Zonguldak’ta selin yaraları sarılıyor

30 Haziran 2022 Perşembe 15:22

Zonguldak’ta selin yaraları sarılıyor

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde selin yaraları sarılıyor. Beldede sular altında kalan Merkez Camii’nde hasar tespit ve temizlik çalışmaları başlatılacak. Selin en çok etkilediği yerlerden biri de tarım arazileri oldu. Seralar sular altında kaldı. Çiftçiler zarar gören seralarda temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ‘kırmızı’ uyarı verdiği kentte etkili olan kuvvetli yağış sebebiyle dereler taştı. Birçok ev ve işyeri ile tarım arazileri sular altında kaldı. Yağışların sele dönüştüğü yerlerden biri de Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesi oldu. Yağışlarla birlikte meydana gelen su taşkınları nedeniyle belde merkezinde su seviyesi 40 santimetreyi aştı. Evler ve işyerleri sular altında kaldı. Beldedeki Merkez Camii de selde en çok etkilenen yerlerden biri oldu. Beldede hasar tespit ve temizlik çalışmalarıyla birlikte selin yaraları sarılırken hayat normale döndü. Su basan Merkez Camii’nin halıları ve içeride bulunan bazı eşyalar kullanılamaz hale geldi. Camide hasar tespit çalışmalarının ardından temizlik çalışmaların başlanacak.
Merkez Camii Müezzin Kayyımı Yaşar Karagöl, Su debisi yükselmeye başladı. Kendi imkanlarımızla bazı eşyaları kurtarmaya çalıştık. Bazılarını çıkarttık, bazıları ıslandı. Kullanılamaz halde. Rabbim başka bir zayiat vermesin. Can kaybımız yok. Şu anda yaz Kur’an Kursu dönemindeyiz. Çocuklar biraz mağdur. İnşallah üst katımızda da devam edeceğiz. Rabbim başka bir afet göstermesin. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun” dedi.

Caminin imamı Yusuf Karagöl de yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Saat 8’de sular camimize girmeye başladı. Girişten, kapılardan suyu engelledik ama taban tarafında su giderleri olduğu için kanallardaki sular direk caminin içerisine geri döndü. Suyun girişini engelleyemedik. Camimizdeki zayiat belli. Halılarımızı toplayabildiğimiz kadar topladık. Burada gençlerimiz için yaz kursları için masa tenisi, oyun salonu kurduk. Zayiatlar onlar. Halılarımız ıslandı. Kaldıramadıklarımız da bu şekilde burada ıslandı. Kendi gücümüzün yettiğince temizlik çalışmalarını yapmaya çalışıyoruz. Cami cemaatimiz ve başka arkadaşlarımız yardımcı olanlarla el birliğiyle yapmaya çalışıyoruz. Çaycuma’dan kriz masası kurulmuş. Oradan yetkililerin geleceği söylendi. Hiçbir şeye dokunulmaması uyarısında bulunuldu. Cevap aldıktan sonra camimizde hummalı çalışmaya başlayacağız. Camimiz merkez cami olduğu için bölgemizdeki camilere gitmelerini rica ediyoruz.”
Beldede sel nedeniyle su kesintileri yaşandı. Belediye ekipleri tankerlerle vatandaşlara içme suyu dağıttı. Öte yandan ilçedeki seralar da sel nedeniyle sular altında kaldı. Ekili tarım arazileri hasar gördü. Vatandaşlar sular altında kalan tarım arazilerini cep telefonuyla görüntüledi. Seralarının sular altında kaldığını anlatan Fatma Kalaycı, “Her yer su içinde. Emeklerimize yazık. Çok uğraştık. Kaç aydır uğraşıyoruz. İnsanın içi gidiyor böyle. Sel olan seraları temizlemeye çalışıyoruz. Çamurdan girip çıkamıyorum. Yapacak bir şey yok sonuçta yine kurtarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Gökçebey ilçesinde de selden etkilenen ev, işyerleri, cadde ve sokaklarda temizlik çalışmaları sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , yusuf karagöl , Meteoroloji Genel Müdürlüğü , çaycuma

Yorumlar

‘Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi’ ziyarete açıldı

30 Haziran 2022 Perşembe 15:13

 ‘Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi’ ziyarete açıldı

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) katkılarıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nda ödül almaya hak kazanan eserler belli oldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen yarışmada ödüllendirilen ve değer gören 54 eser, 30 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir, eserlerinde çeliği ana malzeme olarak kullanan heykel sanatçılarını desteklemeye devam ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle ‘Dönüşüm’ temasıyla gerçekleşen Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’na 11 farklı üniversiteden 197 öğrenci başvurdu. Jüri değerlendirmesi sonucu 23 eser ödüle layık görülürken, 31 eser de sergilenmeye değer bulundu. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Ömer Kasımoğlu "Self Sabotage" adlı eseriyle birincilik ödülünü alırken, aynı üniversiteden Muzaffer Tuncer “The Conversion” eseriyle ikinci, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Aziz Sargın ise “İsimsiz” eseriyle üçüncü oldu.
Yarışmanın 1’incisine 20 bin TL, 2’ncisine 15 bin TL, 3’üncüsüne 10 bin TL verilirken, mansiyon ödülü sahiplerine 5 bin TL, "Jüri Özel Ödülü" ve "Erdemir Özel Ödülü" sahiplerine ise 4 bin TL takdim edildi.

Sergi 7 Temmuz’a kadar ücretsiz ziyarete açık
Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması Sergisi, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi'nde Tek Kubbe Salonu’nda 7 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Sergi her yıl olduğu gibi OYAK Maden Metalürji şirketlerinin bulunduğu bölgelerde de sanatseverlerle buluşacak.
Yarışmada ödüllendirilen diğer kategoriler: Mansiyon Ödülü: Uğur Ömer Pekince, Akın Ayaz, Koray Bıyıklı, Ufuk Aydın, Büşra Kara. Jüri Özel Ödülü: Hüseyin Ünlü, Markar Roben Divarcı, Altay Nehemya Çelik, Emrah Önal, Utku Yılmaz. Erdemir Özel Ödülü: Berkay Ali Yağbasan, Gülfidan Soyuğur, Sevdiye Cerrahoğlu, Saltık Doğa Özsar, Erim Caan, Doğukan Çırıkka, Sude Çağdaş, Ayet Yeşilova, Yağmur Korkut, Nadide Gürcüoğlu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , haber , sergi , kdz.ereğli , heykel , sanat , erdemir , demir-çelik , yakup yılmaz

Yorumlar

Bakan Soylu: “Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”

29 Haziran 2022 Çarşamba 23:41

Bakan Soylu: “Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketine ilişkin, “Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, gerek tarım hasarları, yol, köprü, su gibi köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır” dedi.

Sinop, Karabük, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce ve Bolu’yu vuran sel felaketinin ardından bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Düzce’de incelemelerde bulundu. Günün sonunda ise Bakan Soylu, Düzce’de açıklamalarda bulundu. Sel afeti ile ilgili gelen uyarılardan sonra tüm kamu kuruluşların alarm haline geçtiğini hatırlatan Bakan Soylu, “Vatandaşlarımıza görsel, işitsel tüm yayın organlarından gerekli bilgiler aktarılmıştır. AFAD’ın erken uyarı sistemi de 5 vilayette ilk kez kullanılmıştır. Bu sel afetinde iki kaybımız var. Birisi Kastamonu, birisi de Düzce’de. İnşallah en kısa sürede bulmak nasip olur. 2 bin 830 kişi tahliye edildi. 7 bin 860 personel, 2 bin 191 araç, 6 helikopter ve bir insanlı keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut. 47 milyon 150 bin lira destek ve yardım ödeneği çıkartıldı. 112’ye 3 bin 33 ihbar geldi” diye konuştu.

“Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”
Gün geçtikçe durumun kötüleştiğini ifade eden Bakan Soylu, “Geçmiş sel afetlerine yönelik, insan kaybı veya vatandaşlarımızın sele kapılması açısından onunla kıyaslanmayacak derecede bir durum söz konusu. Bu farklı bir değerlendirmeye yol açmasın. Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, bizim gördüklerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, tarım hasarları, yol, köprü, su gibi, köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır. Altını çizerek bunu ifade etmek istiyorum. Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo endişe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin, hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında olduğunu söyleyebilirim. Bu ürün ve arazi açısından önemli. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Marmaris’teki yangının ölçütü kadar. Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her ilde ciddi bir çalışma içindeler” şeklinde konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Bakan Soylu, “Bu saat itibariyle 200’ün üzerinde arama kurtarma personeli ile çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Metanet, sabır diliyorum. Hakikaten aileler ve yakınları için zor bir dönem. Bu esnada Düzce’ye mahsus farklı bir durum söz konusu. Düzce’mizin suyunu temin eden ana isale hattında 4 kilometrelik kopukluk meydana geldi. Düzce Belediye Başkanımız, tüm kuruluşlar, el ele vererek inşallah bu gece yarısına kadar Düzce’nin suyunu verebilmesi için çalışıyor. 24 saat içinde, 4 kilometrelik bu hattın yapılması kolay değil. Tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Köylerde ciddi hasar olduğunu söyleyen Bakan Soylu “Kaymakamlarımız, il özel idaremiz, tüm kuruluşlar, köprüler, tahribatlar açısından kolları sıvamış durumdalar. En kısa zamanda köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik, su gitmeyen köylerimiz var ama sayısı az. İki köye elektrik, 37 köye su verilemiyor. Düzce’nin tam merkezinde bulunan TOKİ’nin yaptığı bin 220 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktayı su bastı. Orada da elektrik idaresi ciddi bir çalışma ortaya koyuyor. 14 blok kaldı. Dönem dönem elektrik ile suyun temasından kaynaklanan sıkıntı oluyor. Onu da aşmaya çalışıyorlar. 3 tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telefi oldu. Onlar da bizim canlarımız. Sular çekildiği andan itibaren tarım hasarı ile ilgili net bir tabloyu ortaya koyacağız. Tüm illerimizde ciddi bir çalışma söz konusu. Vatandaşların evleri ile ilgili mağduriyetlerini de arkadaşlarımız, ilgili çalışma grubumuz çalışmalarını sürdürüyor. El birliği ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Allah bizi bir daha böyle afetle karşı karşıya bırakmasın” dedi.

“Türkiye afet bölgesi”
Türkiye’nin afet bölgesi olduğunun altını çizen İçişleri Bakanı Soylu, “Heyelandan sele, depremden çığa, Türkiye’nin her yeri afet bölgesi. Söylemek kolay değil ama cennet vatanımızın kendine ait, doğanın ortaya koyduğu özellikler de söz konusu. Daha bugün, madenle ilgili afet tatbikatı yaptık. Bu yıl afet tatbikat yılı. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz. Birçok tatbikat yapıyoruz, il risk azaltma planlarımız var” diye konuştu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , karabük , tarım ve orman bakanı , bakan , sel , felaket ,

Yorumlar

Bakan:“Maddi kayıplar kısa sürede telafi edilecektir”

29 Haziran 2022 Çarşamba 23:37

Bakan:“Maddi kayıplar kısa sürede telafi edilecektir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Geçen yıl 11 Ağustos’tan sonra yapılmış olan köprüler, istinat duvarları, dere ıslahları, barajlar yağışların etkisini azaltmıştır. Tabii iki kaybımız var. Bizi üzen tarafı o. Diğer maddi kayıplar kısa sürede telafi edilecektir. Hasar tespit bir taraftan devam ediyor” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bartın’daki sel felaketinde hasar gören bölgeleri inceledikten sonra Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu Sinop’taki incelemeler sonrası hareket ettiği Bartın’da geçen yıl 11 Ağustos günü meydana gelen sel felaketini hatırlatarak, “Geçen Pazar itibariyle başlayan yoğun yağışlar nedeniyle ülkemizin özellikle Batı Karadeniz Bölgesi bu yağışlardan oldukça etkilendi. Özellikle Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak ve Karabük’ü etkileyen yağışlar oldu. Biz de pazartesi akşamdan itibaren bütün bakan arkadaşlarımızla birlikte bölgedeyiz. Herkesin kendi bölgesindeki çalışmaları koordine etmek ve vatandaşlarımızın yoğun yağışlardan en az etkilenmesi konusunda çalışma arkadaşlarımızla arazideyiz. Sinop’ta özellikle Ayancık, Türkeli, Kastamonu, Çatalzeytin, Küre, Şenpazar, Azdavay, Pınarbaşı ve bugün de Bartın’dayız. Bölgede binlerce arkadaşımız bütün bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşlarla seferberlik halinde. Geçen yıl 11 Ağustos’ta da bu bölgeler de önemli bir afet yaşamışlardı. Bizim bu hafta başında yaşadığımız afet aslında geçen yıl 11 Ağustos’ta yaşadığımız afetten çok daha etkili. Hem yağışın miktarı ve bölgesi olarak geniş olması itibariyle tabi ama bunun etkisi çok daha az oldu. Yapmış olduğumuz yatırımlar, almış olduğumuz tedbirler, vatandaşlarımızın duyarlı olması, uyarıları dikkate alması 11 Ağustos’tan sonra yapılmış olan köprüler, istinat duvarları, dere ıslahları, barajlar yağışların etkisini azaltmıştır. Tabii iki kaybımız var. Bizi üzen tarafı o. Diğer maddi kayıplar kısa sürede telafi edilecektir. Hasar tespit bir taraftan devam ediyor. Hasar görenlerin ön ödemeleri yapılmıştır. Tespit de yapıldıktan sonra bunlar telafi edilecektir. Bölgede arkadaşlarımız teyakkuz halindeler. Bütün diğer bölgelerdeki ekipler de bu bölgeye intikal ederek arkadaşlarımıza yardımcı olmaktadırlar.”

“Devlet, millet el ele bütün sıkıntıların üstesinden gelmeye devam edeceğiz”
Bartın’da yağışların etkisini azalttığını hayatın normale dönmeye başladığını anlatan Bakan Adil Karaismailoğlu, “Yağışlar etkisini azalttı. Yarın itibariyle ortadan kaldıracaktır. Hayat normale dönmüş vaziyette, etkilerini ortadan kaldırmak için hasar gören dereler olsun bir taraftan DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğümüz, AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İller Bankası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdaki arkadaşlarımız hasar tespitlerinde yoğun mesai gösteriyor. 7/24 çalışmaktayız. Bir özverili çalışma var. Burada vatandaşımızın her zaman yanında olan devletimiz olmaya da devam edecektir. Milletimiz devletine güvendiği için bu hasarları ve krizleri çok kısa sürede atlatıyoruz. Bakanlığımızın bölgede yoğun yatırımlarımız var. Onlarca yatırımlarımız var. Şantiyelerimiz var. Olası afet durumunda bu şantiyeler afet merkezine dönüşüyor. O yüzden afetin etkilerini kısa sürede ortadan kaldırıyoruz. Geçen yıl 11 Ağustos’tan sonra planlarımızı yapmıştık. Bu afetin etkilerini bu çalışmalarla minimize ettik. Zaten programlanmış işlerimiz vardı. Aynı şekilde DSİ ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çalışmaları var. Böyle olası afetleri bir daha Allah’tan olmamasına temenni ediyoruz. Olduğu anda bunlara karşı yaptığımız yapılarla afete karşı duyarlarla o afetin hasarlarını ortadan kaldırıyoruz. Bu tecrübelerle vatandaşımızın afet durumunda neler yapabileceğimizi onlarla beraber bu izleri ortadan kısa sürede kaldırmanın çözümün hep birlikte göreceğiz. Oldukça önemli mesafeler kat ettik. Artık temizlik çalışmalarına geçtik. Hayat normal akışında devam ediyor. Bu yatırımları, çalışmaları devam ettirerek böyle afet durumunda sıkıntıya mahal vermeden bu süreçleri atlatacağız. Çalışan binlerce arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Devlet, millet el ele bütün sıkıntıların üstesinden gelmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bazı mihrakların Sisli havalarda algı operasyonlarının peşinde dolaştıklarını görmüş olduk”
CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği araçların kullandırtılmadığına dair iddialara atıfta bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Son zamanlarda biz nasıl devletimizle, milletimizle beraberken bazı mihrakların sisli havalarda bazı işlerin peşinde algı operasyonlarının peşinde dolaştığını bugün Bartın’da görmüş olduk. Onlara milletimiz itibar etmediği için biz de itibar etmiyoruz. Arkadaşlarımızla işlerimizin başındayız. Bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kirazlıköprü Barajı büyük bir felaketi önledi”
AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da yapılan barajların büyük bir felaketi önlediğini anlattı. Bartın’da metrekareye 300 kilogramın üzerinde yağış düştüğünü ancak hayata geçirilen barajların büyük bir felaketi önlediğini anlatan Tunç, şöyle devam etti:
“Bakanımız Bartın’ımızı zor zamanımızda teşrif ettiler. 11 Ağustos’ta yaşanan selde de defalarca gelmiş ve hasar giderme çalışmalarına nezaret etmişti. Yine bizleri yalnız bırakmadı. Yoğun yağışlar 26’sında Pazar gecesi başladı. 29’una kadar sürekli devam etti. Toplamda 300 kg üzerinde metrekareye sadece merkezde değil bütün ilçelerimizde ve beldelerimizde yoğun yağış meydana geldi. Aynı anda bütün bölgelerimizde Bartın Irmağı’nı besleyen bütün yan kollarda ani yağışlar nedeniyle Bartın Irmağımız taştı. Belli bir kapasitesi var. Şehir merkezinde de hasara yol açtı. Daha büyük hasara yol açabilirdi. Bartın’da inşasını tamamladığımız ve hizmete açtığımız Kirazlıköprü barajımız büyük bir felaketi önledi. 100 metre yüksekliği var. Yüzde 90 seviyesinde kaldı ve baraj dolmadan yağışlar sona erdi. Şu anda seviye yüzde 80’lyere kadar düşmüş durumda. Kışla barajımız o da 50 metre yüksekliğinde. Hasankadı beldemizden gelen dere üzerinde asıl yağışın merkezi orasıydı. Hasankadı’dan gelen dere üzerinde de Kışla barajımızın doluluğu yüzde 100’e ulaştı. Üçüncü gün baraj taştı, suyu vermeye başladı. Kozcağız barajımız da inşa aşamasında olan baraj. Aslında inşaatı bitti birtakım kamulaştırma çalışmalar nedeniyle su tutmaya başlamamıştı. Kapasitesinin dışında 15 milyon metreküp su aslında barajda su tutmamasına rağmen ani yağışta faydası oldu. Üç barajın toplamda 100 milyon ton kapasiteyi doldurabilecek bir su kütlesinin o anda Bartın Irmağı’na ulaşmasını engelledi. Bu üç barajın Bartın’da inşa edilmiş olması önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştı. 11 Ağustos’ta meydana gelen selde de bu faydayı görmüştük. O nedenle bu barajların inşasında başta Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sel afetinden sonra hemen Pazar gecesinden itibaren hatta daha öncesinde meteoroloji uyarılarda bulundu. İlçe ve bölgemiz için kırmızı alan verdiğinde bütün devletin kurumları başta AFAD koordinasyonunda teyakkuza geçtik. Afet koordinasyon merkezimiz Valimizin başkanlığında oluşturuldu. Alınacak olan tedbirler baştan alınmaya başladı. Sel afeti yağmur yağışları hızlanmaya başladığında İçişleri Bakan Yardımcımız Bartın’a intikal etti. Geçen yılki selde de İçişleri Bakan Yardımcımız İsmail Çataklı’yı ilk saatlerden itibaren Bartın’da görmüştük. Bu selde de çalışmalarını sürdürüyor. İçişleri Bakanımız üç gündür Bartın’da. Çalışmalara nezaret etti. Belde köy ve ilçelerde çalışmalara devam etti. Bugün itibariyle kendilerini uğurladık. Bakanımıza çok teşekkür ediyorum.”

“Cumhurbaşkanımızın devletimizin bütün imkanlarını vatandaşımız için seferber edilmesi talimatları oldu”
Afetin ilk gününden itibaren devletin bütün imkanlarının vatandaşlar için seferber edildiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu yönde talimat verdiğini ifade eden Yılmaz Tunç, konuşmalarına şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanımız ilk gün bizi arayarak devletin bütün imkanlarını vatandaşımız için seferber ettiklerini ve vatandaşımızın mağdur edilmemesi noktasında talimatları oldu. Yoğun bir çalışma içerisine girdik. Halen bu çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Bartın’da değişik illerden destek aldık. Toplam 632 personelle sahada çalışmalar devam ediyor. 81 AFAD gönüllüsünü de buna dahil ettiğimiz zaman 713 toplam görev alan personel şu anda arazide harıl harıl milletimizin Bartın halkının bu sıkıntılı gününde onları o sıkıntıdan kurtarmak için arazide çalışmalarını sürdürüyorlar. Belediyelerimiz, il özel idaremiz ve DSİ, Karayolları, devletin bütün kurumları, Orman İşletmemiz ve herkes bu 632 personelin dışında da yine arka planda çalışan çok sayıda personelimiz var. 103 iş makinasıyla bu çalışmalar gerçekleşiyor. 103 iş makinası Bartın’ın bütün kriz noktalarında selin zarar verdiği noktalarda derelerde çalışmalar devam ediyor.”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 aracını arkasına alıp bu kadar çalışmayı karalamak doğru değil”
CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen 9 aracın çalıştırılmadığı yönündeki iddialarına yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, sözlerini şöyle tamamladı:
“Burada birtakım siyasi eleştiriler yapılabilir. Yapıcı eleştirileri açığız ama bunu doğru olmayan bilgilerle yaptığınız zaman bunu sahada çalışan görevlilerimizin şevkini kıracak vaziyete gelmemesi lazım. Bu noktada yapılan açıklamaları duydunuz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden araçlar geldiği bu araçların çalışmalara sevk edilmediği yönünde CHP’li milletvekilimizin beyanı oldu. Bu beyanı da üzülerek dinledik. Keşke o da bizim çalışmalarımıza katılabilse gelse. Sahada nasıl bir gayret gösterildiğini görse. Ancak selin dördüncü günü gelip arkaya birkaç aracı alıp bir basın açıklaması yaparak bu kadar çalışmayı karalamak doğru bir davranış değil. Yakıştıramıyoruz. Gece gündüz çalışan görevlilere teşekkür etmesi gerekir. Minnettarız demesi gerekir. ‘Allah devletimizden razı olsun’ diyen halkımız gibi düşünmesi gerekir. Ama maalesef birileri yanlış bilgi veriyor. Nitekim İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aracı da sevk edilmiş. Çok sayıda araç da değil. Toplamda 9 araç. Biz şu anda toplamda 211 araçla sahadayız.”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki değerlendirme sonrası Bartın kent merkezini inceledi.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , haber , sel , doğal afet , adil karaismailoğlu , bakan , doğal afet

Yorumlar

Yağmur suları adeta şelale gibi aktı

29 Haziran 2022 Çarşamba 23:28

Yağmur suları adeta şelale gibi aktı

Karabük’ün Yenice ilçesinde meydana gelen heyelan ve dağlardan yola dökülen sular ve kopan kayalar yolu kapattı. Trafiğe kapanan yolun açılması için ekipler seferber oldu.

Yenice-Zonguldak yolu üzeri Yeşilköy Karakavuz Mahallesi Uçansu mevkiinde heyelan meydana geldi. Toprağın kaymasıyla beraber, dağlardan yola dökülen kayalar yolu kapattı. Öte yandan, dağlardan gelen yağmur suları da yola doğru akmaya başladı. Yaşanan gelişme üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Trafiğin durduğu mevkide yolun açılması için ekipler seferber oldu.

Etiketler:

bartın , zonguldak , sel , yağmur , karabük , yenice , kaya , heyelan , toprak kayması

Yorumlar