldak Havaalanına uzun yıllardır uçak seferleri bir başlıyor, bir bitiyor. Pistin uzatılması için kapısı çalınmadık makam kalmıyor ama bir türlü çözülemiyor. Bir heyet konuyu Saadet hanıma aktarıyor. Sayın Oruç bu sorunu da çözüme kavuşturuyor ve pistin uzatılması için gerekli adımların atılmasını sağlıyor.
Bir başka konu…
Ereğli-Devrek arası karayolu. 20 yıldır her gelen siyasetçi ve bürokrat söz veriyor, ihaleler yapılıyor, iptal ediliyor, firmalar batıyor yol bir türlü yapılamıyor. Bölge halkının çilesi devam ediyor. Saadet hanım Ereğli-Devrek yolunu inceliyor ve Ankara’ya dönüşünde gereğini yapıyor. Bu gün Ereğli-Devrek karayolu yıllar sonra Çaylıoğlu’na kadar yapılıyor.
Bu örneklere benzer Saadet hanımın devreye girip çözdüğü birçok konu var.
Saadet Oruç hemşerimiz. Uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında çeşitli yayın kuruluşlarında önemli görevler yapmış deneyimli bir gazeteci.
2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak görev yapmaya başladı.
Burada da yine yurt içi ve yurt dışında Türkiye için önemli görevleri başarıyla yerine getirmiş ve getirmeye devam ederek devletine hizmet eden önemli bir isim.
Hem gazetecilik döneminde hem de 5 yıldır sürdürdüğü Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevi süresince doğup büyüdüğü memleketi Zonguldak’a hep sahip çıkmaya çalışmış Sayın Oruç.
Demem o ki; Zonguldak’ın aslında artık bir ağabeye ihtiyacı yok.
Bizim zaten bir ablamız var ve Zonguldak’ı sahipsiz bırakmıyor.
Önemli olan bu kıymeti bilmek.
Önemli olan günü birlik kısır çekişmelerle onu yormadan Zonguldak’ı ve ilçelerini ileriye taşıyacak, önünü açacak projelerde desteğini almak.
Yukarıda bir kısmını yazdığım konularda ki katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Saadet Oruç, Zonguldak’ın ablası olarak teşekkürü sonuna kadar hak ediyor.
Teşekkürler Zonguldak’ın ablası Sayın Saadet Oruç.

Yorumlar

“Cumhur” ve “Millet” ittifakı birleşti

4 Mayıs 2019 Cumartesi 16:53

“Cumhur” ve “Millet” ittifakı birleşti

Kdz. Ereğli'de CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık önderliğinde "Cumhur" ve "Millet" ittifakları tek bir çatı altında birleşti. Ortak amaç ise...

2019 yerel seçimleri CHP’nin zaferi ile sonuçlandı.
AK Parti Hüseyin Uysal’ın yanlışlarını taşıyamadı, altında kaldı. Kendisini AK Parti’li gibi gösterenlerin ihanetlerini inanın yazmakla bitiremeyiz. Sözde dava adamları son seçimde partisini ve adayı Erol Şahin’i açık açık sattı.
Bunların doğal sonucu olarak CHP Kdz. Ereğli’de Halil Posbıyık ile seçimleri tekrar almayı başardı.
Belki ilerleyen süreçte aldığımız notları sizlerle paylaşırım.
Bu gün Kdz. Ereğli için önemli olduğuna inandığım farklı bir gelişmeyi sizlerle paylaşacağım.
Seçimlerden sonra Ereğli’de bazı gelişmeler yaşanıyor.
Belediye Başkanlığına 5.kez seçilen Halil Posbıyık seçim sürecinde dile getirdiği “Barışçı” söylemlerini seçim sonrasın da sürdürmeye devam ediyor.
Ancak gelin görün ki iş icraat kısmına gelince pekte öyle olmuyor.
Şimdilik Ereğli Belediyesi’nde olan bitenleri yakından takip ediyoruz.
Notlarımızı alıyoruz.
Her ne kadar Halil Posbıyık’ın açık bir şekilde haber iletişiminde ambargo koyduğu tek yayın kuruluşu olsak ta izleme sürecinde olacağız. “Halil Posbıyık’a ambargomu koydunuz?” sorusuna yanıt olması açısından yazıyorum. Ambargoyu biz değil Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık koydu. Haberler gelirse bizde herkes gibi yayınlarız.
Gelelim asıl konumuza;
Son günlerde Kdz. Ereğli Belediyesi’nin basına ve kamuoyuna servis etmediği önemli bir gelişme var.
CHP Kdz. Ereğli Belediyesi seçimlerini aldıktan sonra Halil Posbıyık liderliğinde bir ittifak kuruldu.
Türkiye’de her ne kadar ittifaklar “Cumhur” ve “Millet” olarak adlandırılıp ayrışsa da Kdz. Ereğli’de “Cumhur” ve “Millet” ittifakları Halil Posbıyık önderliğinde tek bir çatı altında buluştu.
CHP, AK Parti ve MHP Kdz. Ereğli ilçe başkanları Halil Posbıyık ile birlikte ilk toplantılarını gerçekleştirdi.
Ortak hedef “Erdemir yönetimini dize getirmek.”
Bu ittifaka Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ile TSO Başkanı Arslan Keleş’te şimdilik dışarıdan destek veriyor. Kaymakam bey ilerleyen safhalarda bu ittifakın neresinde olur bilmiyoruz.
TSO Başkanı Arslan Keleş’in ise ittifakın içerisinde yer alacağını, hatta önderlik vazifesinin kendisine verilebileceğini düşünüyorum.
Erdemir, fabrikanın bulunduğu sahanın tümünü endüstri bölgesi ilan etmek istiyor. Böylece ödemek zorunda kaldığı birçok kalemden tasarruf etmiş olacak. Halil Posbıyık’ın açıklamalarına göre Ereğli Belediyesi’ne ödediği aylık 400 bin TL dahil emlak vergilerinden kurtulmak istiyor. Erdemir yapılması gereken bazı imar değişiklikleri için Kdz. Ereğli Belediyesi ile çalışmak durumunda. Kdz. Ereğli Belediyesi yani Halil Posbıyık engel oluşturursa Erdemir bu sefer işini Zonguldak Çevre İl Müdürlüğü ile çözmeye çalışacak.
Öncelikle şunu belirteyim; taraflar bu ittifakta samimi iseler, amaç gerçekten Kdz. Ereğli’ye bir şeyler kazandırmaksa sonuna kadar herkesin desteklemesi gerekir.
Geçmişe baktığımızda yaşanan kavgalarla hiçbir şey elde edilemediğini açıkça gördük.
Sebebi ise Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın “Erdemir bizi zehirliyor, tozunu dumanını bize yutturuyor” söylemleri ile festivallere para almaya çalışmasıydı.
Bu kavgalarla ne Posbıyık festivallere para alabildi nede Ereğli’nin bir karı oldu.
Kdz. Ereğli bu kavgalardan hep zararlı çıktı.
Ayrıca geçmişte “İlçe temsilciler kurulu” gibi isimlerle oluşturulan birliktelikler yine Halil Posbıyık’ın bencil politikaları yüzünden hep dağılmıştı.
Peki, bu sefer Halil Posbıyık “hedef” konusunda gerçekten samimi olacak mı?
Oluşan bu ittifakla birlikte Sayın Posbıyık “Cumhur” ittifakının ilçe başkanları Fatih Çakır ve Rahman Demirtürk’ü belli bir yere kadar kullanıp kenara mı atacak yoksa onlarla beraber festivallere değil de Kdz. Ereğli kazanana kadar samimi mücadele içerisinde mi olacak?
Bunu bize zaman gösterecek.
Bu oluşuma peşinen art niyetli bakmıyoruz elbette.
Ancak endişelerimiz var.
Mesela Sayın Posbıyık’ın söylemlerine göre Erdemir, şimdilerde cüruf tozlarıyla ve bacalarından çıkan duman ve gazlarla Ereğli’yi zehirliyor ya!..
Erdemir istenilen paraları verdiğinde Ereğli’yi zehirlememiş mi sayılacak?
Cüruf tozlarını ve bacalardan çıkan duman ve gazları soluduğumuzda sağlığımız bozulmayacak mı?
“Madem bizi zehirliyorsun, bedelini ver” mantığı var sanki biraz.
Ne kadar doğru bir yaklaşım olduğuna elbette kamuoyu karar verecektir.
Kdz. Ereğli’de kurulma aşamasında olan “Cumhur” ve “Millet” ittifakının birlikteliğini ve alınacak sonuçları hep birlikte yaşayıp göreceğiz.
Biz izlemeye devam ediyoruz.
Hoşçakalın!

 

Yorumlar

Nerede kalmıştık? Hatırlatalım…

29 Mart 2019 Cuma 04:24

Nerede kalmıştık? Hatırlatalım…

Kdz. Ereğli’de 1994-2014 yılları arasında (2007-2009 arasında milletvekilliği sevdasıyla yoktu) belediye başkanlığı yapan CHP Adayı Sayın Halil Posbıyık bildiğiniz üzere 2014 yılında seçimleri kaybetmişti.

Aradan geçen 5 yıl sonra Çaylıoğlu Hasbeyler Köyü’nden genç İnşaat Mühendisi Erol Çivici’nin adaylığı konuşulurken en iyi bildiği işi, entrikaları yapan Sayın Halil Posbıyık CHP’den yeniden belediye başkan adayı olmayı başardı.

Sayın Posbıyık seçim kampanyası sürecinde (yaşı itibariyle olsa gerek) “nerede kalmıştık?” diye soruyor. Videolarında, görsellerinde bu soruyu soruyor.

23 yıllık bir gazeteci ve 2004-2014 yılları arasında kendisiyle yakın çalışan biri olarak kendisine yardımcı olmak isterim.

Hatırlar mısın başkanım; o yıllarda CHP Milletvekilleri, il ve ilçe başkanları ve hatta hızınızı alamayıp eşiniz Sayın Neriman Posbıyık 3. sıradan aday gösterildi diye Genel Başkanınızla kavga etmekle ve kongrelere müdahale ederek parti yönetimini ele geçirmeye çalışırken ortalığı germekle meşguldünüz.

Halk otobüslerinin bulunduğu alanın satışını gerçekleştirmek istemiş ve buna karşı çıkan, sizin listeye koyduğunuz belediye meclis üyelerini dize getirmek için onların işyerlerini mühürlüyor yada yıkıyordunuz.
O yıllarda her belediye meclisi toplantısında kameralarımız kayıttan çıkmıyordu.

Her dakikası kavgayla geçen belediye meclis toplantılarında kararlarınıza karşı çıkan belediye meclis üyelerine kimi zaman hakaret eder, kimi zaman ise zabıta zoru ile dışarı attırırdınız. Sorununu çözemeyen insanlar meclise geldiğinde polis çağırır, meclis toplantıları polisin güvenlik tedbirleri arasında yapılırdı.

Kdz. Ereğli’ye yatırım için gelen sanayici yada işadamlarına “Festivale kaç para vereceksin?” diye sorardınız.
Sayın başkan, siz en son festivale para vermedi diye Erdemir’in yatırımlarını mühürlüyordunuz.

Erdemir’in yatırımlarını mühürlemek ve cezalar kesmek yetmemiş, kapısına siyah çelenk bırakıyordunuz.
Türk Metal Sendikası ile Erdemir Genel Müdürü, Erdemir’in fabrika sahası ve sosyal tesislerinde yaptığınız mühürlemeler ve cezalar nedeniyle karşı karşıya gelmiştiniz. Başlattığınız savaşta belediyede çalışan Ereğli gençlerini kullanıp Türk Metal Sendikası önüne siyah çelenk bırakmaya göndermiş, Türk Metal Sendikası üyesi Erdemir çalışanı Ereğli gençleri ile Belediye çalışanı Ereğli gençlerini birbirine kırdırmıştınız.

Bu olayların ardından Türk Metal Sendikası üyesi yaklaşık 2 bin Erdemir işçisi düzenledikleri eylemle sizi istifaya davet etmiş, jandarma ve polis Ereğli Belediyesi önünde geniş güvenlik önlemleri almıştı. Eylem sırasında sizde belediye çalışanlarını kapının önüne yığmış ve Türk Metal Sendikası’nı “Çete ve mafya” olmakla suçluyordunuz.

Kdz. Ereğli’ye sanayicilerin ve iş adamlarının sorunlarını dinlemeye, çözüm üretmeye gelen bakanlarla kavga edip olay çıkartıyordunuz. Hatırlayın Başkanım Türkiye Ereğli’yi ulusal TV’lerde bu kavgalarla izliyordu.

Hatırlayın, o günlerde hep şöyle derdiniz başkanım “Bir ıslık çalsam 10 bin kişi toplarım.”
20 yıl boyunca festival adı altında herkesten para topluyor, vermeyenin canına ot tıkıyordunuz.

Sizin bir eliniz yağda, öbür eliniz balda, makam aracınız, şoförünüz ve korumalarınız vardı.
Sizin belediye başkanı olduğunuz dönemde Kandilli’de kuvars kumu işleten firma Ereğli’de fabrika açmak istemiş, yer göstermemiş üstüne birde festivale para istediğiniz için size kızıp bu gün bin 500 kişinin çalıştığı cam fabrikasını Düzce’ye kurmuştu.

Pazar yerini yıkmak istemiş, esnaf karşı çıkınca mahkemeden kendilerine tahliye kağıtları göndermiştiniz.
“Seçimlerde halk bana oy veriyor, şapkamı koysam seçimi alırım” deyip sizi yıllarca omuzlarında taşıyan ekip arkadaşlarınızı saf dışı bırakmış ama seçimleri kaybetmiştiniz.

Sevgili başkanım aradan geçen 5 yıl boyunca sizi hep izledim, takip ettim. Sizin tarafınızda değişen bir şey göremedim. Her zamanki gibi “Ben” odaklı politikalarınız devam ediyor.

Bunları hatırlamak belki moralinizi bozuyordur, belki bunları hatırlattığım için bana çok kızıyorsunuz ama “Nerede kalmıştık?” diye sorunca hatırlatmak istedim. Kızmayın başkanım.

Sevgili başkanım en son 69 yaşında Doktor Hüseyin Uysal karşısında seçim kaybetmiştiniz.

Bu gün 74 yaşındasınız. Karşınızda Yeminli Mali Müşavir Erol Şahin var. Eski alışkanlıklarınızdan vaz geçemeyip sosyal medyada sizin talimatlarınızla açılan sahte hesaplardan hakaretler yağdırtıyor ve saldırtıyorsunuz.

Unutmuş olabilirsiniz, bunun için sizi asla ayıplamıyorum. Tam tersine sizi mazur görüyorum.
Siz sordunuz ben hatırlattım, kızmayın başkanım.

Başkanım birde bana para göndermişsiniz; size lazım olur diye kabul etmedim, geri gönderdim.

Avukatlarınızla toplantı yapıp beni mahkemeye vermek için malzeme arıyor muşsunuz. Sağlam avukat tut başkanım, daha önce açtığın davaları hep kaybetmiştiniz.
Size sağlıklı günler diliyorum başkanım.

Yorumlar

Ereğli için tarihi bir gün, tarihi fırsat

22 Mart 2019 Cuma 13:24

Ereğli için tarihi bir gün, tarihi fırsat

Cumhurbaşkanımız Sayın recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Salı günü Kdz. Ereğli ilçemize son 9 ayda ikinci kez gelerek Ereğli’mize duyduğu sevgiyi, muhabbeti ve önemi bir kez daha göstermiştir.

Bir Cumhurbaşkanı’nın kısa süreler içerisinde Ereğli gibi 180 bin nüfuslu bir ilçeye ikinci defa gelmesi tarihimizde görülmemiş bir olaydır. Elbette bu programın yapılmasında emeği geçen Kdz. Ereğlili hemşerimiz Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Sayın Saadet Oruç’un büyük rolü var.
Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ereğli’ye gelişini, söylediklerini nasıl okumalıyız?
Ereğli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir Ramazan gününde iftar sonrasında 15-20 bin kişi ile karşılamıştı. Seçim sonuçları açıklandığında Ereğli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 54 gibi çok büyük bir destek vermişti.
Salı günü ise alanda 30 binin üzerinde insan vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu coşkulu kalabalığı görünce yüzünde adeta güller açtı. Neşesi yüzünden okunuyordu.
Kdz. Ereğli’ye “Yarim Ereğli” diye seslendi.
Neşesiyle birlikte müjdeleri de bir bir sıraladı.
Bunlardan en önemlisi bence Erdemir’in Ereğli’ye 1 milyar dolar yatırım yapacak olmasıydı. Hep demiyor muyduk; ‘Erdemir her yıl milyarlarca dolar kar ediyor ama Ereğli’ye yatırım yapmıyor’ diye. Bu gün o yatırımın müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat kendisi verdi ve bu yatırımla birlikte Erdemir’de Ereğli’den ilave bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.
Kdz. Ereğli’de bin kişilik ek istihdam aileleriyle birlikte 7-8 bin kişiye yeni ekmek demektir.
Tersanelerin canlandırılacağı ve ülkemizin önemli gemi üretim merkezlerinden biri haline getirileceği, Eski Devlet Hastanesi binalarının bulunduğu alanın askeri güvenlik noktası olmaktan çıkarıldığını müjdelemesi de Ereğli açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Bu sorun aşıldığına göre becerikli bir belediye başkanı tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte BEÜ yönetimi ayak diremeye kalksa dahi fakültelerin yapılmasının önünde duramayacaktır. Dolayısıyla geçmişte merhum Yaşar Tetiker tarafından ortaya konulan Ereğli’de üniversiteli öğrenci sayının 10 bine çıkarılması hedefine Cumhurbaşkanımızın da vereceği destekle pekâlâ çok kolay ulaşılacaktır.
Bir diğer konu; Adapazarı-Arifiye Demir yolu. Bu proje kapsamında Karasu liman inşaatı tamamlanma aşamasında. Karasu, Akçakoca ve Ereğli’ye, buradan da Bartın’a uzanacak demiryolu ağı bölgemizde lojistiği kolaylaştıracağından sanayi yatırımlarını da beraberinde getirecektir. Geniş düşünüldüğünde Ereğli için bu projenin önemi çok büyük aslında. Sayın Cumhurbaşkanı’nın proje üzerindeki etüt çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini söylemesi, projenin yakın zamanda hayata geçeceğinin de habercisidir.
Her seçim döneminde gündeme gelen tersanelerin canlandırılmasına ilişkin Sayın Cumhurbaşkanı ilk kez net ifadeler kullandı, tersanelerin yeniden canlandırılması ve ülkemizin en önemli gemi üretim merkezlerinden biri olması için her türlü desteği vereceğini belirtmiştir.
TTK’ya bin işçi alımın ardından 500 işçinin de seçimden sonra alınacak olması Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdelerdendi.
En önemli mesajını ise sona saklamıştı Sayın Cumhurbaşkanı; “Ben 4,5 yıl daha görevdeyim. Erol Şahin’i Ereğli’ye daha iyi hizmet edilsin diye aday yaptık. Erol Şahin benim buradaki elim, ayağım, herşeyimdir” sözüydü.
Yani Sayın Cumhurbaşkanımız “31 Mart’ta siz gereğini yapın gerisini bana bırakın” diyor.
Daha ne desin?
Ereğli böyle bir fırsatı 1989 yılında yakalamış ancak kullanamamıştı.
Şimdi aradan 30 yıl geçti. Önümüzde bir kez daha tarihi bir fırsat var.
Şimdi Kdz. Ereğli 31 Mart’ta şuna karar verecek; 1 Nisan günü intikam için, kin, kavga ve kaos ile Ereğli’yi yönetmeye aday olanlara destek verecek, yada Ereğli’ye gerçek manada hizmet edecek adaylara destek verecek.
Karar Ereğli halkının elbette.

Yorumlar
  • Ereglili
    25 Mart 2019 Pazartesi 14:40

    Kez ereğli lutfen, lutfen mantıklı olun posbiyik olunca nolcak projelerin çoğu eskimiş posbiyiktan kime gitcek,bir dahaki seçime,düşünün tayyip bu imkanları veriyor,erol şahin şimdiden çalışıyor,öyle böyle değil,hızına yetisilmez,matinalar yaptı,tayyibi getirdi,ağır cezayı getirdi,saadet hanım hiç ayrılmıyor eregliden,biliyorsunuz saadet hanım ereglili, ereglinin sıkıntılarını biliyor,erol şahine evet diyin görün guzellikleri

  • Zbabal
    22 Mart 2019 Cuma 23:39

    Vedatçığım. Güzel tespitler yapmışsın. Kalemine kuvvet. Fotoğrafın tamamına bakanların göreceği şeyler bunlar. Küçük hesaplar küçük adamların işi

"Kafamı yumrukluyorum"

10 Ekim 2018 Çarşamba 14:09

"Kafamı yumrukluyorum"

Geçenlerde İnşaat ve emlak işi yapan bir arkadaşımla sohbet ediyoruz. O gün tapuda yaşadığı bir olayı anlattı. Arkadaşım bir gayrimenkulün satışı konusunda müşterisi ile her konuda anlaşır.

Satış işlemleri için tapuya gittiklerinde memur, müşterinin kimliğine bakınca 2 tane şahit ister.
Tapudan geri dönerler ve 2 tane şahit bulurlar.
Tekrar tapuya geldiklerinde 2 şahite rağmen memur müşteriye sorular sormaya başlar;
Buraya neden geldiniz?
Hangi işlemi yaptırmak için geldiniz?
Gayrimenkulünüzün adresini söyler misiniz?
Kaç çocuğunuz var, isimlerini söyler misiniz?
Eşinizin adı soyadı nedir?
Anne-baba adınız nedir?
Yanınızda gelen şahitlerin ad ve soyadlarını söyler misiniz?
Şahitleri nereden tanıyorsunuz?
Şahitler ne işle meşguller? v.b. daha bir çok şaşırtmalı sorular sorar.
Uzunca süren sorular ve cevaplarından sonra tapuda işlem yapılır ve gayrimenkul satışı gerçekleşir.
Arkadaşıma ‘Siz her tapuya gittiğinizde böylemi oluyor?’ diye sordum.
‘Evet, belli yaşın üstünde ki müşterilerimizde işlemler bu şekilde yürüyor. 65 yaş üstü alım-satımlarda sadece tapuda değil, noterler de de bu tür uygulama yapılıyor.’ Dedi.
Şaşırdım doğrusu…
Anlatmaya devam etti; ‘Daha bu ne ki… Bazen şahit getirmemize rağmen eğer memur yada noter ikna olmazsa, şüpheli bir durum sezerse ‘Akıl sağlığı yerindedir’ şeklinde resmi sağlık raporu bile istiyor’
Bu uygulamaya daha da fazla şaşırdım.
Bir taraftan da kızdım aslında…
Uygulama biraz onur kırıcı değil mi? Sizce de.
Arkadaşım hemen yanıt verdi; “Aslında görünüşte öyle ama 65 yaş üstü alım-satımlar da bir kişi işlemi yapan memur yada noteri şikayet etse sıkıntı yaşar. Ayrıca 65 yaş üstü alım satım yapanların bir yakını işleme itiraz edip dava açsa ve o yakını hakkında ‘Akıl sağlığı yerinde değildir’ şeklinde rapor alsa satış iptal olur. Ve arada yaşanacak sıkıntıları sen düşün.”
Son söylediklerinden sonra yapılan işleme her ne kadar hak versem de yine de 65 yaş üstü insanı kendi yerime koyduğumda üzülmedim değil.
Sohbet uzadı gitti…
Bu yaş meselesi biraz sonra siyasete yöneldi.
65 yaş üstündeki bir vatandaş gitti bir yere genel müdür oldu…
Günde yüzlerce evraka imza atıyor…
Attığı imzalara biri çıkıp ‘Bu kişinin akıl sağlığı yerinde değildir’ diye itiraz etse…
Gidip hastaneden ‘Akıl sağlığı yerindedir’ diye rapor alıp sunmak zorunda kalacak.
Günde iki imzaya itiraz gelse o genel müdürün zamanı hastanede ‘Akıl sağlığı yerindedir’ raporu almakla geçer.
Hele birde çıkıp “Evde kendimi tokatlıyorum, kafamı yumrukluyorum” diye ifadeler kullansa yandı adamcağız.
“Kafayı yemiş bu adam” derler…
Sağlıklı bir insan kendini niye tokatlayıp kafasını yumruklasın?
65 yaş üstünde başarılı yöneticiler de var…
O yüzden her 65 yaş üstünde ki insana ‘akıl sağlığı yerinde midir, değil midir?’ diye bakmamak lazım.
Her ne kadar bazılarının akıl sağlığı yerinde olsa bile başka sağlık problemleri yaşasalar da…
Mesela ABD Başkanı Tramp… İnsanlar yaşına bakmadan onu başkan yaptı…
Sadece ABD’yi değil dünyaya yön veriyor… Ama pantolonundan peçete düşüyor…
Siyaseten saygı duyduğum rahmetli Bülent Ecevit, Süleyman Demirel ve Erdal İnönü gibi isimlerin son dönemlerini her kes hatırlar.
600 sene dünyaya hükmetmiş bir milleti temsil eden devlet başkanı ya elinde bastonu ile yürüyor yada koluna 2 kişi girmiş ayakta tutmaya çalışıyor.
O insanları çok sevsem de, çok saygı duysam da koltuk değnekle yada başkalarının yardımı ile ancak ayakta durabilen birinin ülkem adına beni temsil etmesine gönlüm razı olmaz.
İnsanlar güzel hatırlanmak için nokta koymasını bilmeli.

Yorumlar