O gece seyircileri büyüledi

22 Nisan 2019 Pazartesi 18:28

O gece seyircileri büyüledi

Bir grup gönüllünün oluşturduğu tiyatro ekibinin yöre şivesiyle sergilediği “Çaycuma Gecesi” ayakta alkışlandı.

Bir grup gönüllünün oluşturduğu tiyatro ekibi, “Çaycuma Gecesi” adıyla, Çaycuma şivesiyle skeçler ve şiir dinletisinden oluşan bir gösteri sundu. Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki gösteriyi, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, çok sayıda davetli topluluğu izledi. Tiyatro öncesi eski Çaycuma fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Tiyatro esnasında Çaycuma Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibi de gösteri sundu.
Bülent Güner’in bağlama ile eşlik ettiği gösterinin yönetmenliğini Goncagül Uzaldı Özkara yaptı. Emekli öğretmen Nilgün Çelik, Çaycuma’nın ilk radyo programcısı Bülent Sağtekin, Belediye Memuru Ayhan Uzaldı, eski muhtar Umut Durdu, Arzu Sağtekin ve Sabri Özalp’in sahne aldığı oyun Çaycumalılardan büyük ilgi gördü. Zaman zaman güldüren, zaman zaman da duygulandıran gösteride oyuncuların performansı profesyonel tiyatrocuları aratmadı. Tiyatronun sonunda oyuncular ayakta alkışlandı.
Yaklaşık 2,5 saat süren gösterinin ardından sahneye çıkan Çaycuma Belediye Başkan Bülent Kantarcı, yönetmen Goncagül Uzaldı Özkara’ya bir buket çiçek sundu. Tiyatro ekibinin çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini görmekten mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kantarcı, “Belki birçoğunuz benim kadar buradaki geçen olayları ve isimleri bilemeyebilirsiniz. Ama bu 1940-50’li yıllardaki Çaycuma’nın o zaman ki gençleri, bizim babalarımızın, dedelerimizin bugünkü versiyonu. Ben hepsini kutluyorum. İnanılmaz bir iş çıkarmışlar. Ben böyle gösterilerden sonra konuşmayı sevmem ama bu akşam Çaycuma bir tarihe tanıklık etti. Bu gönüllü, içinden gelen ve Çaycuma’ya kendini adamış dostlarımıza kuvvetli bir alkış istiyorum. İnanın tarihe tanıklık ettiniz. Sizleri kutluyorum. Bu akşam unutulmaz” diye konuştu.

Yorumlar

Halk müziği severler unutulmaz bir gece yaşadılar

18 Nisan 2019 Perşembe 12:27

Halk müziği severler unutulmaz bir gece yaşadılar

Zonguldak Fatih Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Karaelmas Türk Halk Müziği Topluluğu Sanatçılarının ortaklaşa düzenledikleri “Türküler Çiçek Açtı" programında birbirinden güzel türküleri türkü severlerle buluştuğu Türk Halk Müziği Konseri gecesinde halk müziği severler unutulmaz bir gece yaşadılar.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) düzenlenen geceye Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Belediye Kültür Merkezi Müdürü Abdullah Bakır’ın yanı sıra çok sayıda türkü sever halk topluluğu katıldılar.
Koro Şefi Şadiye Cırık yönetiminde uzun zamandan bu tarafa yapılan çalışmalar sonrasında düzenlenen Türk Halk Müziği Konser programında sahneye çıkan sanatçılar yurdun hemen hemen her yöresine ait sevilen türküleri seslendirerek geceye renk kattılar.
Ayrıca bundan yaklaşık dört yıl önce Merkez Yayla İlköğretim Okulu bünyesinde Türkiye'nin ilk ve tek veliler korosu olarak kurulan Karaelmas Halk Müziği topluluğu bünyesinde Memur, Esnaf, İşçi. Ev hanımı gibi çeşitli meslek dallarında oluşan sanatçıların seslendirdiği türkü gecesinde sanatçılar program sonrasında izleyenler tarafından ayakta alkışlandılar. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) düzenlenen geceye Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Belediye Kültür Merkezi Müdürü Abdullah Bakır’ın yanı sıra çok sayıda türkü sever halk topluluğu katıldılar.
Koro Şefi Şadiye Cırık yönetiminde uzun zamandan bu tarafa yapılan çalışmalar sonrasında düzenlenen Türk Halk Müziği Konser programında sahneye çıkan sanatçılar yurdun hemen hemen her yöresine ait sevilen türküleri seslendirerek geceye renk kattılar.
Ayrıca bundan yaklaşık dört yıl önce Merkez Yayla İlköğretim Okulu bünyesinde Türkiye'nin ilk ve tek veliler korosu olarak kurulan Karaelmas Halk Müziği topluluğu bünyesinde Memur, Esnaf, İşçi. Ev hanımı gibi çeşitli meslek dallarında oluşan sanatçıların seslendirdiği türkü gecesinde sanatçılar program sonrasında izleyenler tarafından ayakta alkışlandılar. 

Yorumlar

Bozdağ'ın ‘Kişisel Yapboz Sergisi’ açıldı

2 Nisan 2019 Salı 12:34

Bozdağ'ın ‘Kişisel Yapboz Sergisi’ açıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Berfin Bozdağ’ın ‘Kişisel Yapboz Sergisi’ İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun katılımı ile açıldı.

Kdz. Ereğli’de yaşayan ve 2017 yılında Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Bölümü’nden mezun olan Özel birey Berfin Bozdağ, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle ‘Kişisel Yapboz Sergisi’ni açtı. Özdemir AVM’de gerçekleşen açılışa Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, ve Berfin Bozdağ’ın yakınları ve vatandaşlar katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu sergiyi gezerek sergi hakkında bilgi aldı.
Sergi 1-4 Nisan tarihleri arasında Özdemir Park AVM’de ziyaretçilerine açık olacak.

Yorumlar

Otizmli öğrencilerin Ağaç Tablo ve Objeler sergisi açıldı

2 Nisan 2019 Salı 18:29

 Otizmli öğrencilerin Ağaç Tablo ve Objeler sergisi açıldı

Zonguldak'ta 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri tarafından Esas67 Burda AVM'de ‘Ağaç Tablo ve Objeler’ sergisi açıldı. Sergi doğadan toplanan atık ağaçlar, kozalaklar ve meşe palamudundan oluşuyor.

Sergi açılışına, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ın eşi Esman Bektaş, Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmen, öğrenciler ve velileri katıldı.
Serginin açılış kurdelesini Zonguldak Vali Erdoğan Bektaş'ın eşi Esman Bektaş, otizmli bir kız öğrenci ile birlikte kesti.
Zonguldak Vali Erdoğan Bektaş'ın eşi Esman Bektaş, sergiyi gezdiği sırada öğrenciler ile yakından ilgilenerek öğrencilerin yaptığı Ağaç Tablo ve Objeler 'den satın aldı. Esman Bektaş, sergiyi gezdikten sonra 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü kutlayıp sergide emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorumlar

Ünlü ressamların eserlerini duvarlarında yaşatacaklar

28 Mart 2019 Perşembe 20:01

Ünlü ressamların eserlerini duvarlarında yaşatacaklar

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi öğrencileri seçmeli görsel sanatlar dersi kapsamında okulun koridorunu ünlü ressamların eserlerinden seçtikleri bir birinden özel resimlerle boyadı.

Çaycuma Nihat Kantarcı Anadolu Lisesi okulunun Görsel Sanatlar dersi öğretmenleri Ayten İnaloğlu ve Nuran İnaloğlu öncülüğünde okulun 10.11.ve 12. Sınıf öğrencileri resim ve görsel sanatlar sınıfı koridoru duvarlarında çizdikleri resimleri özel hazırlanmış boyalarla renklerdiler.
Sosyal etkinlikler kapsamında öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerini keşfedip geliştirmek amacıyla okullarında müzik, spor, sanat, resim, edebiyat ve çeşitli alanlarda etkinlikler yapıldığını söyleyen Okul Müdürü Satılmış Erenoğlu, "Okulumuzda Çaycuma’nın en kıdemli resim öğretmenlerinden Ayten İnaloğlu kadrolu olarak çalışmakta. Yine resim dersleri haftada iki saate çıkarıldığı için ikinci bir öğretmene ihtiyaç duyulduğundan Fen Lisesi öğretmenlerinden Nuran İnaloğlu' da okulumuzda görevlendirildi. Öğretmen ve öğrencilerimiz özverili bir şekilde başka okullar da gerçekleştirilen çalışma benzerini okulumuzda yapmak istediler. Bizde gerekli imkânları hazırladık. Öğrencilerimizin bu projeyle ilgilendiklerini ve zevk duyarak calıştıklarını gördük. Çok kabiliyetli öğrencilerimizi fark ettik. Öğretmen ve öğrencilerimiz zevkle bu çalışmaktalar” dedi.
Mayıs ayının sonuna kadar bu çalışmayı tamamlayıp sergi açmak istediklerini de sözlerine ekleyen Erenoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Şuan da burada bulunduğumuz koridor resim ve görsel sanatlar sınıfının bitişiğinde olan bir koridor. Öğrencilerimizin sanata karşı heyecanlarını sürekli tutmak düşünesindeyiz. Bu çalışmaları basit bir resim çalışması olarak görmemek lazım. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra üniversitelerin mimarlık, mühendislik fakülteleri ile meslek yüksek okullarının teknik bölümlerini öncelikle tercih etmektedirler.Bu okullarda ilk defa teknik resim dersi ile karşılaşmaktalar. Lise öğreniminde bu etkinliklerde bulunan öğrenciler üniversite de başarılarına katkıda bulunacaktır. Bize destek olan Kaymakam Serkan Keçeli' ye, burada kullanılan akrilik boyaların temininde bizlere destek oldu. Zemini düzenlenmesinde ve çalışmalarımızda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Zekai Kamitoğlu’na ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Baş’a teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar