Ormanlara giriş-çıkış yasaklandı

31 Temmuz 2021 Cumartesi 16:05

Ormanlara giriş-çıkış yasaklandı

Zonguldak Valiliği yaptığı açıklamada ormanlık sahalarda yangın çıkmaması için bir dizi karar aldı. Alınan karar doğrultusunda 1 Eylül 2021 tarihine kadar ormanlara giriş-çıkış yasaklandı. Akdeniz'deki yangınlarla mücadele kapsamında Zonguldak'tan da 6 arazoz ve 2 ilk müdahale aracı 36 personel bölgeye sevk edildi.

“Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmelik” gereği Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Zonguldak Valiliği Kriz Merkezi Toplantı Salonunda Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı.

Zonguldak’ta ormanlık sahalarda yangın çıkmaması için gerekli tedbirleri önceden almak, olabilecek orman yangınlarına en kısa sürede müdahale ederek yangınların büyümeden söndürülmesini ve büyüme temayülünde makine, donanım ve insan gücü sevkiyatı organizasyonunu sağlamak ile orman yangınlarında kamu kurum ve kuruluşları arasında iş birliğini temin etmek amacıyla alınan kararlar açıklandı.

Oluşan kurak hava şartlarında orman yangınlarının artması söz konusu olacağından muhtemel orman yangınlarını önlemek amacıyla resmi izinli piknik mesire yerleri, tabiat parkları gibi alanlar ile yetkili kişiler, orman köylerinde yaşayanlar ve ormancılık faaliyetlerinde çalışanlar dışında orman alanlarına giriş - çıkışlar Orman Bölge Müdürlüğünün gösterdiği lüzum üzerine 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi kapsamında 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 01 Eylül 2021 tarihine kadar yasaklandı.

Giriş-çıkış yasağının uygulaması ve kontrolü, Zonguldak Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünce sağlanacak. Başta Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, köy muhtarları ve gerektiğinde diğer birimler tarafından tescilli piknik ve mesire yerleri dışında, orman alanlarında piknik yapılmaması ve bu alanlara giriş-çıkışa müsaade edilmeyeceğine dair vatandaşların bilgilendirilmesi ve uyarılması sağlanacak.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yangına hassas yerlere orman yangınlarına karşı duyarlılığın arttırılması için pankart, tabela, bildiri asılması sağlanacak.

Kolluk kuvvetleri devriye gezecek

Ormanlık bölgelerde kolluk kuvvetleri tarafından devriye gezilip olası yangın tehlikesi oluşması muhtemel durumlarda acil tedbirler alınacaktır. Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması sağlanacak.

Ormanlara 4 Km. mesafede yer alan ve orman köyü olan köylerin sınırları içinde çoban ateşi, piknik ateşi gibi ateşlere, bahçe ve anız temizliği maksatlı ateş yakılmasına, ayrıca düğün, eğlence amaçlı yapılan kutlamalarda, havai fişek, dilek balonu benzeri yanıcı maddelerin kullanımına müsaade edilmeyecek.

Orman işletme müdürlükleri köy muhtarları ile sürekli irtibat halinde olacak, 22.04.2021 tarih ve 2021/1 sayılı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Kararındaki hususların muhtarlarca vatandaşlara hatırlatılması sağlanacak. Köy muhtarlarınca çoban ateşi, anız ateşi ile bağ ve bahçelerde temizlik ve benzeri amaçla herhangi bir ateş yakılmaması hususunda cami hoparlörlerinden duyuru yapılması sağlanacak.

Belediyelerce vatandaşlara hoparlörlerinden belli aralıklarla yangına duyarlı olunmasına yönelik duyurular yapılacak. İhtiyaç halinde yangın söndürülmesi için arazöz, vidanjör, su tankı gibi araçlarıyla söndürme ve soğutma çalışmalarına yardımcı olacaklar. İl Müftülüğünce, camilerde vaaz veya konuşmalarda orman yangınları hususunun vatandaşlara anlatılması sağlanacak, vatandaşların duyarlılığı, bilgisi ve yangın söndürme duyguları ile ormanın yararları ve orman sevgisinin pekiştirilmesi sağlanacak.

Olası yangınlara karşı emniyetli toplanma merkezleri oluşturulacak

Olası yangın durumunda, yangının seyir ve vahametine göre İl Özel İdaresi, DSİ, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Belediyeler ile gerektiğinde askeri birlikler ve diğer kurum ve kuruluşlardan personel, araç- gereç ve iş makinesi takviyesi sağlanacak. Orman yangınının yerleşim birimlerine sirayet etmesi tehlikesinin ortaya çıkması durumunda köy ve mahalle muhtarları tarafından emniyetli toplanma merkezlerinin oluşturulacak, yerleşim yerlerinin tahliyesi gibi konularda yetkililerle derhal temasa geçerek gerekli tedbirler alınacak. Meteoroloji İl Müdürlüğü tarafından orman yangını riski hakkında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin anlık olarak bilgilendirilme yapılacak.

Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacak. Halen belediyelerce vahşi depolama alanı olarak kullanılan ormana bitişik çöplüklerde muhtemel yangınların ormana sıçramasını önlemek amacıyla mevcut çöp yığınları içeri doğru iş makineleriyle itilerek yanıcı madde bulunmayan yangın koruma bandı oluşması sağlanacak. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce orman yangınlarına sebebiyet verilmemesi için tüm çiftçilere anız, bahçe temizliği gibi nedenlerle ateş yakılmamasının hatırlatılması sağlanacak.

Enerji nakil ve doğalgaz iletim hatlarından kaynaklı yangınları önlemek amacıyla enerji ve doğalgaz firmaları tarafından tedbirler alınacak.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , orman

Yorumlar

Siz de fidan bağışı ile destek verin

30 Temmuz 2021 Cuma 11:59

Siz de fidan bağışı ile destek verin

Türkiye’nin bir çok noktasında devam eden yangınlar sonrası, her kesimden fidan bağış kampanyaları başlatıldı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve sürmekte olan ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ bağış kampanyasına destek vermek için;

https://gelecegenefes.com/ veya https://bagis.ogemvak.org.tr/ adreslerinden bağış yapılabilir. 

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Vakfı kampanyasına www.tema.org.tr adresinden ulabilirsiniz. Fidan Birim Bedeli 13 TL (En az 3 adet Fidan Bağışı ile işlem başlatılabilir.) Bu sayfada karşınıza çıkan "Bağış Yap" ekranına tıklayarak fidan bağışını yapabilirsiniz.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ereğli belediyesi , fidan bağışı , tema , orman

Yorumlar

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarını sevindirdiler

30 Temmuz 2021 Cuma 02:45

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarını sevindirdiler

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Alaplı ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için eğitim verilen tırda çocuklarla bir araya gelen Vali Tutulmaz ve Milletvekilleri, ilçede yapımı süren yerleri gezerek bilgiler aldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz; AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Ahmet Çolakoğlu ile birlikte Alaplı ilçesinde ilk olarak Mollabey köyünde mevsimlik tarım işçileri için İl Özel idaresince yapılan ve tamamlanmak üzere olan geçici barınma tesisi inşaatında incelemelerde bulundu. 

Tutulmaz ve Milletvekilleri daha sonra Kızılay Genel Başkanlığı’nca mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için gönderilen, içerisinde eğitim verilen ve sosyal faaliyetler yapılabilen Çocuk Dostu Alan Tırında çocuklarla bir araya gelinerek, hediyeler verildi. Akabinde mevsimlik tarım işçileri ziyaret edildi.

Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Türkmen ve Çolakoğlu, Kaymakam Vedat Yılmaz, Belediye Başkanı Nuri Tekin ile birlikte Alaplı balıkçı barınağında incelemelerde bulundu. İncelemelerin sonrasında Su Ürünleri Kooperatifi üyelerinden gelen istek ve talepler istişare edildi. 

Alaplı Aşağıdağ köyünde köy sakinleri ile bir araya gelen heyet sonrasında ise Gümeli Doğandere Mahallesi'ndeki 100 yaşını aşkın İpek anneyi ziyaret ederek sağlıklı bir ömür dilediler.

Vali Tutulmaz, Milletvekilleri Türkmen ve Çolakoğlu, Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Necdet Karaveli, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, Gümeli merkezden Bölüklü Yaylası istikametine Özel İdare tarafından yapımına başlanan 4 kilometre sathi kaplama asfalt alt yapı çalışmasını da incelediler.

Gümeli Bölüklü Yaylası'nda incelemelerde bulunan heyet, yayla sakinleri ve vatandaşlarla sohbet ettiler. Ardından Alaplı ve köylerine içme suyu sağlamak amacıyla yapılan içme suyu göletini inceleyen heyet yetkililerden bilgi aldı.

Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezlerinden yeni açılan Alaplı Gençlik Merkezi de ziyaret edilerek atölyeler gezildi.

İlçede yapımı devam eden 50 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatını inceleyen Vali Tutulmaz, Alaplı Devlet Hastanesi’ne aşı olmak için gelen Terörle Mücadele Gazisi Mehmet Ulukaya ile sohbet etti.

Vali ve Milletvekilleri yapımına yeni  başlanan 24 derslikli Ahmet Zeki Atalay İlkokulu inşaatında da incelemelerde bulunurken, yetkililerden bilgi aldılar. Heyet son olarak Alaplı Kapalı Spor Salonu ve "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi kapsamında yapımı devam eden portatif  yüzme havuzunu inceledi.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , vali mustafa tutulmaz , alaplı , inceleme , gümeli , gençlik merkezi , mevsimlik tarım işçileri , çocuk

Yorumlar

Göreve başladı

29 Temmuz 2021 Perşembe 18:24

Göreve başladı

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kdz. Ereğli İşletme Müdürü Ayhan Yalçın görevine başladı.

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nde Uşak İşletme Müdürü görevini yürütmekte iken Orman Genel Müdürlüğü tarafından Bölge Müdürlüğü’ne ataması yapılan Ayhan Yalçın, Kdz. Ereğli İşletme Müdürü olarak görevine başladı.

Yalçın’ı makamında ziyaret eden Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu hayırlı olsun diyerek yeni görevinde başarılar diledi. Görev tesliminde Kdz. Ereğli İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Şefleri de hazır bulundu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , orman işletme , ayhan yalçın

Yorumlar

Geleneği yaşattılar

29 Temmuz 2021 Perşembe 17:50

Geleneği yaşattılar

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, artık unutulmaya yüz tutan ve son 60 yıldır atlı gelin alma geleneği dünya evine giren genç çift tarafından yeniden yaşatıldı.

Gelin alma merasimini atla ve Türk Bayrağıyla gelin evine gelen damat ve yakınları, gelini at üstünde ilçe sokaklarında dolaştırarak ilgi odağı oldu.

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde Jandarma Uzman Çavuş olarak görev yapan 26 yaşındaki Cemre Demirhan ile Yonca Ünsal çifti düğünle dünya evine girdi. Gelin alma merasimi ise unutulmaya yüz tutan atla gerçekleştirildi. Kına gecesinin ardından damat ata binerek arkadaşlarıyla gelin almaya gitti. Baba evinden çıkartılmasından sonra gelin, ata binerek damat ve yakınları ile birlikte ilçe sokaklarında tur attı.

At üzerinde gelinin dolaştığını gören Alaplılılar da cep telefonları ile fotoğraf ve görüntü çekerek nostaljik anları ölümsüzleştirdi.

Hayallerindeki düğünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Cemre Demirhan, "Hep böyle bir düğünüm olsun diye hayal ettim. Arkadaşımın atını süsledik ve eskiden yapılan düğünlere benzer bir düğün yaptım. Çok mutluyum" dedi.

Atlı gelin geleneğinin sürdürmenin çok güzel olduğunu belirten vatandaşlar; "Eskiden araba yoktu. Gelinler at üzerinde giderlerdi. Şimdi ise arabalar çoğalınca bu gelenekler unutuldu. Gençlerin böyle bir geleneği yaşatmaları çok güzel bir olay. Ben 15 yaşlarında idim. İyi hatırlıyorum. Ablam da 60 yıl önce at üzerinde gelin gitmişti. Şimdi ise arabalar çoğalınca bu gelenekler unutuldu. Gençlerin böyle bir geleneği yaşatmaları çok güzel bir olay. Allah mesut etsin" şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , alaplı , at , gelin

Yorumlar