Ortaokullar arası matematik yarışması düzenlendi

18 Nisan 2019 Perşembe 12:23

Ortaokullar arası matematik yarışması düzenlendi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Cumhuriyet Ortaokulu'nda Matematik Yarışması düzenlendi.

Yarışmaya, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Cengiz Yılmaz ile Muharrem Yol, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Yapılan Matematik Yarışmasında öğrencileri matematiğe olan ilgisini arttırmak, matematik sorularına karşı özgüvenlerini geliştirmek, matematik alanında başarılı çalışmalar yapabilmesini sağlamak, öğrencilerin temsil yeteneklerini geliştirmek ve matematiksel düşünme sistemlerini geliştirmenin yanı sıra öğrencilerin birlikte iş yapabilme becerisini geliştirip, yarışma kültürünü kazandırmak hedeflendi. 
Düzenlenen yarışmaya 15 okul katılırken yapılan yarışma sonucu dereceye 1 .Barbaros Kutlutaş Ortaokulu 2.Hisarönü Seçil Şanlı Ortaokulu 3.Mimarsinan Ortaokulu 
Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, yarışmaya katılan okul idarecilerine, öğretmen ve öğrencilere başarılarının devamını diledi. 

Yorumlar

Turgut Reis Ortaokulu'ndan büyük başarı

9 Nisan 2019 Salı 19:59

Ereğli Haber

Turgut Reis Ortaokulu'ndan büyük başarı

Devrek’te düzenlenen “Zonguldak Çözüyor” adlı bilgi yarışmasında öğrenciler bilgilerini davetlilerle paylaştılar.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde faaliyette bulunan Sabahat- Cemil Ulupınar Fen Lisesi okulunda gerçekleştirilen “Zonguldak Çözüyor Matematik” yarışması Sabahat- Cemil Ulupınar Fen Lisesi organizasyonu tarafından organize edilirken, yarışmaya Zonguldak ilinden 56 ortaokul katıldı. Düzenlenen yarışmada 168 öğrenci bireysel olarak yarıştı. Her okuldan 3 kişinin katıldığı yarışmada bireysel kategoride birinci Ereğli Cumhuriyet Ortaokulundan Yağızhan Etçibaşı, ikinci Kepez İzmirlioğlulları Ortaokulundan Mehmet Emin Kırık üçüncü Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulundan Merve Baykan oldu. Bireysel Yarışmada en yüksek puanı alarak 56 okul arasından ilk beşe giren okullar şunlar oldu, Devrek Karşıyaka 100. Yıl Ortaokulu, Çaycuma Barbaros Kutlutaş Ortaokulu, Merkez İbrahim Fikri Anıl Ortaokulu, Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu ve Ereğli Turgut Reis Ortaokulu Bu beş okul arasında yapılan bilgi yarışmasında ise üçüncü, İbrahim Fikri Anıl Ortaokulu ikinci Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu birinci Ereğli Turgut Reis Ortaokulu oldu. Gerçekleştirilen yarışmaya; Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Üçler Sarıkaya, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza Eryiğit, Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, Şube Müdürleri Cemalettin Yüceer, Muhammet Atlı Katıldı.
Okul Müdürü Turgay Kırgil davetlilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi,”İlimizin akademik başarısına büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu projenin seneye de devam edeceğini bildirir, bu organizasyona katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu

Yorumlar

Cumhuriyet Ortaokulu’nda ‘GözetmenSizsiniz’ sınavı

26 Şubat 2019 Salı 16:59

Cumhuriyet Ortaokulu’nda ‘GözetmenSizsiniz’ sınavı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Cumhuriyet Ortaokulu, Milli eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve uygulanması zorunlu olmayan ‘GözetmenSizsiniz’ sloganı ile öğrencileri sınava tabi tuttu.

Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘Bir okul gözetmensiz sınav yapsın ve bende varım’ sözüne ‘Biz de varız’ diyerek uygulamayı başarıyla yapan ilçedeki tek okul oldu. Cumhuriyet Ortaokulu tarafından 7. Sınıflar Bilim Uygulamaları dersinde öğrenciler başlarında gözetmen olmadan sınava girdi. Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Orhan Yorulmaz, bu uygulama ile öğrencilerin dürüst ve güvenilir bireyler olarak hayata atılmalarını sağlamak olduğunu ifade etti. Yorulmaz konuşmasında “Bu uygulamayla öğrencilerimizin başarıya odaklı çalışmalarında dürüst ve güvenilir bir birey olarak hayata atılmaları için çalışan ve destek veren okul idaresine, öğretmenlere, veli ve öğrencilere teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

"Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı”

24 Şubat 2019 Pazar 15:34

"Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı”

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Çaycuma Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği tarafından “Yetişkinlerin ve Gençlerin Kendini Anlama Sanatı” konulu Doç.Dr. Ömer Miraç Yaman’ın konuk olduğu Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Toplantı Salonunda konferans düzenlendi.

Din Görevlileri Yardımlaşma Dernek Başkanı Ali Kurttekin ve İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş’in selamlama konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman ilk oturumda yetişkinlere, ülkemizdeki gençlik grupları, gençlik dönemi sorunları ve gençleri bekleyen tehlikeler hakkında kendi yaptığı çalışmalardan da alıntılar yaparak bilgi verdi. Doç. Dr. Yaman konuşmasına, "Kıyamet günü Yüce Allah sadece annelere değil babalara da 'Evlatlarınız nicedir' diye soracak?" diyerek başladı. Evlatların Allah'ın emanetleri olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yaman, "Anne-babalık dublörlük kabul etmez. Ama biz çocukları o kurstan bu kursa koşturuyoruz. Organizatör anne baba olduk. Halbuki evlat bir nimettir. Ama makine değildir. Ona şu olsun bu olsun diyemezsiniz. Rabbim yaratmış ve size emanet etmiş. Hikayesini de o yazmış. Anne babalık devredilemez bir görevdir" dedi. Yaman; “İnsanlık ve insanlar olarak büyük bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Bu dönüşümden ister istemez çocuk, yaşlı, genç herkes etkileniyor ve bir şekilde hayat tarzımız, ilişkilerimiz değişiyor. Bu noktada en fazla kırılgan olanlar, değişimin en merkezinde bulunan gençlerdir. Dolayısıyla gençlerin değişime ayak uydurması konusunda fazladan bir hassasiyet göstermemizde fayda var. Bu hassasiyeti gösterme konusunda anne ve babaların biraz daha sorumluluk almaları, gençlerin yeteneklerini keşfetmeleri, ilgilerini değerlendirmeleri noktalarında cesaretlendirmeleri, onlara ortam hazırlamaları ve destek vermeleri çok önemlidir. Bir diğer çok önemli mesele ise yetişkinlerin gençlerle alakalı yapması gerekenlerdir. Onlara sağlıklı sosyal ortam oluşturmaları, ilişkilerini sağlıklı hale getirmeleri hem yakın çevreleri ile ilişkilerinde hem de gençlerin kendileri ile ilişkilerinde doğru ve sağlıklı bir zemine oturmaları konusunda biraz daha anlayışlı biraz daha sabırlı ve biraz daha destek verici bir şekilde gayret etmelerinde fayda var diye düşünüyorum. Ebeveynler olarak bizlere düşen en önemli görev, özellikle çocuklarımızın gençlik döneminde onlarla en yüksek seviyede iletişim kurarak süreci kontrollü bir şekilde yönetmeliyiz. Bundan dolayı bizim bu coğrafyanın kalbini, gönlünü, ruhunu farklı sebeplerden bir şekilde yitirmiş ve yitirme noktasına gelmiş gençlerine dair soframızda bir tabak; masamızda bir çatal, kaşık, bardak; gönlümüzde onlara duyacağımız bir muhabbet; yüzümüzde onlara verebileceğimiz bir tebessüm; cebimizde onlara ikram edeceğimiz bir paramız yoksa eğer, zaten savaşı kaybetmiş durumdayız." diyerek sözlerini tamamladı.

İkinci oturumda ise gençlere seslenen Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, Gençliği daha doğru ve daha iyi nasıl anlayabiliriz sorusuna günümüz gençliğinden ve Hz. Peygamber dönemindeki gençlerden örnekler vererek açıkladı.

Konferans İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş'in Sosyolog Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman'a hediye takdiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

AFAD ekipleri öğrencilere eğitim verdi

22 Şubat 2019 Cuma 19:40

AFAD ekipleri öğrencilere eğitim verdi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde AFAD ekiplerinin, afete hazır Türkiye kapsamında eğitimleri Çaycuma Barbaros Kutlutaş Orta okulunda verildi.

Öğrencilere okulda bilgilendirmede bulunan AFAD eğitmenlerinden Şube Müdürü vekili Murat Kanlı, A.K.T Ercan Yüzlü ve A.K.T İbrahim Kırnapçı deprem, yangın ve temel arama kurtarma, doğal afetler konusunda, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında öğrencileri bilgilendirme eğitiminde bulundular.
Barbaros Kutlutaş Orta Okulu Müdürü Harun Toksoy, AFAD ekiplerine teşekkür ederken eğitimlerin gerekli olduğunu ve eğitimlerin sıklıkla yapılması gerektiğinin önemin vurgulayarak "Böyle tatbikatlar ile ülkemizde yani Türkiye'de deprem gerçeği konusunda geleceğimiz olan çocuklarımızı bilinçlerini daima canlı tutmamız gerekir" dedi.

Yorumlar