Osmanlı Çileği üreticileri gün sayıyor

18 Nisan 2018 Çarşamba 10:43

Ereğli Haber

Osmanlı Çileği üreticileri gün sayıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde farklı rengi, aroması ve kokusu ile çilek türlerinin en lezzetlisi olan Osmanlı Çileği henüz meyve vermeden satılıyor. Padişah sofralarının vazgeçilmez meyvesi olarak bilinen Osmanlı Çileği’nin bu yıl kilogram fiyatının en az 25 TL olması bekleniyor.

Kdz. Ereğli ilçesine özgü bir çilek türü olan Osmanlı Çileği çiçek açtı. Meyve vermek için gün sayan Osmanlı Çileği’ne talep çok fazla olmasına karşın üretimi ise az yapılıyor. Kdz. Ereğli ilçesinde diğer çilek türlerinin kilogramı 1 TL ile 5 TL aralığındaki fiyatlardan satışa sunulurken, Osmanlı Çileği'nn ise bu yıl 25 TL olması bekleniyor.


Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, üretiminde azalma olan Osmanlı Çileği’ni yaşatmak için bu yıl çilek fidesi üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu yıl içerisinde eğitime katılacak çiftçilere Temmuz ayında bahçelere dikilmek üzere yaklaşık 10 bin fide dağıtılması planlanırken, üretiminde önümüzdeki yıl yüksek seviyeye çıkartılması hedefleniyor.

Padişah sofralarının vazgeçilmezi
Dernek Başkanı Çetinkaya, Osmanlı Çileği’nin henüz meyve vermemesine rağmen bahçelerden satıldığını ifade etti. Çetinkaya açıklamasında “Osmanlı Çileği'ni diğer çileklerden ayıran en önemli özelliği aromatik yapısıdır. Osmanlı Çileği’nin çok güçlü bir aroması var. Bu anlamda da geçmişte padişahların sofrasında kullanıldığından, padişah yiyeceği diye de adlandırılmıştır. Son derece özel bir lezzeti vardır. Buna rağmen üretiminde bölgemizde azalma oldu. Biz dernek olarak yıllardır azalan hatta yok oluşa giden süreci durdurup tekrar trendini yükseltmenin gayreti içerisindeyiz. Sanıyorum bunu son yıllarda da başardık diyebilirim. Osmanlı Çileği’ni üretmek isteyen insanlarımız genelde fide yokluğundan şikayet ederlerdi. ‘Biz bunu yetiştireceğiz ama fide bulamıyoruz’ şikayetleri vardı. Dernek olarak bunu dikkate alarak fide üretimini gerçekleştiriyoruz. Artık Osmanlı Çileği üretmek isteyen insanlarımızın bahanesi olmayacak. Fidemiz mevcut, isterlerse üretebilecekler” dedi.

“Talep çok, üretim az”
Osmanlı Çileği’nin yok sattığını vurgulayan Çetinkaya, gelen taleplere cevap veremediklerini söyledi. Çileğin 30-35 gün sonra meyve vermeye başlayacağını açıklayan Çetinkaya konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Talep konusunda her zaman söylediğimiz gibi; yok satıyoruz. Çok ciddi talep var ama bunu karşılamak mümkün değil. Şu anda bahar mevsimi ve yeni uyandı. Çiçek açmış durumda. 30-35 gün sonra bu çiçekler meyveye dönüşecek. Hasat yaklaşık bir ay sonra. Şu andaki mevcut talebe bile cevap veremiyoruz. Osmanlı Çileği bölgemizin önemli bir meyvesi. Bu bölgenin her karış toprağında biz Osmanlı Çileği’ni üretsek ülke içinden ve dışından alıcısı hazır. Dediğimiz gibi içerideki taleplere cevap veremeyince yurt dışındaki taleplere de cevap vermemiz mümkün olmuyor. Mevcut Osmanlı Çileği üretiminin alıcısı hazır durumda. 1 ay öncesinden insanlar arayıp Osmanlı Çileği’ni almak istediklerini ifade etmişlerdir. Önümüzdeki üretilecek ürün satılmıştır diyebiliriz. Henüz daha meyve çıkmış değil. Bundan sonra meyve çıkacak mı, toplanacak mı, fırtına mı, kar mı olacak? Onu bile bilmeden insanlar taleplerini ilettiler. İnsanlar bahçedeki ürünleri satın aldılar. Osmanlı Çileği’nin rekoltesi bu sene geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10-20 daha fazla olacak. Bunu da fide üretimi ile beraber bahçe alanlarının genişlemesine dayanarak söylüyorum. Önümüzdeki yıllarda daha ciddi artışlar olacaktır. Diğer çilek türlerinin fiyatlarını belirlemek zor. Çünkü üretim fazla olduğunda fiyat otomatik olarak 1 TL’ye kadar düşüyor. Osmanlı Çileği’nin ise bu yıl kilosu 25-30 TL ve hatta daha da yukarı çıkacak. Ama en az 25 TL olur bu sene.”


Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği geçtiğimiz yıl Kaymakamlığın desteği ile kurduğu çilek fidesi üretim bahçesi ile ilçe genelinde üretimin artırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

Yalçın meclis üyelerine teşekkür etti

11 Nisan 2018 Çarşamba 18:39

Yalçın meclis üyelerine teşekkür etti

Zonguldak’ın Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve Meclis Başkanı Faruk Yazıcı, 11 Nisan 2018 Çarşamba günü Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda son meclis toplantısını gerçekleştirirken, 5 yıldır görevde bulunan meclis üyelerine, törenle plaket takdim etti.

Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve Meclis Başkanı Faruk Yazıcı “Görev süresi boyunca hizmet eden tüm meclis üyelerine teşekkür ederek plaket takdim ettiler ve bundan sonraki iş hayatlarında başarı temennisinde bulundu.
Yönetim Kurul Başkanı Sertan Yalçın “5 yıl boyunca Odamız Meclis üyelerinin Yönetimimize göstermiş olduğu güvenden dolayı teşekkürlerimi sunarım” dedi.
Son meclis toplantısı hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar

Yalçın imzayı attı... Teknopark kuruluşu tamam...

10 Nisan 2018 Salı 18:28

Ereğli Haber

Yalçın imzayı attı... Teknopark kuruluşu tamam...

Ar-Ge ve katma değer katkısı sağlayan, bilim insanlarının istihdam edilmesinde önemli bir yere sahip olan Zonguldak Teknopark’ın protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Ticarert Sanayi Odası ve Zonguldak Valiliği iş birliğinde Sanayiye büyük ölçüde Ar-Ge ve katma değer katkısı sağlayan, bilim insanlarının istihdam edilmesinde önemli bir yere sahip olan Teknopark’ın protokolü Zonguldak Valiliği’nde düzenlenen törenle ile imzalandı.
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar önderliğinde gerçekleştirilen imza töreninde Teknopark’ın kurulumunda ve faaliyetlerinde önemli role sahip olacak olan Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Ticaret Sanayi Odası, Çaycuma Ticaret Sanayi Odası, Ereğli Ticaret Sanayi Odası, Alaplı Ticaret Sanayi Odası ve Devrek Ticaret Sanayi Odası Başkanları yer aldı.
Törende konuşan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Teknopark’ın Zonguldak’a hayırlı olmasını diledi. Heyecanlı ve ümitli olduklarını ifade eden Çınar, “Üniversite ile birlikte bu şehre hizmet noktasında iş birliği yapacağımızı burada ifade etmek istiyorum. Bunun en büyük örneklerinden birisi bugün kurulumu yasal anlamda gerçekleşti ilanı yapıldı. Teknoparklarla ilgili imza törenimiz var. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Teknoparklar şirket hükmünde kuruluşlar ticari faaliyet yapabilen kuruluşlar ama burada asıl yüklendikleri misyon fonksiyonları üniversitenin o şehirdeki sanayicilerle, işletmelerle iş bilirliği yapmak suretiyle üniversite akademisyenlerinin bilgi birikimlerinin somuta, tekniğe, teknolojiye, üretime katkı sağlaması, dönüştürülmesi faaliyetlerinin merkezi olmak. Her yerde buna çok ihtiyacımız var. Bu bilgi çağında üniversitelerimizin sadece öğrenci yetiştirmek bilimsel verileri arttırmak değil ama o bilgilerin somuta, teknolojiye, sanayiye, ekonomiye kazandırılması esas olmalıdır. Bu şekilde olursa hem insanlığa daha faydalı bir sonuç çıkar hem de ekonomimiz güçlenir. Heyecanlıyız hem hocalarımızdan hem iş adamlarımız, işletmelerimiz, sanayicilerimizden çok şey bekliyoruz. Bu birlikteliğin bugün inşallah başlangıcı olsun istiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bütün katılımcılarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Teknopark protokolü imzalanarak toplu fotoğraf çektirildi.

Yorumlar

İşte yönetim farkı... En fazla kredi Ereğli TSO'dan...

9 Nisan 2018 Pazartesi 14:49

Ereğli Haber

İşte yönetim farkı... En fazla kredi Ereğli TSO'dan...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, bölgede en yüksek hacimli krediyi kendilerinin verdiğini söyledi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile tüm Türkiye’de kullandırılmaya başlanan ‘Nefes Kredisi’ ile ilgili yeni bir detay açıklayarak “bölgede işlem hacmi en yüksek odayız” dedi.
Nefes Kredisi ile ilgili bankalarla görüşüldüğünü ve protokollerin imzalanarak kullandırılmaya başlandığına dikkat çeken Başkan Yalçın şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği gibi Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve bankalar arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir ve TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere verilmektedir. KOBİ’ler aylık 0,99 faiz, 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler.
Değerli üyelerimiz ve tüm kamuoyu bilsin ki; bu kredilerin oluşmasına Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası olarak hem kredinin oluşmasında katkı verdik hem de oda olarak finansal destek sağladık. Yani bu kadar cazip şartlarla ve ilçemizde yüksek hacimli kredinin kullanılmasında oda olarak gayret ve maddi destek verdik. Zonguldak il ve ilçelerinde bu hacim yoktur. Diğer odalarda kullanım hacmi sembolik düzeydedir. Bilinsin ki; Bölgede işlem hacmi en yüksek odayız. İhtiyacı olan üyelerimizin kullanımına açık olan kredinin için odamızdan ilgili belge ve bilgilerin alınabileceğini hatırlatıyor ve emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyoruz.
Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak, üyelerimizin ihtiyaçlarını biliyor ve sorunların çözümü, şartların daha iyi olması için var gücümüze çalışıyoruz.”

Yorumlar

Hava ambulansı Afgan bebek için havalandı

4 Nisan 2018 Çarşamba 12:47

Hava ambulansı Afgan bebek için havalandı

Zonguldak'ta sabah saatlerinde dühyaya gelen Afgan bebek, solunum sıkıntısı sebebiyle hava ambulansı ile Ankara'ya sevk edildi.

Afganistan'dan Türkiye'ye sığınan 2 çocuklu Afgan ailenin bu sabaha karşı üçüncü çocukları dühyaya geldi. Anne Sakine Ahmed, adını "Abdullah" verdikleri bebeğini Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde dünyaya getirdi.
Solunum sıkıntısı yaşadığı belirlenen bebek için Sağlık Bakanlığı'ndan hava ambulansı talep edildi. Kozlu Stadı'na inen hava ambulansı yaklaşık 6 saat önce dünyaya gelen Abdullah bebeği alarak Ankara Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne hareket etti.
Baba Abdül Ahmed ise bebeğinin hava ambulansına taşındığı sırada duygu dolu anlar yaşadı.

Yorumlar