Osmanlı Çileği’ne Erdemir sahip çıktı...

8 Haziran 2018 Cuma 16:26

Osmanlı Çileği’ne Erdemir sahip çıktı...

Kdz. Ereğli'nin ünlü Osmanlı Çileğini yaşatmak ve biyoçeşitliliğin korunmasına destek olmak amacıyla Erdemir öncülüğünde yürütülen ‘Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün’ kurumsal sosyal sorumluluk projesinde ilk meyve hasadı yapıldı.

Ereğli’yle özdeşleşen ve yıllar içinde üretimi durma noktasına gelen Osmanlı Çileğinin korunması, kaliteli fide üretimiyle üreticilerin desteklenmesi ve çilek üretim miktarının artırılması hedefiyle 2016 yılında başlatılan projenin ilk hasadı, Ereğlili çiftçiler başta olmak üzere Karadeniz Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, il ve ilçe protokolü ile Erdemir yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yarım asırdan uzun bir süredir Ereğli’nin toplumsal gelişimine yönelik çalışmalar yapan OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden Erdemir, üretimi neredeyse durma noktasına gelen tarihi Osmanlı Çileği üretimine destek olma çalışmalarında ilk sonucu aldı. Sürdürülebilirlik prensipleri çerçevesinde Ereğli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle 2016 yılında hayata geçirilen ‘Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün’ projesinde öncelikle kaliteli fide üretimine ve çoğaltılmasına odaklanıldı.


“Çiftçiler Osmanlı Çileği üretimine geri dönüyor”
Hasat töreninde konuşan Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral; bölgede Osmanlı Çileği üretiminin yıllar içinde çok azaldığını ve yöreyle özdeşleşen bu değerli türü gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün’ projesini başlattıklarını söyledi. Oral, “OYAK Grubu sürdürülebilirlik prensipleri kapsamında faaliyette olduğu her bölgenin ekonomik kalkınmasının yanı sıra yerel, kültürel ve çevresel değerlerinin korunması ilkesiyle hareket ediyor. Bir OYAK kuruluşu olan Erdemir de 53 yıldır hemşerisinin yanında, memleketinin arkasında. Ereğli’nin alametifarikalarından Osmanlı Çileğinin korunmasında payımız olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Teknik bilgileri ve deneyimleriyle projenin hayata geçmesini sağlayan İlçe Tarım ve Hayvancılık ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği’ne bu vesileyle teşekkürlerimizi sunuyorum. Üretim alanının bu seviyeye gelmesinde emeği geçen üretici ailelerimize de teşekkür ediyorum. Umuyorum ki ilerleyen zamanda Osmanlı Çileği 1930’lu-40’lı yıllardaki yüksek verim seviyelerine erişecek ve yerel ekonomiye daha çok değer yaratan bir üretim alanı olacaktır” dedi.

Karadeniz Ereğli’de Osmanlı Çileği üretiminin yıllık 700 kg seviyelerine gerilediğini ve üretim yapan çiftçi sayısının azaldığını söyleyen Salih Cem Oral “2016 yılında başladığımız projede ilk meyvelerimizi aldık. Bir yıl sonra toprak daha iyi oturacak ve mahsul miktarı artacak. Yetiştirdiğimiz sağlıklı fideleri daha çok gönüllü çiftçiyle buluşturarak, projemizin üretimi yaygınlaştırma hedefine ulaşacağız. Ereğlili çiftçilerin Osmanlı Çileği üretimine tekrar dönme hevesini görmemiz bizim için çok değerli. Çiftçiler tarlaya, Osmanlı Çileği üretimine geri dönüyor. Bunu görmek gurur verici” dedi.


2016 yılında fiilen başlayan proje kapsamında adım adım yapılanlar:
• Çilek fideleri kültür laboratuvarlarında çoğaltılmak üzere Antalya’ya gönderildi.
• Üretim alanı olarak belirlenen arazi toprak zenginleştirmeyle ekime elverişli hale getirildi ve sulama sistemi kuruldu.
• Tarım ekipmanları alındı.
• Proje alanında üretimi gerçekleştirecek çiftçiler belirlendi.
• Arazide bulunan ve hizmet dışı kalmış okul binası, çiftçiler için eğitim salonu ve dinlenme alanına dönüştürüldü.
• Fidelerin korunması için soğuk hava odası kuruldu.
• Nisan 2017’de Erdemir tarafından 5 bin adet çilek fidesi ekildi, fide sayısı 15 bine çıkarıldı ve fideler Ekim 2017’de toprakla buluştu.
• Soğuk havada korunan frigo fideler, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nce belirlenen ailelere dağıtıldı.
• Haziran 2018’de fide verilen aileler tarafından kendi arazilerine fide dikimi gerçekleştirilecek. Proje alanındaki faaliyetler de sürdürülebilirlik yaklaşımıyla devam edecek.

Osmanlı Çileğinin tarihçesi
1920'li yıllarda İstanbul’dan Karadeniz Ereğli'ye getirilen çilek, yerli kültür olan diğer çilek ile etkileşim sürecine girmiş ve ortaya Osmanlı çileği denen nazik ve aromalı bir çilek çıkmıştır. 1960'lı yıllarda Karadeniz Ereğli'de Osmanlı çileği üretimi artar ve ülke genelinde adını duyurur. 1960'lı yıllardan sonra ise bölgenin diğer tarım ürünlerine yönelmesi ile birlikte Osmanlı çileğinin üretimi büyük bir gerileme sürecine girer. 1985’li yıllara gelindiğinde Osmanlı çileği neredeyse kaybolmaya yüz tutmuştur. 1994 yılından sonra belediye tarafından desteklenen Osmanlı çileği üreticilerine ücretsiz çilek tohumu verilir ve seralarda fide yetiştirilmeye başlanır. Bugün Karadeniz Ereğli'de az sayıda aile ailede Osmanlı çileği üretimi gerçekleşmektedir.

Mevsim normallerinde, haziran ayı başında ilk meyvesini vermeye başlayan Osmanlı çileğinde meyve üretimi haziran ayı içerisinde tamamlanır. Hassas bir yapıya sahip olduğundan çok büyük bir ilgi isteyen Osmanlı çileği, üreticileri tarafından sabahın erken saatlerinde zedelenmeden toplanır ve 1-2 saat içinde hemen satışa çıkarılır. Toplanan çileğin açık havadaki ömrü 15-20 saat civarında olduğundan hemen tüketilmesi gerekmektedir. (Kaynak: http://www.karadenizeregli.gov.tr)
Çilek mevsiminde ilçe merkezinde “Osmanlı Çileği Festivali” yapılmakta ve bu festivalde, çilek üreticiliğini teşvik etmek amacıyla ödüllü yarışmalar düzenlenmektedir.

Yorumlar
 • Osmanlı çileği
  12 Haziran 2018 Salı 12:06

  Yakışır ERDEMİRE SAHİPLENDĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Sedat Orhan veda ediyor...

6 Haziran 2018 Çarşamba 15:14

Sedat Orhan veda ediyor...

Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan görevinden ayrılıyor.

Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan mesai arkadaşları ile vedalaşmaya başladı.

AYRINTILAR GELİYOR...

Yorumlar
 • Osman
  7 Haziran 2018 Perşembe 17:40

  Cumhurbaşkanimizi karşilamazsan tayin çikar...

Erdemir'in vatandaşları rencide etmesine tepki...

1 Haziran 2018 Cuma 19:51

Ereğli Haber

Erdemir'in vatandaşları rencide etmesine tepki...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren demir çelik fabrikasının mahallelerde dağıttığı Ramazan kumanyası sırasında vatandaşların rencide edilmesi mahalle muhtarları tarafından tepkiyle karşılandı.

Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. yönetimi her yıl olduğu gibi bu yılda mahallelerde tespit edilen ihtiyaç sahiplerine Ramazan kumanyası yardımı yaptı. Demir Çelik Fabrikası’nın görevlendirdiği kişilerin yardım dağıtımları sırasında vatandaşları rencide etmesi tepkilere neden oldu. Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı üzerinde açıklama yaparak duruma tepki gösteren Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın, seneye mahallesine demir çelik fabrikasından yardım istemediğini söyledi. Aydın açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Her yıl Ereğli Demir Çelik Fabrikası mahallelere Ramazan kolisi yardımı yapmaktaydı. Bu yıl yeni bir uygulama; 3 tane koruma memuru, 2 dağıtıcı kapılara gidiliyor. Neredeyse eve girecekler. İhtiyacı var mı yok mu? Polis memuru gibi vatandaşları rencide edip sorgu sual sorularak, ‘kaç para maaş alıyorsun, evin var mı? Araban var mı? Kaç çocuk var?’ gibi sorular soruldu. Sayın Erdemir G. Y. hanım sizlere hiç yakışmadı bu davranış. Uygulama seneye Bağlık Mahallesi’ne dağıtma istemiyorum. İnsanları üzdükten sonra kıymeti yok, geriye aldığınız 16 koliyi kar hanesine yazarsınız.”
Yaşanan olayın münferit olduğunu dile getiren Erdemir yetkilileri ise bu yıl dağıtımın koruma müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldığını belirterek sorun yaşanan vatandaşlardan özür dilendiğini dile getirdi.

Yorumlar
 • Doğrucu
  7 Haziran 2018 Perşembe 18:06

  Ne kadar doğru söylemiş muhtar bey dediği gibi muhtarların belirlediği aslında hiçbir şekilde ihtiyacı olmayan insanlara verilmeli dimi evi arabası maaşı olanlara kumanya verilmesi ne demektir evine ekmek goturemeyenler var be herhalde arastircaklar gerçek ihtiyaç sahibi kimse ona vercekler. Ozmn seneye muhtar bey bağlık mahallesindeki gerçek ihtiyaç sahiplerine bizahmet kendi cebinden versin ama gerçekten hakedenlere

 • Emekli
  5 Haziran 2018 Salı 16:02

  Dağıtılmayan varsa muhtar cebinden dağıtsın hayra girmiş olur

 • Murat özcan
  4 Haziran 2018 Pazartesi 00:42

  Koruma memurları 5188 özel güvenlik yasasına göre çalışır bu yönergenin hiçbiryerinde böyle bir faaliyet bulunmamaktadır kumanya dağıtanaz ve görev alanı valilikte verilen Erdemir sınırıdır yaptıkları aleni suçtur

 • Vatandaş
  3 Haziran 2018 Pazar 12:37

  Yardım dağıtılırken muhtara mı sorulacak

Tat Metal artık devler arasında...

30 Mayıs 2018 Çarşamba 12:55

Ereğli Haber

Tat Metal artık devler arasında...

İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı araştırmada Türkiye’de ilk 500 sanayi kuruluşu arasında geçtiğimiz yıl 124. Sırada yer alan Tatmetal Çelik San. ve Tic. A.Ş. bu yıl 34 sıra birden yükselerek 90. sıraya geldi. Devler arasına girmeyi başaran Tatmetal elde ettiği başarılarla bölgenin gurur kaynağı olmayı sürdürüyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Akın Tatoğlu’nun yaptığı ve Hayrettin Yavuz’un ortağı olduğu Tatmetal bölgede son yıllarda en fazla yatırım yapan firma olurken, istihdamda ise Erdemir’den sonra 2. Sırada geliyor. Yaptığı yatırımlar ve istihdamın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde bölgenin en önde gelen kuruluşu olan Tatmetal son olarak Organize Sanayi Bölgesi’ne Tatmetal Camii, Akın Tatoğlu’nuın annesinin adına Cemile Tatoğlu anaokulu ve son olarak ise Akın Tatoğlu’nun babasının adını taşıyan Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’ni yaparak Ereğli halkının hizmetine sundu. Bu hizmetlerin yanı sıra 10’larca okul ve camii gibi kurumların ihtiyaçlarını karşılayan Tatmetal, her geçen yıl daha da büyüyerek bölge halkının gurur kaynağı olmayı sürdürüyor.

Yorumlar
 • Emekci
  30 Mayıs 2018 Çarşamba 13:27

  İscisi kacinci sirada

TSO üyelerine hibe ve kredi destekleri anlatıldı

25 Mayıs 2018 Cuma 19:06

TSO üyelerine hibe ve kredi destekleri anlatıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından İŞKUR, SGK, KOSGEB ve KGF temsilcilerinin katılımı ile üyelere hibe ve destekler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odasında İŞKUR, SGK, KOSGEB ve KGF desteklerinin anlatıldığı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Türk, Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Erdoğan, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve Meclis Üyesi Salih Topaloğlu ile birlikte çok sayıda TSO üyesi katıldı.
Zonguldak Valiliği Proje İzleme ve Değerlendirme Ofisi tarafından yapılan toplantıda, KOSGEB Zonguldak Müdürlüğü Uzmanı Fatih Tağrıkulu, KGF Kdz. Ereğli Şube Yönetici Mehmet Ersin Salman, Zonguldak İş Kur İl Müdür Yardımcısı Hakkı Alkan ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Yunus Demir kalabalık bir katılımcı grubuna hibe ve kredi destekleri ile ilgili sunumlarını yaptı. Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısı üyelerin ilgili kurum temsilcilerine yönelttiği sorular ve aldıkları cevaplarla sona erdi.

Yorumlar