Zonguldak turizm için hızlandı

10 Haziran 2021 Perşembe 18:15

Zonguldak turizm için hızlandı

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, protokol üyeleri ve gazetecilerle ilin turizmine katkı sağlamak amacıyla trenle Gökçebey ilçesine gitti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa Çufalı, Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, İl Teknoloji Müdürü Yaşar Karaman, Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, İl Özel İdaresi Meclis Başkanı Necdet Karaveli, protokol üyeleri ve gazetecilerle beraber 22723 sefer numaralı trenle Gökçebey İlçesine hareket etti.
Seyahat sırasında Vali Tutulmaz, makinist koltuğuna geçerek hız denemesi yaptı. Kısa süren yolculuğun ardından Vali Tutulmaz ve protokol üyelerini Gökçebey İlçesinde Kaymakamı Ömer Öğünç, Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk ve iş insanı Sezai Çanakçı karşıladı.
Ardından Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri Gökçebey ilçesinde Cevdet Aydemir’in geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı maket evleri inceleyerek, Gökçebey Çok Programlı Anadolu Lisesinde muhtarlarla biraya geldi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, muhtarla biraya geldiği toplantıda şu ifadelere yer verdi:
‘’Bu yıl ekonomik toplantıları da dahil ettik. Muhtarlarla yaptığımız toplantının ardından ekonomik beldeyle ilgili yapılabileceklerin koordinesi işi birliği ve görüş alışverişi toplantıları yapıyoruz. Bugün buraya biraz kalabalık geldik. Önemli gelir kaynaklarından olan turizmi geliştirmek için adım atalım. Potansiyelimizde olan her şeyi değerlendirme gayreti içerisinde bulunalım dedim. Bunlardan bir tanesi de trenle seyahat. Doğal güzellikleri trenle görerek toplumun turizmin algısını daha fazla oluşturmak adına farklı destinasyonlarını sağlamak. Filyos üzerinden buraya geldik. Bundan sonra turizm için değerli açısından değerlendirme durumumuz olacak. Yine muhtarlarla burada beraberiz. Gökçebey’de köydeki sorunlarını dinlemek için buraya geldik. Verim alamadığımız durumlar var. Bunları da gözden geçirme durumumuz olacak. Hem ilimiz hem de Gökçebey’imiz koordinasyon sağlamış olacağız."

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , mustafa tutulmaz , turizm , tren

Yorumlar

Sultan Süleyman Camiinde bin 500 yıllık izler

3 Haziran 2021 Perşembe 19:15

Sultan Süleyman Camiinde bin 500 yıllık izler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bin 500 yıllık tarihi olduğu belirtilen ve 1951 yılında büyük bir kısmı yeniden inşa edilen Selatin Camii’nin alt katında bulunan kilise kalıntıları gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki bin 600 yıllık geçmişi ile tarihe ışık tutan Orhangazi Camisinin, 500 metre yukarısında bulunan ve kaynaklarda Sultan Süleyman Camii olarak geçen Çelikel Camii de kiliseden camiye dönüştürülmesi konusunda ilçe tarihinde önemli yer tutuyor. Zamanla harabe hale gelen cami 1951 yılında mahalle sakinlerinden Mehmet Çelikel’in destekleri ile büyük bir tadilattan geçti. Günümüzde ise caminin alt kısmında kilise kalıntılarını görmek mümkün.

Kdz. Ereğlili Tarih Araştırmacısı ve Edebiyat Öğretmeni Recep Çetin, Bolu Salnamelerinde Ereğli’nin Osmanlı dönemi fethine ve Ereğli’de bulunan camilere yönelik ifadelerin yer aldığına dikkat çekerek, Sultan Orhan ve Şehzade Sultan Süleyman isimleri ile kutsal camilerin belgelerde kayıtlı bulunduğunu öne sürdü. Çetin yaptığı açıklamada, “Orhan Gazi’nin oğlu olan Süleyman Paşa, aynı zamanda Rumeli Fatihi olarak biliniyor. Süleyman Paşa’nın Anadolu’da bir çok yerde fetihleştirme mücadelesi içinde olduğunu buralarda görev aldığını kaynaklarda görüyoruz. Yine Ereğli’de Sultan Orhan’ın yanı sıra bir diğer isim de, Sultan Süleyman adıdır. Bir çok kaynakta Ereğli’de Sultan Süleyman adını görmekteyiz. Ereğli’de 2 tane önemli mahallemiz vardır. Birinin adı Sultan Orhan Mahallesidir, diğerinin adı da Sultan Süleyman Mahallesidir. Cumhuriyet Tarihi içinde Sultan Orhan adını Orhanlar Mahallesi, Sultan Süleyman’ın adını da Süleymanlar Mahallesi olarak değiştiğini görmekteyiz. Burası 1950’li yıllarda yazılmış bir kaynağa göre harabe halindedir. Sonrasında ihtiyaç hasıl oldu ki, bu harap halindeki eserin, yapının tadilatı yapılsın da Cami haline dönsün diye istekte bulunulmuş. Mahallenin de çocuğu olan Mehmet Çelikel’den rica etmişler, o da caminin tadilatını yapmış. 1952 yılında yapıldı diye kitabe şeklinde not düşülmüş. Bu durum caminin yeniden yapılışı değil tadilatıdır. Mehmet Çelikel’in tadilatını yaptırmasının ardından bu yapının Çelikel Camii değiştiğini görmekteyiz. Bununla ilgili bir çok yere başvuruda bulundum. Bugüne kadar sonuç alamadım. Bulduğum birkaç kaynakta bu camiinin de aynı Ayasofya Kilisesi’nde olduğu gibi yine aynı yüzyıllarda 408-450 yılları arasında Roma İmparatoru II. Theodosius döneminde inşa edilmişti kaynaklarda öyle yazıyordu. Bu eserin de 4.,5. Yüzyıllarda inşa edildiğini, Orhan Gazi döneminde de 2 kiliseden dönüştürülmüş, değerli Selatin Camii olarak bugüne kadar gelmiş ikinci eserdeyiz, Sultan Süleyman Camiindeyiz.” Dedi.

Çetin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli mitinginde bu ifadeyi kulandı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart 2019’da yerel seçimler için Kdz. Ereğli’de düzenlediği mitingde Sultan Süleyman’ın emaneti olan Ereğli tabirini kullanmasını hatırlatan tarihçi Recep Çetin şunları söyledi:

“2019 yılında seçim döneminde Kdz. Ereğli’ye gelen Cumhurbaşkanımız, “Sultan Süleyman’ın emaneti olan Ereğli” şeklinde bir ifade kullanmıştı. Demek ki kendisine de bu konuda bu çalışmalardan dökümanlar iletilmiş olmalı ki, kendisinin de Ereğli’de Sultan Süleyman’ın bir emaneti bilgisi bulunmaktadır. Buradaki tarihi eserlerle katkı sunulduğunu Cumhurbaşkanımız da bilmektedir.

Ereğli’ye yapılacak cami projesi Cumhurbaşkanı’na sunulacak

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yeni sahil projesini tanıttığı meclis toplantısında yapılacak cami hakkında da bilgiler verdi. Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Çetin, İlk Deniz Şehidi Recep Kahya’nın ismini önererek şunları söyledi:

“Ereğli’de yapılacak camii, Zonguldak’ta yapılan Uzunmehmet Camii sonrası yankı buldu. Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın, orada Merkez Camii olarak yapılmasını ve Cumhurbaşkanı’ndan talebi olduğunu dinledim. Ereğli’de 1921 yılında şehit olarak verdiğimiz Recep Kahya adını değerlendirmemiz gerekiyor. Yarın Cumhurbaşkanı önüne cami projesi sunulacaksa eğer caminin adının neden Recep Kahya Camisi proje üzerinde gösterilmeyeceğini merak ediyorum. Cumhurbaşkanımız Rizeli, bildiğim kadarıyla da Recep Kahya’nın ailesi ile de akrabalıkları var. Bu ismi önüne sunulduğunda Cumhurbaşkanımızın daha bir heyecan duyarak, Ereğli’deki cami projesi noktasında özel bir durum olacağına inanıyorum.”

“Turizme kazandırılmalı”

Sultan Süleyman Camii’nin bölge turizmi açısından önemli olduğuna vurgu yapan Recep Çetin açıklamasında, “Sultan Süleyman Camiini tabelalar halinde insanlarımıza tanıtalım istiyorum. Turizmde sarı tabelaları dikilsin istiyoruz. Madem Ereğli’de Turizm canlanılsın isteniyor, madem Zonguldak’ta turizm hareketliliği isteniyor. Ereğli’de iki tane kiliseden döndürülme 400’lü yıllarda inşa edilen bu eserlere değerlendirelim istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , sultan süleyman camii , recep çetin , cumhurbaşkanı erdoğan , cami

Yorumlar

Ereğli turizmi konuşuldu

27 Mayıs 2021 Perşembe 13:05

Ereğli turizmi konuşuldu

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz.Ereğli Turizm Fakültesinden Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'na ziyaret

BEÜ Kdz.Ereğli Turizm Fakültesi Dekan V. Prof Dr. Ali Arslan, Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Makbule Civelek ve Fakülte Sekreteri Gönül Tekce, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nu makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette ilçe turizmi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Kaymakam Çorumluoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , turizm , ismail çorumluoğlu

Yorumlar

Açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

27 Mayıs 2021 Perşembe 12:44

Açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

Zonguldak'ta 1,5 yılda yapımı tamamlanan Uzunmehmet Camii 4 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ibadete açılacağı günü bekliyor.

Zonguldak merkeze bağlı Karakum mevkisinde 1.5 yıl önce yapımına başlanan, 4 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışının yapılması beklenen Uzunmehmet Camii'nde tüm hazırlıklar tamamlandı. Camide 6 bin kişinin aynı anda namaz kılabilecek. 200 kişilik otopark ve 5 adet asansör yer alıyor. Dört minare, 22 kubbeden oluşan cami 12 bin metrekarelik alana inşa edildi. 2 bin 500 metrekaresine cami yerleştirilirken kalan alanlar ise sosyal donatı alanı olarak kullanılacak. Alt katında 200 araçlık otoparkı bulunan cami için beş asansör inşa edilecek.

İhlas Haber Ajansı'nın görüntülediği Uzunmehmet Cami'inde bir ilk de gerçekleştirildi. Yerin metrelerce altından çıkartılan taş kömürü caminin bir cephesine yerleştirilecek olan mermere epoksi ile işlendi. Cami, "Ya Allah" yazısı şeklinde asılan taş kömürü ve ismiyle de varoluş sebebi olan Zonguldak'ın adeta sembolü haline geldi.

Uzunmehmet Cami'nde tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten saha mühendisi Enes Karaahmetoğlu, "Bizim şuan ki cami imalatımız gördüğünüz üzere bitti. Camide şuan sadece ufak tefek temizliklerimizi yapıyoruz. Camimiz her şeyiyle özel bir yapı oldu. Şehrimize bir eser oldu İnşallah. Mihrabımız ve onun üzerinde Edirnekâri tavanımız, mermer bloklarımız her şeyimiz özel. Bu camiye ait başka bir yapıda kullanılmayan özel bir tasarım oldu. Cami 6 bin kişinin namaz kılabileceği şekilde dizayn edildi. 200 araçlık bir otoparkımız var. Çocuk oyun alanları, basketbol sahası, kaykay pisti, 0-3 yaş ve 3 yaş üzeri çocuk parkı, yaşlılar için alan, dinlenme alanları ve seyir terası var. Her şeyiyle cami bir sosyal yaşam alanı oldu. Ümit ediyoruz ki Zonguldak için güzel bir eser olarak kalacak. İnsanların hayır dualarını alacağız. Bütün Müslüman kardeşlerimiz için ibadethane olarak kalacak. İnşallah Zonguldak halkına ve bütün Müslüman kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olur. Açılışımıza da az kaldı. 4 Haziran gibi açılış tarihi düşünülüyor Cumhurbaşkanımızın katılımıyla. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , uzunmehmet camii , cumhurbaşkanı erdoğan

Yorumlar

Sanat Sokağı'nda inceleme

26 Mayıs 2021 Çarşamba 21:18

Sanat Sokağı'nda inceleme

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaz dönemi faaliyetlerinin başlaması için hazırlıkların sürdüğü Sanat Sokağı’nda incelemelerde bulundu, ilave yapılacak çalışmalar için ekipleri görevlendirdi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaz dönemi faaliyetlerinin olacağı halka açık alanlarda incelemelerini sürdürüyor. Sanat Sokağı’nı gezen Başkan Posbıyık, ilave çalışmalar için ekipleri görevlendirdi.

Başkan Halil Posbıyık, Ereğlili sanatçıların el işi ürünlerinin halkla buluştuğu stantların yer aldığı, ahşap ürünlerden, oyuncağa, naht sanatından, sedef kakma çalışmalarına, bastondan, el işlemelerine ve cam, seramik ile sepet ürünlerine kadar büyük bir çeşitliliğe sahip olan Sanat Sokağı’nda süren hazırlıkları yerinde inceledi.

Sanat Sokağı sakinleriyle bir süre sohbet eden Başkan Posbıyık, sokak içerisinde uygulanacak yeni projeler ile yapılacak çalışmalara ilişkin belediye ekiplerine görev verdi

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , halil posbıyık , ereğli belediyesi , sanat sokağı

Yorumlar