OYAK Maden Metalürji'nin başına Özcan atandı

15 Ekim 2018 Pazartesi 10:58

Ereğli Haber

OYAK Maden Metalürji'nin başına Özcan atandı

OYAK Maden Metalürji Grup Başkanlığı görevine Toker Özcan atandı. Özcan’dan boşalan İsdemir Genel Müdürlüğü görevine de Mesut Keyfli getirildi.

OYAK Maden Metalürji Grubu’nda iki üst düzey atama gerçekleşti. Gruptan yapılan açıklamaya göre OYAK Grup şirketlerinden İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürü Toker Özcan, Ekim 2018 itibarıyla ‘OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı’ olarak atandı. Toker Özcan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü görevini ise Mesut Keyfli’ye devretti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Toker Özcan, iki yılı aşkın bir süredir İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

İskenderun Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (İsdemir) Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Mesut Keyfli ise, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında İsdemir’de mühendis olarak göreve başlayan Keyfli, son olarak İsdemir’de İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı (V.) olarak görev yapıyordu.

Yorumlar

Subaşı Kasap Izgara’ya görkemli açılış

14 Eylül 2018 Cuma 17:22

Ereğli Haber

Subaşı Kasap Izgara’ya görkemli açılış

Kdz. Ereğli’nin sevilen esnaflarından Subaşı Kasap’ın sahipleri merhum Ali Başkan ve oğulları Yüksel ile Bayram Başkan yeni yatırımları Subaşı Kasap Izgara’yı düzenlenen görkemli bir törenle dular eşliğinde hizmete açtı.

Ereğli Haber- Karadeniz Ereğli’de uzun yıllardır kasap olarak bölge halkına hizmet veren ve girdikleri her işte başarı sağlayan Ali Başkan ve oğulları Yüksel ile Bayram Başkan ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği ülkemizde yeni bir yatırıma girerek piyasalara adeta moral verdi.
Bu gün düzenlenen törenle hizmete açılan subaşı Kasap Izgara Restaurant her türlü et ve et ürününün ızgara çeşitleri ile bölge halkına yeni bir lezzet sundu.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın yerine başkanlığa vekalet eden Ayhan Atay, Subaşı Kasap Izgara’nın ilçeye hayırlı olmasını dileyerek Ali Başkan ve oğullarına başarılar diledi.
AK Parti Zonguldak Önceki Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu ise Ali Başkan ve oğullarının girdikleri her işte önemli başarılar sağladığını belirterek, mesleği kasaplık olan Köfteci Faruk nasıl marka olup Türkiye’nin dört bir yanında işletmeler açtıysa Subaşı Kasap Izgara’nın da markalaşarak aynı başarıyı yakalamasını dilediğini söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından Kdz. Ereğli Belediyesi Sosyal İşler Müdürü İzzettin Aşan açılış nedeniyle dua yaptı.
Duanın ardından anne Melek, oğulları Yüksel ile Bayram Başkan, Kdz. Ereğli Belediyesi Başkanvekili Ayhan Atay, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Faruk Çaturoğlu, AK Parti Zonguldak Önceki Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışa Kdz. Ereğli TSO Önceki Dönem Başkanı Sertan Yalçın, AK Parti Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin, Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çınar, Belediye Meclis Üyesi Fevzi Mazlum, AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Aday Adayları Erol Şahin ve Muhammet Köse, CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Erol Çivici, Kent Konseyi Başkanı Yusuf Karaoğlu, İşadamları Turgut Tanyıldız, Kürşat Yağız, Mehmet Çivici, Ahmet Kızmaz, Şinasi Bozkurt, Mustafa Demiray, Mustafa Kocatürk, Eyüp Bayram, BBP Kdz. Ereğli İlçe Turabi Çelik, Kdz. Ereğli Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Erdal Uyar, muhtarlar, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdihamın yalandığı açılışta Başkan ailesi davetlilere aşure, ekmek arası köfte ve sucuk ikramında bulundu.
Davetliler Başkan ailesini tebrik ederek yeni yatırımlarının hayırlı olması ve bol kazanç getirmesini diledi.

Yorumlar

Oruç Reis maden çalışmalarını sürdürüyor...

4 Eylül 2018 Salı 16:18

Oruç Reis maden çalışmalarını sürdürüyor...

Milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Zonguldak açıklarında deniz altındaki taşkömürü başta olmak üzere maden rezervini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Geminin 2 aylık süreçte yapılacak olan tarama faaliyetlerinin ardından raporun bakanlık tarafından açıklanması bekleniyor. 
Zonguldak’taki deniz altında bulunan taşkömürü rezervinin tespit edilmesi için milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, deniz altındaki kömür rezervi taramasını sürdürüyor. Modern ve ileri teknolojiye sahip olan gemi, 2 aylık süreçte sismik araştırmalar yapacak. 
Deniz seviyesinin altında da kömür üretiminin yapıldığı bölgede 100 milyon ton rezervi olduğu bilinen kömürün yaklaşık 40 milyon tonunun deniz altında olduğu ön görülüyor. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Oruç Reis, MTA’nın geçen sene dönemin Enerji Bakanı Berat bey zamanında denize indirildi. Yerlilik oranı yüzde 90 civarında oldu. Dünyanın sayılı sismik arama gemilerinden birisidir. Oruç Reis bizim için çok değerli bir gemi. Yaklaşık 1-2 haftadır Zonguldak açıklarında arama tarama yapıyor” diye ifade etti. 

“Hem Zonguldak hem de Türkiye için önemli bir gemi” 
Genel Başkan Ahmet Demirci, “Yer altındaki tüm madenleri doğalgaz olsun, petrol olsun yalnız kömür değil varsa sismik bir arama ile son teknolojik bir arama yapıyor. En son da buradaki bulguların açıklanmasını bekliyoruz. Enerji Bakanımız ve MTA yetkilileri sanırım bu bulgular doğrultusunda açıklama yapacak. Zonguldak’ta deniz altında ne kadar kömür rezervi var. Onları araştıracak. Doğalgaz var mı başka madenler var mı? Bunun araştırması neticesinde açıklanacak. Yakın zamanda Enerji Bakanımızın Zonguldak’a gelmesini bekliyoruz. Bu neticede gemiye ziyaret öngörülüyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla 2 aya yakın Zonguldak açıklarında inceleme yapılacağını söylediler. Daha önce bizim araştırmalarımızda bazı madenler ve doğalgazın olduğunu biliyorsunuz. İnşallah daha çok netlik kazanacak. Oruç Reis hem bizim için hem de Türkiye için güzel bulgular elde edeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi” şeklinde konuştu. 
Arama tarama faaliyetlerinden elde edilen bulguların bakanlıkça açıklanması bekleniyor.

Yorumlar

1500 maden işçisi alınacağının müjdesi verildi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 18:04

1500 maden işçisi alınacağının müjdesi verildi...

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na 1500 maden işçisinin alınması ile ilgili sürecin devam ettiğini aktardı.

5 Haziran 2018 günü Zonguldak’a gelen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak mitinginde Türkiye Taşkömürü Kurumu'na yılbaşına kadar bin, yılbaşından sonra 500 olmak üzere 1500 maden işçisi alınacağı müjdesini verdi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği madenci alımı ile ilgili sürecin devam ettiğini aktaran Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, alınacak yeni işçiler ile kuruma katkı vermeyi sürdüreceklerini ifade etti. 
Enerji ve Tabii Bakanlığı’na bağlı bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda örgütlü bulunan GMİS’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Demirci, taşkömürünün çıkartılması için ellerinden gelen mücadelenin sürdüğünü belirtti. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in önümüzdeki günlerde Zonguldak’a geleceğinin de altını çizen Demirci, şöyle dedi: 
“Sayın Cumhurbaşkanımız Zonguldak mitinginde açıkladığı gibi 2018 yılı içerisinde 1000 kişi 2019 yılı içerisinde de 500 kişi alınacağı müjdesini vermişti. Biz ümit ediyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu söz yerine getirilecek. Önümüzdeki günlerde Enerji Bakanımız Fatih bey Zonguldak’ı ve TTK Genel Müdürlüğü’nü ziyaret edecek. O tarihlerde yüzde 99 iş alımı sürecinin startı verilecek. Umut ediyorum en kısa zamanda arkadaşlarımız iş başı yapar ve kurumumuza da katkı vermeyi sürdürürüz. Milletvekillerimizin de çalışmaları var. 1500 kişinin bir anda alınması yönünde. Bir anda alınsın hiç olmazsa insanlarımız 2-3 kere gidip gelme olmasın diye 1500 işçinin bir anda alınmasını istiyoruz. Genel müdürümüz de bu konuda bizimle aynı istişare içerisinde, milletvekillerimiz de bizimle hemfikir. Enerji bakanımız buraya geldiğinde temennilerimizi, dileklerimizi ileteceğiz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde işçi alımı bir an önce başlayacaktır.” 

Yorumlar

EMKO Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor...

20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:04

EMKO Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor...

Zonguldak’ta kurdukları fabrikada panel ve radyatör üreterek dünyanın 57 fabrikasına ihraç eden EMKO, kendi kombisini de üreterek yerli üretimle Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

Firma, doların yükselmesi nedeniyle ürettikleri ürünün ham maddesinin alımında zorluk çektiklerini belirterek ham maddenin satışının Türk lirası ile yapılmasını istiyor. 
Gökçebey ilçesinin Bakacakkadı beldesinde panel radyatör, havlupan ve katı yakıtlı kazan üreten EMKO Isı, 2015 yılında ise kombi sektörüne adım attı. 600 personel istihdam eden firma, dünyanın 57 ülkesine ihracat yaparak Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. 
1993 yılında kurulan fabrikada 23 yıldan bu yana durmadan çalıştıklarını aktaran Arı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Günal, "EMKO, 1993 senesinde kuruluşuna başladığımız bir panel, radyatör fabrikasıdır. 1995 yılının ortalarında üretime geçtik. Aradan geçen 23 yıllık zaman diliminde Reis-i Cumhurumuz gibi ‘durmak yok, yola devam’ diyerek çalışıyoruz. İhracattaki payımız ilk 6 ayda ciromuzun yüzde 23’ü, son altı ayda yüzde 35-36’ya kadar her yıl çıkıyoruz. Bu yıl da çıkacağımızı umut ediyoruz. Dünyanın 57 ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu ihracat yaptığımız ülkeler, Avrupa Birliği ülkeleri olduğu gibi Çin, Rusya, Ukrayna, Moğolistan, İsrail, Ürdün, Pakistan ve işin en can alıcı noktası Şili ve Kolombiya’ya kadar ihracatımız var. Bu ihracatımız ürünün kaliteli olmasından doğru bunu başarabiliyoruz. Bu ülkelere ürün satışımız oluyor. İnşallah bundan sonra da devam edecek" diye konuştu. 

Türkiye’nin yerli kombisini üretip dünyaya satıyorlar 
İtalya, Almanya ve Fransa’nın ürettiği kombilerin yanı sıra Türkiye’de yerli kombiyi üreterek dünyaya sattıklarını aktaran Günay, "Bizim ülkemiz ve EMKO radyatör kısmında bütün dünyadaki üreticilerden daha çok radyatör üretiliyor. Kombi kısmında bu tersine dönüyor. Dünyada en çok İtalya, Almanya ve Fransa kombiyi üretiyor. Türkiye’de yerli olarak kombiyi EMKO ve bir Türk firması daha üretiyor. Diğer üreten firmalar yabancı ülke firmalarıdır. Bizim gibi sacından, kalıbından hepsini kendi yapan yerli firma olarak EMKO bunların en önündedir" ifadelerine yer verdi. 

"Doların yükselişi tamamen siyasi bir olaydır" 
57 ülkeye yaptıkları ihracatla başarılarını sürdürdüklerini ve Türkiye’nin adını dünyaya duyurduklarını aktaran Günay, doların yükselmesi dolayısıyla sancılı bir süreç yaşadıklarını ancak bunu atlatacaklarını ifade etti. 
Fabrikada üretilen panel, radyatör ve kombilerin ham maddesinin alımında doların yükselmesi nedeniyle zorluk yaşadıklarını belirten Günay, "Türkiye’deki ve dünyadaki doların böyle sıkıntılı duruma gelmesi ekonomik olay değildir. Tamamen siyasi bir olaydır. Bunun çok rahat aşılacağına, eski haline döneceğine inanıyorum. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları dünyanın en iyi sacını üreten firmaların başında gelir. Biz de üretilen bu sacı satın alarak panel, radyatör ve kombi üretiminde ham madde olarak kullanıyoruz. Bu sacları dolar bazında satıyor. Biz bu sacları Türk lirası bazında veya bağlantı yaptığımız günü kur üzerinden ödemek istiyoruz. Kendilerinden de böyle bir talebimiz oldu. Yönetim toplantısı sonrası bize bilgi vereceklerini söylediler. İnşallah bizim isteklerimizi kabul ederler bizler de yolumuza süratle devam ederiz. Ereğli Demir Çelik dünyada Türkiye’yi temsil eden sanayi ürünüdür. Bu sanayi ürününü onlar üretiyorlar, biz de bunu Çin’e, Şili’ye, dünyanın değişik 57 ülkesine satabiliyoruz ve bize TL bazında satış yapmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Yorumlar
  • Vatandaş
    26 Ağustos 2018 Pazar 12:38

    Siyaset yapma,üretim yap,ar-ge çalışmanı artır.Teşvik alma bilki !teşvik vergilerden sağlanır.Devlete yük olmuyorsan işte sen ozaman Sena-i adamısın.